زندگی مشترک
در زندگی مشترک ممکن است بنابر اتفاقات مختلفی با برخی مسائل روبرو شویم که می توانند در ثبات زندگی ما تاثیر بگذارند. این موارد کدام اند و راه حل آنها چیست؟

سکوت، دشمن خاموش زندگی های مشترک همه ی ما

دوران نامزدی و ابتدای زندگی مشترک، دوران شیرین و لذت بخش و پر از عاشقانه های ناب است. در این دوران زوجین حرف های مشترک زیادی با یکدیگر دارند و دائما در حال صحبت کردن با هم هستند اما برخی از زوجین با گذشت سالیانی از زندگی مشترک به مرور گفت و گوهای داغ و پرهیجانشان رنگ می بازد و حرف هایشان به دغدغه های زندگی روزمره و فرزندان خلاصه می شود و از هم غافل می شوند.

علل سکوت در زندگی مشترک

سکوت و حرف نزدن در روابط زن و شوهری یک رفتار اشتباه آسیب زا است که از آن به عنوان قاتل خاموش هم یاد می شود و هر رابطه ای را تا حد خطرناکی آسیب پذیر می کند. در این بخش از خانواده پلاس نمناک شما را با علل این عادت مخرب در میان زوج های امروزی آشنا خواهیم کرد. 

ترس از مشاجره

یکی از علت های حرف نزدن زوجین با یکدیگر ترس از مشاجره است ، بنابراین سعی می کنند کمتر گفت وگویی داشته باشند تا اختلافی پیش نیاید. این زن و شوهرها معتقدند جروبحث کردن رابطه آن ها را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد اما سکوت مخرب تر است. این زوجین اگر هم اختلاف نظری وجود داشته باشد، ترجیح می دهند کتمان کنند و سکوت نمایند ولی آن موقع آسیبی که ایجاد شده، بسیار بزرگ تر است و نمی توان کتمانش کرد.

ترس از بحث

مجازات شریک زندگی

گاهی زن یا شوهر با سکوت خود قصد مجازات شریک زندگی خود و تلنگر وارد نمودن به احساساتش را دارد یا با ایجاد احساس گناه در او، سعی در کنترل و مدیریت او به نفع خواسته هایش دارد.

جلب توجه

یکی دیگر از علل سکوت اختیار نمودن زوجین جلب توجه است. گاه یکی از زوجین به همسرش بی محلی می کند تا توجه او را به خود جلب کند.

ترس از ابراز نظر

گاهی زوجین با یکدیگر اختلاف نظرهای شدیدی دارند و به دلیل فقدان مهارت گفتگو نمی توانند صحبت هایشان را بدون ایجاد ناراحتی ابراز کنند . این گونه زوجین به دلیل ترس از ابراز نظر به دلیل ایجاد اختلاف، تعارض و سرزنش دیگران، مهر سکوت بر لب می زنند.

ترس از ابراز علاقه

خستگی و درماندگی

گاهی یکی از طرفین به دلیل دلسوزی غلط و برای آزار ندادن طرف مقابل، در مجادلات لفظی سکوت می کند. دیده شده که وقتی شخص در به اشتراک گذاشتن احساساتش و دفاع کردن ناتوان است، سکوت می کند. ، یکی از طرف ها به دلیل خستگی و درماندگی از مشاجره ها و دعوا های مداوم با اختلاف گریزی، آرامش کاذب را به سکوت کردن ترجیح می دهد.

اختلال اعصاب و روان

ابتلا به برخی از اختلال های روانی مثل افسردگی و… هم باعث می شود فرد کمتر انرژی برای صحبت داشته باشد و از برقراری تعامل و گفت وگو و ارتباط اجتماعی پرهیز کند.

مشکلات اقتصادی

گاهی مشکلات شغلی و نبود امنیت اقتصادی و گذراندن زمان بیشترسرکار و چندشغله بودن باعث می شود زوجین فرصت کمی برای صحبت با همسر داشته باشند. ادامه این روند آنها را به سمت افسردگی می کشاند.

مشکلات اقتصادی

درونگرا بودن

بعد از ازدواج برخی از زوجین متوجه می شوند که یکی از درونگرا و دیگری برونگرا است. اینگونه زوجین قطعا میزان تعاملاتشان بسیار کم خواهد بود و میزان گفت وگوی اعضای خانواده کاهش می یابد.

فقدان مهارت عشق ورزی

نداشتن مهارت هایی مثل عشق ورزی، پروراندن عشق و صمیمیت نسبت به یکدیگر، نداشتن مهارت های مدیریت و حل تعارض، حل مساله و برقراری ارتباط موثر، نداشتن مهارت فرزندپروری باعث می شود زوجین کمتر با هم صحبت کنند.

عدم درک متقابل

یکی دیگر از عواملی که باعث کم حرفی وو سکوت بین زوجین می شود، عدم درک متقابل است. اگر زوجین یکدیگر را درک نکنند و نفهمند، به تدریج دلزدگی بین زوج به وجود می آید و آنها را دچار روزمرگی می کند و میزان صمیمیتشان را کاهش می دهد.

درک نکردن همسر

تکنولوژی، اینترنت و شبکه های اجتماعی

بازی های آنلاین اینترنتی، تفاوتی با موادمخدر ندارد و می تواند افرادی را به خود معتاد کند. گاهی زن و مرد به جای اینکه وقت فراغتشان را در کنار هم بگذرانند در فضای مجازی غرق می شوند و رفته رفته از دنیای حقیقی دور شده و گاهی می بینند به جز چند کلمه در روز با هم صحبت نمی کنند.

تاثیرات مخرب سکوت و حرف نزدن بر زندگی مشترک

  1. اگر یکی زوجین حرف نزند و سکوت اختیار کند، زوج دیگر نیز به تدریج منزوی شده و احساس گناه می کند و فشار روحی و روانی ناشی از سردرگمی و رفتار گیج کننده همسری که سکوت اختیار کرده سبب می شود واکنشی غیرمنطقی داشته باشد.
  2. اگر یکی زوجین حرف نزند و سکوت اختیار کند، زوج دیگر دچار شک در رفتار خود و گمانه زنی های نادرست برای پیداکردن دلیل ناراحتی او و دچار آشفتگی می شود.
  3. فکر کردن مداوم در باره علت سکوتِ همسر بر روابط اجتماعی، تمرکز و شغل او تاثیر می گذارد.
  4. سکوت اختیار نمودن اعتماد، احترام، همدلی و ارتباط زوج را متزلزل می کند و شاید منجر به جدایی شود.

حرف نزدن با همسر

برای مقابله با کم حرفی چه کنیم؟

بعد از دانستن علل و دلایل اصلی سکوت همسرتان باید راهی برای آن بیابید، راهی که از ادامه دار شدن این وضعیت جلوگیری کرده و زندگی مشترکتان را حفظ کند. در ادامه به این مهم پرداخته و پیشنهاد کارشناسان را برای شما بازگو کرده ایم.

دلیل کم حرفی او را بیابید

آیا به تازگی جدالی بین تان رخ داده است؟ شریک زندگی تان از چه چیزی این قدر ناراحت است که قادر به صحبت در باره آن نیست؟ البته مشکل ایجاد شده همیشه شخص شما یا رابطه بین شما نیست. گاهی دلیل سکوت او ریشه در محل کارش، خانواده یا دوستانش دارد.

حرف زدن با همسر

خودتان را فراموش نکنید

در بحبوحه زندگی و در میان کار و بچه داری و... وقتی برای خودتان بگذارید و به خواسته ها و نیازهای خود و هسرتان بدون در نظر گرفتن بچه ها یا شرایط محیط و... بپردازید. اگر هر دو شاغل هستید، بعد از بازگشت به منزل، کمی استراحت و بعد با هم گفت و گو کنید اما اگر به خاطر مسائل روزمره کاری یا شخصی، عصبانی و آشفته هستید، بهتر است این گفت و گو را به زمان موکول نمایید که آمادگی دارید.

زمان صحبت با همسر جمله هایتان را با دقت انتخاب کنید

در زمان مناسب درباره موضوع دلخواه خود با همسرتان حرف بزنید و بهتر است صحبت های خود را هدایت کنید و به سمتی نکشانید که دعوا و مشاجره رخ دهد. حتی زمان انتقاد از همسرتان جملات و کلمات را درست انتخاب کنید تا راه هرگونه مشاجره و بحث و دعوا بسته شود.

فضایی را به گپ دوستانه اختصاص دهید

بیشتر زوج ها زمان خواب و در اتاق خواب با هم حرف می زنند، این کار موجب می شود در صورت بروز اختلاف زوجین از هم جدا بخوابند. یکی از توصیه های بهداشت خواب این است که محیط خواب دور از گفت و شنودهای منفی، انتقادی و تنش زا باشد، بنابراین این گفت و گوها بهتر است در محیطی خنثی مثل اتاق میهمان یا اتاق ناهارخوری رد و بدل شود.

گپ دوستانه با همسر

شما نیز سکوت نکنید

اگر همسرتان به هر دلیلی با شما صحبت نمی کند و کم حرف است و شما از سکوت همسرتان آزرده شده اید، مقابله به مثل نکنید و حفظ رابطه تان را در اولویت قرار دهید زیرا سکوت شما وضعیت را از آن چه که هست بدتر می کند.

او را درک کنید

اگر همسرتان مدتی است سکوت اختیار نموده سعی کنید با او حرف بزنید و علت سکوتش را جویا شوید اما اگر او حاضر به صحبت نیست ، او را درک کنید و آرامش خود را حفظ کنید و در گفت وگویی او را آگاه کنید که رفتارش زندگی عادی شما را مختل کرده است.

در هنگام گفتگو به هم توجه کنید

زمان مناسبی برای حرف زدن انتخاب کرده و در این زمان همه توجه تان را به طور کامل، به هم اختصاص دهید و از احساس ها، دل نگرانی ها و دغدغه های خود صحبت کنید تا به یک تعامل برسید.

توجه کردن به همسر

صحبت هایی در مورد وقایع روزمره داشته باشید

اگر اختلاف نظراتی با همسر خود دارید و نمی توانید حتی یک گفت و گوی ساده روزمره با هم داشته باشید، برای دستیابی دوباره به برقراری مهارت های ارتباطی با هم ساعاتی را در مورد موضوع های کاملا خنثی مثل وضعیت آب و هوا، اتفاق هایی که سر کارشان افتاده، وضعیت ترافیک خیابان ها و... صحبت کنید.

نیاز به تنهاییتان را به همسرتان بگویید

اگر بعد از هر مجادله برای تجدید روحیه به سکوت و تنهایی نیاز دارید، خواسته خود را به همسرتان بگویید تا او علت سکوت شما را مجازات خود نداند.

از یک مشاور متخصص کمک بگیرید

اگر شریک زندگی تان نتواند نگرانی هایش را با شما در میان بگذارد، احتمالا بتواند در این باره با متخصصان صحبت کند پس اگر هیچ یک از راهکار های بالا کمکی نکرد به فکر یک مشاور متخصص باشید.

زندگی مشترکمان در سکوت می گذرد!

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ف.ن
وبگردی