مضرات آبلیمو

مضر بودن آبلیمو برای کلیه، راسته یا دروغ؟

کد مطلب : 84393تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
آبلیمو از نوشیدنی هایی است که مصرف آن همیشه توصیه می شود و سوالی ذهن بیماران کلیوی را درگیر کرده که آیا مضراتش از فوایدش کمتر است؟

مضر بودن آبلیمو برای کلیه، راسته یا دروغ؟

لیمو سرشار از ویتامین سی است که باعث جذب کلسیم می شود. کلسیم ماده ای است که استخوان ها را محکم نگه می دارد. آبلیمو یک نوشیدنی بسیار تازه است که مورد علاقه بسیاری از افراد بوده اما هنوز مطمئن نیستند که آیا آبلیمو مضر است یا مفید. بسیاری از شما بخصوص اگر بیماری کلیوی داشته باشید، احتمالا به دنبال پاسخ این سوال هستید. با ما در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک همراه شوید تا در توضیحات ارائه شده به پاسخ این سوال خود برسید.

مصرف آبلیمو در بیماران کلیوی

کلیه های ما عملکرد دفع سموم و بقایای خونی را دارند. نقش مهمی در کنترل فشارخون، تنظیم سلامت استخوان و ثابت نگه داشتن سطح مواد شیمیایی مانند کراتینین و اوریک اسید نیز دارند.

بیماری مزمن کلیه یعنی زمانی که کلیه نتواند خون را تسویه کند، و مواد باقیمانده را دور بریزد، باعث می شود که این مواد داخل خون تجمع پیدا کنند و باعث مشکلات سلامتی خطرناک مثل سکته یا بیماری قلبی می شود. نوشیدن آب لیمو که سرشار از ویتامین c و آنتی اکسیدان و سیتریک اسید باشد، خطری برای بیماران کلیوی ندارد.

مصرف آبلیمو

آیا آبلیمو باعث کاهش کراتینین می شود؟

مصرف آبلیمو تاثیراتی روی کاهش سطح کراتینین دارد اما تاثیراتش بسیار کم است و در رشد اختلال ایجاد نمی کند. کراتینین یک ماده شیمیایی پسماند محسوب می شود که عضلات؛ آن را بیرون می دهند.

هر چقدر که بدن یک فرد عضلانی تر باشد، کراتینین بیشتری در خونش وجود دارد. حجم کراتینین تمیز شده توسط کلیه ها را پاکسازی کراتینین می دانند که در یک فرد سالم، برای خانم ها در هر دقیقه 95 میلی متر و برای آقایان 120 میلی لیتر آزاد می شود و پاکسازی آن بستگی به سن، سایز و وضعیت کلیه دارد. مصرف آبلیمو یا هر آبمیوه ای نمی تواند باعث افزایش و کاهش سطح کراتینین شود؛ مگر خیلی کم.

آیا لیمو برای کلیه ضرر دارد؟

نوشیدن آب لیمو وضعیت بیماری کلیوی مزمن را بدتر نمی کند اما اگر خیلی زیاد استفاده شود، باعث ایجاد مشکلات سلامتی در فرد می شود و مصرف آب لیموی زیاد برای حالت تهوع ، اسهال و استفراغ بد است. همچنین ادرار آور است و باعث افزایش تجمع مایعات خواهد شد.

کلیه

زمان صحیح برای مصرف آبلیمو

هیج زمان خاص و ویژه ای برای مصرف آب لیمو وجود ندارد. تنها مسئله ای که وجود دارد این است که آب لیمو باعث ایجاد محیط قلیایی در بدن می شود و بهتر است اولین چیزی باشد که هنگام صبح استفاده می کنید. هنگامی که بعد از استراحت شبانه از خواب بیدار می شوید، بدن همه سم زدایی ها را انجام داده و نیاز به محیط قلیایی دارد تا بتواند سطح ph را تنظیم کند.

مضر بودن آبلیمو برای کلیه، راسته یا دروغ؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : timesofindia / بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : آبلیمو
1 نظر به ثبت رسیده است
..1401-02-07
بهتره ناخن هاتون رو توی ماده ضدعفونی قرار بدید بعد با دست کم کم پاک کنید که جواب میده فقط باید حدود ۱۵ دیقه وقت بزارید و صبر داشته باشید .
00
وبگردی