فرش دستباف
فرش دستبافت چه مدل هایی دارد؟ آیا فرش ابریشم هم از انواع فرش دستباف ایرانی محسوب می شود؟ برای خرید این فرش به چه نکاتی باید توجه کرد؟

کدام ویژگی فرش دستبافت مهم است؟

در زمان خرید وسایل خانه یکی از دغدغه های اصلی، انتخاب فرش مناسب است تا هم با فضای مورد نظر همخوانی داشته باشد، هم باکیفیت بوده و زیبایی را به دکوراسیون داخلی وارد کند. در این مرحله اولین سوالی که در ذهن هر کسی نقش می بندد، این خواهد بود که آیا فرش دستبافت انتخاب مناسبی است؟ در این مطلب می خواهیم در مورد ویژگی های فرش دستبافت صحبت کنیم و نکات مهم در حین خرید را برای شما متذکر شویم. 

فرش دستبافت از چه جنسی است؟

فرش دستبافت معمولا از ابریشم یا پشم بافته می شوند و بر أساس اینکه تار و پود یا پرز از کدام یک از این دو تشکیل شده، می توان انواع فرش را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد: 

  • تمام پشم:در این فرش تار و پود و پرز از جنس پشم بافته شده است.
  • تمام ابریشم: فرشی است که تار و پود و پرز آن از ابریشم باشد.
  • گل ابریشم:فرشی که چله اش از پشم باشد، ولی برای بافت گل و برگ روی طرح از ابریشم استفاده شده باشد، به نام گل ابریشم معروف است. در این فرش بقیه طرح به جز گل و برگ با پشم بافته می شود.
  • کف ابریشم: فرشی است که چله آن از پشم باشد، ولی تمام زمینه از ابریشم بافته شده است.

انواع فرش دستباف

کدام رنگ و اندازه برای فرش دستبافت بهتر است؟

قبل از هر قدمی، سبک دکوراسیون خانه خود را در نظر بگیرید و با توجه به ترکیب رنگی موجود که از مبلمان، وسایل، دیوار و پرده به دست می آید، در مورد بهترین رنگ برای فرش دستبافت تصمیم بگیرید. اگر رنگ های زیادی در فضای داخلی تان وجود دارد، بهتر است به فرشی فکر کنید که به رنگ های موجود نزدیک باشد تا از شلوغی فضا جلوگیری شود. ولی اگر چیدمان خانه تان از تنالیته رنگی یکسان باشد، می توانید به سراغ رنگ های مکمل، متضاد یا حتی فرشی با رنگ های مختلف بروید. 
در ادامه این را هم بدانید که باید با توجه به مساحت موجود خانه، به رنگ مناسب توجه کنید. اگر به دنبال خرید فرش برای فضای کوچکی هستید، فرش با رنگ روشن به بزرگتر و دلبازتر شدن فضا کمک می کند. یادتان باشد که تعیین اندازه مناسب برای خرید فرش با توجه به متراژ و مساحت موجود در خانه، نقش مهمی در انتخاب طرح و نقش با توجه به بودجه تان دارد. بعضا ممکن است طرح و نقش هایی را بپسندید که فقط در یک اندازه مشخص بافته می شوند و به فروش می رسند.
فرش های دستبافت در ابعادی از جمله 3، 4، 5، 6، 7، 9، 12 و 24 متری بافته می شوند. مسلم است که هر چه متراژ فرش بیشتر شود، در هزینه تمام شده هم تاثیر می گذارد. یکی دیگر از نام گذاری این فرش ها بر اساس اندازه به این شکل است:قالی، قالیچه، کلگی، کناره، ذرع و نیم، ذرع و چارک، پشتی و پادری.
فرش دستباف با کیفیت

انواع فرش دستباف از نظر طرح بافت و منطقه

حتما می دانید که بسیاری از مدل های فرش دستبافت با نام شهری که در آن بافته شده، معروف شده اند. در این میان هم شهرها و مناطق مختلف طرح و بافت های مخصوص خود را روانه بازار می کنند که به راحتی هم قابل تشخیص هستند، چون ویژگی های مخصوص به خود را دارند. 

برای مثال فرش دستبافت با طرح لچک و ترنج یا شکارگاه از دسته فرش های تبریز، قم و اصفهان هستند که بافت ریز و ظریفی دارند. در مقایسه با آنها فرش های دستبافت درشت بافت که طرح های گل و مرغ، درختی، انسان و حیوان را به نمایش می گذارند، بیشتر در مناطق خراسان، فارس، کردستان و گلستان بافته می شوند و البته گران قیمت تر هستند. 

به غیر از این دو دسته، مدل های ساده تری هم وجود دارند که مانند طبیعت کویر به رنگ های کرم، شتری و خاکستری بافته می شود و مربوط به مناطق کرمان و اردکان هستند. دسته بعدی مربوط به فرش های دستبافتی می شود که دارای طرح مدرن تری هستند و از آنها می توان به طرح های خشتی، قاب قابی، بته جقه که در اصفهان، کاشان و اراک کاشته می شوند، اشاره کرد.

قالی های لچک ترنج و محرابی هم از جنس پشم ضخیم بافته می شوند و مخصوص استان های زنجان، همدان و کاشان هستند و نسبت به فرش های دستباف دیگر قیمت کمتری دارند. در بین همه طرح فرش دستباف کاشان، أصفهان، قم، تبریز، اراک، نایین و ترکمن ارزش بیشتری دارند و از بهترین ها به شمار می روند. 

فرش دستباف کاشان

مزایا و معایب استفاده از فرش دستبافت

به غیر از ارزش بصری و زیبایی که فرش دستبافت به دکوراسیون خانه شما می آورد، باید این نکته را نیز متذکر شد که به دلیل استفاده از الیاف طبیعی، آلرژی ایجاد نمی کند و سلامت افراد را به خطر نمی اندازد. از طرفی ابریشم، پشم و کرک الکتریسته ساکن ایجاد نمی کنند. 
زمانی که فرش دستبافتی را برای خود خریداری کنید، علاوه بر آنکه میراث فرهنگی کشورمان را به خانه آورده اید، می توانید آن را به چشم سرمایه ببینید که با تورم و به مرور زمان بر ارزش آن نیز افزوده می شود. در صورتی که در نگهداری این فرش بکوشید، عمر طولانی خواهد داشت و حتی اگر دچار مشکل، پارگی یا زدگی شود، می توانید آن را رفو و ترمیم کنید. 
یادتان باشد فرش دستبافت معمولا قیمت بیشتری از فرش ماشینی دارد. از طرفی اگر فرش تمام پشم باشد، وزنش زیاد خواهد بود، ولی باعث گرمای کف خانه می شود. توصیه می کنیم برای خرید فرش دستباف ایرانی مدل های مختلف آن را با دقت بررسی کنید و از میان آنها بهترین را برگزینید. 

فرش دستبافت، مدل ها چه تفاوتی دارند؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی