زمان مصرف  کلسیم
قرص کلسیم درصورتی بهترین تاثیر را بر بدن میگذارد که در زمان درستی مصرف شود بنابراین آگاهی از زمان مصرف کلسیم قبل از استفاده از آن ضروری است.

بهترین زمان مصرف قرص و داروی کلسیم

می توانید مکمل کلسیم را در هر زمانی از روز استفاده کنید. بهترین زمان برای استفاده از این مکمل بستگی به نیازهای فردی شما دارد. چیز هایی مانند دوز مصرفیِ دیگر داروها و نوع کلسیمی که استفاده می کنید، روی زمان مصرف کلسیم اثر گذار است‌. مکمل کلسیم را برای چیز های مختلفی از جمله کاهش وزن و تقویت استخوان استفاده می کنند.

چنانچه پیش از این هم در بخش بهداشت و سلامت نمناک خواندید، شما اول باید برچسب روی آن را مطالعه کنید تا دستورالعمل استفاده از این مکمل را بفهمید. کلسیم زمانی که با غذا استفاده شود، بهتر جذب می شود؛ زیرا اسید معده کمک به جذبِ آن می کند. کلسیم سیترات یک استثنا است و می‌ توانید آن را بدون غذا هم استفاده کنید که این گونه؛ جذب آن از بین نمی رود.

قرص کلسیم

تداخل داروهای دیگر با مکمل کلسیم

چه دارو هایی می ‌توانند روی زمان مصرف مکمل کلسیم اثر گذار باشند؟ مکمل کلسیم ممکن است با بعضی از دارو ها تداخل پیدا کند. حواستان باشد که قبل و بعد از مصرف مکمل ها؛ چند ساعت آن را با داروهای دیگر فاصله دهید. برای بعضی از افراد هم ممکن است مکمل کلسیم حتی خطرناک باشد.

داروی لووتیروکسین را نباید همزمان با کلسیم استفاده کنید که دو دلیل برای آن وجود دارد:

  • اول اینکه جذب دارو را کم می کند.
  • دوم اینکه باید آن را با شکم خالی استفاده کنید.

مکمل های کلسیم ممکن است باعث از بین بردن اثر سلولوز سدیم، فسفات منیزیم سولفات و بعضی از آنتی ‌بیوتیک‌ ها شوند؛ پس نباید آن ها را با یکدیگر استفاده کنید.

حداقل دو ساعت بعد مصرف این داروها صبر کنید و بعد به سراغ مصرف کلسیم بروید.

استفاده از مکمل ها یا داروهایی مانند نیترات همزمان با کلسیم خطرناک هستند و حتما باید هرگونه دارویی را که استفاده می کنید، به پزشک اطلاع رسانی نمایید.

چگونه از مکمل کلسیم استفاده کنم؟

توصیه ما این است که کلسیم را قبل از خواب استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که بدن از کلسیم بیشتری هنگام شب برای تقویت استخوان استفاده می‌ کند.

کلسیم همچنین یک آرامش بخش طبیعی برای ماهیچه است و ذهنتان را آرام می کند و باعث می شود که راحت تر بخوابید.

اگر مکمل کلسیم استفاده می کنید، مجبور هستید که زیاد آب بنوشید. حداقل 6 تا 8 لیوان آب باید به بدن تان برسانید تا از یبوست جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که هرگز نباید کلسیم را با غذاهای دریایی استفاده کنید.

مصرف کلسیم

انواع مختلف دارو و مکمل کلسیم چیست؟

انواع مختلفی از مکمل کلسیم وجود دارد که هر کدام سطح متفاوتی از کلسیم را شامل می‌ شود و به گونه‌ای متفاوت جذبِ بدن می شود. دو مورد از رایج ترین مکمل های کلسیم در بازار؛ کلسیم سیترات و کلسیم کربنات هستند.

کلسیم کربنات قیمت پایین تری دارد و نیاز به سطح بالای اسید معده دارد تا بتواند هضم شود و بهتر است آن را با آب پرتقال استفاده کنید.

کلسیم سیترات هم جذب راحت‌ تری دارد و مجبور نیستید که حتما آن را همراه با غذا استفاده کنید.

حقیقت مهم درباره زمان مصرف کلسیم+ نکات

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : exercise / بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی