آموزش کار با سامانه ثنا
اگر شما قصد آشنایی، ثبت نام و مشاهده ابلاغیه های قضایی در سامانه ثنا دارید در این گزارش از بخش تکنولوزی نمناک با راهنمای جامع “سامانه ثنا” آشنا خواهید شد.

آموزش جامع استفاده از سامانه ثنا

اگر تاکنون به دادگستری مراجعه کرده باشید حتما بعد از ورود با انبوهی از عموم مردم روبرو شده اید که بنابر مشکلات قضایی حضور یافته اند و منتظر حل شدن مشکلاتشان هستند. اما روالی که از گذشته تا چند وقت پیش در شعب و ادارات دادگستری وجود داشت، این بود که برای مثال اگر شما درخواستی می دادید، باید چند بار حضور یدا می کردید تا ببینید روال پرونده شما تا کجا پیش رفته است؟

از طرفی دیگر بر اساس روال کاری دیگر در گذشته برای اینکه نامه به دست شما برسد باید یک مدت طولانی صبر می کردید تا رای صادر شده یا نامه درخواست دادگستری صادر می شد و بعد از صادر شدن توسط مامور پست به دست شما میرسید که این به خودی خود فرآیند طولانی و پیچیده ای می باشد که شاید برای هر یک از ما خوشایند نباشد و خواستار این باشیم که زودتر نامه به دست ما برسد.

سامانه ثنا

با این حال برای رفع این چنین مشکلاتی که همیشه همانند یک معضل بزرگ بود، طبق خواسته قوه قضاییه وب سایتی به نام «سامانه ثنا» طراحی شد که تمام این چنین مشکلات را برطرف نمود. اما چگونه؟! اگر خواستار آشنایی با این سامانه پرکاربرد را دارید، در ادامه این گزارش از بخش تکنولوزی نمناک با اطلاعات جامع در خصوص این سامانه آشنا خواهید شد. همراه ما باشید.

فهرست عناوین {بر روی گزینه مورد نظر کلیک کنید}

سامانه ثنا چیست؟

همان گونه که در قسمت بالا گفته شد، روال گذشته ارسال و دریافت نامه قضایی بصورت حضوری بود که مامور به شما تحویل می داد و خب طبیعتا این روال هم در ترافیک، هم در آلودگی هوا و هم در عموم همسایگان جلوه خوبی نداشت و مشکلات دیگری را نیز در پی داشت که بجای حل مشکل به ده ها مشکل دیگر میرسیدیم که حل آنها به خودمان بستگی داشت.

اما در سال 1392 به موجب ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری، قوه قضاییه موظف شد تا اوراق قضایی را با استفاده از سامانه های اینترنتی و الکترونیکی مخابره نماید و عموم متقاضیان و مراجعه کنندگان برای دریافت این اوراق باید حتما در این سامانه نام نویسی نمایند و از این طریق اقدام به دریافت کنند. از این رو سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی (سامانه ثنا) همانند یک پروفایل می باشد که نامه های قضایی برای شما از این طریق ارسال می شود.

سامانه ثنا

بنابراین با نام نویسی در این سامانه دیگر نیازی به این نیست تا خودتان در شعب دادگستری و یا حتی نامه را توسط مامور در مقابل درب منزل دریافت کنید چرا که نامه های شما به حساب سامانه ثنا شما ارسال خواهد شد و می توانید بدون محدودیت زمان و مکان نامه را دریافت کنید که واقعا یکی از سامانه های مناسب و کاربردی در این حیطه بود و مشکلات متعددی را برطرف نمود.

چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم؟

ثبت نام سامانه ثنا (سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی) بسیار ساده و آسان می باشد که شما می توانید در تایم اداری به این دفاتر مراجعه کنید و اقدام به نام نویسی نمائید. از این رو اگر با دفاتر خدمات الکترونیک شهرتان آشنا نیستید می توانید در بستر وب آدرس شعب این ادارات را در شهرتان پیدا کنید. روش دوم دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید از آن هم آدرس های مربوطه را پیدا کنید.

این روش داخل وب سایت سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی می باشد که شما باید ابتدا وارد وب سایت adliran.ir شوید تا صفحه ذیل برای شما باز شود. بعد از باز شدن تصویر بالا شما می توانید نام استان و شهرستان را وارد نمائید و سپس با انتخاب گزینه «جستجوی دفتر خدمات» بتوانید نزدیک ترین شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را بررسی و انتخاب نمائید.

سامانه ثنا

بنابراین برای نام نویسی و ثبت نام در سامانه ثنا باید ابتدا طبق روش گفته شده شعبه نزدیک دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را پیدا کنید و سپس با کارت ملی حضور پیدا کنید که در حین ثبت نام شناسه قضایی و رمز شخصی برای شما ارسال خواهد شد که باید به خوبی از آن مراقبت به عمل بیاورید تا به دست افراد سودجو نیافتد. همچنین در حین ثبت نام باید مبلغی را پرداخت کنید. 

نحوه بازیابی رمز سامانه ثنا

بطور کلی زمانیکه شما قصد وارد شدن به حساب سامانه ثنا دارید، باید دو رمز را وارد کنید که رمز اول به نام رمز شخصی است که در حین ثبت نام برای شما ارسال خواهد شد و باید همیشه این پسورد را بخاطر داشته باشید. رمز دومی که بعد از رمز شخصی باید وارد کنید، نیاز به حفظ کردن ندارد چرا که اگر رمز اول را بدرستی وارد کنید، در مرحله دوم رمز دوم برای شما پیامک خواهد شد.

از این رو اگر شما رمز شخصی یا همان رمز اول را فراموش کرده اید جای نگرانی ندارد چرا که می توانید به آسانی آنرا بازیابی کنید. به همین دلیل در ادامه بصورت مرحله به مرحله پیش بروید تا عملیات تغییر رمز را با موفقیت انجام دهید؛

1- وارد آدرس eblagh.adliran.ir شوید و اجازه بدهید تا سامانه بصورت کامل لود شود.

2- اینک گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده ام» را انتخاب کنید.

سامانه ثنا

3- سپس وارد صفحه ای جدید خواهید شد که باید ابتدا مرحله ای اول را تکمیل کنید و سپس به سراغ مراحله دوم بروید.

سامانه ثنا

4- در مرحله اول شما باید شماره ملی، تاریخ تولد، سریال شناسنامه، شماره همراه، پست الکترونیک (اختیاری) و عدد امنیتی را وارد کنید و در انتها گزینه «ارسال کد فعال سازی» را انتخاب کنید. کد فعالسازی در صورت درست بودن موارد وارد شده برای شما ارسال خواهد شد.

5- اینک می توانید وارد مرحله دوم شوید و کد فعالسازی دریافت شده را وارد کنید و سپس عدد امنیتی را وارد نمائید و در انتها گزینه «دریافت رمز شخصی جدید» کلیک کنید. بعد از گذشت از 4 مرحله فرآیند بازیابی رمز شخصی سامانه ثنا شما تمام شد و توصیه می شود آنرا در قسمتی یادداشت کنید تا فراموش نشود.

مشاهده ابلاغیه های جدید در سامانه ثنا

مشاهده ابلاغیه های غذایی بسیار ساده و آسان می باشد که شما بعد از نام نویسی در سامانه ثنا می توانید این فرایند را انجام دهید. از این رو ابتدا با استفاده از آموزش بالا مراحل نام نویسی را انجام دهید و سپس برای آموزش کار با سامانه ثنا طبق مراحل ذیل بصورت مرحله به مرحله پیش بروید؛

1- ابتدا وارد آدرس eblagh.adliran.ir شوید و همانند تصویر ذیل ابتدا کد ملی و سپس رمز شخصی خود را که در حین ثبت نام و نام نویسی سامانه ثنا دریافت کردید را وارد کنید و سپس گزینه آبی رنگ «مرحله بعد» را انتخاب نمائید.

ابلاغیه های سامانه ثنا

2- رمز دوم که یک رمز موقت می باشد، برای شما پیامک شده است و باید در باکس مشخص شده وارد نمائید و بر روی دکمه آبی رنگ «ورود» کلیک کنید.

سامانه ثنا

3- شما وارد حساب کاربری سامانه ثنا خود شده اید. همان گونه که در تصویر ذیل مشاهده می کنید ما تنها دو بخش را معرفی کرده ایم تا به شما معرفی کنیم چرا که این دو بخش کاربردی ترین گزینه ها در میان کاربران هستند و سوالات شما نیز در این دو بخش گنجانده شده اند. گزینه اول همان گونه که مشاهده می کنید، ابلاغیه های جدید می باشد که یک ابلاغیه جدید برای حساب ثنا ما ارسال شده است. گزینه دوم هم ابلاغیه های مشاهده شده است که از قبل آنها را مشاده کرده اید.

سامانه ثنا

4- با انتخاب گزینه اول یعنی «ابلاغیه های جدید» می توانید ابلاغیه هایی که برای شما ارسال شده اند را مشاهده کنید. همان گونه که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، اطلاعات ابلاغیه قضایی با اطلاعات کامل درج شده است و با انتخاب گزینه «مشاهده» می توانید ابلاغیه ارسالی را مشاهده کنید.

سامانه ثنا

5- با انتخاب گزینه مشخص شده در تصویر بالا، وارد پنجره ذیل خواهید شد که اطلاعات تکمیلی ابلاغیه شامل شاره ابلاغ، تاریخ صدور، زمان درج در سامانه، موضوع ابلاغیه، اطلاعات، متن ابلاغیه، شماره پرونده، صادر کننده، زمان اولیه مشاهده، دریافت نسخه چاپی ابلاغیه، مشاهده نسخه چاپی ابلاغیه، بررسی نتیجه و گزارش خطا می باشد. همچنین با انتخاب دو گزینه مشخص شده «مشاهده» و «دریافت پیوست» می توانید فایل ابلاغیه را دانلود و یا مشاهده کنید.

سامانه ثنا

6- اما اگر از نوار بالای صفحه، گزینه «ابلاغیه های مشاهده شده» را انتخاب کنید، می توانید تمام ابلاغیه هایی که برای شما ارسال شده اند را مشاهده کنید. از این رو همان گونه که در تصویر ذیل مشاهده می کنید، می توانید مواردی اعم از شماره ابلاغیه، شماره پرونده، موضوع ابلاغیه، صادر کننده، زمان اولین مشاهده، دفعات مشاهده، زمان درج در سامانه و لینک مشاهده را ببینید که با انتخاب گزینه مشخص شده، ابلاغیه برای شما دانلود و اجرا خواهد شد.

سامانه ثنا

چگونه از سامانه ثنا پرینت بگیریم؟

در هر دو روش بالا که شما می توانید ابلاغیه های ارسال شده به سامانه ثنا را مشاهده کنید، گزینه ای به نام «مشاهده» یا آیکون دانلود درج شده است که با انتخاب این دو گزینه، فایل برای شما اجرا خواهد شد و شما می توانید ابلاغیه را مشاهده کنید. بعد از دانلود ابلاغیه، فایل PDF در برنامه ای که در کامپیوتر اجرا کرده اید، اجرا خواهد شد که در نهایت با فشردن دو کلید Ctrl+P می توانید فایل دانلود شده را پرینت بگیرید.

سامانه پیامک سامانه ثنا

سامانه ثنا

سامانه پیامکی ثنا، یکی از کاربردی ترین ابزارها می باشد که برای وارد شدن به این سامانه نیاز به آن دارید تا رمز دوم را برای شما ارسال کند و یا حتی اگر رمز شخصی را فراموش کرده باشید، قطعا نیاز به این ابزار دارید تا بتوانید رمز را بازیابی کنید. با این حال سامانه ثنا با شماره 981000491+ برای شما پیامک ارسال خواهد کرد که از این طریق می توانید رمز وارد شده را در سامانه ثنا وارد نمائید. از این رو توجه داشته باشید تا مورد کلاه برداری قرار نگیرید.

نحوه ارسال ابلاغیه

برخی بر این باور هستند که وقتی در سامانه ثنا نام نویسی می کنند، می توانند خیلی ساده و آسان در هر مکانی که هستند اقدام به نوشتن ابلاغیه از طریق این سامانه نمایند که این دیدگاه کاملا اشتباه است چرا که این سامانه تنها برای مشاهده ابلاغیه های ارسال به شما طراحی شده است و خارج از این قابلیت، قابلیت خاص دیگری ندارد و برای نوشتن ابلاغیه نیز باید یا در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و یا سایر ادارات اقدام کنید. بنابراین توجه داشته باشید که افراد سودجو به این بهانه از حساب کاربری شما سوء استفاده ننمایند.

آموزش جامع استفاده از سامانه ثنا به زبان ساده

4.718
این مطلب مفید بود ؟171
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
وبگردی