تولد
پخت غذا در زود پز
زودپز یک وسیله بسیار کاربردی است و وقت هایی که زمان زیادی برای پختن غذا ندارید به کمکتان می آید، اما پختن بعضی غذاها در زودپز اصلا نتیجه خوبی ندارد.

غذاهایی که نباید داخل زودپز پخته شوند

زودپز یک وسیله خانگی بسیار پرکاربرد است که با استفاده از آن می توانید غذا را در کم‌ترین زمان ممکن طبخ کنید. بسیاری از افراد، به دلیل مشغله کاری زیاد به استفاده از زودپز در آشپزی علاقمند هستند و می پندارند هر غذایی را می توان در زودپز آماده نمود اما طبخ برخی از غذاها در زودپز امکان‌پذیر نیست.

آیا می‌دانید چه غذاهایی را نمی توان در زودپز تهیه نمود؟ در این بخش از آشپزخانه نمناک غذاهایی را که نباید در زودپز تهیه نمایید را آورده ایم.

مزایا و معایب پختن غذا در زودپز

زودپزها تا 70٪ زمان پخت را کاهش می دهند. پخت و پز در زودپزباعث صرفه جویی قابل توجهی، در انرژی می شود. به طور کلی، پخت غذا با زودپز به دلیل سرعت آن، باعث افزایش حفظ طعم های طبیعی غذا می شود اما برخی از ویتامین های مفید و مواد مغذی را که به گرمای زیاد حساس هستند، در زودپز از بین می روند.

زود پز

این غذاها را در زودپز نپزید

برخی غذاها مناسب پخت در زودپز نیستند، پس بهتر است از پخت این غذاها در زودپز اجتناب کنید.

مربا

برای تهیه مربای خوشمزه شما باید انواع میوه و... را با شکر و آب و... بجوشانید. همه مراحل پخت مربا نیاز به بررسی دارد یعنی شما باید در زمان تهیه مربا حواستان باشد که مربا بیش از حد له و پخته و خیلی سفت نباشد و به قوام مورد نظرتان برسد، به همین خاطر پخت مربا در زودپز امکان‌پذیر نیست و با استفاده از زودپز اساسا قادر به انجام چنین کاری نخواهید بود. پس برای تهیه خوراکی هایی مانند مربا اصلا سراغ زودپز نروید.

مربا

غذاهای حاوی شیر و مواد لبنی

برای پخت غذاهایی که در ترکیب آنها شیر و مواد لبنی وجود دارد، مانند سوپ های خامه ای یا ماکارونی و پنیر، به سراغ زودپز نروید زیرا حرارت بالا زودپز سبب دلمه شدن شیر شده و ظاهر بدی به غذا می بخشد و اشتهاآور نخواهد بود. پس برای تهیه غذاهای خامه ای و حاوی ترکیبات لبنی از زودپز کمک نگیرید.

مرغ

بهتر است مرغ را درون قابلمه و با حرارت مناسبی بپزید. پخت مرغ در زودپز امکان‌پذیر است اما اگر به درستی زمان را برای پخت مرغ تنظیم نکنید، ممکن است مرغ وا برود و بیش از حد پخته شود. همچنین برای سرخ کردن عمیق مرغ نمی توانید از زودپز استفاده نمایید زیرا برای سرخ کردن مواد غذایی، روغن را باید کاملا داغ کنید اما زودپز اساسا نمی تواند چنین حالتی را ایجاد کند و برای سرخ کردن ملایم یا تفت دادن مناسب است.

مرغ

غذاهای سرخ شده

برای سرخ کردن مواد غذایی بهتر است از تابه استفاده کرده و از زودپز استفاده نکنید زیرا پهن بودن و حرارت پذیری بالای تابه آن سبب می شود، بافت و طعم لازم و مطلوب در غذاهای سرخ کردنی به وجود آید. زودپز برای سرخ کردن مناسب نیست زیرا سطح این وسیله به اندازه کافی پهن نیست و روغن در آن سریع و به خوبی داغ نمی شود.

نان

در صورت پخت نان های خانگی در زودپز، نان مورد نظرتان حالت تُرد و زیبایی نمی گیرد و بی قواره و ناخوشایند خواهد شد پس اگر می خواهید نانی بپزید که خوب و با کیفیت باشد و همه متمایل به خوردن آن باشند، هرگز از زودپز استفاده نکنید.

خمیر نان

داخل زودپز چی میتونیم بپزیم؟

پخت انواع حبوبات و دانه ها در زودپز، به طور کلی ایمن بوده و به جز کاهش ویتامین هایی مانند فیتونوترینت ها، بقیه مواد معدنی مانند فیبر و نشاسته، حفظ شده و از بین نمی رود. شما می توانید انواع مواد گوشتی را در زودپز سریع بپزید اما باید بدانید که اینگونه چربی های اشباع نشده مواد گوشتی، بسیار کاهش پیدا می کند.

دقت کنید غذایی که داخل زودپز پخته می شود، باید حاوی آب یا مایعی بر پایه آب باشد؛ زیرا فشار بالا باعث می شود که جوشیدن مایع متوقف شده و دمای پخت و پز به بالای 100 درجه سانتی گراد برسد.

غذاهایی که هیچ وقت نباید داخل زودپز بپزیم!

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش آشپزخانه نمناک /ن/ن.ح
برچسب : زودپز
وبگردی