افسردگی بعد ازدواج
برخی از زنان و مردان بعد از ازدواج دچار افسردگی می شوند و این موضوع رنج می برند، راهکارهایی مناسب برای جلوگیری و ریکاوری افسردگی بعد از ازدواج وجود دارد که کمک شایانی به زوج ها می کند.

نوعروسان مراقب افسردگی بعد ازدواج باشند

قطعاً ماه ها و هفته های زیادی را برای تدارک روز عروسی خود سپری کرده اید و تلاش زیادی را برای اقداماتی مثل خرید خانه، اجاره کردن، خرید لوازم خانه و هر کاری مربوط به ازدواج صرف کرده اید. اکنون دیگر به خانه خودتان رفته اید و از تمام این مشغله ها راحت شده اید اما بعضی از افراد هستند که با وجود رهایی از تمام مشغله های مراسم عروسی با مشکل دیگری به نام افسردگی مواجه می شوند. تقریباً از هر 10 نوعروس، یک نفر آن ها به افسردگی بعد از ازدواج دچار می شوند، احتمالاً این عدد دقیق نباشد و آمار بالاتر از این تعداد باشد. اگر شما هم جزء این دسته از نو عروس ها هستید، باید بدانید که تنها نیستید و حتی ممکن است که بعضی از آقا داماد ها نیز بعد از مراسم عروسی با این مشکل مواجه شوند. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک تمام مواردی را که لازم است راجع به افسردگی بعد از ازدواج بدانید را به شما معرفی خواهیم کرد.

علل افسردگی بعد از ازدواج چیست ؟

این نوع افسردگی مانند هر نوع افسردگی دیگر به سختی قابل تشخیص است و نمی توان به طور دقیق فهمید که علت آن چیست. یکی از عواملی که می تواند روی افسردگی این افراد تاثیر بگذارد، این است که عروس خانم ها به ازدواج به چشم یک هدف بزرگ نگاه می کنند اما زمانی که مراسم عروسی تمام می شود و وارد زندگی خود می شوند، می فهمند که هدف و یا اتفاق بزرگی در کار نبوده؛ در نتیجه احساس سرخوردگی می کنند.

عروس های شاد، روز عروسی را آغاز فصل جدید در زنگی خود می بینند. خانمهای افسرده احساس شک و تردید نسبت به اهداف خود دارند. این افراد پس از پایان برنامه ریزی ها و تداراکات مراسم خود، واقعا نمی دانند که چه کاری باید انجام دهند.

عروس ها نسبت به خود و آینده اشان اطمینان ندارند. در حقیقت این احساسات بر روی روابط با همسرشان و حتی هویت خود نیز تاثیر منفی گذاشته است. این افراد در ذهن خود مدام به این فکر می کنند که چه کاری باید انجام دهند و یا چه کسی هستند. این عروس ها تمام توجه خود را برای روز عروسی متمرکز کرده و برای روزهای پس از آن فکر نکرده بودند. به همین دلیل افرادی که در مراحل نامزدی و پیش از ازدواج هستند، باید روز عروسی را شروع فصل جدیدی از زندگی بدانند و آن را هدف نهایی خود قرار ندهند.

یکی دیگر از علت های افسردگی بعد از ازدواج، مربوط به مراسم ها و اقدامات بعد از ازدواج است. مثلاً فرض کنید که برای ماه عسل برنامه ریزی کرده اید. قطعاً برای این که همه برنامه ریزی های شما خوب پیش برود، احساس استرس می کنید. از طرفی ممکن است زمانی که از ماه عسل برمی گردید، احساس دلتنگی و یا نا امیدی به شما غلبه کند. همه این ها می تواند در زوج های جوان تاثیر منفی بگذارد و عاملی برای افسردگی آن ها باشد.

تغییرات بزرگ در زندگی بعد از ازدواج هم برای آقایان و هم برای خانم ها می تواند عاملی برای افسردگی باشد. بعضی از افراد هستند که روحیه آن ها برای تغییرات بزرگ در زندگی تعبیه نشده است. همین مسئولیت پذیری زیاد بعد از ازدواج می تواند عاملی برای افسردگی در آن ها باشد.

بعضی از مطالعات نشان می دهد که هورمون عشق به نام فنیل تیلامین در زنان بعد از این که وارد یک رابطه امن مثل ازدواج می شوند، افت پیدا می کند. چنین اتفاقی در مردان رخ نخواهد داد. در مورد مردان کاهش هیجان اتفاق می افتد که هر دو عامل می تواند موجب افسردگی شود.

افسردگی بعد ازدواج چیست

چگونه از افسردگی بعد از ازدواج جلوگیری کنیم ؟

- اگر هنوز مراسم عروسی خود را برگزار نکرده اید، حتماً باید از قبل انتظارات خود را از مراسم عروسی و بعد از مراسم تعیین کنید :

قطعا اقدامات زیادی هستند که می توانند به شما در جلوگیری از افسردگی بعد از ازدواج کمک کنند. البته که هیچ ضمانت صد درصدی وجود ندارد.

- بیش از حد خودتان را درگیر مراسم عروسی نکنید :

روزی را در هفته به صحبت در مورد مراسم و روز عروسی اختصاص دهید. صحبت و انجام کارهای عروسی برای همه هیجان انگیز است، اما نباید تمام روزهای پیش از ازدواج محدود به صحبت درباره روز عروسی شود. روزهای دیگر هفته را مشغول گشت و گذار و لذت بردن از این دوران باشید. همچنین درباره بعد از عروسی صحبت و برنامه ریزی کنید. زیرا این کار به حفظ روابط و راحتتر شدن زندگی پس از ازدواج کمک خواهد کرد.

به ازای یک برنامه برای عروسی، دو برنامه برای بعد از آن را در نظر بگیرید. بنابراین کارهای انجام نشده بسیاری برای بعد از عروسی دارید که می تواند ذهن شما را مشغول کرده و از افسردگی و کسالت بعد از ازدواج دور بمانید.

سعی کنید که به اتفاقات قبل و بعد از مراسم عروسی هم فکر کنید و بیش از حد مراسم عروسی را برای خودتان بزرگ جلوه ندهید که با تمام شدن آن با ناامیدی مواجه شوید.

-- هم در طول مراسم عروسی و هم بعد از آن باید به یاد داشته باشید که همیشه در لحظه زندگی کنید:

قطعا ما در همه مراحل زندگی خود مانند شب عروسی نمی توانیم در مرکز توجه باشیم. شما نیز از این قاعده مستثنا نیستید. پس دقیقاً بر عکس مراسم عروسی که همه انسان ها به شما توجه می کنند، روزهای بعد از آن زندگی شما کم کم دوباره به حالت عادی خود بر می گردد. پس توقع نداشته باشید که همیشه در نگاه دیگران باشید و خودتان را برای این موضوع آماده کنید.

- بدانید که این افسردگی رایج است

افسردگی پس از ازدواج اتفاقی معمولی و رایج است، به همین دلیل در صورت افسرده شدن ، نگران نشوید زیرا با داشتن برنامه های دقیق، این احساس زودگذرا خواهد بود. اگر احساس افسردگی کردید، دلیل آن را پیدا کنید، کاری هیجان انگیز انجام دهید، به طور مثال با دوستان خود ترتیب یک مهمانی شاد را دهید یا به همراه همسر خود به یک مسافرت تفریحی بروید. هنگام داشتن چنین احساسی، با همسرتان مشورت کنید تا به بهبود شرایط شما، کمک کند.

- برای ماه عسل ، رفتن به مکانی جدید را برنامه ریز کنید :

البته اگر امکان رفتن به ماه عسل برای شما فراهم نبود به پیک نیک یا رستوران بروید تا لحظت جذاب و رومانتیکی را تجربه کنید. بلافاصله بعد از عروسی خود را درگیر حقایق زندگی نکنید زیرا بیشتر دچار افسردگی خواهید شد.

- ولخرجی نکنید :

بعضی از افراد عادت دارند که همه تلاش و پول های خود را صرف یک شب می کنند اما ممکن است که این ولخرجی های شما در شب عروسی عاملی برای ورشکستگی و یا مشکلات مالی بعد از ازدواج باشد که همگی می تواند سرمنشاء افسردگی شما بعد از ازدواج باشد.

علت افسردگی بعد ازدواج

چگونه می توانم افسردگی بعد از ازدواج را تسکین دهم ؟

اگر فکر می کنید که دیگر هیجان، شوق و انگیزه خود را از دست داده اید، بدون این که علت آن را بدانید، پس حتما به افسردگی بعد از ازدواج مبتلا شده اید.

- به یک روانشناس جهت مشاوره مراجعه کنید و علائم خود را با او در میان بگذارید تا هر چه زودتر به این سختی پایان دهید. هرگز به احساس افسردگی خود بی توجه نباشید و بررای درمان به موقع آن اقدام کنید تا موجب بر هم خوردن آرامش در زندگی تان نشود.

- همچنین می توانید فعالیت هایی را برنامه ریزی کنید که نیاز به خلاقیت شما دارد.

خودتان را با برنامه های چالش برانگیز درگیر کنید تا بتوانید دو نیمکره مغزتان درگیر کنید و رضایت درونی تان را بربیانگیزد. همچنین می توانید برای یک یادگیری یک حرفه، هنر و یا شغل جدید برنامه ریزی کنید.

- به فکر ایجاد یک عادت جدید در خودتان باشید :عادات جدید و سرگرم کننده می تواند شما را از افسردگی بعد از ازدواج نجات دهد. مثلاً می توانید در یک باشگاه ثبت نام کنید و ورزش کردن را به عنوان یک کار سرگرمی یا یک عادت در خودتان تبدیل کنید که بهترین راه مبارزه با افسردگی می باشد. دقت کنید که اگر این سرگرمی ها برای شما جذاب نیستند، حتما باید آن ها را تغییر دهید. سرگرمی شما باید به گونه ای باشد که با آن به وجد بیایید و احساس شادی کنید.

درمان افسردگی بعد ازدواج

برای ریکاوری بعد از افسردگی بعد از ازدواج ، چه اهداف جدیدی را تنظیم کنم ؟

فرض کنید که هیچ علت پزشکی و یا بیولوژیکی برای افسردگی شما وجود ندارد. پس می توانید با تغییر تمرکز و اهدافتان به درمان این مشکل بپردازید. به جای این که مدام برای مراسم عروسی و یا مراسم های بعد از ازدواجتان مثل سالگرد ازدواج برنامه ریزی کنید تا افسردگی خود را بهبود ببخشید، می توانید به چیزهایی فکر کنید که همیشه آرزوی انجام دادنش را داشتید. چیزهایی که باعث می شود شب ها به خاطرش بیدار بمانید و تلاش کنید. چیزهایی که همیشه در رویای آن ها بودید. پس اکنون زمان خوبی است که روی آن ها تمرکز کنید.

مثلاً نوشتن یک کتاب، سفر به دور دنیا، جمع آوری تمبر های مربوط به کشور های مختلف، تاسیس یک بنگاه خیریه و حتی نقاشی کشیدن و کارهای بسیار کوچک تر می تواند جزء اقداماتی باشد که همیشه در رویای خود داشتید و اکنون زمانی برای برنامه ریزی و شروع به کار می باشد.

برای اهداف بزرگ برنامه ریزی کنید. شاید مجبور باشید که از اقدامات کوچک شروع کنید اما باید اهدافی که در سرتان می گذرد، بسیار بزرگ باشد. مثلا اگر به نقاشی علاقه دارید، می توانید از امشب شروع به نقاشی کردن کنید اما باید هدف بلند مدت شما یک گالری بزرگ نقاشی باشد.

هنوز نمی توان هیچ دلیل قاطعانه و مشخصی برای افسردگی بعد از ازدواج بیان کرد اما اگر این افسردگی پایدار بود و با هیچ کدام از اقدامات شما برطرف نشد، حتما با یک درمانگر و مشاور صحبت کنید. همچنین به همسر، دوستان و اعضای خانواده خود اعتماد کنید و مطمئن باشید که همه آن ها می توانند در بهبود حال شما موثر باشند. پس تا جایی که می توانید از انزوا و گوشه گیری خودداری کنید.

افسردگی بعد ازدواج چیست و چه علل و درمانی دارد؟

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی