پوست ببر

چرا پوست ببر راه راهه ؟

کد مطلب : 79939زمان مطالعه : 4 دقیقه
برای برخی از افراد ممکن است این موضوع سوال باشد که به چه دلیلی پوست ببرها راه راه است؟ حقایق و رازهای جالبی در مورد دلیل راه راه بودن پوست ببر وجود دارد.

حقایق جالب درمورد دلیل راه راه بودن پوست ببر

زمانی که ببرها در تاریکی شکار را دنبال می کنند، تقریباً غیر قابل مشاهده هستند. بعضی از آن ها در لابلای چمن ها و جنگل ها زندگی می کنند و انواع ببر های وحشی هم در تاریک ترین نقاط جنگل ها هستند اما به نظر شما این حیوان با رنگ پوست روشن چگونه می تواند از دید شکار ها به راحتی خودش را پنهان کند؟ شاید پاسخ در میان راه راه های پوست ببر پنهان است.

چرا پوست ببر مثل گورخر راه راه دارد ؟

پاسخ این سوال در یک کلمه استتار است اما رازهای جالبی در پس همین یک پاسخ پنهان است که در این بخش از سرگرمی نمناک خواهید خواند.

پنهان شدن

خطوط روی بدن ببر همچنین نقش بسیار مهمی را در زندگی آن ها ایفا می کند. این خطوط راه راه از قهوه ای تا مشکی هستند و نمونه ای از رنگ هایی هستند که حواس حیوان مقابل را پرت می کنند. در نتیجه ممکن است بعضی از حیوان ها این ببر ها را با گربه اشتباه بگیرند یا سایز آن ها را متفاوت ببینند و یا اصلا لابلای درختان و چمن های بلند آن ها را نبینند. به همین دلیل است که این شکارچیان به صورت گروهی شکار نمی کنند و شبیه به حیوانی مثل شیر نیستند و سرعت چیتاهای آفریقایی را هم ندارند.

ببر ها گربه سانانی هستند که در حمله و شکار تنها عمل می کنند و به قدرت استتار خود اطمینان دارند. خطوط راه راه باعث پنهان شدن این حیوانات در نقاط تاریک می شود و آن ها را کاملاً استتار می کند.

پوست ببر

ببر هایی که سبز دیده می شوند!

بسیاری از محققان نوع رفتار حیوانات مختلف با جنس پوست متفاوت، رنگ، خال و یا راه راه های مختلف را مطالعه کرده اند که چگونه خودشان را پنهان می کنند یا با این جذابیت های پوستی باعث جذب جفت می شوند. ببر هم یکی از مواردی است که از طریق ویژگی های پوستی خود، توانایی هایش را به کار می گیرد. از آن جایی که ببر ها شکارچیان رأس هرم غذایی هستند، نیاز به پنهان شدن از دید دیگر حیوانات که ممکن است آن ها را بخورند، ندارند. آن ها گوشت خوار هستند و به خود اعتماد دارند که می توانند شکار موفقیت آمیزی داشته باشند و از حیوانات دیگر نمی ترسند.

آن ها معمولا از محدودیت بینایی حیوانات دیگر استفاده می کنند. مثلاً آهوی کوهی جزء حیواناتی است که نمی تواند طیف کامل رنگ ها را ببیند و تقریباً کور رنگی دارد و در نتیجه شکار این حیوانات در نور کم بسیار راحت تر است. از دید این حیوانات، حیوانی مثل ببر اصلاً رنگ کرم یا نارنجی ندارد. ببر برای آن ها کاملاً سبز و یا هماهنگ با پس زمینه به نظر می رسد.

 ببرهای سبز

ببرها با راه راه هایی منحصر به فرد مثل اثر انگشت

زمانی که از نزدیک به ببر های مختلف نگاه کنید، هر کدام از این الگو های راه راه را به صورت منحصر به فرد می بینید که دقیقاً شبیه خطوط روی بدن گورخر هستند. چنانچه پیش از این هم در نمناک خواندید هیچ کدام از این دو خطوط با یکدیگر یکسان نیستند و تقریبا می توان گفت شبیه به اثر انگشت انسان منحصر به فرد می باشند.

همین خطوط باعث شده است که ببر ها معمولاً مورد مطالعه محققان قرار بگیرند. آن ها از دوربین های مختلفی برای عکس برداری از حیوانات، حین راه رفتن استفاده می کنند و این روش را در بیش از 3400 ببر وحشی برای پنهان شدن و استتار کردن مشاهده کرده اند. البته که ففط موهای مشکی عامل ایجاد چنین استتاری نشده اند، بلکه اگر کل بدن آن ها را شیو کنید، متوجه می شوید که بدن شان حالتی شبیه به تاتو دارد و الگوی راه راه و خطوط روی بدن آن ها شبیه به موهای شان است.

 راه راه بودن ببر

کمی درباره ببرهای سفید

خب اگر این خطوط راه راه باعث پنهان شدن ببر ها می شود، چرا بعضی از آن ها سفید هستند؟ وقتی که ما آن ها را در تلویزیون می بینیم، فکر می کنیم که این ببر ها هم جزء انواع رایج می باشند اما این گونه نیست. یک جهش ژنتیکی در ببر های بنگال ایجاد شده است و پوست و موی شیری رنگ را به آن ها بخشیده است.

ژن های آن ها بسیار نادر است و رنگدانه های سفید تولید می کنند. ببر های سفید مورد توجه توریستان قرار گرفته اند. البته تعداد آن ها بسیار کم است. شاید آخرین ببر سفید رنگ به 60 سال پیش برگردد.

ببرهای سفید

ببر سیاه و سفید نسبت به ببر نارنجی، راحت تر مورد هدف قرار می گیرد و برای شکار هم کار سخت تری دارد. پس نتیجه می گیریم که وجود خطوط راه راه روی بدن باعث می شود تا آن ها بتوانند راحت شکار کنند.

راز و دلیل جالب راه راه بودن ببرها

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی