قطعی برق
در زمان قطعی برق کارهای بسیار مهم و ضروری وجود دارند که باید به آنها توجه جدی کنید؛ همچنین از انجام برخی کارها در زمان قطعی برق نیز باید خودداری کرد.

این چند کار را هنگام قطعی برق انجام ندهید

قطع برق ممکن است یک تجربه وحشتناک باشد زیرا در عرض چند ثانیه که در حال تماشای تلویزیون و یا شام خوردن بوده‌اید، ناگهان کل خانه تاریک می‌شود و همه چیز در سکوت مطلق فرو می‌رود. اگر چه می‌توانید اقدامات مختلفی را قبل از قطع برق انجام دهید اما قطعاً در همان وهله اول ابتدا کمی شوک می‌شوید. متأسفانه هنوز به ما آموزش نداده اند که قطع برق در چنین شرایطی می‌تواند خطرناک هم باشد.

زمانی که برق خانه یا محل کارتان قطع می‌شود طبق عادت یک سری اقدامات را انجام می‌دهید، در حالی که از سوی بسیاری از کارشناسان رد شده هستند چرا که به عقیده آنها یک عمل اشتباه، زندگی شما را به خطر می‌اندازد پس؛ از انجام برخی کارها که در این قسمت از نمناک چندین مورد از آنها را معرفی خواهیم کرد خودداری کنید.

روشن کردن شمع

خوشبختانه قرار نیست ما به سبک زندگی قرن 19 برگردیم، زمانی که برق قطع می‌شود، می‌توانید شمع روشن کنید؛ "شمع‌ها عالی هستند ولی خیلی زود تمام می‌شوند" و گاهی موجب آتش‌سوزی می‌شوند از طرفی نور بسیار قوی هم ندارند، پس بهتر است که از روشن کردن شمع اجتناب کنید. هنگام قطع برق نیازی نیست روشنایی زیادی ایجاد کنید، می‌توانید از یک فانوس روشن استفاده کنید.

روش کردن شمع

تمام کردن شارژ موبایل

وقتی نمی توانید تلویزیون نگاه کنید، یا نور کافی برای مطالعه وجود ندارد، تنها فکری که به سرتان خطور می‌کند بازی با گوشی و آی پد است، اما بهتر است که برای ذخیره باتری، آن را کنار بگذارید و فقط برای کار‌های مهم از آن استفاده کنید زیرا اگر باتری موبایل خود را تمام کنید، دیگر دسترسی به جایی ندارید. وقتی قطعی برق برای چند روز طول بکشد، در موارد اضطراری به گوشی خود نیاز خواهید داشت" اگر نمی توانید در برابر بازی نکردن با گوشی مقاومت کنید، حداقل از یک پاور بانک استفاده کنید، تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

از برق نکشیدن سیم‌ها و شارژر‌ها از داخل پریز برق

حتماً باید قبل از هر اتفاقی این سیم‌ها را از برق بکشید زیرا ممکن است زمانی که برق بیاید، یک جرقه ایجاد شود و مشکل بزرگی را به بار بیاورد و به دستگاه شما آسیب وارد کند. پس سعی کنید آنها را از برق بیرون بکشید و مراقبت کافی را به انجام برسانید. اگر قطع برق طولانی شد حتما وسایل را از برق بکشید تا هنگام وصل شدن برق وسایل آسیب نبینند. "می توانید وسایل را از برق بکشید یا از روش‌های پیشگیری استفاده کنید" طبق گفته کارشناس برق، از یک محافظ در پنل الکتریکی خود استفاده کنید، یا وسایل الکتریکی حساس را به کابل محافظت شده متصل کنید.

خاموش کردن کل لامپ ها

یادتان باشد که همه لامپ‌ها را خاموش نکنید. حتما باید یک لامپ در قسمتی از خانه روشن باشد تا هر وقت برق آمد، متوجه شوید.

خاموش کردن لامپ

باز کردن بی دلیل درب یخچال

وقتی درب یخچال یا فریزر را باز می‌کنید، هوای خنک از آن خارج می‌شود و تا زمانی که برق وصل نشود، هوای درون یخچال خنک نمی شود، در واقع هوای سرد داخل یخچال را به هدر می‌دهید و تا زمانی که برق نیاید و مدت زمانی نگذرد، یخچال و فریزر نمی توانند خنکی خود را تامین کنند. بهتر است درب یخچال را تا حد امکان به غیر از موارد اضطراری باز نکنید تا مواد غذایی حداقل 4 ساعت در یخچال باقی بمانند؛ پس به غیر از موارد ضروری، درب یخچال را باز نکنید.

درب فریزر را باز گذاشتن

مواد غذایی منجمد، نزدیک به 48 ساعت در فریزر می‌مانند، اگر کامل منجمد نشده باشند، این زمان به 24 ساعت کاهش می‌یابد. اینطور فکر کنید که مواد غذایی شما مثل بسته‌های یخ هستند. کل فریزر را عایق بندی کنید تا فضای خالی در دستگاه، برای خنک کردن باقی نماند برای طوفان آماده باشید، اگر فریزر شما خالی است، از شیشه‌های آب برای پر کردن آن استفاده کنید؛ می‌توانید از کیسه‌های فریزر گالنی استفاده کنید، آنها را پر از آب کنید و در فریزر قرار دهید تا همه فضای فریزر پر شود.

نادیده گرفتن قوانین ترافیک

رانندگان معمولاً در چنین مواقعی به دلیل روشن نشدن چراغ راهنما، گیج می‌شوند و بنابراین باید دقت خود را افزایش دهید و قوانین ترافیک را رعایت کنید تا از خاطرات جلوگیری کنید. معمولا در زمان قطع برق، افراد از تقاطعات عبور می‌کنند، از روش توقف در چهارراه استفاده کنید و اجازه دهید افراد در مسیر خود حرکت کنند.

رعایت نکردن قوانین

قرار دادن ژنراتور برق داخل گاراژ

خوشبختانه شما می‌دانید که ژنراتور ممکن است کربن مونوکسید سمی را بیرون دهد بنابراین باید راهی در منزل برای هوای آزاد باز باشد اما حتی اگر در گاراژ را هم باز بگذارید، هوا به اندازه کافی وارد آن نمی شود. پس بهتر است که این کشنده خاموش را از گاراژ دور کنید، زیرا گاز سمی کربن مونوکسید، یک گاز بدون رنگ و بدون بو است که کم‌کم شما را مسموم می‌کند؛ بدون این که خودتان بفهمید.

ساخت جایی بسیار کوچک برای ژنراتور

خوشبختانه همه افراد می‌دانند که ژنراتور، کربن مونوکسید سمی تولید می‌کند، پس بهتر است آن را در یک فضای باز نگه داری کنید چرا که یک کشنده بی صداست که یک گاز بی رنگ و بو تولید می‌کند. از آنجایی که شما نمی توانید ژنراتور را داخل گاراژ قرار دهید، باید یک قسمتی برای امنیت و خشک نگه داشتن محیط استفاده کنید؛ مخصوصاً زمانی که باد و برف سنگین در راه است. بهترین حالت این است یک پناهگاه سقفی چوبی بسازید تا تماس مستقیم با آن وجود نداشته باشد اما مراقب باشید که این پناهگاه بیش از حد کوچک نباشد زیرا ممکن است ژنراتور پلاستیک کناره‌های خود را ذوب کند.

استفاده از چراغ قوه‌ای که سال‌ها به آن دست نزده اید

وقتی باتری چراغ قوه و رادیو شما زمانی که به آن نیاز دارید کار نکند، شاید فکر می‌کنید باتری تمام کرده ولی مشکل عمیق‌تر است؛ به مرور زمان، باتری، اسیدی از خود تولید و آن را وارد دستگاه می‌کند که موجب خرابی دستگاه می‌شود. بهتر است از لوازم شارژی مثل چراغ قوه LED دار استفاده کنید؛ باتری وسایل را زمانی که لازم ندارید از دستگاه خارج کنید.

از طرفی جای تعجب نیست که بعد از مدت زمان طولانی ببینید که چراغ قوه روشن نمی شود زیرا باتری آن دیگر مرده است و حتی ممکن است یک مشکل عمیق‌تر از این حرف‌ها هم داشته باشد پس حتما چند وقت یکبار چراغ قوه خود را چک کنید و هنگام قطعی برق به چراغ قوه‌ای که سال‌ها از آن استفاده نکرده اید، اطمینان نکنید.

چراغ قوه قدیمی

ذخیره نکردن آب

از آنجایی که ممکن است قطع برق و آب با یکدیگر مرتبط باشد، بنابراین نباید فراموش کنید که حتماً آب ذخیره داشته باشید زیرا شما نمی دانید که قرار است چند وقت برق نداشته باشید. به همین دلیل بهتر است که برای هر فرد حداقل یه گالن آب کنار گذاشته باشید.

نزدیک شدن به ایستگاه گاز و پمپ بنزین

در زمان قطع برق با رفتن به نزدیک ترین پمپ بنزین، هیچ سوختی نصیب شما نمی شود چون افراد دیگر نزدیک منطقه زندگی شما بنزین را تمام می‌کنند. بهتر است یک مایل به سمت بزرگراه فرعی حرکت کنید، تا سوخت مورد نظر را بدست آورید. به ایستگاه‌های گاز هم تا حد امکان نزدیک نشوید چرا که بسیار خطرناک هستند پس بهتر است که قبل از قطع برق از همه لحاظ خودتان را آماده کرده باشید.

نظر قطعی دادن در مورد قطعی برق

قبل از این که بخواهید حدس و گمان‌های مختلف بزنید، اول باید فیوز منزل را چک کنید تا ببینید که فقط برق شما قطع شده یا برای اطرافیان شما هم این گونه است. پس حتما از دوستان و همسایگان پرس و جو کنید تا مشکل را متوجه شوید.

موقع قطعی برق

پختن غذاهای کبابی داخل خانه

شاید وسوسه شوید که از این تایمی که دارید، استفاده کنید و یک غذای کبابی در خانه بپزید اما انجام این کار واقعا خطرناک است زیرا دود زغال و گاز در این شرایط به خوبی تهویه نمی شود و عامل ایجاد مسمومیت کربن مونوکسید خواهد بود و حتی ممکن است منجر به مرگ افراد شود.

14 کاری که زمان قطعی برق نباید انجام دهید

4.292
این مطلب مفید بود ؟7715
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب /ن
وبگردی