پیری پوست دست
مطمئنا تا به حال شما به پیری پوست دست توجه نکرده اید، ولی پوست دست بسیار مهم‌تر از پوست صورت است که با انجام چند روش خانگی، می‌توان این پیری را درمان کنید.

دلایل پیری پوست دست‌ها و راه درمان آن

پوست انسان بسیار حساس است. تغییرات آب و هوا و آلودگی‌ها و سن و سال می‌تواند هر لحظه عاملی برای مشکلات پوستی، چروک و کاهش جذابیت آن باشد. به همین دلیل پوست نیاز به توجه زیادی دارد. نه تنها پوست صورت، بلکه پوست دست هم نیاز به مراقبت زیادی دارد زیرا پوست دست زیاد تحت شستشو به دلیل شستن ظرف‌ها و دیگر مواد شیمیایی قرار می‌گیرد.

پیش از پوست صورتمان باید بدانیم که این پوست دستانمان هستند که پیری و یا جوانی ما را نشان می‌دهند و ما بدون توجه به این نکته هر فعالیتی را با آنها انجام میدهیم. در این قسمت از سلامت پوست و موی نمناک روشکارهایی را به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید پوست دست جوان تری داشته باشید و آن‌ها را در خانه هم انجام دهید. با روش‌های زیر می‌توانید از پیری پوست دست جلوگیری کرده و یا آن‌ها را درمان کنید.

پوست دست

عواملی که باعث پیر نشان دادن دست‌های شما می‌شود

  •  لکه‌های پیری که ربطی به سن ندارند و به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شوند وگاهی در افراد جوان نیز دیده می‌شوند.
  •  زرد یا قهوه‌ای شدن ناخن‌ها سبب از بین رفتن زیبایی دستان و پیر نشان دادن دست‌ها می‌شود. اگر این تغییر رنگ با درد همراه باشد، احتمالا عفونت قارچی است. در صورت مبتلا نبودن به عفونت قارچی این تغییر رنگ احتمالا به خاطر مصرف داروهای پسوریازیس (psoriasis) یا لاک تیره است.
  •  رگ‌های برجسته روی پوست دست باعث پیر نشان دادن دست‌های شما می‌شود.
  •  پوست چروک شده دست، سبب پیر نشان دادن دست‌ها می‌شود.
  •  هیچ کس به یک پوست خشک و پوسته‌پوسته شده، سالم و جوان نمی گوید.
  •  ناخن‌های شکسته سبب نا زیبایی دست‌ها و پیربه نظر رسیدن آنها می‌شود. آلودگی آب یا مواد شیمیایی، تغییرات فصلی آب و هوا و حتی ژنتیک می‌تواند منجر به شکننده بودن و شکستن ناخن‌ها شود.
  •  مانیکور‌های قدیمی دست‌ها را پیر نشان داده و سبب از بین رفتن زیبایی دستان می‌شود. 

پیری پوست

درمان پیری پوست دست بامواد طبیعی و محصولات گیاهی

از بین بردن پیری دست بسیار مهم است زیرا پیری پوست دست نشان دهنده پیری شدن افراد است.

1. آرد نخودچی و ماست

ماست یکی از اولین روشکارهایی است که باعث جوان نگه داشتن پوست دست می‌شود. همچنین دارای خواص رطوبت دهی است و می‌تواند پوست را لایه برداری کند و سلول‌های مرده را از روی پوست دست بردارد.

روش 1:ماست تازه

از ماست تازه استفاده کنید و آن را به آرامی به مدت 3 الی 5 دقیقه روی دستتان ماساژ دهید و سپس 10 دقیقه صبر کنید و بعد آن را با آب ولرم بشویید. حداقل یک بار در روز به مدت دو هفته این روش را ادامه دهید.

روش 2:

یک قاشق غذاخوری آرد نخودچی را با سه قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید تا حالت خمیری پیدا کند. سپس آن را مستقیما به پوست دست بزنید و اجازه دهید که در معرض هوا خشک شود. دستانتان را با آب گرم بشویید و این روش را حداقل دو بار در هفته تکرار کنید.

ماست

2. کره

ممکن است از بوی کره متنفر باشید اما این ماده می‌تواند یکی از موثرترین‌ها برای جلوگیری از پیری پوست باشد و استفاده از آن نیز بسیار راحت است. مقدار کمی کره را گرم کنید و سپس به آرامی آن را روی پوست دستتان ماساژ دهید. بعد از این که کره را به پوست دست زدید یک عدد دستکش در دست کنید. حدود یک ساعت صبر کنید و سپس دستتان را آب شستشو دهید.

3. عسل و آرد جو

اگر به دنبال درمان پیری پوست هستید، از این روش استفاده کنید زیرا ترکیب این دو ماده، لایه برداری بسیار عالی را برای پوست دست انجام می‌دهد. 2 قاشق غذاخوری آرد جو را با نصف قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید و سپس آن را به پوست دستتان بزنید و بعد از حدود 7 الی 10 دقیقه دستتان را با آب بشویید. حداقل یکبار در هفته از این روش استفاده کنید.

4. موز کاملاً رسیده

یکی دیگر از روش‌های جلوگیری و درمان پیری پوست استفاده از این میوه بسیار خوشمزه است که معمولاً در همه خانه‌ها پیدا می‌شود.

روش 1:خمیر موز

یک عدد موز رسیده را از پوست جدا کنید و سپس آن را له کرده و این خمیر را روی دستتان بزنید. 30 دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم شستشو دهید و در نهایت از یک مرطوب‌کننده استفده کنید.

موز

روش 2:

نصف یک موز کاملاً رسیده را له کنید و مقدار کمی عسل و روغن زیتون به این خمیر اضافه کنید. قبل از این که خمیر را روی پوست دست قرار دهید، آن را به خوبی هم بزنید.

بعد از 20 دقیقه دست خود را با آب گرم بشویید و سپس با آب سرد شسته و بعد آن را مرطوب کنید. هر دو روش را حداقل یکبار در هفته برای بهترین نتیجه امتحان کنید.

5. کره شیا

کره شیا یکی از بهترین روش‌ها برای درمان پیری پوست است. این کره منبع عظیمی از مواد تقویتی است که می‌تواند پوست را مرطوب و آبرسانی کند. برای استفاده از آن فقط باید مقدار کمی از این کره را روی دستتان ماساژ دهید.

کره کاکائو و روغن نارگیل هم می‌تواند به این کره اضافه شود که ترکیب بسیار قدرتمندی خواهد شد. می‌توانید چند قطره از روغن‌های طبیعی دیگر نیز استفاده کنید و تا آن را به پوستتان بزنید تا هم مرطوب و هم تقویت شود.

کره شیا

6. عسل و آووکادو

عسل و آواکادو یک گزینه بسیار مناسب برای جلوگیری از پیری پوست دست است. آووکادو نیز منبع عظیمی از ویتامین A, C و E است و همچنین دارای چربی‌های تک رشته‌ای غیر اشباع است که می‌تواند خشونت پوست و خشکی آن را کاهش دهد و به جوان سازی آن کمک کند.

نصف پالپ یک آووکادوی رسیده را جدا کنید و سپس آن را با یک قاشق غذاخوری عسل خام ترکیب کنید. این خمیر را به مدت 10 دقیقه روی پوست دست بزنید و سپس دستانتان را با آب سرد بشویید.

چند بار در هفته این روش را تکرار کنید. همچنین می‌توانید به سادگی مقداری روغن آووکادو را روز قبل از حمام استفاده کنید تا پوست جوان تری داشته باشید.

7. کرم شیر

اشتباه بسیار بزرگی است که کرم شیر را از این لیست حذف کنیم زیرا چربی بالای این کرم باعث مرطوب نگه داشتن پوست دست خشک می‌شود و همچنین شیر حاوی لاکتیک اسید است که می‌تواند سطح ph پوست را تنظیم کند و آن را لایه برداری کند.

روش 1:

کرم شیر تازه را مستقیماً به دست‌های خود بزنید. 10 دقیقه قبل از شستن دست‌ها با آب ولرم صبر کنید. حداقل یک بار در روز این کار را انجام دهید تا به نتیجه مورد نظر برسید.

کرم شیر

روش 2:

ارد نخود را به اندازه دو قاشق غذاخوری به کرم شیر به اندازه دو قاشق غذاخوری اضافه کنید و سپس این ترکیب را 12 الی 15 دقیقه روی پوست دست خود نگه دارید و بعد آن را با آب ولرم بشویید. 2 الی 3 بار در هفته این کار را انجام دهید.

8. آلوئه ورا

روش بعدی معرفی شده در این بخش از نمناک برای جلوگیری از پیری پوست استفاده از آلوئه ورا است. این گیاه محبوب دارای خواص مرطوب سازی است و همچنین حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به جلوگیری از خشکی پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید کمک می‌کند. همچنین لایه محافظتی روی پوست می‌سازد.

برای استفاده از آن ژل آلوئه ورا را خارج کنید و سپس آن را روی دستتان به مدت چند دقیقه ماساژ دهید. 15 دقیقه قبل از شستن دست با آب ولرم صبر کنید. یک الی دو بار در روز برای بهترین نتیجه از این روش استفاده کنید.

آلوئه ورا

9. بادام

بادام منبع عظیمی از ریبوفلاوین است که یک ویتامین ضروری است و می‌تواند سلامت پوست شما را تنظیم کند. همچنین به جوان نگه داشتن پوست دست کمک می‌کند. بادام دارای خواص آنتی اکسیدانی است و ویتامین e در آن وجود دارد.

روش 1:بادام و شیر

5 الی 6 عدد بادام را داخل آب بریزید و اجازه دهید تا صبح بماند و سپس مقدار کمی شیر را به بادام‌های آغشته شده در آب اضافه کنید تا یک خمیر مناسب به دست بیاید. این خمیر را مستقیم به پوست دستتان بزنید و اجازه دهید این خمیر تا صبح روی پوستتان بماند و صبح روز بعد با آب سرد دستان را بشویید.

روش 2:بادام و روغن چوب صندل

10 عدد بادام تازه را پودر کنید و سپس مقدار کمی روغن صندل را به این پودر اضافه کنید تا خمیر خوبی به دست آورید. اجازه دهید که شب تا صبح روی پوست دستتان بماند و سپس صبح روز بعد آن را با آب شستشو دهید.

بادام

راهکارهایی برای جوانتر به نظر رسیدن پوست دست

هنگام رفتن به بیرون از منزل و قرار گرفتن زیر نور خورشید، از کرم‌های ضد آفتاب حداقل با SPF30 استفاده کنید و پس از شستن دست‌ها یا هر 2 ساعت یک بار، کرم را تجدید نمایید.

لکه‌های آفتاب روی دستتان را با کرم‌های روشن کننده حاوی 2 درصد هیدروکینون (hydroquinone) از بین ببرید. لک‌های تیره‌تر ممکن است به محلول‌های 3 درصد نیاز داشته باشند.

اگر پشت دست تان شروع به چروک شدن کرده، برای بهبود بافت و افزایش تولید کلاژن پوست و ضخیم شدن آن از یک نسخه کرم رتینوئید (retinoid) استفاده کنید.

رگ‌های تیره پشت دستتان را با کانسیلرهای قوی بپوشانید و بلافاصله بعد از شسشتوی دستها هر بار از آن‌ها استفاده کنید.

قبل از خواب، دست تان را نرم و مرطوب کنید.

با یک اسکراب ملایم پوست خشن و مرده دست را از بین برده و سپس از یک ماسک مرطوب‌کننده شب به همراه یک نرم‌کننده حاوی گلیسیرین و روغن گیاهی استفاده کنید.

زمان پاک کردن لاک ناخن تان یک برش لیمو روی ناخن‌های تان بکشید تا لکه‌های روی ناخن از بین بروند.

مصرف 2.5 میلی گرم ویتامین B بیوتین مقاومت ناخن را بهبود می‌خشد و شکنندگی آن را کاهش می‌دهد.

برای جوان به نظر رسیدن دست‌ها از لاک چشم نواز استفاده کنید تا توجه بیشتری به سمت ناخن‌های تان جلب شود.

راه‌های پیشگیری و درمان پیری پوست دست

3.638
این مطلب مفید بود ؟2711
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : vkool / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : پیری پوست
وبگردی