استرس سفر
استرس سفر باعث می شود یک تعطیلات لذت‌بخش به تجربه ای استرس‌زا تبدیل شود اما راه‌هایی برای مدیریت آن وجود دارد که اضطراب خود را در سفر به حداقل برسانید.

کاهش استرس مسافرت و سفر به مقاصد مختلف

سفر می تواند یک راه عالی برای استراحت، دوری از زندگی پر مشغله روزمره، دیدن جهان پیرامون و کشف چیزهای جدید باشد. با وجود اینکه دور شدن از روال زندگی روزمره می تواند نشاط و سرزندگی را به همراه داشته باشد، اما از طرفی هم دور شدن از حاشیه امن؛ حتی بی دغدغه ترین سفرها را برای برخی افراد به تجربه ای استرس زا تبدیل می کند. حال سوال اینجاست که باید چه کار کنیم تا در طول سفر استرس نداشته باشیم و از همه چیز بیشتر لذت ببریم؟ در این قسمت از نمناک به پاسخ سوال خود خواهید رسید.

تا جایی که می‌ توانید منظم باشید

قبل از سفر شما نیاز به انجام کار های مختلف مثل بستن چمدان و آماده کردن لوازم مورد نیاز، رزرو هتل، اجاره ماشین یا وسیله نقلیه برای رفت و آمد و کار های این چنینی دارید.‌ هر چه قدر که منظم تر بوده و زودتر کارهایتان را آماده کنید، استرس کم تری خواهید داشت.

چمدان بستن

حواس خود را پرت کنید

استرس قبل از سفر ممکن است شما را درگیر کند. بهترین حالت این است که با انجام تمرینات تنفسی یا ذهن آگاهی یا حتی کار هایی مثل خواندن کتاب، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش ذهن خود را آرام کنید و حواس تان را از عوامل استرس زا پرت کنید.

در زمان و مناسبت ‌های خاص سفر نکنید

قطعا همیشه نمی توانیم از قبل زمان دقیق سفر را مشخص کنیم؛ اما چیزی که برای ما قابل تصمیم گیری است، این است که در تعطیلات پشت سر هم سفر نکنیم، زیرا همه جا شلوغ می‌ شود و ممکن است نتوانیم بعضی از چیزها را از قبل آماده کنیم و همه شرایط را در نظر بگیریم و همین باعث استرس خواهد شد.

لوازمی که به آرامش تان کمک می کند را همراه داشته باشید

همه شما دوست دارید سفرتان را به گونه ای پیش ببرید که سر ساعت مشخصی در جایی که دوست دارید؛ باشید و به خاطر همین هم گاها استرس می گیرید. کافی است که در طول سفر لوازم مورد نیاز برای انجام یک مدیتیشن داشته باشید؛ مثلاً با هدفون به یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید تا کمی از فضا دور شوید و بتوانید دوباره حال خوب پیدا کنید.

موسیقی گوش دادن

محرک های استرس زا را بشناسید

تمام تلاش خود را برای فهمیدن اینکه محرک های اضطرابِ قبل از سفرتان چیست، بکنید. این کار می ‌تواند به شما کمک کند تا مهارت ‌هایی را برای کاهش اضطراب خود در زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید، پیاده کنید و این کار به کاهش استرس تان در سفر کمک خواهد کرد.

ذهن خود را مثبت نگهدارید

یکی از مهم ترین کار هایی که می توانید برای کاهش استرس سفر انجام دهید؛ این است که آرام بمانید و ذهنیت مثبتی داشته باشید. وقتی که در مورد سفر مضطرب می شوید، باعث می شود تا از نظر جسمی احساس ناخوشایندی داشته باشید؛ بنابراین قبل از سفر از جسم و روح خود مراقب کنید؛ که ورزش منظم، خوردن وعده های غذایی سالم و خواب کافی به شما کمک خواهد کرد.

حتماً پشتیبان داشته باشید

حتی با وجود اینکه برنامه ریزی دقیقی انجام داده‌ اید، باز هم استرس سفر بسیار بالا خواهد بود. باید از یک نفر کمک بگیرید؛ کسی که قبلا این سفر را انجام داده و می تواند به سوالات شما و مشکلات تان به خوبی پاسخ دهد و مانند یک حامی پشتیبانتان باشد.

صحبت کردن

روی استرس خود کار کنید

استرس به مرور زمان بدتر و بدتر می شود. شما باید به دنبال راهکار های درمانی بگردید. باید ریشه استرس تان را پیدا کنید. زمان بگذارید و به مرور زمان آن را درمان کنید تا در مسافرت های بعدی حال بهتری داشته باشید.

کاهش استرس سفر، با ترفندی که یادت میدم

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
برچسب : استرس مسافرت
وبگردی