زندگینامه شعرا

هوشنگ ابتهاج

آخرین عکس هوشنگ ابتهاج و همسرش آلما

تاریخ انتشار : 20 مرداد 1401زمان مطالعه : 3 دقیقه
هوشنگ ابتهاج معروف به سایه، بیش از هفتاد سال زندگی عاشقانه ای با همسرش آلما داشتند به همین دلیل این شاعر مشهور فقط 5 ماه توانست بدون همسرش زندگی کند.
حافظ شيرازی

از همسر و تک فرزند حافظ تا اشعار ناب او

زمان مطالعه : 9 دقیقه
شمس الدین محمد حافظ ملقب به حافظ شیرازی مشهورترین شاعر تاریخ ایران زمین است که اشعار و غزل های زیبای او در جهان طرفداران بسیار زیادی دارد.
زندگینامه مولانا

بیوگرافی و رازهای زندگی شخصی مولانا

زمان مطالعه : 6 دقیقه
مولانا جلال الدین محمد بلخی از مشهورترین شاعران و عارفان ایرانی است که با القاب مولوی، مولانا، مولوی رومی، ملای رومی شناخته شده است.
آثار سهروردی

معرفی مجموعه آثار معروف سهروردی

زمان مطالعه : 5 دقیقه
شهاب الدین سهروردی معروف به شیخ اشراق، موسس حکمت اشراق و فیلسوف بزرگ ایرانی است که آثار مهم و معروفی را به ثبت رسانده است.
زندگینامه سهروردی

خلاصه زندگینامه جذاب شیخ اشراق، سهروردی

زمان مطالعه : 4 دقیقه
شهاب الدین یحیی سهروردی از ﻣﻬﻢﺗﺮﯾﻦ ﺷﺨﺼﯿﺖﻫﺎی ﺗﺎرﯾﺦ ﻓﻠﺴﻔﻪ اﺳﻼﻣﯽ می باشد که تاریخ 8 مرداد به این فیلسوف بزرگ ایرانی اختصاص داده شده است.
روز بزرگداشت خیام

تبریک روز بزرگداشت خیام با رباعیات ایشان

زمان مطالعه : 5 دقیقه
28 اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت حکیم عمر خیام می باشد که شعرها و متون مناسبی برای تبریک این روز به علاقمندان حکیم عمر خیام وجود دارد.
زندگینامه خیام

زندگینامه کامل خیام از تولد تا مرگ + آثار

زمان مطالعه : 8 دقیقه
خیام نیشابوری ریاضیدان، اخترشناس، شاعر ایرانی و طراح تقویم جلالی بود. روز 28 اردیبهشت به نام روز بزرگداشت این حکیم و دانشمند بزرگ ایرانی نامگذاری شده است.
شیخ بهایی

زندگینامه “شیخ بهایی” شاعر و عارف ایرانی

زمان مطالعه : 6 دقیقه
بهاءالدین محمد بن حسین معروف به “شیخ بهایی” شاعر، حکیم و ریاضیدان ایرانی از نوادگان حارث همدانی یکی از یاران با وفای امیرالمؤمنین است که در بلعبک متولد شد.
علی اکبر دهخدا

زندگی خصوصی و آثار مشهور دهخدا

زمان مطالعه : 6 دقیقه
علی اکبر دهخدا مشهور به علامه دهخدا در سال 1257 خورشیدی متولد شد و امثال حکم و لغت نامه از معروف ترین آثار دهخدا می باشند.
زندگینامه رودکی

رازهای زندگی رودکی؛ از تولد تا مرگ

زمان مطالعه : 9 دقیقه
عبدالله جعفر بن محمد رودکی شاعر معروف ایرانی است که لقب پدر شعر فارسی را دارد و آثار و اشعار زیادی خلق کرده و از اولین ها در ادبیات پارسی می باشد.
سعدی شیرازی

زندگینامه استاد سخن “سعدی شیرازی” و آثار وی

زمان مطالعه : 8 دقیقه
“سعدی شیرازی” یکی از شاعران و نویسندگان معروف در قرن هفتم است که اشعار زیادی سروده که این اشعار در عین سادگی پند و اندرز بسیار زیبایی دارد.
بیدل شاعر

زندگینامه زیبا و اشعار دلنشین بیدل دهلوی

زمان مطالعه : 8 دقیقه
ابوالمعالی میرزا عبدالقادر بیدل دهلوی شاعر پارسی سرا در سال 1054 ه.ق در هندوستان متولد شد و در سال 1133 ه.ق در دهلی از دنیا رفت.
فاضل نظری

بیوگرافی و اشعار ناب استاد فاضل نظری

زمان مطالعه : 5 دقیقه
فاضل نظری شاعر معاصر ایرانی که در دانشگاه امام صادق (ع) تهران استاد ادبیات است و از آثار و اشعار او می توان به گریه های امپراتور و اقلیت اشاره کرد.
محمدرضا شفیعی کدکنی

مروری بر زندگی محمدرضا شفیعی کدکنی در سالروز تولدش

تاریخ انتشار : 19 مهر 1396زمان مطالعه : 3 دقیقه
امروز 19 مهرماه 96 سالروز تولد استاد محمدرضا شفیعی کدکنی استاد برجسته ادبیات کشورمان است ، به همین بهانه مروری کوتاه بر زندگی این استاد برجسته ادبیات داشته ایم که در ادامه مشاهده میکنید.
شیخ محمود شبستری

بیوگرافی خواندنی شیخ محمود شبستری و اشعار او

زمان مطالعه : 5 دقیقه
شیخ محمود شبستری از شعرای معروف ایرانی می باشد که در سال 687 ه.ق چشم به جهان گشود، در ادامه از ازدواج و فرزند، مذهب، آثار و تمام آنچه باید درباره شیخ محمود شبستری بدانید مطلع خواهید شد.
صفحه 1 از 2