روز جهانی ویولن
روز جهانی ویولن 13 دسامبر می باشد که به مناسبت این روز در سرتاسر دنیا کنسرت های زیادی برگزار می شود و تاریخچه ویولون به قرن نهم میلادی برمی گردد.

رازهای جالب درباره روز جهانی ویولن 

ویولن یک ساز زهی با 4 سیم است که در سایزهای مختلف ساخته می شوند و از مشهور ترین و پرطرفدارترین سازها در سراسر جهان است. این ساز بیشترین نقش را در ارکستر بر عهده دارد. برای احترام به سازندگان ویولن یک روز از سال به این ساز پرطرفدار و البته پیچیده، اختصاص داده شده است. اگر اهل نواختن ساز ویولن هستید، بخش سرگرمی نمناک پیشنهاد می کند امروز را با نواختن ویلون به یاد نوازندگان و سازندگان بزرگ این ساز جشن بگیرید. 

روز جهانی ویولن

تاریخ روز جهانی ویولن 

سالهاست که 13 دسامبر روز جهانی ویولن نامگذاری شده و به نام روز جهانی این ساز منحصربه فرد در تقویم ثبت شده است.

تاریخچه ویولن

تاریخچه ویولن در اروپا به قرن 9 میلادی بازمی گردد. تاریخ نویسان موسیقی منشا ویولن را ایتالیا، در سالهای 1496 تا 1505 میدانند. تا سالها پس از ساخت این ساز، از آن تنها برای همراهی سایر سازها استفاده میشد اما در اواسط قرن 17 ویولن بعنوان یک ساز solo مطرح شد که تنها در محافل رسمی و اشرافی نواخته میشد.

نام اصلی این ساز در واقع در ابتدا فیدل fiddle بوده است و لفظ ویولن از لغت ویتولا vitula برگرفته شده است. ویتولا در زبان لاتین قرون وسطایی به معنای ساز زهی (ساز تاری) بوده است.

در سرزمینهای اسلامی اعراب، سازی بوده بنام Rebab که تنها یک سیم داشته ، برخی اعتقاد دارند که ویولن نمونه تکمیل شده ساز رباب است که تغییراتی در آن به وجود آمد و به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. اینکه تاریخچه به وجود آمدن روز ویولن از کدام کشور و کدام فرهنگ برخاسته است مشخص نیست.

خیلی زود ایرانیها و ترک ها نیز از این ساز استفاده نمودند. ویولن در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه و اوایل مظفرالدین شاه قاجار به ایران آورده شد.

سازنده اولین ویولن دنیا

اولین سازندگان ویولن و مخترع این ساز خوش صدا

چانچه در بخش فرهنگ و هنر نمناک در مطلب معرفی ساز ویولون گفتیم گاسپارو برتولتی ایتالیایی از اولین سازندگان ویولن است که برخی  او را مخترع این ساز می دانند. آندره آماتی بهترین سازنده ویولن در سطح جهان است که از شاگردان مشهور گاسپارو برتولتی بوده و استاد آنتونیو استرادیواری ایتالیایی می باشد.

تاکنون بیش از سه سده از اختراع اولین نمونه ویولن توسط گاسپارو برتولتی می گذرد که تا کنون کسی نتوانسته در ساختمان ویولن تغییری بدهد.

استراویداری مهم ترین و شناخته شده ترین سازنده ویولن در تاریخ است. برخی از سازهای ساخته دست او هنوز سالم مانند و به نوعی با ارزش ترین ویولن های ساخته شده محسوب می شوند. امروز تنها چندصد ساز او باقی مانده است که برخی از آن ها توسط ویولن نوازان حرفه ای نواخته شده اند.

این ساز از بدو ورود خود به ایران تا کنون نوازندگان بسیاری را به خود دیده  که از آن جمله می توان به محمدتقی دانشور، حسام السلطنه (جهانگیر مراد)، حسین اسماعیل زاده، علینقی وزیری، رکن الدین مختاری، حسین هنگ آفرین، ابراهیم آژنگ، شهباز برمکی، رضامحجوبی، ابوالحسن صبا، روح الله خالقی، حسین یاحقی، لطف الله مفخم پایان، مجید وفادار، مهدی خالدی، حبیب الله بدیعی، پرویز یاحقی، رحمت الله بدیعی، علی تجویدی، همایون خرم، محمد میر نقیبی، حسینعلی ملاح، ناصر زرآبادی، عباس شاپوری، شاپور نیاکان، جواد لشکری، بزرگ لشکری، اسد الله ملک، فرهاد فخرالدینی، مجتبی میرزاده و...اشاره کرد.

ساخت ویولن

جشن روز ویولن 

به مناسبت این روز کنسرت های زیادی درکشورهای مختلف در این روز برگزار می شود. اگر ویولن می نوازید، در این روز می توانید با نواختن ویلون به یاد نوازندگان و سازندگان بزرگ این ساز جشن بگیرید. 

جملات زیبا برای تبریک روز جهانی ویولن

Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination and life to everything

موسیقی

به جهان … روح

به ذهن … بال

به تخیل … پرواز

و به هر چیزی … زندگی

می بخشد

*******************************

صدای دلنشین ویولن من را به گذشته می برد. گذشته ای که پر بود از خاطرات خوش و خنده های بی دلیل. صدای آرامش بخش ساز ویولن را که گوش می دهم، آرامشی در من شکل میگیرد که به من می گوید آینده ی تو هم قرار است مثل گذشته ات باشد. پر از لحظه های خوب و خوش و پر از خنده های بی دلیل.

روز ویولن

*******************************

Music is the Essence of life

موسیقی جوهره زندگی است

*******************************

ساز ویولن را به خاطر صدای دلنشینش دوست دارم. صدای ویولن روح را به پرواز می کشد. این ساز معجزه میکند و باعث می شود که آینده را از درون ببینیم.

*******************************

Music is well said to be the speech of angels

موسیقی آنقدر زیباست که به کلام فرشتگان می ماند

ویولن

*******************************

ساز ویولن مثل آدم خوش صحبتی می ماند که دوست داری ساعت ها فقط باید به پای حرفایش بنشینی و از مصاحبت با او لذت ببری. تنها کافیست یک بار به پای موسیقی ای که از آن نواخته میشود،  بشینی تا بعد از آن مدام بخواهی موسیقی های بیشتری گوش ات را نوازش دهد. 

*******************************

A great song should lift your heart, warm the soul and make you feel good

یک آهنگ زیبا باید قلبت را به اوج ببرد، روحت را گرم کند و احساس خوبی به تو ببخشد

*******************************

زندگیت را با ویولن عشق جلا ده . در زندگیت با این ویولن بهترین موسیقی ها را بنواز . آن وقت است که از زندگی لذت خواهی برد.

*******************************

Without music, life is a journey through a desert

بدون موسیقی زندگی سفری در دل بیابان است

13 دسامبر روز جهانی ویولن + تاریخچه و پیام تبریک

3.88
این مطلب مفید بود ؟62
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
وبگردی