اشتباهات شستن مو
شاید به نظر برسد شامپو و نرم کننده زدن به مو و آبکشی آن چندان موضوع پیچیده ای نباشد اما بر خلاف این تصور آگاه بودن از برخی روش های صحیح، می تواند در سالم نگه داشتن موها موثر باشد.

اشتباهات رایج شستشوی مو که به موهایتان آسیب میزند

بسیاری از ما در طول روز با موهای کاملاً وز روبرو هستیم. حتی ممکن است مراقبت های خوبی هم از موهای خود داشته باشیم اما موها آن طور که باید سالم نیستند.

اگر چه که ژنتیک هم در این مورد بسیار حائز اهمیت است و گاهی اوقات بعضی از ویژگی های مو اصلاً دست ما نیست اما تکنیک شستشوی مو هم از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و باعث می شود که از بسیاری از مشکلات جلوگیری شود.

در این قسمت از سلامت پوست و موی نمناک اشتباهات رایجی که ممکن است هنگام شستشوی مو مرتکب شوید را به شما معرفی می کنیم تا از انجام آن ها جلوگیری کنید.

شستن مو

1. استفاده از آب داغ یا آب سرد

استفاده از دمای غلط آب روی موها باعث می شود که ظاهر آن ها بدتر شود. آب بیش از حد سرد یا گرم باعث آسیب جدی به موها و پوست سر می شود و باید استفاده از این نوع آب را ترک کنید. آب تازه با دمای معمولی و استفاده از شامپو و نرم کننده بهترین حالت شستشوی مو خواهد بود.

2. شانه کردن مو از بالا به پایین

بسیاری از افراد زیر دوش حمام موهایشان را از بالا یعنی از قسمت ریشه ها به سمت سلقه یا نوک مو شانه می کنند و عقیده دارند که با این کار محصولات بهداشتی به تمام نقاط مو می رسد اما این کار کاملا غلط است زیرا احتمال شکنندگی موها را افزایش می دهد. دقیقاً با این کار موهای خود را گره می زنید.

اگر قصد شانه کردن موها در حمام را دارید، این کار را حتما بعد از استفاده از نرم کننده انجام دهید. کم کم از پایین مو آرام شانه بزنید و تکه های کوچک مو را انتخاب کنید و آرام آرام به سمت بالا بروید.

شانه کردن مو

3. استفاده از محصولات مخصوص موی صاف برای موهای فر

محصولات مربوط به صاف کردن مو برای موهای سر می تواند حالت زبر و خشنی به موها بدهند. موهای فر معمولا خشک تر از موهای صاف هستند و استفاده از محصولات مخصوص موهای صاف رطوبت کافی را به این موها نمی دهد. در نتیجه موهای فر را خشن تر و شکننده تر می کند.

4. استفاده از محصولات ضخیم کننده برای موهای معمولی

اگر احساس می کنید که بعد از حمام موهایتان به اندازه کافی تمیز شده، احتمالاً تکنیک غلطی را استفاده کرده اید. به جای استفاده از محصولات سنگین برای موهای فر و مجعد، بهتر است از محصولات معمولی که مواد شیمیایی کمتری دارند، استفاده کنید. هر محصول سنگین قطعاً به موهای شما آسیب وارد خواهد کرد.

اشتباهات شستن مو

5. استفاده از نرم کننده قبل از شامپو

بعضی از مقالات زیبایی پیشنهاد می کنند که نرم کننده را قبل از شامپو استفاده کنید اما این کار نتیجه دلخواه شما را نخواهد داشت. اگر نرم کننده را قبل از شامپو بزنید، شامپو نمی تواند به اندازه کافی بقایای نرم کننده و از روی موهای شما را بردارد. در نتیجه موها به اندازه کافی تمیز نخواهند شد و چربی روی پوست سر باقی میماند.

6. شستن هر روزه موها

در چندین مطلب بخش سلامت پوست و موی نمناک به این مورد مهم اشاره کرده ایم که هیچ متخصصی تایید نمی کند که شستن هر روزه موها بتواند تاثیر مثبتی روی موهایتان داشته باشد. اگر موهایتان را هر روز می شویید، مطمئن باشید که احتمال خشکی پوست سر افزایش پیدا می کند و چربی های ضروری و طبیعی پوست سر از بین می رود که عامل براقیت مو هستند.

شستن روزانه مو

7. استفاده از شامپو از پایین به بالا

اگر شامپو را از وسط مو یا از پایین مو استفاده می کنید و کم کم به سمت بالا می روید، باید روش خود را عوض کنید زیرا موهایی که نزدیک به پوست سر هستند ، قطعاً چربی بیشتری نسبت به قسمت های دیگر دارند و حتماً باید شامپو را در آن قسمت اعمال کنید.

8. استفاده از محصولات اشتباه برای شوره

شامپو و نرم کننده معمولی نمی تواند مشکلات پوست سر را درمان کند. پس قطعا اگر شوره می زنید، باید از محصولات مخصوص شوره استفاده کنید تا آن ها را از بین ببرید اما اگر این محصولات را به اشتباه انتخاب کنید، قطعاً وضعیت مو بدتر خواهد شد.

محصولات شوره سر

9. دو بار شستن موها

شستن زیاد موها به معنای استفاده از محصولات شیمیایی بیشتر است. یک شامپوی معمولی به اندازه یک بار برای هر بار حمام کردن می تواند آلودگی ها را از روی مو بر دارد. استفاده بیشتر از این میزان، موها را ضعیف می کند و باعث وز شدن موها و از بین بردن چربی سالم و ضروری خواهد شد.

10. استفاده نکردن از محصولات مخصوص موهای رنگ شده

موهای رنگ شده قطعاً نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به موهای معمولی دارند و پس از آن باید از محصولات مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید تا احتمال مشکلاتی مثل شکنندگی کاهش پیدا کند. برای موهای رنگ شده حتماً باید هر دفعه از نرم کننده استفاده کنید.

شستن موهای رنگ شده

11. استفاده از نرم کننده روی ریشه موها

درست است که شامپو را باید از بالا تا پایین موها استفاده کنید اما این روش برای نرم کننده اشتباه است. نرم کننده را باید از قسمت میانی مو تا انتها بزنید و هرگز نباید این محصول با ریشه موهای شما برخورد داشته باشد. 5 الی 10 دقیقه نرم کننده روی موها نگه دارید و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

12. فشردن مو ها برای گرفتن آب مو

اگر با موهایتان خشن رفتار کنید، قطعاً باعث خشکی آن خواهید شد. بسته به بافت مویی که دارید، در هر صورت فشردن و چلاندن آن ها اصلا کار خوبی نیست زیرا عامل وزی مو خواهد شد. اگر موهایتان مستعد شکنندگی باشد، نباید آن را با حوله خشک کنید. پس اجازه دهید که در معرض هوای آزاد خشک شود.

خشک کردن مو

13. استفاده از محصولات شیمیایی اشتباه

محصولات شیمیایی که مخصوص صاف کردن مو هستند، مدت زمان زیادی روی موها دوام نمی آورند. روش هایی مثل کراتینه یا صافی ژاپنی هم هرگز نباید با محصولاتی که حاوی سدیم کلرید و یا سدیم سولفات هستند، شسته شوند.

14. برخورد خشن با پوست سر

سلامت پوست سر روی سلامت کلی ظاهر شما تاثیرگذار است. اگر با پوست سر خشن برخورد کنید، مثلاً موها را خشن شانه بزنید یا از محصولات بیش از حد سنگین استفاده کنید، خطر افزایش تولید چربی و شکنندگی مو ها بالا می رود.

15. کشیدن حوله روی موها

استفاده از حوله بعد از حمام، جزء رایج ترین راه ها برای خشک کردن مو است اما این روش رطوبت مو را از بین می برد و باعث می شود موهای شما در طولانی مدت دچار خشکی و شکنندگی شوند. پس با حوله روی موها نکشید. خشک شدن موها در هوای آزاد بهترین روش برای خشک کردن آن هاست.

اشتباهات رایج همه ما موقع شستن مو در حمام

4.520
این مطلب مفید بود ؟182
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی