تولد
قبل از دندانپزشکی
قرص هایی که قبل از دندانپزشکی مصرف می کنید بر کیفیت خدمات دندانپزشکی تاثیر میگذارند در نتیجه قبل از انجام خدمات دندانپزشکی از مصرف این داروها بپرهیزید.

قرص ویتامین و مکمل نامناسب برای قبل از دندانپزشکی

قبل از این که بخواهید به دندانپزشک مراجعه کنید، بسیار مهم است که از هر لحاظ آمادگی داشته باشید. مسواک زدنِ دندان، خواب مناسبِ شبانه و خوردن غذا های حاوی پروتئین باعث می شود که رضایت بیشتری از نتیجه کار دندان های خود داشته باشد؛ اما آیا می‌دانستید بعضی از ویتامین‌ ها هستند که باید قبل از انجام کار های دندانپزشکی از مصرف آن ها صرف نظر کنید. در این قسمت از نمناک این ویتامین ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ویتامین سی قبل از دندانپزشکی ممنوع

یکی از مکمل‌ هایی که شرایط را برای دندانپزشکی سخت می‌ ‌کند، قرص و مکمل های ویتامین سی است. احتمالا خیلی از افراد به شما گفته اند که هر چقدر بیشتر ویتامین c مصرف کنید، وضعیت بدن تان از هر لحاظ بهتر می‌ شود.

شما می‌ توانید این ویتامین را از طریق غذا یا مکمل دریافت کنید که یک ماده مغذی است و باعث تقویت سیستم ایمنی، بهبود حافظه و افزایش جذب آهن می شود. درست است که ویتامین ث فواید زیادی برای بدن دارد؛ اما مصرف آن قبل از جلسه دندانپزشکی باعث می شود که درد زیادی را احساس کنید.

مصرف زیاد این ویتامین از طریق غذا و موادی مانند آب پرتقال، آناناس یا توت فرنگی در یک روز یا قبل از دندانپزشکی یا روز جلسه دندانپزشکی باعث می شود که اثر بی حسیِ دندان زودتر از بین برود یا تاثیری نداشته باشد؛ البته اگر از ویتامین c به مقدار کم استفاده شده باشد، مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد.

ویتامین سی

ویتامین ث باعث تغییر سطح قلیایی دهان می شود

دلیل دیگری که می‌ گوییم از مصرفِ ویتامین c قبل از دندانپزشکی خودداری کنید، تاثیر آن روی سطح قلیایی دهان می باشد. مطالعات در سال 2002 این موضوع را به اثبات رسانده اند که مصرف ویتامین c باعث می شود تا تعادل قلیایی در دهان دچار مشکل شود و همین اتفاق؛ اثرگذاری بی حسی را دچار تغییر خواهد کرد. مطالعه ای در سال 2006 هم این مسئله را تایید کرده است.

تا چه مدت قبل از دندانپزشکی از ویتامین سی استفاده نکنیم؟

از مکمل ویتامین سی حداقل به اندازه 48 ساعت قبل از جلسه دندانپزشکی خودداری کنید تا مطمئن شوید که بی حسی اثر می کند. اگر هم جلسه دندانپزشکی شما به اتمام رسیده و حال می خواهید اثرات و عوارض جانبی داروی بی حسی را از بین ببرید، توصیه ما این است که ویتامین c استفاده کنید که باعث می شود تا زودتر این اتفاق بیفتد.

در کنار پرهیز از ویتامین c، باید از مصرف ویتامین ای، ویتامین کا، روغن ماهی، ویتامین ب و بعضی از مکمل های گیاهی خودداری کنید، زیرا باعث تداخل عملکرد مناسب بدن در دوران جراحی های مختلف مخصوصاً جراحی دهان و دندان می شود.

مکمل ویتامین سی

بعد از جلسه دندانپزشکی ویتامین c مصرف کنید

همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم؛ مصرف ویتامین c بعد از جلسه دندانپزشکی می تواند اثرات جانبی را کاهش دهد و باعث شود که احساس بهتری داشته باشید و سریع تر تاثیر بی حسی را از بین ببرید.

دیگه قبل دندونپزشکی این قرصو نخورید

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی