تولد
نخ کردن سوزن
نخ کردن سوزن چرخ خیاطی و دوخت و دوز برای بسیاری از افراد کار سختی است اما این کار ترفندی دارد که با یادگیری آن می توانید انواع سوزن ها را به راحتی نخ کنید.

روش ساده نخ کردن سوزن چرخ خیاطی و دوخت و دوز

سوزن نخ کردن شاید پایه ای ترین کاری باشد که بتوانید برای برطرف کردن نیازها و مشکلات خودتان انجام دهید و بهتر است که آن را یاد بگیرید. بسیاری از افرادی که خیاط هستند، تعجب می کنند که چگونه دیگران نمی توانند سوزن نخ کنند. از نظر آن ها این کار بسیار راحت است و به سرعت آن را به انجام می رسانند اما افراد بی شماری هم هستند که هرگز نمی توانند این کار را انجام دهند.

زمانی که اکثر افراد سوزن نخ می کنند، حدود 2 سانت یا بیشتر از نخ را بین انگشتان شان می گیرند و سعی می کنند با چشم خود سوراخ سوزن را پیدا کنند. انجام این کار و فرو کردن مستقیم نخ به داخل سوزن کار سختی است زیرا حالت ارتجاعی دارد و سریع خم می شود.

نخ و سوزن

اگر نتوانید آن را دقیق وارد سوراخ سوزن کنید، نخ خم می شود و دیگر مثل قبل صاف و مستقیم نمی ایستد. احتمالاً به شما یاد داده اند که در چنین شرایطی نخ را کمی داخل دهان خیس کنید تا دوباره بافت آن سفت شود و به راحتی این کار را انجام دهید اما باز هم تار و پود نخ بیرون می زند و کار را سخت می کند.

شاید همه ما تا به حال این تجربه را داشته ایم که مادربزرگ خود را در حال نخ کردن سوزن می دیدیم و جالب اینجاست که خودمان هم هیچ وقت نمی توانستیم این کار را انجام دهیم.

البته بعضی از ما طبق شانس بالایی که داشتیم این کار را بالاخره به انجام می رساندیم. به نظر شما چگونه باید سوزن را نخ کرد؟ آیا روش خاصی برای انجام این کار وجود دارد؟ پاسخ را در این بخش متفاوت از نمناک خواهید خواند.

سوزن نخ کردن

روش نخ کردن سوزن چرخ خیاطی در انواع مختلف

برای نخ کردن چرخ خیاطی سردوز، چرخ خیاطی صنعتی و چرخ خیاطی خانگی:

مرحله اول:

ابتدا مطمئن شوید که ماسوره که در زیر سوزن در داخل چرخ خیاطی قرار دارد، دارای نخ باشد. برای نخ کردن ماسوره، سوزن را جدا کرده و ماسوره را خارج کنید و آن را پر کرده سپس در جای خود در داخل ماکو قرار دهید. قبل از قرار دادن ماسوره در داخل ماکو مقداری از نخ دور ماسوره را باز کرده و از ماکو عبور دهید و سوزن را مجددا به جای خود وصل کنید.

مرحله دوم:

بالای چرخ خیاطی میله مخصوصی وجود دارد، قرقره را بر روی این میله قرار دهید، سپس با استفاده از راهنمای چرخ، نخ را از قسمت بالایی مشخص در چرخ خیاطی عبور دهید.

مرحله سوم:

نخ را در پایین و در مقابل سوزن قرار دهید و از منفذ موجود در قسمت پایین سوزن عبور دهید. سپس نخ را از زیر پایه دوخت عبور دهید و نخ ماسوره که در زیر چرخ خیاطی پنهان است را بیرون بکشید. برای خارج کردن نخ ماسوره چرخ دستی را به سمت راست چرخ خیاطی بچرخانید تا نخ ماسوره خارج شود.

نخ کردن سوزن چرخ خیاطی

نخ کردن سوزن چرخ خیاطی با آینه و لاک سفید

برای سهولت نخ کردن سوزن به طریقه زیر عمل کنید:

روش اول:

یک لاک سفید تهیه کنید و زیر پایه چرخ دقیقا پشت سوراخ سوزن را با لاک سفید رنگ کنید.پس زمینه سفید کمک می کند نخ کردن سوزن برای شما آسان باشد.

روش دوم:

پشت سوراخ سوزن چرخ خیاطی یک آینه کوچک قرار دهید تا به راحتی محل قرار گرفتن نخ در سوزن را تشخیص دهید.

نخ کردن سوزن با آینه

آموزش نخ کردن سوزن دوخت و دوز

در ادامه ی این بخش از نمناک طی چهار مرحله راحت به شما آموزش می دهیم که چگونه سوزن نخ کنید:

  1. ابتدا نخ را بین شست و انگشت اشاره نگهدارید.
  2. مقداری از نخ را دور انگشت خود بپیچید و آن را به گونه ای نگه دارید که فقط نوک نخ را ببینید و سپس نخ و سوزن را به آرامی به یکدیگر نزدیک کنید.
  3. به جای این که سعی کنید نوک نخ را به سمت سوراخ سوزن ببرید و از همان روش قبلی استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم که سوزن را به سمت نوک نخ نزدیک کنید. نوک انگشتان شما این نخ را سر جای خود نگه می دارد بنابراین باعث می شود که نخ خم نشود یا شکننده عمل نکند. اگر نخ بیش از حد ضخیم است، کمی نوک آن را بپیچانید و آن را با حالت کمپرس فشار دهید تا دوباره شکل سفت و محکمی به خودش گرفته و سوزن در آن جا شود.
  4. با کمی تمرین قادر خواهید بود نخ کردن صحیح سوزن را یاد بگیرید. مراقب باشید که با انگشت، نخ را سفت نگه دارید و همین مسیر را طی کنید و فقط سوزن را جابجا کنید.

نکته:

زمانی که صحبت از نخ کردن سوزن می شود، همه روش های بالا برای اکثر موارد از جمله نخ ها و سوزن های معمولی و همچنین سوزن های چرخ خیاطی کارآمد خواهد بود. تنها تفاوت این است که در چرخ خیاطی، به جای این که سوزن را در دستتان نگه دارید، سوزن در یک جای ثابت قرار دارد. فقط کافی است که نخ را به آرامی به آن نزدیک کنید.

نخ کردن سوزن چرخ خیاطی و دوخت و دوز + آموزش

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آموزش خیاطی
وبگردی