بوی بد جارو برقی
بوی بد و نامطبوع جاروبرقی می تواند چند دلیل مختلف داشته باشد، برای از بین بردن بوی بد جاروبرقی و رفع آن چند راه حل مناسب خانگی وجود دارد.

دلایل بوی بد جاروبرقی و روش های رفع آن

همانطور که می دانید امروزه با تغییرات سبک زندگی و پیشرفت تکنولوژی، دیگر نیازی نیست خیلی خود را به زحمت بیاندازید. جارو برقی یکی از تکنولوژی هایی است که استفاده از آن کار خیلی از خانم ها را راحت کرده است، اما این وسیله گاه بوی نامطبوعی را در هوا پخش می کند که اصلا قابل انتظار نیست. به همین دلیل در این بخش از نمناک دلایل بوی بد جاروبرقی و راه کارهای رفع آن را بررسی می کنیم.

علل بوی نا مطبوع جارو برقی :

تجمع قارچ :

ذرات قارچ را می توان داخل کیسه های جارو برقی و فیلترها یافت. اگر مراقب نباشید، ممکن است بوی نامطبوعی را ایجاد کنند. قارچ برای رشد به رطوبت نیاز دارد و جارو کشیدن یک فرش مرطوب می تواند این ذرات رطوبت را وارد جاروبرقی کند و در نتیجه بوی بدی را در تمام سطح خانه پخش کند.

بوی جارو برقی

سوختن تسمه :

سوختگی تسمه می تواند یک عامل اصلی بوی بد جارو برقی باشد. تسمه از لاستیک ساخته شده است و چرخش آن به برس کمک می کند تا مو و دیگر کثیفی ها را جمع کند. برس جارو باید به طور مرتب تمیز شود. بدون تعمیر و نگهداری مناسب، موها داخل آن گیر می کند و ممکن است از چرخش درست برس جلوگیری کند. استفاده بیش از حد از تسمه می تواند به راحتی بوی سوختگی ایجاد کند.

تجمع زیاد گرد و غبار :

هنگامی که جارو می کشید، تنها گرد و غبار جمع نمی شود بلکه همراه با گرد و غبار، کثیفی های دیگر مثل ذرات غذا و ... نیز وارد جاروبرقی می شود که تجمع آنها موجب بوی بد شده و بر سلامتی تاثیر می گذارد.

بوی جارو برقی

علل بوی سوختگی جاروبرقی :

سوختن موتور جاروبرقی

سوختن موتور یا آرمیچر ممکن است از علت های ایجاد بوی بد جاروبرقی باشد. سوختگی موتور به دلایل مختلفی مانند جمع کردن آب، توسط جاروبرقی، کار بدون فوت وقت موتور جاروبرقی، ورود گرد و خاک به داخل موتور دستگاه و... می باشد. عمل تعویض و یا تعمیر موتور جاروبرقی را به یک متخصص بسپارید.

مشکل در اتصالات برقی ساختمان

بروز هرگونه مشکل در اتصالات برقی ساختمان و پریزی که دوشاخه دستگاه به آن متصل است، سبب ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی می شود. برای جلوگیری از سوختن کامل جاروبرقی بررسی اتصالات برقی ساختمان، نوسانات برق در پریز و … الزامی است.

مشکلات برقی

پربودن کیسه و مخزن جاروبرقی

پربودن کیسه و مخزن جاروبرقی سبب وارد شدن بار اضافی بر موتور جارو برقی شده و در ایجاد بوی سوختگی جاروبرقی مؤثر است. تعویض و تخلیه کیسه یا فیلتر جاروبرقی برای جلوگیری از ایجاد بوی داغی یا بوی سوختگی موثر است. اگر کیسه را وقتی که دو سوم آن پر شده است تعویض کنید، دیگر مشکلاتی همچون بوی بد جاروبرقی، ایجاد نخواهد شد.

پاره شدن تسمه

پاره شدن تسمه جارو برقی سبب ایجاد بوی بد در آن می شود. با پاره شدن تسمه جارو برقی، برس چرخان سری جلوی جاروبرقی نیز از کار می افتد. برای جلوگیری از بوی سوختگی در جاروبرقی، از نمایندگی های مجازتسمه اصلی را تهیه نمایید و با بازکردن محفظه جاروبرقی، تسمه را تعویض کنید.

اتصالی در برد و مدارها

جاروبرقی ها دارای یک برد اصلی هستند و مدارهایی بر روی آن تعبیه شده است. اگر مدار جاروبرقی شما مشکلی داشته باشد یا اتصالی داشته و اتصال آن ها در محلی خاص قطع گردد، بوی سوختگی ایجاد می شود. از یک مولتی متر برای بررسی مدارها استفاده می شود. برای رفع بوی سوختگی جاروبرقی، قطعه یا خازن مربوط را تعویض کنید و سیم را دوباره متصل کنید. اگر ایراد از برد دستگاه باشد، برد را باید تعویض کنید.

بوی بد جارو برقی

اشکال در فیوز جاروبرقی

اگر فیوز دستگاه شما سوخته باشد، معمولاً آثار سوختگی در ظاهر فیوز نمایان است. برای بررسی فیوز موتور جاروبرقی، درپوش آن را بردارید و سپس با استفاده از یک مولتی متر فیوز را بررسی کنید.

انسداد لوله ها

انسداد لوله ها سبب می شود موتور با نیروی بیشتری کار کند و بار اضافی بر موتور وارد شود، در نتیجه بوی سوختگی در جاروبرقی ایجاد می شود. برای جلوگیری از بوی سوختگی جاروبرقی، انسداد لوله های جارو برقی را فورا برطرف نمایید.

مشکل فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی از نفوذ گردوخاک حاصل از کیسه به داخل موتور جلوگیری می کند. از علل ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی ورود گردوخاک به داخل موتور است. پرشدن فیلتر، عدم قراگیری صحیح در جای خود و … سبب ورود گردوخاک به داخل موتور و ایجاد بوی سوختگی می شود.

گیرکردن غلتک

گیرکردن غلتک از دیگر علل ایجاد بوی سوختگی در جاروبرقی است. گیرکردن مو، نخ و … در برس یا غلتک سبب گیر کردن غلتک و ایجاد بوی بد در جاروبرقی می شود. غلتک را برای جلوگیری از ایجاد این بو، آزاد کنید.

بوی جارو برقی

چگونه بوی بد جارو برقی را از بین ببرید:

اگر منشا بوی بد را می دانید و مطمئن هستید که نیازی به مراجعه به تعمیراتی نیست پس میتوانید بو را خودتان رفع کنید؛ در این بخش از نمناک به آسان ترین و موثرترین روش ها برای تمیز کردن جارو برقی می پردازیم.

خالی کردن کیسه جارو برقی:

اگر کیسه جارو برقی یکبار مصرف است آن را تعویض و در غیر این صورت هرچند وقت یکبار آن را خالی کنید. گاهی اوقات انجام این کار برای رفع بوی جارو کافی است. محتویات کیسه را داخل سطل زباله خالی کنید و آن را کاملا با آب داغ و صابون بشویید. دقت داشته باشید که تمام قسمت های کیسه شسته شوند. می توانید مقدار کمی سرکه سفید یا جوش شیرین را برای از بین بردن قارچها، اضافه کنید.

بوی بد جارو برقی

پاکسازی یا تعویض فیلتر :

در طول زمان فیلترها، کثیف و پر از گرد و خاک می شوند. اگر فیلتر ها قابل شستشو است، غبار اطراف آن را پاک کرده و فیلتر را با آب سرد بشویید تا پاک شود. حتی فیلترهایی که تمیز به نظر می رسند مقدار قابل توجهی گرد و غبار دارند، بنابراین اگر این فرآیند طول کشید تعجب نکنید. سپس اجازه دهید به مدت 24 ساعت قبل از قرار دادن آن داخل جارو برقی خشک شود.اگر فیلتر قابل شستشو نیست، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد؛ به طور کلی، فیلترهای جاروبرقی حداقل باید هر 12 ماه یکبار تعویض شوند، اما در صورت استفاده زیاد، باید هر شش ماه چک شود.

بررسی برس جارو:

برس چرخشی جاروبرقی، بدون توجه به نوع بو، حداقل باید یک یا دو بار در سال پاک شود. برس ها اغلب برای تمیز کردن فرش ها و قالیچه ها به کار می روند و می توانند مقدار زیادی آشغال را به خود جمع کنند.

به هنگام تمیز کردن برس، نکات زیر را رعایت کنید:

مطمئن شوید که دوشاخه جارو داخل پریز برق نیست.

اگر برس قابل جدا شدن است، آن را جدا کنید.

با استفاده از قیچی، موهایی را که داخل برس گیر کرده از بین ببرید.

برس را با آب و صابون بشویید و اگر قابل جدا شدن نیست آن را با آب و سرکه اسپری کنید.

اجازه دهید برس به مدت 24 ساعت در هوا خشک شود.

بررسی برس جارو

شست و شوی خرطومی :

خرطومی یکی از اولین مکان هایی است که بو و گرد و غبار قبل از رسیدن به فیلتر و کیسه از آن عبور می کند. ذرات کوچک اغلب در درون لوله گیر می افتند، بنابراین ممکن است موجب مسدود شدن خرطوم شوند. آن ها در طول زمان می توانند بوی تند و قوی ایجاد کنند. خوشبختانه تمیز کردن خرطومی یک فرآیند نسبتا ساده است.

به هنگام تمیز کردن خرطومی، نکات زیر را رعایت کنید:

خرطومی را جدا کنید و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید.

برای از بین بردن هر گونه آشغال، با استفاده از چوب یا ابزار دیگر با شکل مشابهبه خرطومی فشار وارد کنید تا انسداد آن رفع شود . ممکن است حتی یک جوراب در آن گیر کرده باشد.

حدود 10 سانتی متر آب داغ را داخل سینک بریزید.

2 قاشق سوپ خوری سفید کننده و 1 قاشق سوپ خوری صابون را به آن اضافه کنید. به جای سفید کننده، می توانید جوش شیرین و یا سرکه به کار ببرید.

لوله را در سینک قرار داده و ربه اطراف حرکت دهید تا آب به طور کامل از تمام قسمت های لوله عبور کند.

سینک را خالی کرده و لوله را زیر شیر آب قرار دهید تا آب از انتهای دیگر خارج شود.

قبل از جای گذاری، خرطومی باید به طور کامل خشک شود. توصیه می کنیم آن را به مدت 24 تا 48 ساعت در هوای آزاد قرار دهید.

شستن خرطومی جارو برقی

چگونه از بوی بد جارو برقی جلوگیری کنید؟

جوش شیرین :

جوش شیرین به دلیل داشتن ویژگی تمیز کنندگی که دارد بسیار مشهور است. این پودر هر بوی ناخوشایندی را جذب خواهد کرد. چند قاشق چای خوری جوش شیرین داخل کیسه جارو برقی بریزید. اگر جارو برقی مخزن دار است جوش شیرین را داخل مخزن بریزید.

روغن های گیاهی :

روغن علف لیمو یا آویشن نه تنها در ایجاد رایحه خوش، شگفت انگیز است بلکه در رفع قارچ و بوی بد عالی عمل می کند. 30 قطره روغن ضروری و 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را به یک بطری آب اضافه کرده و آن را به آرامی داخل کیسه یا مخزن اسپری کنید. لازم نیست خیلی مرطوب شود زیرا باید سریعا خشک شود. 

دارچین:

نصف قاشق سوپ خوری پودر دارچین را داخل کیسه یا مخزن جارو برقی بریزید. دارچین به دلیل خاصیت ضد باکتری که دارد می تواند رشد میکروب های ناخواسته را کاهش دهد، همچنین هنگامی که جارو می کشید عطر خوشایندی را درفضای منزل ایجاد کند.

استفاده از دارچین

خوشبو کننده های رایج موجود در فروشگاهها :

خوشبو کننده های تجاری بسیاری با رایحه های مختلف در بازار وجود دارد که بوی مطبوعی را در فضای منزل پخش می کنند. یک قرص یا یک قاشق سوپ خوری، از این خوشبو کننده ها برای یک کیسه جارو برقی کافی است.

دلیل بوی بد و سوختگی جاروبرقی + راه حل خانگی

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : جاروبرقی
وبگردی