چاقی شکم

چاقی شکم شما چه مدلیه؟ + دلیل

کد مطلب : 83117زمان مطالعه : 3 دقیقه
با نگاه کردن چاقی شکم خود و سایر افراد چاق، متوجه نوعی تفاوت در چاقی شکم خواهید شد. اما دلیل اشکال مختلف چاقی شکم در افراد چیست و به چه علتی رخ میدهد؟

با نوع چاقی شکم خود آشنا شوید

بسیاری از دختران از چاقی شکم خود ناراحت هستند، حتی اگر لاغر هم باشند اما باز هم شکم دارند. شکم ها چاقی های متفاوتی دارند و هر کدام نشان دهنده چیزهای مختلفی هستند به همین دلیل در این قسمت از نمناک قصد داریم انواع چاقی های شکم را به شما معرفی کنیم تا ببینید شما جزء کدام دسته هستید.

چاقی استرسی

این نوع چاقی همانطور که از نامش پیداست، به خاطر استرس ایجاد می شود زیرا استرس سطح کورتیزول را بالا می برد و بالا بودن سطح کورتیزول در طولانی مدت، عاملی برای ایجاد چربی در قسمت جلوی شکم است. معمولاً این شکم ها بیشتر سفت هستند و از زیر سینه شروع شده تا پایین ادامه دارند، برجستگی نوع چاقی شکم استرسی زیر سینه بیشتر است و به سمت پایین تر از این برجستگی کاسته می شود. 

برای آب کردن چربی آن ها، باید مصرف قهوه را محدود کنید، استرس را از بین ببرید و بیشتر غذاهایی بخورید که حاوی منیزیم هستند. البته گاهی اوقات نمی توان از استرس دوری کرد اما تمرین های خاصی هستند مثل یوگا و مدیتیشن که می تواند شرایط را بهبود ببخشد. خواب کافی هم برای کاهش استرس اهمیت زیادی دارد.

منیزیم برای چاقی استرسی

چاقی هورمونی

اگر احساس می کنید که دو عدد بالش در دو طرف شکم تان قرار گرفته است و آن را پایین کشیده، بدانید که به نارسایی هورمونی دچار هستید. معمولاً این شکم ها پایین تر از دنده ها و به شکلی آویزان در قسمت پایین تر و به سمت نیمه ی پایینی بدن ظاهر میشوند.

اگر می خواهید از شر این چاقی ها خلاص شوید، باید مصرف غذاهای چرب را کاهش دهید و بیشتر به مصرف غذا هایی مثل آووکادو، ماهی، آجیل و تخم مرغ بپردازید. تغییرات هورمونی زیادی هستند که عاملی برای افزایش وزن می باشند. به عنوان مثال تیروئید کم کار یکی از آن ها است اما اگر متوجه شدید که چاقی هورمونی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید علت اصلی را متوجه شود. 

چاقی به دلیل نفخ

بعضی از شکم ها به دلیل رژیم غذایی بد چاق می شوند زیرا بدن شان در برابر بعضی از غذاها مقاومت نشان می دهد یا این که آلرژی دارند اما قانون کلی بدین گونه است که شکم هنگام صبح تخت است و هنگام عصر به دلیل تجمع گاز زیاد در معده و گوارش، دوباره برآمده می شود. شکل و فرم این شکم ها به گونه ای است که نفخ داشتن را به خوبی نشان میدهد و فشار ایجاد شده واضح است که به دلیل چربی نیست. برجستگی در این نوع چاقی شکم در قسمت مرکز شکم و اطراف ناف و قسمت انتهایی شکم بیشتر است.

چاقی به دلیل نفخ

بهترین راه برای این شکم ها ورزش کردن است. شما باید ورزش های کاردیو انجام دهید و بهتر بخوابید. همچنین بسیار مهم است رژیم غذایی خود را تنظیم کنید که نفخ بدن شما را از بین ببرد. 

چاقی بارداری

اگر نوع چاقی شکم شما شبیه خانم های باردار است، احتمالاً مشکل جدی در شما وجود دارد که باید به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از خانم ها این وضعیت را تجربه می کنند که معمولاً به دلیل استرس، مشکلات ادراری و گوارشی اتفاق می افتد. معمولا این شکم ها دو قسمتی هستند و از زیر سینه تا انتها ادامه دارند، برجستگی زیر سینه کمتر است و به سمت پایین شکم این برجستگی بیشتر می شود.

پزشک در چنین شرایطی می تواند علت را تشخیص دهد. همچنین شما باید از غذا هایی استفاده کنید که چربی سالم دارند، مثل ماهی، آجیل، روغن های طبیعی و زیتون. از طرفی تمرین های ورزشی هم می تواند به کاهش چربی شکم کمک کند.

چاقی شکم شما چه مدلیه؟ + دلیل

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ف.ن
برچسب : چاقی شکمی
وبگردی