تولد
سریال سووشون

بازیگران سریال سووشون+ زمان پخش، داستان و معنی آن

تاریخ انتشار : 13 شهریور 1401کد مطلب : 88487زمان مطالعه : 2 دقیقه
سریال سووشون اولین سریال نمایش خانگی نرگس آبیار با اقتباس از رمان سووشون سیمین دانشور است که با بازیگران مطرح سینمای ایران ساخته می شود.

معرفی سریال سووشون، بازیگر و زمان پخش آن

نرگس آبیار کارگردان فیلم شیار143، شبی که ماه کامل شد و ابلق که در حال حاضر در حال اکران در سینماهای کشور است، اولین سریال خود را در شبکه نمایش خانگی بر اساس رمان معروفی از سیمین دانشور را با بازیگران مطرح عرصه هنر مقابل دوربین برد. در ادامه این بخش از فرهنگ و هنر نمناک به معرفی عوامل، داستان و بازیگران این سریال می پردازیم.

مشخصات سریال سووشون در نگاه کلی

نام سریال:سووشون (Savushun)

ژانر:اجتماعی

سال انتشار:1401

زبان سریال: فارسی

کشور سازنده: ایران

کارگردان:نرگس آبیار

تهیه کننده:محمدحسین قاسمی

رده سنی:PG | مناسب برای تمامی سنین

نرگس آبیار

نرگس آبیار کارگردان سریال سووشون/ عکس از امید صالحی

زمان پخش و تعداد قسمت های سریال سووشون

تاریخ و زمان پخش سریال سووشون نرگس آبیار در شبکه نمایش خانگی رسانه ای نشده و تا بدین لحظه هیچ گونه اخباری از زمان پخش و تعداد قسمت های آن نیست.

معنی سووشون، نام سریال جدید نمایش خانگی

عنوان کتاب یعنی سووشون یا سیاووشان یا سوگ سیاوش، برگرفته از مراسمی است که از پیش از اسلام در سوگ سیاوش، از قهرمانان افسانه‌ای ایران، برگزار می‌شد.

واژه سووشون در واقع همان سیاوشان در گویش محلی است که در ادبیات فارسی به معنی سوگ سیاوش است که پس از مرگ سیاوش اضافه شده است. سووشون نوعی عزاداری است که سالانه برای سیاوش در برخی از روستاها برگزار می شود.

داستان سریال سووشون و تحلیل شخصیت زری در سووشون

سریال سووشون جدیدترین اثر نرگس آبیار با اقتباس از رمان سووشون سیمین دانشور ساخته شده است. سووشون رمانی با ساختاری ساده و نثری روان نوشته سیمین دانشور است که به سال‌های دهه بیست شمسی و سال‌هایی که ایران به اشغال انگلیسی‌ها در آمده بود، مربوط می شود.

در خلاصه‌ داستان رمان سووشون سیمین دانشور آمده است:«زری و یوسف در یک مهمانی از سوی حاکم شرکت می‌کنند. حاکم که خود مهره‌ای وابسته است از طریق فروش آذوقه‌ای که متعلق به مردم است به ارتش بیگانه، موجبات قحطی بیشتر می‌شود. یوسف، خان فردی روشنفکر و با غیرت است. او حاضر به فروش آذوقه‌ی مردم به بیگانگان نیست و می‌خواهد از مردم پشتیبانی کند. اما زری، همچون همه زنان سووشون، حتی چهره‌های منفی چون عزت‌الدوله، که هریک به نوعی وجوه گوناگون ستمدیدگی، بی‌پناهی، ناکامی، فداکاری و تحمل زن ایرانی را به نمایش می‌گذارند، مسالمت‌جویانه، می‌کوشد او را آرام کند.»

بازیگران سریال سووشون

بهنوش طباطبایی

بهنوش طباطبایی از بازیگران سریال سووشون/ عکس از سارا الله مرادی

عوامل سریال سووشون

طراح صحنه: داریوش پیرو و وحید جعفری

کارگردان: نرگس آبیار

تهیه کننده: محمد حسین قاسمی

بازیگران سریال سووشون+ زمان پخش، داستان و معنی آن

4.133
این مطلب مفید بود ؟276
منبع : عکاس: سارا الله مرادی / بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ز.ت
وبگردی