تولد
اختلاف محل کار
اختلافات در تیم کاری یا محل کار یک امر طبیعی می‌باشد و ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد؛ این در حالی است که روش‌های متعددی برای رفع این اختلافات وجود دارند.

دلایل اختلاف در محل کار و روش‌های حل مشکل در تیم کاری

کشمکش و اختلاف، بخش طبیعی از زندگی هستند و ممکن است هم در محل کار و هم در زندگی شخصی اتفاق بیفتند. کشمکش‌های موجود در محل کار به این دلیل اتفاق می‌افتند که اعضای تیم کاری همیشه با یکدیگر اتفاق نظر ندارند و نمی دانند که چگونه با وجود تفاوت‌ها در کنار یکدیگر کار کنند. این تفاوت‌ها ممکن است روی انجام وظایف آنها و حتی رفتارشان اثرگذار باشد.

برای این که یک تیم کاری بتوانند به خوبی با یکدیگر کار کنند، باید پیچیدگی‌ها و کشمکش‌ها را حل و فصل کنند و یک رفتار حرفه ای داشته باشند و آشفتگی‌ها را به حداقل برسانند. توانایی حل این مشکلات و اختلاف‌ها بین تیم کاری برای موفقیت هر ارگانی ضروری است. اگر شما هم درگیر این اختلافات هستید و یا سعی دارید آنها را کاهش دهید، اول از همه باید آرامش خود را حفظ کنید و تفاوت دیدگاهی را بپذیرید و سپس راهکارهای عنوان شده در این بخش از سبک زندگی نمناک در پیش بگیرید.

اختلاف و کشمکش تیم کاری چیست؟

کشمکش‌های موجود در یک تیم کاری زمانی افزایش پیدا می‌کند که اختلاف نظر‌ها برای رسیدن به اهداف، روش‌ها و نیازها متفاوت باشد. این کشمکش‌ها همچنین به دلیل تفاوت شخصیتی و رفتاری افراد رخ می‌دهد و باعث می‌شود که نتوانند پیشرفت خوبی حاصل کنند. زمانی که این اختلافات افزایش پیدا می‌کند، مخالفت‌هایی به وجود می‌آید و باعث می‌شود که آنها نتوانند همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشند.

حل این مشکلات نیاز به یک مهارت مدیریتی بسیار بالا دارند، افراد نیز باید اختلافات را بشناسند و آنها را بپذیرند و آرامش خود را بازیابی کنند تا به موفقیت کلیه گروه کمک کنند.

اختلافات محل کار

چرا حل اختلافات در گروه اهمیت دارد؟

حل این اختلافات برای موفقیت هر تیمی ضروری است. این که بخواهیم این اختلافات را نادیده بگیریم، تاثیر منفی روی خلاقیت کل تیم دارد، تنش و ناراحتی را ایجاد می‌کند اما حل و فصل آنها باعث می‌شود که اعضای تیم بتوانند به یکدیگر اعتماد کنند و برای رسیدن به اهداف خود بهتر تلاش کنند و در نتیجه یکدیگر را بهتر درک می‌کنند و در محیط کاری بهره وری بیشتری خواهند داشت.

انواع اختلافات رایج میان اعضای تیم کاری

در این قسمت 4 نوع رایج کشمکش در محیط کار را به شما معرفی می‌کنیم:

اختلافات بر سر وظایف افراد

این اختلافات در شرایطی ایجاد می‌شود که اعضای تیم به یکدیگر اعتماد می‌کنند که هر شخص وظیفه یا پروژه مخصوص به خودش را انجام دهد. زمانی که یک نفر بخش مربوط به خودش را به طور کامل به انجام نرساند، روی توانایی اعضای دیگر نیز اثرگذار است و باعث می‌شود که دیگری نتواند کار خود را به اتمام برساند. مثلاً اگر یک کارمند همیشه گزارش‌ها را دیر بررسی کند، قطعاً روی نتیجه کار حسابدار هم اثر می‌گذارد. برای جلوگیری از این کشمکش‌ها هر شخص در تیم باید بداند که چه وظیفه ای دارد و آن را به شکل عالی به انجام برساند.

اختلافات مدیریتی و رهبری تیم

بعضی از این اختلافات به دلیل اختلاف استایل مدیریتی رخ می‌دهد. همه افراد روش خودشان را برای مدیریت تیم‌ها دارند. بعضی از این مدیر‌ها کاملاً مستقیم عمل می‌کنند اما بعضی دیگر کمی میانه رو هستند و همکاری تیم را می‌طلبند. برای جلوگیری از این کشمکش‌ها بسیار مهم است که تفاوت مدیران مختلف را با یکدیگر بپذیرید. اگر شما در نقش مدیریتی شرکت هستید، حتماً باید استایل خودتان را داشته باشید و بدانید که با تیم چگونه تعامل برقرار کنید و همچنین باید به نیاز‌ها و شخصیت‌های اعضای تیم هم توجه کنید.

اختلاف در کار

سبک کاری

از آنجایی که تفاوت‌ها در استایل‌های مدیریتی زیاد است، در استایل هر کارمند هم تفاوت‌هایی وجود دارد زیرا هر فردی ترجیحات خودش را برای به انجام رساندن وظایف دارد. بعضی از افراد خیلی سریع کار می‌کنند و بعضی دیگر کارهای خود را به تعویق می‌اندازند. در نتیجه سبک کاری همه آنها با یکدیگر متفاوت است. همه اعضای تیم باید این سبک‌های متفاوت کاری را بشناسند و به دنبال راهکارهایی برای همکاری بیشتر و بهتر باشند.

اختلافات شخصیتی

تفاوت‌های شخصیتی جزء مشکلات رایج در تیم کاری است. این تفاوت‌ها باعث می‌شود که افراد نتوانند به راحتی نظرات یکدیگر را بپذیرند. در نتیجه بین آنها تنش و کشمکش ایجاد می‌شود. شاید برایتان سخت باشد که بخواهید شخصیت فرد مقابل را که با شما حرف متفاوتی می‌زند را بپذیرید و درک کنید. پس بسیار مهم است که همیشه تفاوت‌های شخصیتی را در نظر داشته باشید.

اختلاف شخصیتی

چگونه اختلاف‌های تیم کاری را حل و فصل کنیم؟

بسیاری از این کشمکش‌ها به دلیل سوء تفاهم، درک نادرست و کمبود ارتباط بین اعضای تیم ایجاد می‌شود. زمانی که این کشمکش‌ها به درستی حل و فصل شود، اعضای تیم می‌توانند رابطه کاری بهتری با یکدیگر داشته باشند و سطح بهره وری خود را افزایش دهند. در ادامه این بخش از نمناک راهکارهایی را به شما معرفی می‌کنیم که به بهبود این وضعیت کمک می‌کند.

آرامش

زمانی که یک چالش یا اختلاف رخ می‌دهد، بسیار مهم است که آرام و حرفه ای رفتار کنید. حتماً چند نفس عمیق بکشید. قبل از تلاش برای حل مشکل ذهن خود را پاکسازی کنید. با برنامه ریزی پیش بروید تا هیچ گونه تنشی روی شما اثر نگذارد.

ارتباط برقرار کنید و گوش دهید

همیشه مکانی را پیدا کنید که بتوانید اختلافات را به صورت خصوصی بیان کنید. بسیار مهم است که همه اعضای تیم فرصت داشته باشند تا حرف خود را بزنند و به آنچه که دیگران می‌گویند گوش دهند. پس همیشه با توجه و دلسوزانه رفتار کنید و حرف‌های دیگران را به خوبی بشنوید.

ارتباط برقرار کردن

اختلافات را بپذیرید و به دنبال راه حل باشید

اولین مرحله این است که مشکل را بپذیرید. هنگامی که این اختلافات تشخیص داده شوند، همه می‌توانند برای رسیدن به یک راه حل توافق نظر کنند. سعی کنید اختلافات را از دیدگاه اعضای تیم ببینید، روی حل و فصل آنها تمرکز کنید، توافق خود را اعلام کنید و فهم بهتری را از این مشکل به دست بیاورید.

از مدیریت کمک بگیرید

گاهی اوقات نیاز دارید که پست مدیریتی را هم وارد کار کنید و از او کمک بگیرید و با همکاری او مشکلات را سریع تر حل و فصل کنید. حل مشکلات تیم کاری نیازمند تلاش همه است و همه باید دیدگاه‌های متفاوت را بپذیرند. زمانی که این اختلافات حل و فصل شوند، بهترین راه این است که به سمت جلو حرکت کنید و اشتباهات خود را بشناسید تا بتوانید در کنار یکدیگر تلاش خود را بالا ببرید.

تمرین حل اختلاف داشته باشید

اگر این تمرین‌ها را در محل کار انجام دهید، افراد نیز به طور کلی بهتر به این مهارت‌ها پاسخ می‌دهند. پس با این تمرین‌ها به تیم کمک کنید که اختلافات شخصی خود را هم برطرف کنند و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری برای حل کشمکش‌های کاری پیدا خواهید کرد.

اختلاف محل کار

به اعضای تیم کمک کنید که روابط کاری مثبت داشته باشند

همیشه به کارمندان این شانس و فرصت را بدهید تا یکدیگر را بهتر بشناسند و احساس راحتی بیشتری با هم پیدا کنند. مثلاً تعاملات اجتماعی را بین آنها افزایش دهید، جلسات مختلف غیر کاری بگذارید تا آنها به شکل مثبت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

محیطی ایجاد کنید که همکاری بین اعضا را تشویق می‌کند

می توانید در برنامه‌های رسمی شرکت هم به گونه ای رفتار کنید که افراد تمایل داشته باشند همکاری خود را نشان دهند و پیشنهادها خود را اعلام کنند؛ بدون این که جر و بحثی به وجود بیاید. تحقیقات نشان می‌دهند کارمندانی که درگیری بیشتری با کار دارند و مشارکت آنها زیاد است، تاثیر مثبتی در زندگی شخصی و کاری خود خواهند گذاشت.

مهارت آرام کردن گروه از طرف مدیر

مدیر باید بداند چه زمانی گروه را آرام کند و چگونه آنها را مدیریت کند تا بتواند از کشمکش‌های بعدی جلوگیری کند زیرا این اختلاف نظر‌ها در همه تیم‌های کاری وجود دارد و طبیعی است.

مهارت آرام کردن

استفاده از طرف سوم برای آرام کردن گروه

گاهی اوقات حتی مدیر و سوپروایزر هم نمی توانند کشمکش را آرام کنند و در نتیجه یک طرف سومی باید وجود داشته باشد که بدون جانبداری اعضای تیم، مدیر و سرپرست، گروه را آرام کند.

رفتار عادلانه

کاملا مشهود است که رفتار عادلانه مدیران باعث می‌شود که اعضای تیم حال بهتری داشته باشند. حسادت و مشکلات حاشیه ای به آنها غلبه نکند و ظاهراً رفتار بهتری از خودشان نشان دهند.

کنار گذاشتن اعضای تیمی که همکاری نمی کنند

درست است که همه اعضای تیم باید اختلاف نظر‌ها را بشناسند و به آن پایبند بمانند اما در این مسیر همیشه افرادی هستند که همکاری نمی کنند، اگر بتوانید این افراد را کنار بگذارید، قطعاً حال تیم کاری بهتر خواهد شد.

دلایل اختلاف تیم کاری و بهترین روش حل آن

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی