حقایق جالب دنیا
در سراسر این جهان و کره زمین رازهایی نهفته است که دانستن آن ها برای هر انسانی جالب است. مانند میزان باورنکردنی طلا در کره زمین.

حقایق جالب و مفیدی که هر انسانی دوست دارد بداند

دنیای اطراف ما پر از اتفاقات عجیب و غریب است. جالب است بدانید که بعضی از حقایق هستند که با وجود مطالعاتی که داشته ایم از آن ها خبری نداریم. در این قسمت از نمناک قصد داریم حقایقی در مورد موضوعات عمومی را به شما معرفی کنیم که دانستن آن ها قطعاً برایتان جالب است.

کره زمین پر از طلاست

زمین درون خود آنقدر طلا دارد که بتوان کل سطح آن را پوشش داد یعنی کره ی زمین اندازه ی کل خودش طلا دارد. طبق مطالعات، 99 درصد طلای موجود در کره زمین زیر خاک دفن شده است. یعنی اگر ما بتوانیم حجم زیادی از زمین را حفر کنیم، به مقدار عظیمی از فلز ارزشمند به نام طلا می رسیم.

طلاهای کره زمین

پشه ها به بعضی از رنگ های خاص جذب می شوند

حتما برای شما هم پیش آمده که هر کاری می کنید، این پشه ها دست از سرتان بر نمی دارند. پشه ها به رنگ های تیره جذب می شوند و بیشتر به رنگ های تیره و سیاه سفید علاقه مند هستند زیرا از سمت این رنگ ها گرمای بیشتری جذب می کنند.

غذا خوردن قبل از خواب باعث کابوس می شود

مصرف میان وعده قبل از خواب باعث می شود که وضعیت ذهنی شما هنگام خواب به هم بریزد و احتمال اینکه کابوس ببینید افزایش پیدا می کند و در نتیجه بهتر است این کار را نکنید. این تاثیر منفی برای خانم ها بیشتر است. مصرف محصولات لبنی قبل از خواب ممکن است باعث شود که خواب های آشفته ببینید.

گوشی های موبایل کثیف تر از توالت هستند

چرا فکر می کنید که گوشی موبایلتان را می توانید در طول روز هر وقت خواستید استفاده کنید و بعد از آن مجبور به شستن دستان تان نباشید؟ مطالعه ای در این باره نشان می دهد که گوشی موبایل باکتری های پاتوژنیک بسیار قوی دارد و 10 برابر کثیف تر از سنگ توالت است.

کثیفی گوشی موبایل

درخت ها به یکدیگر وصل هستند

شاید در ظاهر این گونه به نظر نرسد اما ریشه های درختان از داخل زمین به یکدیگر وصل شده اند و یک شبکه متصل به هم را ایجاد کرده اند که شبیه به سیستم عصبی انسان عمل می کنند.

بدن ما بیشتر از سلول، میکروب دارد

بدن ما انسان ها از میلیاردها و یا تریلیون ها میکروارگانیسم ساخته شده است. برای هر سلول 10 میکروب وجود دارد اما هیچ جای نگرانی نیست. موجودات میکروسکوپی به عملکرد بدن کمک می کنند تا غذا را گوارش کنند، سیستم ایمنی را تنظیم کنند و از بدن ما در برابر باکتری مضر محافظت کنند.

فضای ذخیره سازی مغز انسان دو میلیون گیگابایت است

صد ها میلیون نورون از درون به یکدیگر وصل شده اند و یک شبکه منظم را بیش از یک تریلیون اتصال تشکیل می دهند. هیچ شکی نیست که هر کدام توانایی های فوق العاده ای داشته باشند. طبق مطالعات انجام شده، حافظه مغز برابر با دو و نیم میلیون گیگابایت است که برابر با 3 میلیون ساعت نمایش تلویزیونی می شود.

مغز انسان

برای هر انسان در کره زمین 420 درخت وجود دارد

طبق مطالعات، زمین 3 تریلیون درخت دارد که در ازای هر یک نفر، برابر با 420 درخت می شود. فواید این درختان برای کره زمین و ما انسان ها بی شمار هستند برای همین بایستی از قطع بی رویه ی آنها جلوگیری کنیم.

جاذبه باعث رشد بینی و گوش می شود

دلیل اینکه بینی و گوش همیشه رشد می کند، جاذبه زمین است که البته این اتفاق برای اندام های دیگر در بدن هم می افتد اما این دو مورد، جزء مشهودترین ها هستند.

80 درصد اقیانوس ها هنوز کشف نشده اند

اقیانوس یکی از رازآلود ترین چیز های موجود برای ما انسان ها محسوب می شود. فرقی ندارد که چقدر از آن را کشف نکرده باشیم. در حقیقت می توانیم چیزهای زیادی از آن ها یاد بگیریم. حجم کلی اقیانوس ها شاید بیش از 1.35 میلیارد کیلومتر مکعب باشد و بخش بی شماری از آن هنوز کشف نشده است.

اقیانوس ها

انسان ها، حیوانات و گیاهان همگی اجداد یکسان دارند

همه موجودات زنده در کره زمین مانند انسان ها اصالت یکسانی دارند. بیش از 3.8 میلیارد سال پیش موجوداتی به نام LUCA وجود داشتند که اجداد همه ما موجودات محسوب می شوند. همه ما از سلول هایی ساخته شده ایم که کدهای ژنتیکی را در ما تعیین کرده اند.

رنگ جهان؛ بژ است

هنگامی که می خواهیم جهان هستی را تصویر سازی کنیم، معمولاً رنگ هایی مثل آبی تیره به ذهن ما می آید اما جالب است بدانید که این موضوع حقیقت ندارد. ترکیب نور هایی که در کهکشان ها وجود دارد، بیش از 200 هزار کهکشان را شامل می شود و رنگ بژ را ایجاد می کند.

بستن چشم باعث بهبود حافظه می شود

بستن چشم ها به طور کامل، نه تنها به بدن آسیب وارد نمی کند، بلکه باعث تقویت حافظه می شود. طبق آزمایشات انجام شده بستن چشم به اندازه 15 دقیقه و استراحت دادن به آن بعد از گوش دادن به یک داستان کوتاه، به ما کمک می کند که داستان را بهتر به یاد بیاوریم.

فایده بستن چشم

ضربان قلب ما با موسیقی که به آن گوش می دهیم هماهنگ است

احتمالا شما هم متوجه شده اید که موسیقی اثرات زیادی روی شما دارد. طبق مطالعات انجام شده، ضربان قلب ما با موسیقی که به آن گوش می دهیم هماهنگ می شود و همزمان فشار خون، ضربان قلب و تنفس سرعت بالاتری می گیرد.

قدرت تفکیک رنگ چشم انسان بینظیر است

چشم انسان قادر است بیش از ده میلیون رنگ را از هم تفکیک کند. مطالعات علمی نشان می دهد که چشم انسان می تواند بین تقریباً 10 میلیون رنگ تمایز قائل شود.

گوشه صورتی در چشمان ما پلک سوم ما است

همه ما این گوشه صورتی را در چشمانمان داریم اما خیلی در مورد این غشا نمی دانیم. در حقیقت بافت موجود در آن پلک سوم محسوب می شود. این ناحیه در پستانداران و پرندگان بزرگتر است که باعث می شود چشم آن ها در برابر آلودگی ها بهتر محافظت شود.

گوشه صورتی چشم

همه پرتقال ها نارنجی نیستند

پرتقال ها مقدار زیادی کلروفیل دارند. مقدار کلروفیل در بعضی از آن ها بیشتر است که باعث می شود به رنگ سبز دیده شوند که این کلروفیل در معرض هوای سرد از بین می رود و رنگش نارنجی می شود. در نتیجه همه پرتقال ها نارنجی نیستند. پرتقال هایی که در نواحی گرمسیری هستند، معمولاً به رنگ سبز دیده می شوند.

چشمک باعث استراحت مغز می شود

مغز ما مدام در حال فعالیت است و گاهی اوقات نیاز به استراحت دارد. خوشبختانه چشمک زدن یکی از راه هایی است که به مغز ما استراحت می دهد. چشمک باعث قدرت گرفتن دوباره مغز می شود و همین یک ثانیه باعث می شود که ذهنمان دوباره از نو کارش را آغاز کند و انرژی بیشتری داشته باشد.

حقایق جذاب و باورنکردنی که همه نمیدانند

555
این مطلب مفید بود ؟550
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی