تامسولوسین
در ادامه این مطلب از سایت نمناک شما را نکات قابل توجه در رابطه با داروی “تامسولوسین” اَشنا خواهیم کرد.

عوارض و کاربردهای تامسولوسین

  Tamsulosin

رده درمانی:بلوک کننده اختصاصی سمپاتیک
 
اشکال دارویی:کپسول
 
تامسولوسین
کپسول تامسولوسین
 
موارد و مقدار مصرف :‏
 
هیپرتروفی خوش خیم پروستات :
 
مردان :‏mg 0.4‎‏ خوراکی یک بار در روز پس از غذا (در زمان یکسان) مصرف شود. در افرادی که پس از 4-2 هفته ‏پاسخ درمانی مشاهده نمی شود می توان میزان دارو را به ‏mg 0.8‎‏ یک بار در روز افزایش داد. در صورت قطع هر یک از ‏این رژیم های درمانی به مدت چند روز، دارو مجدداً با ‏mg/d 0.4‎‏ آغاز گردد.
 
چگونه تامسولوسین را مصرف کنیم؟
 
پیش از شروع به مصرف دارو، بروشور موجود در جعبه محصول را مطالعه نمایید. بروشور، اطلاعات جامع تری از محصول، شرکت سازنده و لیست کاملی از عوارض جانبی را در اختیار شما قرار می دهد. تامسولسین را دقیقا مطابق دستور پزشک میل کنید.
 
دارو را روزانه یک عدد، نیم ساعت قبل از غذا و در یک زمان مشخص از شبانه روز مصرف کنید. دارو را همراه با یک لیوان آب مصرف نمایید و از جویدن و خرد کردن آن خودداری فرمایید.
از مصرف ترکیبات گیاهی که خاصیت کاهندگی فشارخون دارند خودداری کنید.
 
با مصرف اولین نوبت از دارو، ممکن است احساس سرگیجه و غش به شما دست دهد. با بروز این علائم فورا دراز بکشید و تا برطرف شدن علائم بلند نشوید.
در صورت فراموش نمودن مصرف یک نوبت از دارو، از دو برابر نمودن نوبت بعدی جدا خودداری فرمایید.
 
دستیابی به بهترین درمان
 
تامسولسین بخصوص در اولین دوز مصرفی موجب سرگیجه می شود، لذا پیش از رانندگی و انجام کارهای پرخطر از هوشیاری کامل خود مطمئن شوید.
توصیه می شود در طول دوره درمان با تامسولسین، الکل مصرف نکنید، زیرا عوارض جانبی تامسولسین(سرگیجه و غش) را افزایش می دهد.
سعی کنید به طور مرتب به پزشک مراجعه نمایید، زیرا در این صورت پزشک می تواند روند بهبود شما را کنترل کند.
 
پیش از انجام هرگونه جراحی، پزشک را از مصرف تامسولسین مطلع سازید، زیرا برخی از بیمارانی که تامسولسین مصرف می کردند، پس از جراحی آب مروارید به یک عارضه به نام" سندرم عنبیه شل" دچار شدند. لذا ممکن است لازم باشد مصرف تامسولسین را برای مدت کوتاهی قطع کنید.
 
فارماکوکینتیک:
 
به دنبال مصرف خوراکی دارو، بیش از 90% دارو در کبد توسط آنزیم های سیتو کروم P450 متابولیزه می شود و کمتر از 10% دوز مصرفی بدون تغییر درادرار دفع می گردد. راه اصلی دفع ادرار و به مقدار کمتر از طریق مدفوع است.
 
مکانیسم اثر:
 
این دارو مسدود کننده اختصاصی گیرنده های آلفا یک آ آدرنرژیک در پروستات است که تمایل انتخابی بالایی نیز بر گیرنده های آلفایک دی در مثانه دارد و در نتیجه باعث شل شدن عضلات صاف گردن مثانه و پروستات می گردد. این مکانیسم به نوبه خود موجب تقویت جریان ادرار وکاهش علائم بیماران مبتلا به BPH می شود و چون دارو تمایل ضعیفی به گیرنده های آلفا یک دی (سیستم قلبی- عروقی) دارد، تاثیر بالینی قابل توجهی بر فشار خون ندارد.
 
پیش از مصرف تامسولوسین
 
پیش از مصرف تامسولوسین، در صورت داشتن هریک از شرایط زیر پزشک یا داروساز را مطلع سازید :
 
مشکلات کبدی و یا کلیوی
 
احساس سرگیجه و یا غش هنگام برخاستن و یا سابقه غش پس از تخلیه ادرار وقت جراحی برای درمان آب مروارید دارید.
 
 
مصرف سایر داروها از جمله داروهای بدون نسخه، گیاهی و مکمل ها
 
حاملگی و شیردهی:
 
این دارو فقط مختص مردان می باشد.
 
سنگ های کلیوی در هنگام حرکت کردن و وقتی میخواهند دفع شوند درد بسیار شدیدی ایجاد میکنند که در غالب اوقات با مسکن های معمولی از بین نمیرود. در این موادر اولویت اول بیمار و پزشک دقع سریعتر سنگ است تا هم انسدادی در مسیر ادار ایجاد نشود و هم درد بیمار در حداقل زمان ممکن از بین برود.
 
اینک در یک بررسی محققان نشان داده اند که میتوان از یک دارو به نام tamsulosin برای دفع بهتر سنگ های بزرگ کلیوی استفاده کرد. سنگ های کوچک معمولا خود بخود و بدون نیاز به دارو دفع میشوند و این دارو تاثیری در دفع آنها ندارد ولی با استفاده از تامسولوسین میتوان به دفع سنگ های بزرگتر کمک کرد.
 
در این بررسی که به توسط محققان استرالیایی انجام شده مشخص شده که در کسانی که به علت درد ناشی از سنگ کلیه به اورژانس بیمارستان مراجعه میکنند اگر داروی خاصی مصرف نکنند در 82 درصد موارد بعد از 28 روز سنگ دفع میشود و اگر از تامسولوسین استفاده کنند در 87 درصد موارد. این اختلاف زیاد نیست. ولی وقتی اندازه سنگ بزرگ یعنی در حد 10-5 میلیمتر باشد آنوقت تفاوت معنی دار میشود. در این حال در آنهاییکه دارویی مصرف نکرده اند در 61 درصد موارد سنگ دفع میشود و در آنهایی که از تامسولوسین استفاده کرده اند در 83 درصد موارد این اتفاق میفتد.
 
محققان میگویند در مورد سنگ های کوچک بهتری درمان صبر کردن است ولی وقتی سنگ بزرگ است پزشک معالج باید کمک از تامسولوسین را مد نظر داشته باشد. البته در مورد سنگ های کوچک پزشک باید درد بیمار را در چند هفته ای که نیار به دفع سنگ است کنترل کند و مطمئن شود عفونت ایجاد نشده است. با این حال اگر سنگ بعد از صبر کردن به مدت کافی دفع نشود ممکن است برای رفع انسداد مجرای ادرار ناشی از سنگ نیاز به درمان های دیگر باشد.
 
اگر خوردن دارو را فراموش کردید:
 
اگر خوردن دارو در زمان تعیین شده را فراموش کردید، می توانید در همان روز پس از یک وعده غذایی، دارو را مصرف کنید. اگر کلاً خوردن دارو را در یک روز فراموش کردید، از روز بعد خوردن دارو را مطابق نسخه ادامه دهید. در هروز فقط یک کپسول مصرف کنید.
 
متوقف کردن مصرف دارو:
 
درصورتیکه مصرف دارو را زودتر از موعد متوقف کنید، ناراحتی شما می تواند دوباره عود کند. به همین خاطر حتی اگر ناراحتی شما فروکش کرده است، مصرف دارو را به مدتی که تجویز شده است، ادامه دهید. اگر می خواهید که مصرف دارو را قطع کنید حتماً بایستی با پزشکتان مشورت کنید.
 
درصورتیکه سؤالات بیشتری دربارة مصرف دارو دارید، از پزشکتان یا دکتر داروساز بپرسید.
 
موارد منع مصرف:
 
حساسیت به دارو یا هر کدام از اجزای فرمولاسیون، ایمنی مصرف دارو در کودکان به اثبات نرسیده است. همچنین در نارسایی شدید کبدی این دارو منع مصرف دارد.
 
موارد احتیاط:
 
در بیماران مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات باید قبل از استفاده از دارو، سرطان پروستات رد شده باشد. به ندرت ممکن است این دارو منجر به پریاپیسم شود. همچنین مصرف این دارو در افراد مبتلا به فشارخون توصیه نمی شود.
 
مصرف در سالمندان :‏
 
نیمه عمر دارو با افزایش سن افزایش می یابد.
   
مسمومیت و درمان:
 
مسمومیت سبب افت فشار می شود. بیمار را در حالت خوابیده به پشت قـرار دهـید و در صـورت لزوم از مایعات IV استفاده کنید. در صورت نیاز از وازوپرسورها هـم می توان استفاده کرد. عملکرد کلیه ها را بررسی کنید. دیالیز تاثیری ندارد.
 

عوارض جانبی تامسولوسین

 
اعصاب مرکزی:آستنیا، گیجی، سردرد، بیخوابی، خواب آلودگی.
 
قلبی - عروقی :درد قفسه سینه، سنکوپ.
 
چشم، گوش، حلق و بینی:ambylopia ، فارنژیت، آب ریزش بینی، سینوزیت.
 
دستگاه گوارش:اسهال، تهوع.
 
ادراری ـ تناسلی:اختلال در انزال.
 
عضلانی - اسکلتی :درد کمر.
 
تنفسی:افزایش سرفه.
 
سایر عوارض:واکنش های حساسیتی (راش، بثورات جلدی، urticaria، آنژیوادم)، کاهش میل جنسی، عفونت، اختلالات دندان.
 
تامسولوسین
موارد مصرف تامسولوسین
 
ملاحظات اختصاصی
 
قبل از شروع درمان از عدم وجود کارسینوم پروستات اطلاع حاصل شود.
 
 
نکات قابل توصیه به بیمار
 
1ـ دارو 30 دقیقه پس از غذا مصرف شود.
2ـ در شروع درمان به بیمار توصیه می شود به آهستگی برخیزد تا احتمال زمین خوردن وی برطرف شود.
3ـ در صورت انجام عمل جراحی کاتاراکت مصرف این دارو به جراح اطلاع داده شود.
4ـ در شروع درمانی از انجام فعالیتهای خطرناک و تا 12 ساعت پس از دوز اولیه و یا تغییر دوز خودداری شود تا بتوان پاسخ بیمار را ارزیابی نمود.
 
شرایط نگهداری:
 
در درجه حرارت زیر 25 درجه سانتیگراد و در بسته بندی اصلی نگهداری شود.

تامسولوسین ، نکات قابل توجه و موارد مصرف تامسولوسین

4.243
این مطلب مفید بود ؟367
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - /ک.ک
برچسب : پروستات
وبگردی