سختی های زندگی مشترک
هیچ زندگی مشترکی بدون مشکل نیست و این مشکلات می تواند در هر زندگی متفاوت و منحصر به فرد باشد. همچنین شیوه بر خود افراد با این مشکلات نیز متفاوت است.

 اصلی ترین و مهم ترین سختی های زندگی مشترک

با ازدواج و تشکیل زندگی مشترک، دو فرد با فرهنگ خانوادگی متفاوت و بدون تجربه ای از زندگی زناشویی زیر یک سقف قرار می گیرند. بدیهی است که آنها در همان سال های ابتدایی به علت جدا شدن از محیط خانه، افزایش مسئولیت ها و تعهدات به یکدیگر، با تنش های زیادی روبرو می شوند.

اگر زوجین از ظرفیت روانی بالا، انعطاف پذیری، مهارت های ارتباطی کافی برخوردار باشند، این تنش ها و سختی های زندگی مشترک را پشت سر گذاشته و یک زندگی پایدار خواهند داشت. برخی موضوعات که در این بخش از خانواده پلاس نمناک آورده ایم برای بیشتر زوجین جوان چالش درست می کند و به عنوان سختی های زندگی مشترک در نظر گرفته می شوند.

مشکلات ازدواج

عدم برقراری درست ارتباط با یکدیگر

اگر زوجین نتوانند با یکدیگر ارتباط موثر برقرار نمایند، زندگی مشترک با سختی هایی روبرو می شود زیرا مشکلات زندگی مشترک از ضعف طرفین در ارتباط سرچشمه می گیرد.

نحوه ارتباط برقرار کردن با همسر 

زمانی که یکی از زوجین درباره خود و انتظارات از همسر صحبت می کند،زوج دیگر نباید درگیر تماشای تلویزیون یا کار کردن با گوشی همراه یا تماشای مسابقه ی ورزشی باشد بلکه باید تلفن همراه خود را به حالت بی صدا درآورد، بچه ها را به اتاق خودشان بفرستد و یک مکان خلوت را برای گفتگو انتخاب کند و زمان گفتگو تمام حواس خود را به صحبت های همسرش نشان دهد و با زبان بدن به او بفهماند حرف های او را تائید می کند.

تولد فرزند اول

با تولد اولین فرزند زندگی مشترک تغییر می کند و توجه والدین به فرزند جلب می شود. گاهی یکی از زوجین درگیر فرزند و رسیدگی به او می شود و همسر خود را از یاد می برد و برای زوجین سختی هایی را در زندگی مشترک به وجود می آورد.

برای به وجود آمدن دوباره توجهات به یکدیگر موقعیت ها را از دست ندهید و دوباره بیشترین توجه را به همسر داشته و او را در رسیدگی به فرزند مشارکت دهید.

همچنین قبل از ازدواج بهتر است زوجین درباره فرزند دار شدن اطلاعات و آگاهی لازم را داشته باشند تا با فرزند آوری دچار مشکل نشوند.

در اولویت قرار ندادن همسر

یکی از مسائلی که زندگی مشترک را با چالش روبرو می کند، این است که یکی از زوجین خانواده یا یکی از اعضای آن را در اولویت خود قرار دهد و همسرش در مرکز توجه او نباشد مثلا مرد خانواده در تصمیم گیری ها و مسائل مختلف نظر مادر خود را در اولویت قرار دهد و مطابق با نظر او عمل کند.

اینگونه رابطه زوجین کدر می شود و در زندگی اختلاف به وجود می آید. برای حل این مشکل مانند روزهای اول آشنایی باهم وقت بگذرانید، به همسرتان ابراز علاقه کنید و به او احترام بگذارید و نشان دهید همسرتان برای شما مهم است.

مشکلات مالی

ناهماهنگی در تربیت کودک

با به دنیا آمدن فرزندان، والدین دچار تنش دیگری در زندگی مشترک به نام تربیت فرزندان می شوند. والدین دوست دارند برای فرزند خود بهترین باشند اما متاسفانه برخی از والدین با به دنیا آمدن فرزندان و اضافه شدن مسئولیت ها تعارضات و اختلاف نظرهای بسیاری را در زمینه تربیت فرزند با یکدیگر دارند و بنابراین تحت فشار بیشتری در زندگی قرار گرفته و ممکن است سلامت روان آنها به خطر افتد.

برای اینکه در یک مسیر واحد برای تربیت فرزندان حرکت کنید، قبل از به دنیا آمدن فرزندتان در مورد تربیت کودک آموزش های لازم را دریافت کنید به تفاهم دست یابید.

مشغله های فراوان

با ازدواج زن و مرد به جز نقش ها و مسئولیت هایی قبلی خود، مسئولیت ها و تعهدات دیگری نیز می یابند و در صورتی که نتوانند با شرایط زندگی جدید و مسئولیت ها و تعهدات سازگار گردند، دچار تنش ها و سختی هایی در زندگی مشترک می شوند.

این افراد با روبرو شدن با مشغله های بیشتر در زندگی نمی توانند خود را با استرس های روزمره سازگار کنند و در طول روز خلق پایین تری را تجربه می کنند، تحریک پذیرمی شوند و سر ناسازگاری با یکدیگر می گذارند.

برای حل این مشکل و داشتن یک زندگی مشترک آرام زوجین باید کنترل استرس را تمرین کنند و ظرفیت روانی خود را بالا ببرند تا بتوانند در برابر اضطراب های مختلف زندگی آرامش بیشتری از خود نشان دهند.

شاغل بودن همسر

یکی از مسائلی که سختی های زندگی را دو چندان می کند، این است که زن و مرد در طول هفته برنامه های شلوغی دارند مثلا زن شاغل است و باید در هفته به کارهای خانه و فرزندان رسیدگی کند.

افزایش حجم کارها و مسئولیت ها سبب می شود، یکی از زوجین خسته شده و نتواند در برابر سختی ها مقاومت نشان دهد.

برای اینکه این سختی به سادگی مرتفع شود، زن و مرد باید نگاه جدید و سالمی به زندگی مشترک داشته باشند و وظایف را به طور عادلانه در میان خود تقسیم کنند و نظم بیشتری به زندگی روزمره خود ببخشند و کمتر تحت تأثیر حجم زیاد کارها قرار بگیرند.

تغییر همسر و دیدن خصوصیات منفی او

برخی از زوجین در زندگی مشترک تنها معایب یکدیگر را می بینند و به خصوصیات مثبت یکدیگر توجه نمی کنند.

اینگونه افراد انعطاف پذیری روانی پایینی دارند و دائماً تلاش می کنند دیگری را تغییر دهند. این تلاش به هردوی زوجین آسیب می رساند و سبب ایجاد تنش در زندگی می شود.

حل مشکل عیب بینی زوجین

برای حل این مشکل زوجین باید به خصوصیات مثبت یکدیگر توجه نمایند و یکدیگر را همان گونه که هستند بپذیرند و توانایی سازگاری خود را تغییر دهند و هریک از آنها در جهت رشد و تغییر مثبت خود حرکت کنند.

بیکاری یکی از زوجین

یکی از سختی هایی که برخی زوجین در زندگی مشترک تجربه می کنند، از دست دادن شغل یکی از زوجین می باشد.

از دست دادن شغل باعث می شود فرد بیکار احساس بیهودگی داشته باشد و حس کند دیگر در حمایت از خانواده ناتوان است و نتواند با همسر خود مانند قبل ارتباط برقرار کند به خصوص اگر همسر او شاغل باشد، بنابراین فرد آرامش و تعادل خود را از دست می دهد و زن و شوهر از یکدیگر دور شده و زندگی مشترک با تنش روبرو می شود.

مراقبت از پدر یا مادر

یکی از سختی های زندگی مشترک، نگهداری از والدین است. اگر شما تنها سرپرست والدین خود هستید و از والدین سالخورده خود که هر روز پیر و پیر تر می شود، نگهداری می کنید، ممکن است وقت زیادی را به مراقبت و رسیدگی از آنان اختصاص داده و از همسر خود غافل شده و به او بی توجهی نمایید.

بی توجهی به همسر و تنها ایفای نقش فرزند و رسیدگی به والدین سبب می شود زندگی مشترکتان دچار چالش بزرگی شده و همسرتان از شما ناراحت شود.

با تمام گرفتاری هایی که دارید، در کنار همسر خود بنشینید و از احساسات خود و شرایط تغییر بیافته ی زندگی خود با او صحبت کنید و زمانی را نیز به خودتان اختصاص داده و مراقبت از خود را بیاموزید تا کمتر احساس بی میلی و عصبانیت کنید.

نگهداری والدین

راه حل سختی های زندگی مشترک

نحوه برخود با مشکلات و سختی های زندگی به شما کمک می کند تا زندگی مشترک بادوام تری داشته باشید.

به مشاور مراجعه کنید :

اگر خودتان نمی دانید چگونه با سختی های زندگی مشترک کنار آیید و آنها را پشت سر گذاشته و حل کنید و زندگی مشترک بادوامی را تجربه کنید، برای شناخت یکدیگر و ارتقای مهارت های فردی و ارتباطی خود به یک مشاور خانواده و روانشناس مراجعه کنید.

توجه: البته بهتر است پیش از ازدواج به مشاور مراجعه کرده و در مورد صفات شخصیتی پایدار یکدیگر اطلاعات بیشتری به دست بیاورید تا در آینده هنگام برخورد با مشکلات بهترین عملکرد را نشان دهید.

سختی های زندگی مشترک زوج های امروزی + راه حل

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی