علت دانه قرمز پوست
در برخی مواقع ممکن است که لکه ها و دانه های قرمزی روی پوست دیده شود که معمولا خطرناک هم نمی باشد، اما بهتر است که از دلایل اصلی دانه های قرمز بدون خارش روی پوست مطلع باشیم.

خال و دانه های قرمز بدون خارش روی پوست

پوست ما مستعد قرمزی، جوش و انواع حساسیت ها است. در بیشتر مواقع این لکه ها و یا دانه های قرمز روی پوست بدون آسیب هستند و خود به خود بهبود پیدا می کنند. اگر چه بهتر است که علل این خال ها را متوجه شویم و بدانیم که دقیقاً چه زمانی ظاهر می شوند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک با دقت به بعضی از علل رایج لکه های قرمز پوست بدون خارش نگاهی می اندازیم. لکه های بدون خارش ممکن است نسبت به حساسیت های پوستی دیگر ظاهر متفاوتی داشته باشند و اغلب به همان دلایلی اتفاق می افتند که لکه های خارش رخ می دهند.

علل رایج لکه های قرمز بدون خارش روی پوست

1. خال های مادرزادی

خال های مادرزادی لکه های رنگی روی پوست هستند که هنگام تولد یا کمی بعد از آن ظاهر می شوند و گاهی اوقات این لکه ها قرمز هستند. در چنین مواردی رگ های خونی غیر طبیعی در پوست می تواند عاملی برای بروز این مشکل باشد. 

2. آکنه

آکنه یک نوع وضعیت رایج پوستی است که می تواند خفیف تا شدید باشد و معمولاً به صورت جوش روی پوست ظاهر می شود که قرمز و برآمده است.

دانه قرمز پوست 

3. غده های عروقی

غده های عروقی یک نوع رشد پوستی هستند که می توانند در هر جای بدن ظاهر شوند. این غده ها به دلیل وجود رگ های خونی اتفاق می افتند که فشرده شده اند و در نتیجه به صورت جوش های قرمز که به پاپیول ها معروف هستند، زیر سطح پوست یا روی آن تشکیل می شوند.

4. کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

پوست مرغی یک وضعیت رایج بدون آسیب است که به دلیل تولید بالای پروتئین کراتین اتفاق می افتد و باعث ایجاد جوش های سفت و کوچک در اطراف فولیکول های مو مخصوصاً در قسمت ران، باسن و بالای بازو می شود.

دانه قرمز پوست 

5. دمل

دمل یک عفونت پوستی در فولیکول مو و یا غده عرقی است که معمولاً مانند یک جوش قرمز رنگ سفت می باشد که اغلب با ترشحات پر شده است. دمل ها معمولاً بعد از ترکیدگی و باز شدن از بین می روند و در نتیجه مایع یا ترشحات داخل آن به بیرون نشت می کند.

6. واکنش آلرژیک

یکی از رایج ترین علل لکه های قرمز پوست، واکنش های آلرژیک و حساسیت است. این واکنش ها می تواند به دلیل مصرف غذا، آلودگی یا هر آلرژن دیگر در هوا، مواد آرایشی، محصولات مراقبت از پوست و شوینده های لباس ایجاد شود. پزشک در چنین شرایطی از فرد تست آلرژی می گیرد تا علت را تشخیص دهد.

دانه قرمز بدون خارش 

7. گرما

حساسیت پوست به دلیل گرما به خاطر عرق های جمع شده در منافذ بسته پوست اتفاق می افتد و به صورت جوش های قرمز ظاهر می شود که ممکن است خارش و سوزش آن ها را احساس نکنید. این نوع حساسیت یک وضعیت رایج در آب و هوای مرطوب و گرم است و معمولاً زمانی که دمای پوست خنک شود، آن ها نیز ناپدید می شوند و از بین خواهند رفت.

8. پیتیریازیس روزه آ یا جوش پولکی

جوش پولکی یک نوع حساسیت است که به دلیل وجود ویروس اتفاق می افتد و معمولاً حدود 6 الی 12 هفته طول می کشد. جوش پولکی یک زخم بزرگتر و یا زخم مادر دارد که در کنار آن زخم های کوچک تجمع یافته و معمولاً رنگ صورتی و قرمز دارد و ممکن است افزایش پیدا کند.

 دانه قرمز پوست

9. اینترتریگو

اینترتریگو یا التهاب چین های پوستی یک نوع حساسیت است که دقیقاً روی چین های پوست اتفاق می افتد و معمولا می تواند در زیر بغل ، زیر سینه و روی ناحیه تناسلی ایجاد گردد.

اغلب این اتفاق به دلیل اضافه وزن در افراد چاق رخ می دهد و به دلیل گرما و رطوبت بالا و حساسیت های پوستی است.

10. درماتوفیبروم

درماتوفیبروم یک ندول است که معمولاً در قسمت پایین ساق پای خانم ها اتفاق می افتد. البته برای مردان هم می تواند در هر جای بدنشان ظاهر شود. قسمت های برآمده به رنگ قرمز یا قهوه ای دیده می شوند و معمولاً چندتایی هستند. این برآمدگی ها غیرسرطانی می باشند.

 درماتوفیبروم

11. درماتیت تماسی خارشی

درماتیت تماسی خارشی یک نوع دیگر از حساسیت است که به دلیل دلایل مختلف اتفاق می افتد. این حساسیت برعکس حساسیت های آلرژیک به دلیل واکنش ایمنی بدن ایجاد نمی شود. بلکه معمولاً به دلیل قرار گرفتن در معرض عوامل حساسیت زا مثل صابون ، شوینده ها اسید و غیره به صورت مکرر رخ می دهد.

12. پتشی یا لکه های خونی

لکه های خونی گرد و قرمز رنگ هستند و به دلیل ترکیدگی رگ های خونی کوچک به نام کاپیلاری زیرپوست تشکیل می شوند. این لکه ها سطح صافی دارند و هنگام لمس کردنشان، دردی را احساس نمی کنید. گاهی اوقات شبیه به جوش هستند و به دلایل مختلف مثل آسیب دیدگی، آفتاب سوختگی و جراحت یا کشش زیاد پوستی رخ می دهند.

علت لکه قرمز پوست 

13. کهیر

کهیرها جوش های قرمز رنگی هستند که به صورت کاملاً ناگهانی روی پوست ظاهر می شوند و معمولاً به دلیل حساسیت به آلرژن رخ می دهند. کهیرها معمولاً چند ساعت تا چند روز قبل از فروکش کردن روی بدن باقی می مانند.

14. گل سرخی

گل سرخی یک وضعیت مزمن پوستی است که باعث ایجاد جوش های قرمز رنگ ریز بر روی پوست می شود و معمولاً فقط روی صورت و قسمت هایی از بدن اتفاق می افتد که رگ های خونی کوچک روی سطح پوست ظاهر می شوند.

15. نیش حشرات

نیش حشرات معمولاً جوش های گردی هستند که ممکن است با خارش همراه باشند و یا اصلا احساس خارش را ایجاد نکنند و ورم کنند. عنکبوت ها جزء حشراتی هستند که این نیازها را ایجاد می کنند. اگر ناگهان از خواب بیدار شدید و متوجه این جوش های قرمز شدید، احتمالا نشان دهنده گزیدگی حشرات است.

 نیش حشرات

علل ایجاد لکه های قرمز بدون خارش که روادید کمتری دارد:

 • سرخجه
 • زرد زخم
 • اختلال های خونی
 • لوپوس
 • آبله مرغان
 • هرپس تناسلی
 • نیش عنکبوت
 • تب اسکارلت
 • بیماری لایم
 • بیماری کاوازاکی
 • سندروم رامسی هانت
 • اگزمای دستگاه تناسلی
 • جرب یا گال
 • سیفلیس
 • لکه های قرمز و سرطان پوست

سرطان پوست از ملانوما تا وضعیت های رایج سلول های پوستی ممکن است به شکل لکه های قرمز خودشان را نشان دهند. پس حتماً باید به پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت بدنی خود آشنا شوید.

در صورتی که شرایط عنوان شده در ادامه ی این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را داشتید، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید:

 • از بین نرفتن لکه ها و دانه های قرمز بعد از مدت زمان طولانی
 • تغییر یا بدتر شدن لکه ها
 • ظاهر شدن کاملاً ناگهانی بدون دلیل واضح و روشن
 • مشکوک بودن و القای احساس نگرانی

 علت لکه قرمز پوست

تشخیص زود هنگام سرطان پوست

خطرناک ترین نوع مشکلات پوستی خال های سرطانی پوست هستند. خال های معمولی طبیعی هستند و آسیبی ایجاد نمی کنند اما معمولاً یک آسیب مشخص را با خود به همراه دارند.

اگر خال ها تغییر رنگ بدهند و یا سایزشان تغییر کند، می تواند برای پوست فرد خطرناک باشد و احتمال سرطان برای آن وجود خواهد داشت. پس اگر شک دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا بتوانند از یک راه سریع و آسان و بررسی سوابق خانوادگی شما در ابتلا به بیماری ها، سرطانی بودن یا نبودن خال را تشخیص دهند.

بیش از 15 علت دانه های قرمز بدون خارش روی پوست

4.1151
این مطلب مفید بود ؟12427
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : skinvision / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی