تولد
بو و عرق زیر بغل
یکی از مشکلات رایج در گرمای تابستان، عرق و بوی بد زیر بغل است. آیا موهای زائد زیر بغل تاثیری در این بو و عرق دارد؟

تاثیر اصلاح مو های زیربغل روی عرق و بوی آن

کسانی که زیاد عرق می کنند، معمولاً با عرق زیر بغل خود مدام درگیر هستند و انگار که باید زمان زیادی را صرف پاک کردن این ناحیه کنند. لکه های عرق ممکن است برای شما خجالت آور باشد و حتی باعث پوسیدگی لباس تان شود اما سوال اینجاست آیا زمانی که مو های زیر بغل رشد می کنند، شیو کردن زیر بغل می تواند به عرق نکردن کمک کند؟

در این قسمت از نمناک به پاسخ این سوال می پردازیم و راهکارهایی را در اختیار شما قرار می دهیم تا در مورد عرق زیر بغل تان به شما کمک کند.

چرا زیربغل بیشتر از جاهای دیگه عرق می کنه؟

بدن در پاسخ به دمای درونی خود عرق زیادی را تولید می کند. این بالا رفتن دما که باعث عرق می شود، می تواند به خاطر هوای گرم یا شرایطی باشد که احساساتی مثل استرس، اضطراب و نگرانی را در افراد به وجود می آورد.

تولید عرق معمولاً در دو غده بیشتر دیده می شود. غده های اکرین در پاسخ به هرگونه کار فیزیکی و دمای بیرونی، اکرین را در خود ذخیره می کنند. این غده ها آپوکرین را در پاسخ به سیگنال های ارسال شده از سمت مغز تولید می کنند.

زیر بغل محل قرار گرفتن این دو غده است، به این معنا که بر اثر کوچکترین تحریک، عرق قبل از هر قسمتی از بدن در زیر بغل تولید می شود. زیر بغل محل رشد باکتری است و هنگامی که عرق در زیر بغل تولید می شود، باکتری شروع به کار می کند که بوی آن هم زیاد خواهد شد.

بو و عرق زیر بغل

آیا شیو کردن زیر بغل باعث کاهش عرق می شود؟

طبق اطلاعات موجود، شیو کردن زیر بغل عرق را کاهش نخواهد داد. عرق به دلیل وجود مو در زیر بغل اتفاق نمی افتد. بسیاری از افراد باور دارند که وجود مو در زیر بغل عرق را افزایش می دهد.

موی زیر بغل ممکن است باعث شود که رطوبت، مدت زمان طولانی تری در زیر بغل بماند؛ در صورتی که اگر موی زیر بغل را بزنید، این اتفاق نمی افتد و در نتیجه موی زیر بغل باعث می شود تا عرق تندتر شود.

علاوه بر آن موی زیر بغل مانع رسیدن ضد عرق ها به پوست می شود که همین باعث می شود توقف عرق کم شود بنابراین آیا شیو کردن زیر بغل باعث عرق کمتر می شود؟ خیر. اما احتمالاً هنگامی که شما عرق کنید، آسیب به لباس های تان کمتر خواهد شد.

کمبود مو باعث می شود که ضد عرق ها بیشتر روی پوست ظاهر شوند و در نتیجه غده های عرق در زیر بغل به طور موثر از فعالیت باز می ایستند.

اصلاح موی زیر بغل

آیا شیو کردن زیربغل بو را کاهش می دهد؟

یا بهتر است این گونه بپرسیم که آیا موی زیر بغل باعث بدبویی بیشتر عرق می شود؟ بله. هنگامی که موهای ضخیم زیر بغل را می تراشید، باعث می شوید که شوینده های بدن و یا صابون به سطح پوست برسند و زیر بغل را به طور کامل پاکسازی کند و در نتیجه باکتری های موجود در این ناحیه از بین می رود. به خاطر اینکه باکتری زیر بغل بدون مو، چیزی برای تولید ندارد که همین احتمال بد بویی عرق را می کاهد.

کاهش بوی زیر بغل

راهکارهایی برای شیو خوب

پیش از این بارها و بارها در بخش های مختلف نمناک به این مسئله پرداخته ایم که در ادامه ی آن موارد برای اینکه زیر بغل خود را بهتر شیو کنید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • قبل از اینکه شروع به شیو کردن کنید، اطمینان حاصل کنید که هم دست و هم زیر بغل شما کاملاً تمیز و مرطوب است. شیو در حمام یا دقیقا بعد از حمام همیشه بهترین راهکار است.
  • لایه برداری قبل از شیو یک تکنیک هوشمندانه است که سلول های مرده را از روی پوست بر می دارد و به زیر بغل شما حس لطافت بیشتری می دهد. البته شما مجبور نیستید که هر دفعه که شیو می کنید، لایه برداری هم انجام دهید؛ مخصوصا اگر پشت سر هم شیو کنید.
  • اگر با تیغ موهای زیر بغل را می زدایید، حتما اطمینان حاصل کنید که آن را به اندازه کافی نرم کرده اید. برای بهترین نتیجه از ژل یا کرم شیو استفاده کنید یا حداقل زیر بغل را با صابون نرم کنید.
  • هرگز از تیغ زبر استفاده نکنید. اگر بخواهیم تیغ زبر را در در نظر بگیریم، بهترین حالتش این است که شیو تمیزی نخواهید داشت و در بدترین حالتش این است که با سوزش و حساسیت مواجه خواهید شد.
  • پس حتماً از یک تیغ با کیفیت استفاده کنید که همزمان با زوایا و انحنای زیر بغل شما حرکت کند. معمولاً موی روی سر در یک جهت رشد می کند اما موی زیر بغل در همه جهت ها می روید. به همین دلیل در همه جهات یعنی در بالا، پایین و کناره ها شیو را انجام دهید.

نکات شیو زیر بغل

گزینه های جایگزین برای شیو کردن زیر بغل

اگر می خواهید خیلی سریع و راحت مو ها را از زیر بغل خود بزدایید، شیو بهترین گزینه است. البته باز هم می توانید از روش های مختلف دیگری برای زدودن موهای زیر بغل استفاده کنید. جایگزین های زیادی برای شیو کردن زیربغل وجود دارد که زمان کمتری می گیرد یا بعضی از آن ها ممکن است بیشتر طول بکشد که شامل موارد زیر است:

قیچی کردن موهای زیر بغل

اگر از احساس خالی شدن کامل موها رضایت ندارید، می توانید مو های بلند زیر بغل را قیچی کنید. کافی است که از یک وسیله مخصوص برای انجام این کار استفاده کنید. مجبور نیستید که مو ها را به کوتاه ترین حالت خود در بیاورید. به طور کل هر چقدر که موهای زیر بغل تان کوتاه تر باشد، مواد شوینده بهتر با پوست برخورد می کند و بوی کمتری تولید می شود.

قیچی

لایه برداری زیر بغل

اگر به طور منظم شیو می کنید، احتمالا زیر بغلتان تغییر رنگ می دهد. یک جایگزین برای این راهبرد، این است که تعداد دفعات شیو کردن را کاهش دهید و به جای آن چند باری هم زیر بغل خود را لایه برداری کنید. می توانید آن را با پاک کننده، لایه بردار یا یک براش نرم به انجام برسانید.

استفاده از ضد عرق هنگام عصر

بهترین زمان برای استفاده از ضد عرق ها هنگام عصر بعد از دوش یا حمام است و نباید این کار را صبح ها انجام دهید. ضد عرق زمان می برد تا بتواند تأثیر خودش را بگذارد. استفاده از آن هنگام شب، یعنی شما به اندازه کافی وقت دارید که از اثرات آن بهره مند شوید.

اصلاح موهای زیربغل، عرق و بو را کم میکند؟

4.427
این مطلب مفید بود ؟243
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی