روبرو شدن با مشکلات
همه ما در زندگی مشکلات مختلفی مانند بحران های مالی، مشکلات کاری یا مشکلاتی در روابط داریم که باید برای پیشرفت در زندگی راه روبه رو شدن با این مشکلات را بدانیم.

نحوه روبرو شدن با مشکلات مختلف در طول زندگی

ما انسانها در زندگی مدام با مشکلات مختلف روبرو می شویم اما وقتی خللی در زندگی ایجاد نکنند آن را احساس نمی کنیم. مشکلات زندگی، با توجه به نوع و بزرگی آنها می تواند روند پیشرفت را مختل کند و اگر نحوه رویارویی با آنها را یاد نگیریم، شاید نتوانیم به توانایی های خود پی ببریم، به همین دلیل در این بخش از سبک زندگی نمناک به روش هایی برای روبرو شدن با مشکلات مختلف زندگی می پردازیم.

با انواع مشکلات و بحران مختلف چگونه روبرو شویم؟

بحران مالی:

ما در دنیایی معلق زندگی می کنیم که مشکلات مالی ممکن است در مراحل مختلف زندگی به وجود آید. اگرچه همیشه باید آمادگی هر بحرانی را داشته باشید، اما ممکن است این مسئله موجب ناامیدی شود یا بحران بزرگتر از آن باشد که طی سالهای گذشته خود را برای آن آماده کرده اید. بحران اقتصادی ممکن است مثل از دست دادن شغل یا سرمایه باشد، یا شکایت دادگاهی که تمام پس انداز و معیشت را تحت تأثیر قرار می دهد.

بحران مالی

راه حل:

برای عبور از یک بحران مالی، باید با بحران کنار بیایید. با درست قرار دادن اولویت های مالی خود، شرایط را بپذیرید و اصلاح امور را شروع کنید. مورد بعدی، شناسایی علت بحران است. اگر بحران به دلیل از دست دادن شغل است، تلاش شما باید معطوف به یافتن شغل جدید باشد. اگر بدهی دارید، به دنبال راه هایی برای پرداخت بدهی خود باشید.

همچنین می توانید برخی از دارایی های خود را برای جمع آوری پول بفروشید یا اگر در شغل فعلی خود درآمد کمی دارید به دنبال کار بهتر یا شغل دوم باشید. در صورت ممکن از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید.

بحران سلامت:

یکی دیگر از مشکلات عمده ای که در زندگی افراد بوجود می آید، بحران سلامتی است. این موضوع خیلی دور از ذهن نیست زیرا فعالیت بدن ما حتی در هنگام خواب شبانه روزی متوقف نمی شود، به همین دلیل اگر عادات روتین مراقبت از سلامتی را حفظ نکنید، احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد. در صورت عدم توجه زودتر و رسیدگی به آن شرایط بدتر می شود.

راه حل:

در صورت ابتلا به یک بیماری، اولین کاری که باید برای بهبود خود انجام دهید، تغییر سبک زندگی است، مانند کنار گذاشتن غذاهای مضر، داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش، تنفس هوای تازه، آفتاب گرفتن و ... . به غیر از این موارد، مراجعه به پزشک اهمیت زیادی دارد.

مشکلات سلامت

بحران های ازدواج و مسائل خانوادگی:

شاید برای بسیاری از افراد چیزی به اندازه عشق و داشتن زندگی خانوادگی شیرین، حائز اهمیت نباشد، اما برای برخی همین خانواده می تواند منشا مشکلات و ناراحتی های زیادی باشد. کاستی های انسان در یک رابطه می تواند باعث بحرانی بزرگ در زندگی شود که در مسیر زندگی بسیاری از افراد مانع ایجاد می کند.

راه حل:

بهترین کار جلوگیری از بروز مشکلات است، ام اگر مشکلی ایجاد شد باید با واقعیت روبرو شوید و گام هایی را برای حل آنها بردارید.تمام تلاش خود را انجام دهید تا بتوانید صحبت کنید زیرا این امربه تقویت روابط کمک می کند. در مورد مشکلات با همسر خود صحبت کنید و به دنبال راه حل های مشترک باشید.

همچنین می توانید به همراه همسرتان به مشاور مراجعه کنید یا کتابهایی را مرتبط با مشکل خود بخوانید تا آن را برطرف کنید. بدترین کاری که می توانید انجام دهید پایان دادن به رابطه مشترک است، این تنها زمانی باید رخ دهد که تمام گزینه های دیگر را امتحان کرده اید.

مشکلات محل کار:

محل کار باید طوری باشد که وظایفی را که برای آن استخدام شده ایم را بتوان با دقت انجام داد. با این وجود، احتمال مواجهه با خصومت در کار وجود دارد مثل برخورد با افراد مسموم که ترجیح می دهند شما در کار هیچ پیشرفتی نداشته باشید. شاید علت آن ناشی از اختلاف در نگرش و رقابت ناسالم باشد که منجر به درگیری شخصی، استرس و کاهش بهره وری می شود.

راه حل:

در برخورد با افراد سمی تا حد ممکن، حرفه ای و مهربان باشید، درک درستی از موقعیت خود داشته باشید و از مواجهه شخصی با آنها خودداری کنید.

حتی می توانید آنها را به نوشیدن یک قهوه دعوت کنید تا از نگرش آنها مطلع شوید و از استرس بی مورد در خود جلوگیری کنید.

مشکلات محل کار

معضل برخورد ناعادلانه:

بعضی افراد با این فکر که نسبت به دیگران برتری دارند با دیگران رفتار نامناسب وناعادلانه ای دارند. اگر به دلیل نژاد، جنسیت یا وضعیت فعلی خود در محیطی قرار گرفته اید که تحت ظلم و ستم هستید یا با شما بدرفتاری میکنند ،ممکن است بر روحیه و احساسات شما لطمه وارد شده و روی بهره وری شما تأثیر بگذارد.

راه حل:

شاید برای دفاع از خود و تغییر سریع رفتار وسوسه شوید ، اما واقعاً باید منتظر فرصت مناسب برای انجام این کار باشید.

فشار شغلی:

فشار شغلی یکی از رایج ترین مشکلات زندگی است. اگر در تلاش برای موفقیت بیشتر هستید احتمالاً با فشار کاری روبرو خواهید شد. این مورد اغلب هنگام تلاش برای ایجاد ثبات در حرفه یا پیشرفت شغلی به وجود می آید.

بعضی اوقات ممکن است موقعیت هایی که شما صلاحیت آن را دارید به دیگران پیشنهاد شود و وقتی بیشتر همکاران زودتر از شما پیشرفت می کنند موجب فشار روحی می شود.

راه حل:

نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کنید که آیا از نظر شخصی یا نگرشی مشکلی دارید. در بخش رازهای موفقیت نمناک به این مسئله کامل پرداختیم و دانستید که برخی از مشکلات مانند عدم برقراری ارتباطات صحیح و بهداشت ضعیف می تواند شما را از موفقیت و رسیدن به هدف دور کند. در صورت وجود مشکل در هر یک از این موارد، نسبت به رفع آن اقدام کنید، همچنین می توانید همکاران موفق خود را الگو قرار دهید.

فشار شغلی

بحران جدی گیجی:

گیجی به عنوان تغییر وضعیت ذهنی توصیف می شود که در آن فرد قادر تفکر روشن و شفاف نیست. این فراموشی و عدم تمرکز، توسط عوامل مختلفی از جمله بیماری و عوامل محیطی مانند از دست دادن، شکست عاطفی و ... ایجاد می شود.

راه حل:

از بدتر شدن شرایط جلوگیری کرده و هر چیزی که باعث سردرگمی می شود را از بین ببرید. در صورت نیاز به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید.

مشکل پوچی و کسالت:

هنگامی که در بطن مشکلات زندگی قرار می گیرید همه چیز کسل کننده و در عین حال دشوار می شود، به همین دلیل احساس پوچی و کسالت می کنید. شاید مشکل جدی به نظر نرسد اما می تواند تأثیر زیادی در زندگی بگذارد.

راه حل:

برای غلبه بر بی حوصلگی و احساس پوچی، برنامه های عادی خود را رها کرده و شروع به تجربه های جدید کنید. اگر توانایی تغییر شغل ندارید، در کنار آن، به کارهای مورد علاقه خود بپردازید. بعضی اوقات چیزهایی که به ما انگیزه لازم برای زندگی می دهند، کارهای روزمره نیستند.

احساس پوچی و کسالت

مشکل گذشته فراموش نشدنی:

همه ما قبل از اینکه زندگی متمدن و شایسته ای داشته باشیم ممکن است در گذشته کارهای ناخوشایندی انجام داده باشیم اما گاهی اوقات، گذشته تاثیر خود را در زندگی امروز ما می گذارد و تبدیل به مشکلات جدید می شود. شاید کاری که قبلا انجام داده اید اکنون باعث عذاب وجدان و بیخوابی شما شود یا کسی که از آن اطلاع دارد بر علیه شما استفاده کزده و مانع پیشرفت شما شود.

راه حل:

با خود صادق باشید و خود را ببخشید. اگر با شخص دیگری مسئله دارید، می توانید با او تماس گرفته و مشکل را حل کنید.

مشکلات دوستی:

همه ما در زندگی به دوستانی برای معاشرت و گرفتن کمک در مواجهه با مشکلات نیاز داریم اما بسیاری از افراد در معاشرت با دوستان خود مشکلات جدی مانند حسادت، دروغ و خیانت در امانت را تجربه کرده اند.

راه حل:

همه مسائل خود را برای دوستان بازگو نکنید، برخی از اطلاعات نباید به دیگران گفته شود و مانند یک راز باید از آنها نگهداری کرد. اگر متوجه شدید که رفتار یکی از دوستان بر علیه شما است او را با حقیقت روبرو کرده و روابط خود را محدود کنید.

مشکلات دوستی

مشکلی به نام شکست:

اگرچه شکست ناامیدی را به همراه دارد و سرعت پیشرفت را کاهش می دهد اما بخشی از زندگی است که باید نحوه کنار آمدن با آن را بیاموزیم. اما چگونه از تجربه شکست استفاده می کنید؟

راه حل:

برای الهام گرفتن از داستان های موفقیت دیگران می توانید کتاب یا بیوگرافی آنها را بخوانید.

مشکلات مرتبط با غم و اندوه:

هیچ کس دوست ندارد فرد غمگینی باشد اما اجتناب کامل از آن نیز غیر ممکن است مانند از دست دادن یک عزیز که بسیار دردناک است و منجر به شکست عاطفی می شود.

راه حل:

اوقاتی را برای ابراز احساسات اختصاص دهید، همچنین می توانید حرف های دل خود را یادداشت کنید. نوشتن می تواند در ابراز احساساتی که قابل بیان نیستند به ما کمک کند.

روش روبرو شدن با انواع مشکلات رایج در زندگی ما

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی