ترک شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی فواید زیادی در زندگی دارد اما امروزه به دلیل استفاده زیاد آسیب زننده شده اند. بنابراین بعد از ترک آنها تغییرات زیادی در زندگی ایجاد می شود.

تغییرات خوب پس از ترک شبکه های اجتماعی

اکثر ما از شبکه های اجتماعی استفاده می کنیم. شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک، اینستاگرام، تیک تاک و توییتر و بسیاری از پلتفرم های مختلف باعث می شوند تا ما با دیگران و اطرافمان ارتباط برقرار کنیم اما از طرفی هم همین شبکه های اجتماعی گاهی اوقات به شدت پیچیده می شوند و به جای اینکه به ما فایده برسانند، آسیب زننده هستند.

بنابراین احساس می کنیم که ما را خسته کرده اند و نیاز داریم تا مدت زمانی از آنها دور باشیم اما به نظر شما اگر مدت زمانی از شبکه های اجتماعی دور باشیم و آن را ترک کنیم، چه اتفاقی برایمان می افتد؟ در این قسمت از نمناک در این باره و اتفاقات خوبی که پس از ترک شبکه های اجتماعی برایتان می افتد توضیح خواهیم داد.

سلامت ذهنی تان ارتقا پیدا می کند

بعد از این که مدت زمان کوتاهی از شبکه های اجتماعی دور می شوید، سلامت ذهنی شما ارتقا پیدا می کند. مطالعات زیادی ارتباط بین افسردگی و استفاده زیاد از حد از شبکه های اجتماعی را به اثبات رسانده است.

استفاده زیاد از شبکه اجتماعی باعث افزایش سطح اضطراب و افسردگی می شود؛ مخصوصاً در بین نوجوانان. تحقیقات نشان می دهد نوجوانانی که بیش از سه ساعت در روز از شبکه اجتماعی استفاده می کنند، در معرض خطرات بیشتری برای مشکلات ذهنی هستند. پس اگر شما هم دچار استرس و نگرانی شده اید، بهتر است مدت زمانی از این شبکه ها دور باشید.

سلامت ذهنی

خلاقیت بیشتری خواهید داشت

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بدون اینکه خودتان متوجه باشید یک ساعت به طور کامل در شبکه های اجتماعی بوده اید؟ اکثر ما این موضوع را تجربه کرده ایم. کاملاً طبیعی است که شما در شبکه های اجتماعی زمان را از دست می دهید و اگر می توانستید این زمان را برمی گرداندید.

چند دقیقه سپری کردن در شبکه اجتماعی می تواند بعدها به چند ساعت تبدیل شود اما زمانی که از آن دور می شوید، احساس آزادی و راحتی بیشتری دارید و در نتیجه فکر های خلاقانه بیشتری به ذهنتان می رسد زیرا ذهن آزادتر است.

خواب تان بهتر می شود

از آنجایی که شما در طول روز خیلی زیاد کار دارید، مسئولیت های زیادی بر عهده شماست، به همین دلیل وقت نمی کنید که به اندازه کافی بخوابید اما آیا می دانستید که استفاده از شبکه های اجتماعی یکی از مهم ترین عوامل مخرب خواب شما هستند؟ نور آبی ساطع شده از این شبکه ها و دستگاه موبایل، خواب شما را آشفته می کند.

افرادی که مدام در حال چک کردن شبکه اجتماعی هستند، احتمالاً خواب نامنظمی دارند و باید بیشتر مراقب باشند اما اگر آن ها را کنار بگذارید، قطعاً متوجه خواهید شد که خواب بهتر و با کیفیت تری دارد.

خواب بهتر

در روزهای اول کمی مضطرب می شوید اما گذراست

قبل از اینکه بخواهیم اثرات مثبت ترک شبکه های اجتماعی را معرفی کنیم، بسیار مهم است که به جنبه های منفی هم اشاره کنیم. اولین واکنش شما ممکن است استرس یا اضطراب باشد. البته این احساس موقتی است و ممکن است به خاطر عقب نشینی باشد که اتفاق افتاده است.

ممکن است یک پاسخ روانی جسمی هم به این قضیه داشته باشید. انگار که چیزی را برای همیشه کنار گذاشته اید، زیرا قبلاً به آن عادت کرده بودید و در نتیجه دچار اضطراب می شوید.

شاید احساس تنهایی کنید اما گذراست

علاوه بر اینکه در ساعات اول تنها می شوید همچنین ممکن است حس تنهایی و بی ارتباطی به شما دست بدهد. شبکه های اجتماعی می تواند بزرگترین ابزار برای برقراری ارتباط با دوستان و اعضای خانواده و محلی مناسب برای یادگیری و کشف سرگرمی ها و هیجانات جدید باشد.

ترس از دست دادن آنها یک اتفاق طبیعی است اما خبر خوب اینجاست که شما می توانید از طریق راه های دیگر مانند پیام، ایمیل و تماس تلفنی با دوستان تان ارتباط بگیرید.

استرس کمتری را تجربه می کنید

کاهش سطح استرس و افسردگی جزء فواید ترک شبکه های اجتماعی است. زمانی که شما در این سایت ها و شبکه ها سپری می کنید، مستقیماً با میزان احساس شادی و استرس شما ارتباط دارد.

ترک شبکه های اجتماعی باعث می شود تا از چیزهایی که دارید بیشتر لذت ببرید. حس شکرگزاری داشته باشید و تمرکز تان روی چیز هایی که ندارید نباشد. تولید کورتیزول با ترک شبکه های اجتماعی کاهش پیدا می کند و باعث می شود که شما احساس آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید.

کاهش استرس

اعتماد به نفس تان بالا می رود

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، این شبکه اجتماعی شبیه به شمشیر دولبه است و باعث می شود که ما با دیگران در ارتباط باشیم اما ارتباطی که 24 ساعته است و برایمان مشکل ایجاد می کند.

شبکه های اجتماعی باعث می شود که شما کمتر خودتان را با دیگران مقایسه کنید، به اضطراب دچار شوید، خلاقیت بیشتری داشته باشید، رابطه های خود را بهتر پیش ببرید و از چیز هایی که دارید لذت ببرید. پس به طور کل اعتماد به نفس تان از اتفاقات خوبی که افتاده است افزایش پیدا می کند.

فشار چشمی کاهش پیدا می کند

شبکه های اجتماعی به تنهایی عامل ایجاد فشار به چشم نیستند اما بالاخره شما مجبور هستید زمان زیادی را پای گوشی ، کامپیوتر و تجهیزات این چنینی باشید که قطعا مشکلات بینایی را ایجاد می کند.

فشار به چشم تقریبا 50 درصد کاربران کامپیوتر را درگیر کرده است و طیف وسیعی از مشکلات مانند سر درد، تاری دید، خشکی چشم، گردن درد و شانه درد را ایجاد می کند. برای کاهش اثرات آن بهتر است از شبکه های اجتماعی دور باشید.

فشار چشمی

شکل بدنی شما بهبود پیدا می کند

شاید برای تان عجیب به نظر برسد اما شکل بدنی شما تا حد زیادی به میزان در دست گرفتن گوشی و استفاده از کامپیوتر بستگی دارد که روی گردن و کمرتان اثرگذار است. هنگامی که بیش از حد از شبکه های اجتماعی و موبایل استفاده می کنید، حالت قوز و خمیده پیدا می کنید.

گردن تان به سمت جلو می رود، کمرتان دیگر صاف نیست و همین باعث می شود که به مشکلات زیادی دچار شوید و ممکن است به سر درد مبتلا گردید اما با کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی همه این مشکلات برطرف می شود.

احساس شادی و خوشحالی خواهید داشت

شادی یکی از مهم ترین جنبه های زندگی است. هنگامی که ما هر روز هر چیزی را در شبکه اجتماعی چک می کنیم، به طور ناخودآگاه با چیز هایی مواجه می شویم که باعث می شود از زندگی خود رضایت حداکثری پیدا نکنیم.

شبکه های اجتماعی تاثیر منفی روی سطح رضایت افراد از زندگی دارند و تحقیقات این موضوع را به اثبات رسانده است. در نتیجه علائم افسردگی در افراد بروز می کند و می توان گفت که دوری از آنها عامل شادی و رضایت از زندگی خواهد بود.

اتفاقی که بعد ترک شبکه های اجتماعی برایتان می افتد

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی