تولد
خانه داری
خانم ها در کارهای خانه داری و تمیرکاری خانه اشتباهاتی را انجام می دهند که موجب آسیب به وسایل خانه می شوند و کارشان را خراب تر می کنند.

اشتباهات رایج خانه داری که به خانه و وسایل آن آسیب می زنند

همه ما عاشق داشتن خانه ای تمیز و مرتب هستیم، اما فرآیند پاکسازی و گردگیری، پاک کردن، چیزی نیست که بیشتر مردم از انجام آن لذت ببرند. زیرا بسیاری از کارهایی که انجام می دهید ممکن است باعث مشکلاتی شود که در این بخش از خانه داری نمناک به برخی از این اشتباهات می پردازیم.

اشتباهات رایج و مخرب تمیزکردن خانه

پاک کردن لکه از روی فرش :

شاید فکر کنید چیزی که می خواهید از بین ببرید کمی چربی است، اما تمیز کردن این لکه ها ممکن است باعث بدتر شدن اوضاع شود. اگر لکه ای را بسایید، می تواند باعث گسترش و جذب عمیق تر به الیاف و یا بافت فرش شود. در عوض، توصیه می شود، که مایع اضافی را به جای آن که به داخل فرش فشار دهد، پاک کند.

جارو کردن قالیچه بدون استفاده از وسایل درست :

استفاده از نوع نادرست سر جارو روی فرش یا قالیچه قبل از اینکه متوجه آن شوید می تواند به پوسیدگی فرش منجر شود.

اسپری کردن زمین :

اسپری ممکن است راه حلی برای تمیز کردن آلودگی زمین به نظر برسد، اما بسیاری از افراد حرفه ای آن را متفاوت می بینند. اسپری یک پوشش چسبناک روی زمین ایجاد می کند که می تواند باعث کثیفی بیشتر برای چسبیدن به آن شود و علاوه بر آن از بین بردن آلودگی را سخت تر می کند.

اسپری کردن زمین

ماندن آب بر روی سطوح سخت :

یکی از اشتباهات رایجی که افراد انجام می دهند تی کشیدن زمین است زیرا تصور می کنند بهترین راه برای تمیز کردن کف سخت زمین است. استفاده بیش از حد آب روی سطوح چوبی، به آن ها آسیب می زند. اما بهترین راه برای تمیز کردن کف چوبی سخت ، استفاده از یک تی مرطوب تمیز و یک حوله خشک برای پاک کردن هر نوع آب ایستاده است.

استفاده از پد میکروفایبر :

ممکن است استفاده از این پدها مناسب باشد، اما در دراز مدت کار بیشتری برای شما ایجاد می کند. این پدها گرد و غبار را جذب و ساختار استاتیکی آن بر روی سطوح باقی می ماند و غبار بیشتری را جذب می کند و شما را مجبور به گرد گیری بیشتر می کند.

شست و شوی تخته گوشت های چوبی در ماشین ظرفشویی :

در حالی که ماشین ظرفشویی ممکن است در تمیز کردن اکثر ظروف موثر باشد، اما قرار دادن تخته گوشت چوبی داخل ماشین آسیب بیشتری به آن می زند. زیرا ترکیب گرما و آب در محیط بسته ماشین ظرفشویی می تواند باعث تجزیه چوب، یا ترک شود علاوه براین شستن تخته گوشت با صابون ، آب و خشک کردن آن روغن های معدنی را تمیز می کند.

استفاده از نصف ظرفیت ماشین ظرفشویی :

اگر ماشین ظرفشویی پر نباشد، بهتر است آن را روشن نکنید. علاوه بر استفاده از همان مقدار انرژی و آب برای یک بار کامل، شستن ظروف جزئی احتمال آسیب رساندن به ماشین ظرفشویی را افزایش می دهد.

استفاده از نوع نادرست اسفنج :

اگر از نوع اشتباه اسفنج برای شست وشو استفاده می کنید می تواند طول عمر ظروف را کوتاه کند. باید از اسفنج های زرد برای ظروف آلومینیومی و فلزی و نوع دیگری اسفنج برای ظروف چدنی و فولاد ضد زنگ استفاده کنید. اگر از یک اسفنج سخت برای یک ظروف نچسب و یا سرامیکی استفاده کنید، ممکن است باعث پوسته پوسته شدن زودرس آن ها شود.

اسفنج مناسب ظروف

استفاده از پد ساینده روی ظروف ضد زنگ :

اگرچه ظروف ضد زنگ ممکن است بادوام باشد اما به این معنی نیست که آسیب به آن غیر ممکن است. در حقیقت، استفاده از یک پد ساینده بر روی وسایل فولادی ضد زنگ باعث مشکلات بیشتری می شود.

استفاده از پاک کننده های جادویی :

استفاده ازپاک کننده های جادویی بسیار موثر است اما بر روی همه سطوح مناسب نیست.استفاده از آنها روی سطوح شفاف مثل بیرون مایکروویو، کف چوبی، پیشخوان و سطوح رنگ شده باعث کدری آن می شود.

استفاده از تمیز کننده های اسیدی بر روی سنگ ها :

اگر می خواهید سطوح گرانیتی یا مرمر برای سال های ، سال زیبا به نظر برسد، زمان آن رسیده است که تمیز کننده های خانگی اسیدی را کنار بگذارید و جایگزین امن تر را انتخاب کنید.پاک کننده های اسیدی باعث مرمت ناپذیری آسیب سطوح سنگی می شود.

استفاده همیشگی از آب داغ بر روی لباس ها :

آب داغ ممکن است به از بین بردن لکه های سخت کمک کند، اما انتخابی عالی برای شستشو روزانه نیست. علاوه بر این که قبض انرژی را بالا می برد استفاده همیشگی از آب داغ برای لباس هایتان مناسب نیست زیرا می تواند به پارچه ها آسیب برساند، استفاده از آب سرد برای بیشتر پوشاک توصیه می شود.

تمیز کردن سطح گاز با پدهای پشمی :

ممکن است سطح گاز به اندازه کافی قوی باشد که بتواند گرما را کنترل کند، اما بخش ناشی از ساییدن پد پشمی قابل تحمل نیست چون به راحتی سطح شیشه ای را آسیب می زند.

تمیز کردن گاز

استفاده از اسپری مو برای پاک کردن لکه های جوهر :

ممکن است بارها برای پاک کردن لکه های جوهر تلاش کرده باشید، که بی نتیجه مانده است . امروزه بسیاری افراد از اسپری مو بدون الکل استفاده می کنند که جز کلیدی برای پاک کردن جوهر است بنابراین بکار بردن اسپری مو لکه ها را سخت تر می کند.بهتر است لکه را با استفاده از الکل به مدت 15 دقیقه پاک کنید.

بکار بردن مستقیم اسپری چوب بر روی مبل :

ممکن است اسپری ، اسباب و اثاثیه را براق کند، اما اسپری کردن مستقیم آن بر روی قطعات باارزش باعث مشکلات بزرگتری خواهد شد.این مساله می تواند در طول زمان منجر به خیس خوردن آن شود.

لایه برداری سطوح نقاشی شده :

تمیز کردن دیوار های رنگ شده و سطوح با پد های سخت باعث آسیب به دیوار و رنگ آن می شود.اگر دیوار نیاز به تمیز کردن دارد بهتر است دوباره رنگ بزنید.

استفاده از خوش بو کننده پس از تمیز کردن کف زمین :

در حالی که رایحه ها ممکن است بوی خوبی به خانه ها بدهد، اسپری کردن آن ها بعد از اینکه منزل را پاکسازی کردید، دوباره زمین را چسبناک می کند.

تمیز کردن پنجره با پد ساینده :

با این که پاک کردن پنجره ها ممکن است دشوار باشد اما استفاده از یک پد ساینده یکی از آن اشتباهاتی است که باید از آن اجتناب کنید." برای جلوگیری از آسیب پنجره ها، توصیه می شود از شیشه پاک کن و یک پارچه استفاده کنید.

تمیز کردن پنجره

استفاده از سفید کننده ها روی لکه های زنگ :

 

در حالی که ممکن است استفاده از سفید کننده ها برای پاک کردن بسیاری از لکه ها مناسب باشد،اما استفاده از آن برای رفع زنگ آهن مشکل را بدتر می کند و به سطوح آسیب می زند.

استفاده از مواد سفید کننده برای کشتن کپک :

سفید کننده می تواند لکه را از بین ببرد اما کپک را نه در حقیقت، می تواند کپک را بدتر کند. سفید کننده رنگ را پاک و کپک را محو می کند با این حال می تواند رنگ کپک را بدون از بین بردن خود کپک از بین ببرد که این اتفاق خوبی نیست و ممکن است زیر سطح رنگ و یا دیوار کپک رشد کند.

کنارگذاشتن برس توالت مرطوب :

درست مانند اسفنج ،برس توالت برخی از میکروب ها را در طول مسیر جذب می کند. بنابراین حتما باید قبل از کنار گذاشتن آن با آب تمیز بشویید و سپس حداقل 15 دقیقه زمان دهید تا خشک شود.

نخواندن دستورالعمل وسایل :

به دلیل تجربه خانه داری طی سالیان دراز فکر می کنیم با عملکرد همه وسایل آشنا هستیم و بی تفاوت از کنار آن ها می گذریم.

تخلیه نکردن کیسه جارو برقی :

تا به حال متوجه بوی نا مطبوع جارو شده اید ؟ زمانی که کیسه جاروبرقی پر می شود، جریان هوا را محدود می کند و کاری را که باید انجام نمی دهد. با پر شدن کیسه جارو جریان هوا محدود و بر عملکرد آن تاثیر می گذارد. پس قبل از استفاده جارو را چک کنید و مطمئن شوید که خالی است، و بعد از هر 2 یا 3 بار جارو آن را خالی کنید.

اسپری روی وسایل برقی :

هیچ وقت مستقیما روی وسایل الکترونیکی اسپری نکنید ، می توانید مایع پاک کننده را روی دستمال بزنید و وسایل را با آن پاک کنید.

اشتباهات رایج خانه داری که کار را خراب تر می کنند

4.213
این مطلب مفید بود ؟112
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی