رفع بوی بد چرم
وسایل چرمی می توانند برخی از بوهای بد را به خود جذب کنند اما روش هایی وجود دارد که می توانید بدون آسیب به وسایل چرمی تان بوی ناخوشایند را از بین ببرید.

رفع بوی بد چرم با تکنیک های خانگی موثر

چرم ماده ای است که از پوست دباغی شده حیوانات تهیه شده و از آن در ساخت کاپشن، مبلمان، کفش، کیف پول، کمربند و بسیاری دیگر از محصولات استفاده می شود. اگرچه چرم ماده ای بسیار بادوام است اما تمیز کردن آن از الیاف طبیعی یا مصنوعی سخت تر است.

چرم می تواند بوهایی چون بوی نم، دود، عرق، غذا و عطر را سریعا به خود بگیرد که در مدت زمان طولانی ناخوشایند به نظر می رسد. از بین بردن این بوها نیاز به آزمون و خطا دارد تا بهترین روش را بیابید و بدون از بین رفتن چرم بوی آن را از بین ببرید. که در این قسمت از نکات خانه داری نمناک به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

رفع بوی بد چرم

بهترین روش های از بین بردن بوی بد از چرم

برای رفع بوی بد چرم، از کیف و لباس، مبل و کفش از این روش ها استفاده کنید:

روش اول - استفاده از روش های خانگی:

1. چرمی که خیس شده است را خشک کنید:

اگر چرم خیس است یا به نظر می رسد که کپک و قارچ دارد لازم است سریعا رطوبت آن را از بین ببرید زیرا رطوبت به چرم آسیب رسانده و سبب ایجاد بوهایی می شود که از بین بردن آن ها دشوار است. با انجام چند روش ساده می توانید از ایجاد این مشکل پیشگیری کنید:

 • ابتدا چرم را در محلی قرار دهید که در معرض نورغیر مستقیم آفتاب باشد زیرا نور مستقیم سبب چروک، خراب شدگی و ترک خوردن چرم خواهد شد. جایی در کنار پنجره مناسب است.
 • با استفاده از یک سشوار با درجه حرارت پایین و با فاصله، خیسی و رطوبت چرم را از بین ببرید تا بوی ناخوشایند آن برطرف شود.
 • پس از خشک شدن برای تمیز کردن چرم از پارچه ای خشک استفاده کنید. خصوصا اگر می خواهید بوی بد کفش یا کاپشن را از بین ببرید. از استفاده از موادی که الکلی هستند خودداری کنید زیرا در صورت استفاده به درون چرم نفوذ کرده و آن را از بین می برد.

رفع بوی بد کاپشن چرم

2. محصول چرمی را در کیسه ای کاغذی یا روزنامه بسته بندی کنید:

ماهیت و کیفیت کاغذ و روزنامه چنین است که با قابلیت جذبی که دارند برای بوی بد چرم مناسب می باشند. درصورتی که قصد استفاده دارید توجه کنید که چرم، کاغذ یا روزنامه خشک باشند. فیبر نرمی که در روزنامه وجود دارد آن را جاذب تر و نرم تر از دیگر محصولات کاغذی چون کاغذ دفتر می کند.

 • محصول چرمی را در چند ورق روزنامه به خوبی بپیچید و آن را در یک جعبه درب دار به مدت دو روز نگهداری کنید.
 • به صورت مداوم آن را بررسی کنید و اگر پس از گذشت چند روز بوی آن از بین نرفته بود چند روز دیگر ، این کار را ادامه دهید.

بسته بندی چرم با روزنامه

3. محصول چرمی را با محلول سرکه ای پاک کنید:

اسید سرکه به از بین رفتن بوی بد چرم کمک می کند بدان صورت که بوی سرکه با بوی بد چرم خنثی شده و آن را از بین خواهد برد.

 • قبل از استفاده از محلول پاک کننده اسیدی، ابتدا نقطه ای از چرم را با محلول تست کنید تا از سالم ماندن چرم خود اطمینانی حاصل کنید. سرکه سفید و آب را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و نقطه ای کوچک را انتخاب و با حرکت دورانی بمالید. اگر تغییر رنگ، چروکیدگی یا تغییر حالت بر روی چرم مشاهده نکردید از محلول برای تمام قسمت های چرم استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن سطح چرم با سرکه از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید.
 • همچنین می توانید از یک بطری اسپری برای اسپری کردن محلول سرکه ای روی چرم استفاده کنید و توسط یک پارچه آن را تمیز کنید.
 • چنان چه بو واقعا شدید و زننده باشد می توانید محصول چرمی خود را در محلول آب و سرکه سفید به مدت 5-10 دقیقه قرار دهید و پس از گذشت این زمان محصول را به خوبی خشک کنید تا مانع رشد کپک و قارچ و خراب شدن چرم شوید.

رفع بوی چرم با سرکه

4. محصول چرمی خود را با جوش شیرین وکیوم کنید:

جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد بسیار عالی عمل می کند و استفاده از آن برای چرم منعی ندارد. بدین منظور شما به جوش شیرین و یک کیسه زیپ کیپ بزرگ احتیاج دارید.

 • ابتدا محصول چرمی خود را درون یک کیسه زیپ کیپ قرار دهید و تمام درز و سطح محصول را جوش شیرین بپاشید، حتی می توانید داخل وسیله چرمی نیز از جوش شیرین استفاده کنید تا هرگونه بو را برطرف کنید.
 • کیسه زیپ کیپ را وکیوم کرده و ببندید و به مدت 24 ساعت صبر کنید.
 • پس از گذشت این زمان جوش شیرین را با یک دستمال تمیز پاک کنید و بعد به آرامی فرچه بکشید تا مانع از خط و خش بر روی چرم شود.
 • درصورت ماندگاری بو، این عمل را چند بار تکرار کنید تا نتیجه خوبی حاصل شود.

جوش شیرین

5. اجازه دهید زمان بوی بد چرم را از بین ببرد:

همانگونه که در نمناک می خوانید ماهیت چرم به گونه ای است که بوی نامطبوع، از بوی نویی گرفته تا بوی سیگار را به خوب جذب می کند. پس به جای آنکه از عطر برای پوشاندن بو استفاده کنید که معمولا اثر منفی داشته و مدت زمان طولانی می خواهد تا بویی که اکنون مخلوط شده است رفع شود اجازه دهید زمان این بوی نامطبوع را برطرف کند.

 • زمان سبب نرم شدن چرم شده و منافذ آن را بصورت موثر باز کرده و بو را برطرف می کند.

رفع بوی بد کیف چرم

روش دوم - از محصولات مخصوص استفاده کنید:

1. یک پاک کننده مخصوص چرم خریداری کنید:

این محصولات را می توان از فروشگاه های مخصوص چرم یا فروشگاه های کفش خریداری کنید. توجه کنید که از محصولات متناسب با چرم باید استفاده کرد.

 • به منظور پاک کردن چرم با استفاده ازمحصول پاک کننده از پارچه ای تمیز و خشک استفاده کنید. این پاک کننده ها می توانند به رفع بوی بد، حفظ رنگ و شفافیت چرم کمک کرده و از ترک خوردگی آن پیشگیری کنند.

پاک کردن کیف چرم

2. چرم را مرطوب و نرم نگهدارید:

توجه کنید که همیشه پس از استفاده وسایل چرمی آن ها را چرب کنید تا به رفع بوی بد، ثبات رنگ و شفافیت چرم کمک کرده باشید.

 • روغن کنجد خالص و با کیفیت برای نرم کردن وسایل چرمی مناسب است. برای این کار هرگز از روغن کنجد بی کیفیت به دلیل قیمت پایین آن استفاده نکنید زیرا موثر واقع نمی شود. با یک پارچه مقداری روغن کنجد را روی وسیله چرمی خود ریخته و ماساژ دهید تا روغن جذب چرم شود.
 • واکس کفش قدیمی ترین روش اثبات شده برای نرم کردن چرم است. از واکس کفش مایع روی کفش، کاپشن و کیف پول چرمی خود استفاده کنید. ترجیحا از واکس هایی استفاده کنید که حاوی موم کارنوبا و مواد طبیعی است.
 • محصولات نرم کننده چرم حرفه ای را می توانید از فروشگاه های لوازم چرمی خریداری کنید. بیشتر نرم کننده های چرمی به عنوان اسپری در بازار موجود هستند. این اسپری ها به سطح چرم نفوذ کرده و باعث رفع بوی بد خواهند شد.
 • از روغن های چرم استفاده نکنید زیرا شستشوی آن ها با چرم باعث می شود تا ظاهر شکننده و لیزی به خود بگیرد.

رفع بوی بد کفش چرم

3. در نظر بگیرید اگر بوی چرم تان در برابر روش های ذکر شده مقاومت کرد:

اگر بو به داخل وسیله چرمی شما نفوذ کرده و دربرابر روش های ذکر شده مقاومت می کند، ممکن است وقت آن رسیده باشد که کالای خود را به یک متخصص چرم ارجاع دهید تا در مورد تمیز کردن و نرم کردن آن به صورت حرفه ای به شما مشاوره دهد. بسته به کالای چرمی و شدت بو، ممکن است شما با پرداخت هزینه کمی بتوانید بو را از چرم از بین ببرید.

برخی از سوالات متداول:

1. چگونه باید بوی سیگار را از مبلمان چرم از بین ببرد؟

به نسبت مساوی آب را با نرم کننده پارچه مخلوط کنید و سپس برای پاک کردن این مخلوط روی مبلمان از یک پارچه نرم استفاده کنید.

تمیز کردن مبلمان چرم

2. برای از بین بردن بوی عرق از وسیله چرمی چکار باید کرد؟

به وسیله چرمی خود جوش شیرین بپاشید و به مدت 20 دقیقه صبر کنید و پس از آن جوش شیرین را با یک جاروبرقی از وسیله خود پاک کنید.

3. چگونه می توان بوی موش مرده را از داخل یک کفش از بین برد؟

مقداری روغن اسانس لیمو و مقداری مایع سفید کننده را مخلوط کرده و درون بطری اسپری بریزید و داخل کفش را اسپری کنید. اگر میلی به استفاده از سفید کننده ندارید، فقط روغن را امتحان کنید اما ممکن است یک ماده ضد عفونی کننده قوی تر لازم باشد زیرا روغن برای نفوذ به عمق چرم کفش کافی نیست.

4. چگونه می توان بوی دود را از چرم رفع کرد؟

مقداری روغن مورد علاقه را روی آن با یک پارچه تمیز و نرم مالش دهید.

رفع بوی بد چرم ، از کیف و لباس تا مبل و کفش

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : رفع بوی بد
وبگردی