تولد
تابستان بدون کولر
در برخی مواقع از شب های فصل تابستان ممکن است افراد به علت گرمای زیاد نتوانند بخوابند، راهکارهای مناسبی برای پشت سرگذاشتن شب های گرم تابستان بدون استفاده از کولر وجود دارد.

چگونه شبهای گرم تابستان بدون کولر بخوابیم و کمتر اذیت شویم؟

همه ما این تجربه را داشتیم که شب های تابستان در رختخواب غلت می زنیم و از گرما و عرق زیاد نمی توانیم بخوابیم. به طوری که عرق زیاد باعث می شود لباس به تنمان بچسبد. همین موضوع باعث می شود که ما خوابمان نبرد. یکی از چیزهایی که می تواند در این شرایط ما را آرام کند، استفاده از کولر می باشد. باد مطبوع و خنک کولر می تواند دمای ایده آل را هنگام خواب برای ما فراهم کند که معمولاً بین 15 تا 20 درجه می باشد اما کولر ها از انرژی بالایی استفاده می کنند. در نتیجه پول برق افزایش پیدا می کند. از طرفی نمی خواهیم که بودجه زیادی را صرف پرداخت قبوض برق کنیم. به همین دلیل در این قسمت از نمناک راهکارهای جایگزین را به شما معرفی می کنیم که بتوانید بدون استفاده از کولر، شب های تابستان را پشت سر بگذارید.

روش هایی برای گذراندن شب های گرم تابستان بدون کولر

- به جنس پارچه لباس خود دقت کنید

از لباس های ابریشمی و ساتن برای شب های گرم تر استفاده نکنید. لباسی که تنتان می کنید، باید کاملا سبک باشد و منافذ آن برای تنفس پوست شما در شب های تابستان مناسب باشد. لباس های خنک باعث می شود که راحت تر بخوابید.

تابستان بدون کولر

- ملحفه خود را خنک کنید

قبل از خواب می توانید ملحفه خود را چند دقیقه، داخل یک کیسه پلاستیکی بیندازید و داخل یخچال بگذارید تا هنگام خواب تا مدت زمان زیادی خنک و مرطوب باقی بماند.

- از بطری های فلزی استفاده کنید

بطری های فلزی قابلیت خنک نگه داشتن و گرم نگه داشتن آب را دارند. در فصل تابستان می توانید داخل آن ها آب جوش بریزید و در فصل تابستان آب خنک بریزید تا کل شب، آب خنک اختیار داشته باشید.

- خلاق باشید

از تهویه کننده های هوا استفاده کنید. بسیاری از افراد فکر می کنند که تهویه کننده های هوا باعث گرما می شود اما می توانید تنظیمات آن را روی حالتی قرار دهید که هوای گرم را به خودش جذب کند و هوای خنک به شما تحویل دهد.

هوای گرم خانه 

- مانند مصری ها بخوابید

روش مصری ها به گونه ای است که ملحفه خود را مرطوب می کنند یا یک حوله را داخل آب خنک قرار می دهند و به عنوان پتو از آن استفاده می کنند. همچنین می توانید یک حوله خشک را زیر بدن تان قرار دهید تا خیسی ملحفه و تشک به بدن شما نرسد اما خنک شوید.

- لباس گشاد بپوشید

در فصل تابستان از تی شرت و شلوار نخی و نرم استفاده کنید. لباس زیر شما باید کاملا گشاد و خنک باشد تا به بدنتان نچسبد.

- از روش های قدیمی استفاده کنید

در زمان های قدیم که کولر نبوده، بعضی از افراد یک کاسه یا یک ماهیتابه را پر از یخ می کردند و آن را روبروی پنکه قرار می دادند. با این کار آن ها، هوای خنک تری جریان پیدا می کرد.

گذاشتن یخ مقابل پنکه

- دست خود را خنک کنید

اگر دوست دارید خنک شوید، کافی است که قسمت نبض دستتان را خنک کنید. کمی آب خنک روی ناحیه مچ، گردن، آرنج، قوزک پا و پشت زانوی تان بریزید تا احساس خنکی به کل بدن شما منتقل شود.

- از روبالشی های خنک استفاده کنید

با این کار نه تنها انرژی زیادی را ذخیره می کنید، بلکه خودتان نیز احساس بسیار راحتی خواهید داشت زیرا خنکی در قسمت سر می تواند به نواحی دیگر نیز منتقل شود.

- آب بنوشید

عرق کردن زیاد در فصل تابستان باعث کم آبی بدن می شود. پس حتما شب ها آب بنوشید. هشت لیوان آب در طول روز و بیشتر در شب ها بدن شما را خنک تر نگه می دارد.

نوشیدن آب

- دوش آب گرم بگیرید

شاید بعد از عرق کردن اصلاً دلتان نخواهد که دوش آب گرم بگیرید اما جالب است بدانید که گرمی آب، جریان خون را در دست و پا و رگ های زیر پوست بهبود بخشیده و متعادل می کند. در نتیجه گرمای اضافی از بین خواهد رفت و جریان خون شما خنک تر می شود. بهترین حالت این است که حداقل یک ساعت قبل از رختخواب، داخل وان آب ولرم حمام بخوابید تا هنگام خواب احساس خنکی بیشتری داشته باشید. اگرچه دوش آب سرد برای شما جذاب تر می باشد اما هنگامی که دوش آب خنک می گیرید، بدن تان سعی دارد بیش از همیشه از داخل شما را گرم نگه دارد و در نتیجه میزان دمای بدن و عرق کردن افزایش پیدا می کند.

- ارتفاع را کاهش دهید

زمانی که دمای هوا افزایش پیدا می کند، کمی تختخواب خود را نزدیک به زمین کنید. می توانید روی تشک بخوابید. مثلاً اگر در یک خانه چند طبقه زندگی می کنید، طبقه پایین یا زیر زمین را برای خوابیدن انتخاب کنید.

- چراغ ها را خاموش کنید

کاملا واضح است که نور چراغ گرما تولید می کند. خوشبختانه در فصل تابستان تا حدود ساعت 8 الی 9 شب هوا روشن است و می توانید از نور طبیعی استفاده کنید. بعد از تاریکی تعداد لامپ های روشن را به حداقل برسانید.

خاموش کردن چراغ ها

- لباس ها را آویزان کنید

کل اتاق را با آویزان کردن لباس های خیس رو به روی یک پنجره باز خنک کنید. زمانی که باد برای خشک کردن لباس ها می وزد، خنکی و رطوبت لباس ها به شما منتقل خواهد شد.

- اجاق گاز را خاموش کنید

تابستان اصلا زمان مناسبی برای درست کردن مرغ سوخاری نیست. پس بهتر است تا جایی که می توانید میزان استفاده از اجاق گازتان را کاهش دهید.

- غذای سنگین نخورید

به جای یک وعده غذایی سنگین و بزرگ به دنبال وعده های غذایی سبک تر بگردید که سوخت و ساز را راحت تر می کند. زمانی که یک وعده غذای سنگین مصرف می کنید، بدن شما انرژی زیادی را برای سوخت و ساز چربی و کربوهیدرات به کار می گیرد. مثلا مصرف غذاهایی مثل استیک هنگام شب های گرم تابستان، اصلا مناسب نیست و به جای آن مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید.

خوردن غذای سبک

- در حیاط خانه چادر بزنید

اگر خانه ویلایی دارید، می توانید در تراس، حیاط و یا حیاط خلوت چادر بزنید و داخل آن بخوابید تا هوای آزاد شما را خنک تر نگه دارد.

چگونه شبهای گرم تابستان را بدون کولر سر کنیم ؟

4.718
این مطلب مفید بود ؟171
منبع : greatist / بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی