آب رفتن لباس

دلیل اصلی آب رفتن لباس چیست ؟

کد مطلب : 72709زمان مطالعه : 2 دقیقه
آب رفتن لباس ها یکی از مشکلات آزاردهنده ای است که قطعا شما آن را تجربه کرده اید. ولی تا به حال متوجه دلیل این اتفاق نشده اید.

دلیل و علت آب رفتن لباس

همه ما برای یکبار هم که شده قربانی آب رفتن لباس هایمان شده ایم. مثلاً یک شلوار می خریم و بعد از شستشو متوجه می شویم که دیگر اندازه ما نیست اما چرا این اتفاق می افتد؟ چگونه این فرآیند رخ می دهد ؟

آب رفتن لباس

انواع فیبر لباس

هر لباسی فیبر و بافت مخصوص به خودش را دارد. از فیبر مصنوعی تا فیبر ارگانیک در لباس ها موجود است. فیبرهای مصنوعی از یک جنبه بسیار مهم با فیبرهای ارگانیک متفاوت هستند.

فیبر های مصنوعی: 

فیبر های مصنوعی از پلیمرهای ساخته دست انسان مانند پلی استر، ریون و غیره هستند که بر اثر زنجیره های شیمیایی ایجاد شده اند و آب نمی روند زیرا ماشین لباسشویی نمی تواند ساختار مولکولی آن ها را تغییر دهد.

فیبر های ارگانیک:

فیبر های ارگانیک و یا اصلی به صورت طبیعی از قبل وجود داشته اند و در فرآیند تولید در کارخانه به شکل یک لباس در آمده اند. قبل از این که از این لباس ها استفاده کنید، باید آن ها را بِکِشید. این کشش ممکن است تنش هایی را در سطح مولکولی لباس ایجاد کند.

شستن پارچه

علت آب رفتن لباس های مختلف

زمانی که فیبر های طبیعی و یا مصنوعی را داخل ماشین لباسشویی قرار می دهیم فرایند های شیمیایی مختلفی روی آن انجام می شود. همچنین گرمای زیاد همراه با حرکت مکانیکی و انرژی شیمیایی داخل آن صورت می گیرد. پس اصلا جای تعجب نیست که لباس ها به این فرآیند واکنش نشان دهند که به آن فرآیند آب رفتن گفته می شود.

مقدار آب رفتن در فیبرهای طبیعی در مقایسه با فیبرهای دیگر متفاوت است. محققان به این نتیجه رسیده اند که ساختار پارچه نقش بسیار مهمی در آب رفتن لباس دارد ، مثلاً پارچه کتان بافت سفت تر و متراکم تری دارد. به همین دلیل فضایی برای آب رفتن آن وجود ندارد اما در بافت کتان پنبه، این فضا به اندازه کافی وجود دارد و در نتیجه امکان آب رفتن آن ها نیز بالاتر و بیشتر است . پارچه های پشمی هم بافت نسبتاً شل دارند و در نتیجه احتمال آب رفتن آن ها نسبت به پارچه های نخی بالاتر است.

دلیل آب رفتن لباس

رطوبت موجود در پارچه ها نقش بسیار مهمی در آب رفتن آن دارد. پارچه های کتان یا نخی رطوبت 5 درصد دارند. در حالی که پشم رطوبت 17% دارد و در نتیجه هنگامی که در حال خشک شدن باشند ، رطوبت خود را بیشتر از دست می دهند و آب می روند.

دلیل اصلی آب رفتن لباس چیست ؟

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
برچسب : آیا میدانید
وبگردی