فرش ماشینی

نکاتی برای خرید فرش ماشینی

کد مطلب : 81982زمان مطالعه : 4 دقیقه
تفاوت فرش ماشینی 700 شانه و 1500 شانه در چیست؟ آیا مرغوبیت فرش ماشینی، تنها به شانه فرش بستگی دارد؟ چه نقشه فرشی برای دکور خانه زیباتر است؟ با دانستن نکات زیر، پاسخ این سوالات را خواهید یافت.

راهنمای کوتاه خرید فرش ماشینی

خرید فرش چندان پیچیده نیست. کیفیت، نقشه و ظرافت و مرغوبیت، نکاتی است که در خرید فرش ماشینی بایستی به آن توجه داشت. چهار ویژگی اصلی در هر فرش ماشینی وجود دارد که می بایست در هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد. با در نظر گرفتن این ویژگی ها، یک خرید دلچسب و مطمئن تضمین خواهد شد.

نقشه و رنگ

از مهم ترین نکاتی که در زمان خرید فرش بایستی در نظر داشت، رنگ و نقشه فرش است. اهمیت رنگ و نقشه یک فرش، محدود به زیبایی و جلوه ای که به فضای خانه می بخشد نیست. طرح و رنگ یک فرش، می تواند در چشم بیننده، به بزرگ یا کوچک نشان دادن یک فضا کمک کند. همچنین در انتخاب فرش، هماهنگی با فضای یک اتاق یا پذایرایی خانه، مانند طرح و رنگ ست مبل و صندلی، رنگ پرده یا کاغذ دیواری، رنگ دیوارها، نورگیر بودن فضا و همین طور روشنایی های به کار رفته را نیز بایستی در نظر داشت.

این نکته در خرید فرش بسیار حائز اهمیت است. تنوع در فرش های عرضه شده، حرف اول را در این زمینه می زند. تنوع بالا به خریدار، این امکان را می دهد که با خیال راحت تری، فرش مورد سلیقه خود را پیدا کند و در انتخاب، محدود نباشد. از این منظر، یک فروشگاه آنلاین فرش، برتری بارزی نسبت به فروشگاه های حضوری دارد؛ زیرا خریدار می تواند بدون خسته شدن و گشتن زیاد، تنوع بسیار بالایی از فرش را به صورت یکجا بررسی کند و فرش مورد علاقه اش را انتخاب نماید.

شانه و تراکم فرش

شانه و تراکم عبارت هایی پرکاربرد در خرید فرش ماشینی هستند و بسیاری از افراد، فرش ها را بر اساس شانه و تراکم می شناسند. در واقع، شانه به تعداد گره های عرضی و تراکم به تعداد گره های طولی فرش گفته می شود و عددی هم که به آن ها نسبت داده می شود، تعداد گره در هر متر را معین می کند که در شناسنامه فرش هم قید می گردد. هر گره نیز از تقاطع این دو نخ عرضی و طولی به وجود می آید. این دو نخ، همان تار و پود فرش هستند. فرش ماشینی در تعداد شانه های گوناگونی تولید می شود. 320 شانه، 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه.

مهمترین مزیت هایی که شانه و تراکم بالاتر برای یک فرش به ارمغان می آورند، دوام و قوام بالاتر و همچنین، ظرافت بیشتر در اجرای طرح و نقشه فرش هستند.

در کنار تار و پود، نخ سومی هم در فرش ها به کار می رود. این نخ همان نخ خواب فرش است. نخی که عمود بر دو فرش دیگر است و بر گره های تار و پود فرش، سوار می گردد. نخ خواب همان نخی است که با دست کشیدن روی فرش احساس می شود و جنس آن هم از مواردی است که در شناسنامه فرش درج می شود. طول نخ خواب در طرح های کلاسیک، معمولا در حدود 6 تا 9 میلیمتر است.

ابعاد فرش

فرش ماشینی در ابعاد مختلفی تولید می شود. ابعاد مختلف به نام های مختلفی هم شهرت دارند:پادری، یک ذرع و نیم، کناره، قالیچه و قالی. همچنین فرش ها در شکل های مختلفی هم تولید می شوند مثل گرد و مستطیل.
سایزهای استانداردی برای فرش ماشینی وجود دارد که بیشتر، نقشه ها در این ابعاد موجود هستند و ابعاد دیگری مثل ابعاد کناره یا اندازه های بزرگتر از 12 متری می بایست برای بافت، سفارش گذاشته شود. طبیعتا قیمت فرش ماشینی تابعی از اندازه آن می باشد.
فرش

جنس نخ به کار رفته

فرش ها از نخ های متفاوتی ساخته می شوند. از پلی استر تا فرش های اکریلیک و ابریشمی. باید توجه داشت که معمولا جنس نخی که به عنوان نخ به کار رفته در یک فرش از آن نام برده می شود، همان نخ خواب فرش است و نخ خواب هم همان طور که بالاتر توضیح داده شد، نخی است که از روی فرش دیده می شود. به عنوان مثال، جنس نخ خواب به کار رفته در فرش های ماشینی ابریشم بافت، نخ ابریشم است و نخ تار و پود می تواند از الیافی مثل پنبه باشد. و البته که برخی فرش های ابریشم بافت هم وجود دارند که در نخ های تار و پود نیز از الیاف ابریشم در آن ها بهره گرفته شده است.

فرش های ابریشمی سبک تر از بقیه فرش ها هستند و در بین فرش های تولیدی تولیدکننده های معتبر، نخ های بادوام اکریلیک، بیشترین فراوانی را دارند که از کیفیت و مطلوبیت بالایی هم برخوردار هستند. الیاف مصنوعی مانند پلی استر هم از لحاظ کیفیت و دوام در رتبه های بعدی قرار می گیرند. 

نکاتی برای خرید فرش ماشینی

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی