پارچه تارتان
تارتان پارچه هایی با الگوی نوارهای افقی و عمودی هستند که جزو محبوب ترین پارچه های دنیا می باشند. 6 آوریل روز جهانی تارتان در اسکاتلند نامگذاری شده است.

پارچه تارتان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در بسیاری از کشورها الگوی نوارهای افقی و عمودی را در پارچه، تارتان می گویند. اگرچه تارتان با پارچه شطرنجی یا پیچازی اشتباه گرفته می شود. پیچازی پارچه ای است که بعضی از انواع این پارچه ها برای دوخت پیراهن و همه لباس هایی که طول بلندی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. کلیت اصلی این پارچه ها برای پتو های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و آن را دور کمر جمع کرده و می بندند.

پیچازی ها اغلب از پارچه تارتان درست می شوند و همیشه بین این دو مفهوم اشتباهاتی رخ می دهد. چنانچه در دنیای مد نمناک اشاره شده است، تارتان به الگوی نوارهای افقی و عمودی در پارچه مرتبط می گردد که طراحی خاصی را ایجاد می کنند. معمولا این الگوها از کشور اسکاتلند گرفته شده اند و الگوهای آنها همیشه یکسان نیست.

پارچه تارتان

تاریخچه پارچه تارتان

تارتان تاریخچه بسیار غنی دارد. اولین بار در اسکاتلند شناخته شد و به قرن سوم یا چهارم قبل از میلاد مسیح برمی گردد. تارتان در کشورهای دیگر جهان هم تقریباً به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح مرتبط است اما به طور کل از اسکاتلند آمده است. طراحی های تارتان در اوایل هیچ نامی نداشتند و هیچ معنی سمبولیک هم در آن ها یافت نمی شد.

همه پارچه های تارتان با دست دوخته شده اند و معمولاً بومی محسوب می گردند. انواع رنگ ها و الگوهای خاص در این پارچه ها وجود دارد که در اواخر قرن هجدهم، مقیاس بزرگی از پارچه های تجاری با طراحی تارتان تولید شده اند.

برجسته ترین آن ها توسط شرکت ویلیام ویلسون و پسرانش دوخته شد. این سازمان تقریباً در سال 1765 تاسیس شد و در این امر بسیار موفق بود و تا مدت زمان قابل توجهی تنها تولید کننده پارچه تارتان محسوب می شدند و آن ها این لباس ها را در مقیاس بسیار بزرگی تولید می کردند و رنگ ها و الگوهای استانداردی برای آن در نظر گرفته بودند.

الگو های مختلف تارتان در سال 1819 در کمپانی ویلسون تقریبا 259 الگو را شامل می شد. تقریباً 100 مورد از این الگو ها اسم داشتند. آن ها نه تنها به عنوان تارتان های طراحی ویلسون شناخته می شدند، بلکه در کل اسکاتلند هم طراحی های مختلف از آن ها وجود داشت. در اوایل قرن نوزدهم تقریبا نام تارتان برای این واژه ها شکل گرفت.

تاریخچه پارچه تارتان

تارتان های کلن معروف ترین نوع تارتان

متخصصان طراحی لباس در اسکاتلند فرهنگ های مختلف گرد هم جمع شدند و الگوهای مختلفی را ایجاد کردند. داستان طراحی پارچه تارتان تقریباً در قرن نوزدهم شکل اصلی خودش را پیدا می کند که بسیار پیچیده و طولانی است.

تارتان های کلن هنوز هم معروف ترین نوع تارتان محسوب می شوند که چیزهای مختلفی را نشان می دهند. بعضی از این الگو ها نشان دهنده خانواده، روستا ها، همکاری افراد مختلف، مراسم ها و غیره هستند و نام های متفاوتی دارند.

تارتان کلن همچنین سمبل قبیله نیز هست. لزوماً نباید تارتان توسط نیاکان در صد سال پیش پوشیده شده باشد، بلکه بسیاری از افراد در دنیای امروز هم این پارچه را انتخاب می کنند. به تعبیر بعضی از افراد، زمانی که شما پارچه تارتان می پوشید، یعنی هویت خود را شناخته اید.

پارچه های تجاری تارتان امروزه بیش از 500 الی 700 طراحی مختلف دارند که بیشتر درخواست کنندگان از الگو های این پارچه را راضی نگه می دارند و همچنین 7000 تارتان منحصر به فرد در کل دنیا به ثبت رسیده اند.

تارتان های کلن

تارتان نماد طغیان و سرکشی درانگلستان

در قرن هفدهم که لباس شورشیان اسکاتلندی و ارتش این کشور از جنس و طرح تارتان بود. این پوشش برای کشور انگلستان که در آن روزگار متحد اسکاتلند بود تبدیل به نماد طغیان و سرکشی شد و به مدت یک قرن استفاده از این پارچه در خاک انگلستان ممنوع شد.

با گذشت زمان و تغییر شرایط سیاسی و این محدودیت برداشته شد و این پارچه به دیگر کشورها راه یافت و تبدیل به یکی از محبوب ترین پارچه ها در دوخت لباس و حتی اکسسوری ها شد.

6 آوریل روز جهانی تارتان

به همین منظور روز جهانی تارتان در تاریخچه اسکاتلند نام گذاری شده است و آن را به پاس می دارند. اگر شما هم به تاریخچه اسکاتلند علاقمند باشید، احتمالاً با این روز آشنایی دارید.

هیچ دلیلی ندارد که افراد غیر بومی اسکاتلند نتوانند در این جشن شرکت کنند بنابراین این جشن برای همه مردم در کل دنیا است که عاشق پارچه های تارتان هستند و در این روز عشق و علاقه خود به این پارچه را نشان می دهند.

آشنایی با پارچه پرطرفدار تارتان + حقایق و روز جهانی

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
برچسب : پارچه
وبگردی