تولد
انسان بهتر

چطور انسان بهتری باشیم؟ 27 راه فوق العاده طلایی

کد مطلب : 78724تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
تبدیل شدن به یک انسان بهتر و محبوب شدن نزد دیگران از آرزوهای هر فردی است. برای اینکه انسان خوب و بهتری شوید باید برخی از رفتارهای خود تغییر دهید.

چطور انسان بهتری باشیم و نزد دیگران محبوب شویم؟

زندگی یک چالش بزرگ است که باید در آن خودتان را ارتقا دهید. همه انسان ها می خواهند که به یک انسان بهتری تبدیل شوند اما بعضی از افراد نمی دانند که چگونه باید این کار را انجام داد اگر شما هم جزء این افراد هستید، پس بدانید که راه درستی را شروع کرده اید. در این قسمت از سبک زندگی نمناک راهکارهایی را برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر و یک زندگی شاد به شما معرفی می کنیم.

راهکارهای خوب بودن

راه و روش موثر برای آنکه انسان بهتری باشیم

1. روی رفتارهای منفی کار کنید

آیا رفتاری دارید که آن را دوست نداشته باشید؟ زمانی که آگاهی بیشتری از خودتان پیدا کنید، یعنی اولین مرحله برای یادگیری رفتارهای مثبت و بهتر شدن در زندگی را آموخته اید.

آیا تا به حال آرزو داشتید که به یک فرد متفاوتی در زندگی تبدیل می شدید؟ هیچ کس انسان عالی و کاملی نیست. پس باید یاد بگیرید که خودتان را بشناسید، جنبه های منفی را شناسایی کنید و یاد بگیرید که آن ها را به یک رفتار مثبت تبدیل کنید.

2. ایده آل خود را شناسایی کنید

فقط تصور کنید که تصویر ایده آل از خودتان در ذهنتان چیست. سپس تمامی ویژگی هایی که در ذهنتان است را روی کاغذ بنویسید و شروع کنید آن را در خودتان اجرا کنید.

ایده آل خود در ذهن

3. به دنبال یک الگوی واقعی باشید

زمانی که الگو داشته باشید، یعنی تصویر صحیحی از آن چه را که می خواهید در ذهن خود دارید. بهترین راه این است که این مدل ها در دنیای واقعی باشند و به شما کمک کنند که چگونه رفتار کنید. مثلا اگر می خواهید در زمینه سرمایه گذاری فعالیت کنید ، باید فردی را پیدا کنید که در دنیای واقعی در این زمینه موفق باشد.

4. به خودتان عشق بورزید

به جای این که مدام به دنبال این باشید که دیگران را از دست ندهید باید یاد بگیرید که چگونه به خودتان عشق بورزید. در حقیقت زمانی که عشق به خود را یاد بگیرید، کمتر محتاج دیگران هستید.

باید همانی که هستید را بپذیرید و به خاطر اشتباهات گذشته خودتان را ببخشید و به این فکر کنید که همه انسان ها دچار خطاهایی شدند. یاد بگیرید که چگونه از همین چیزی که هستید، لذت ببرید. از خودتان مراقبت کنید و در جهت بهتر شدن تلاش کنید.

عشق ورزیدن به خود

5. قبل از صحبت کردن فکر کنید

سریع ترین راه برای جلوگیری از آسیب رساندن به احساسات دیگران این است که قبل از هر کلمه ای که به زبان می اورید، خوب فکر کنید. بعضی از افراد هستند که نمی دانند چه می گویند و در نتیجه مدام به احساسات دیگران آسیب وارد می کنند و همین امر باعث می شود که دیگر هیچ کس آن ها را قبول نداشته باشد. پس شما نیز قبل از گفتن هر جمله اول آن را مزه کنید.

6. اضطراب و حسادت خود را کنترل کنید

انواع احساسات مختلف در زندگی هستند که نمی توانید جلوی آن ها را بگیرید اما نباید به طور مدام اضطراب و حسادت داشته باشید. یاد بگیرید که چگونه با وجود مشکلات در زندگی به دنبال شادی بگردید.

خودتان را با هیچ کس دیگر مقایسه نکنید و سعی کنید از اطلاعاتی که دارید استفاده کنید و خودتان را قبول داشته باشید و حسرت زندگی دیگران را نخورید. زندگی یک موهبت بزرگ است که اکنون فرصت دارید از آن استفاده کنید.

کنترل اضطراب

7. انتقاد یا گله نکنید

اگر می خواهید انسان خوبی باشید دائم انتقاد و گله نکنید و غر نزنید زیرا هیچ کس دوست ندارد در کنار کسانی باشد که همیشه غر می زنند. صحبت های سرشار از غر و انتقاد، انرژی منفی آزاردهنده ای را منتقل کرده و دیگران را از کنارتان بودن پشیمان می کند.پس زمان صحبت از کلمات دلگرم کننده، مثبت و خوشایندتر استفاده کنید

8. به تفاوت فرهنگ ها احترام بگذارید

احترام به فرهنگ ها، سنت ها و عقاید دیگران و خودداری از تمسخر و قضاوت آنها بخشی از یک انسان خوب بودن است پس به علایق، اعتقادات و رسوم دیگران توجه کنید. از هرگونه انتقاد یا حتی شوخی درباره عقاید و رسومی که با شما فرق دارند، بپرهیزید.

9. وقت شناس باشید

وقت شناسی، احترام و توجه تان به دیگران و خودتان را نشان می دهد.برای وقت دیگران درست مثل خودتان ارزش قائل باشید و زمانی که با فردی قرار ملاقات دارید، بر سر قرار دیر حاضر نشوید زیرا انسان های خوب دیگران را در اولویت قرار می دهند.

وقت شناسی

10. گفتگویتان نباید فقط حول محور خودتان باشد

زمان صحبت سعی کنید خودتان را کنترل کرده و از هر فرصتی برای تعریف از خودشان استفاده نکنید و فقط گفتگویتان حول محور خودتان نباشد. با سوال پرسیدن تعامل بیشتری با طرف مقابلتان برقرار کنید. افرادی که واقعا خوب هستند در هر گفتگو سعی می کنند از طرف مقابل چیز یاد بگیرند.

11. عذرخواهی تان صادقانه و واقعی داشته باشید

انسان های خوب همیشه اگر سهوا کسی را از خود دلخور کنند، با یک عذارخواهی واقعی از دلش درمی آورند. آنها با پذیرفتن اشتباه خود رای دلجویی اقدام می کنند.

12. از دیگران بد نگویید

انسانهای خوب دیگران را قضاوت نکرده، شایعه نمی سازند و درباره دیگری بد نمی گویند. آنها با دیگران همانطوری رفتار می کنند که می خواهند با خودشان رفتار شود.

بدگویی از دیگران

13. به حرف های دیگران گوش کنید

این روز ها انسان ها بسیار پرمشغله هستند و زمان زیادی را در بیرون از منزل سپری می کنند. پس یاد بگیرید که چگونه به حرف های آن ها گوش دهید. این یکی از ضروری ترین و بزرگ ترین کارهایی است که می توانید در حق شان انجام دهید. همیشه متکلم وحده نباشید و شنونده بودن را فراموش نکنید.

14. صادق باشید

افراد صادق معمولاً سخت به دست می آیند و صداقت مهم ترین ویژگی یک انسان کامل است. پس به خودتان قول بدهید که در هر شرایطی راست بگویید. البته راستگویی و صداقت چالش هایی را هم به همراه دارد اما خوشبختانه می توانید از پس همه آن ها بر بیایید.

افراد صادق

15. کارهایی را انجام دهید که خودتان می خواهید

برای این که به فرد بهتری تبدیل شوید، باید زندگی شادی داشته باشید. باید کارهایی را انجام دهید که قبلاً تجربه اش را نداشتید. این یک راه آسان برای تبدیل شدن به یک شخص بهتر است. ریسک پذیری خود را افزایش دهید.

خودتان را به چالش بکشید. از چیزهایی که قبلاً می ترسیدید، دیگر نترسید تا بتوانید خودتان را پرورش دهید. چیزهای جدید را امتحان کنید و نگذارید که زندگی برای شما خیلی آسان و یکنواخت باشد.

16. بیشتر لبخند بزنید

بارها در بخش های مختلف نمناک گفته ایم که لبخند زدن شما را در نگاه دیگران جذابتر کرده و شما را به عنوان شخصی مهربان، خونگرم و خوش برخورد معرفی می کند. وقتی لبخند بر لب داشته باشید، دیگران در هر شرایطی با شما بهتر برخورد می کنند.همین شما را به فرد بهتری تبدیل می کند.

لبخند زدن

17. سازش کنید

برای اینکه برنامه ها و اهداف شما بهتر پیش بروند، باید یاد بگیرید خودتان را طبق شرایط خاص تغییر دهید. با محیط اطراف خود سازش داشته باشید. سازش داشتن نشانه ضعف نیست، بلکه شما را قدرتمند تر می کند.

18. توانایی خود را بالا ببرید

اگر می توانید چندین مهارت را بیاموزید. مهارت ها با استفاده از ابزارهای مختلف قابل انجام هستند. هرچقدر که مهارت های شما بالاتر باشد، توانایی های شما نیز افزایش پیدا می کند و می توانید در حوزه های مختلفی دست به انجام کارهای متفاوت بزنید و همین امر نشان دهنده این است که می خواهید خودتان را ارتقا دهید. مثلاً می توانید یک ساز موسیقی یاد بگیرید یا یک رشته ورزشی را دنبال کنید.

توانایی خود

19. به اطرافتان توجه نشان دهید

همه انسان ها باید نگران و غمخوار یکدیگر باشند. لازم نیست که مثلا آنقدر نگران باشید که برای دیگران گریه کنید و خودتان را از کار و زندگی بیندازید اما یاد بگیرید که به محیط اطراف خود توجه داشته باشید و اصلاً بی تفاوت نباشید. هر زمان که لازم است برای کمک به دوستانتان و اعضای خانواده اقدام کنید و هر کاری از دستتان بر می آید را انجام دهید.

20. قدرشناس و سپاسگزار باشید

قطعاً زمان های زیادی هستند که به آرزوهایتان فکر می کنید اما در کنار آن بهتر است که از همان چیزهایی که دارید، هم سپاسگزار باشید و قدر آن ها را بدانید زیرا زمانی که آن ها را از دست بدهید، حسرت می خورید. پس در کنار دنبال کردن آرزو ها به چیزهایی که هم اکنون دارید، نگاه کنید و بابت آن ها خوشحالی کنید تا استرس کمتری به شما وارد شود.

سپاسگزار بودن

21. خودتان را کنترل کنید

در زندگی باید تعادلی بین مسائل شخصی و مسائل شغلی داشته باشد. باید به طور مداوم بتوانید رضایت را برای خودتان ایجاد کنید و همچنین ممکن است از لحاظ مالی سختی هایی را بکشید اما در کنار آن می توانید خودتان را کنترل کنید و یاد بگیرید که چگونه با این سختی ها کنار بیایید.

22. مثبت فکر کنید

اتفاقات منفی زیادی در زندگی همه انسان ها رخ می دهند که آن ها را با چالش هایی روبرو می کند. اکثر افراد در این زمان ها اصلاً صبر ندارند و می خواهند که همه چیز در همان لحظه اول حل و فصل شود اما تفکرات مثبت به شدت به شما کمک می کند و باعث می شود که از تک تک لحظات زندگی خود لذت ببرید. پس مثبت نگری را تمرین کنید.

23. به اتفاقات خوشحال کننده فکر کنید

سعی کنید که همیشه نیمه پر لیوان را ببینید. البته که باید به رفع مشکلات هم بپردازید اما مراقب باشید که بدبین نشوید. مثلا اگر تصادف داشته اید و ضرر مالی دیده اید، به این فکر کنید که جان سالم به در برده اید. با چنین افکاری آرامش بیشتری خواهید داشت.

افکار مثبت

24. محدودیت هایی را تعیین کنید

می توانید به سادگی مسئولیت انجام کارها را بپذیرید. یاد بگیرید ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنید. از طرفی برای زندگی خود محدودیت هایی را تعیین کنید. مثلا اگر نمی خواهید گوشی موبایل خود را به دوستتان قرض بدهید، در کمال احترام این قضیه را با او مطرح کنید و اجازه ندهید که دیگران شما را مجبور به انجام کارهایی کنند که درونا رازی به آن ها نیستید.

25. شریک بهتری باشید

اگر ازدواج کرده اید یا با کسی در رابطه هستید، یاد بگیرید که برای او به فرد بهتری تبدیل شوید. سعی کنید در زندگی انتظارات فرد مقابل را برآورده کنید. در عین حال به خودتان هم توجه داشته باشید و سعی کنید یک رابطه صمیمی و نزدیک بسازید.

انسان خوب در رابطه

26. از دیگران یاد بگیرید

زندگی چیز های بسیار زیادی دارد که فارغ از سن و جنسیت می توانید آن ها را از دیگران بیاموزید. پس فرصت را از دست ندهید و ذهن خود را باز نگه دارید. اجازه دهید که هر نوع اطلاعاتی وارد آن شود و بهترین های آن ها را جداسازی کنید.

27. نقاط قوت دیگران را شناسایی کنید

زمانی که با شخص دیگری در جر و بحث هستید، می توانید آرام بمانید و نقاط قوت او را پیدا کنید. مشخصا در محل کار این ویژگی به شدت به شما کمک می کند.

پس به جای این که مدام به نقطه ضعف ها و ایرادات فرد مقابل فکر کنید و ذهنتان را منفی کرده و خودتان را بیشتر آزار دهید، سعی کنید به خوبی ها، نقاط قوت، استعداد ها، اطلاعات، ویژگی های مثبت شخصیتی طرف مقابل فکر کنید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

چطور انسان بهتری باشیم؟ 27 راه فوق العاده طلایی

4.6269
این مطلب مفید بود ؟25019
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
1 نظر به ثبت رسیده است
هادی الهامی1400-11-23
عالی بود ممنون
151
وبگردی