ثبت ازدواج

ملاک تعرفه ثبت ازدواج میزان مهریه می‌شود

تاریخ انتشار : 11 بهمن 1400کد مطلب : 18176زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ملاک تعرفه ثبت ازدواج میزان مهریه می‌شود و مهریه‌های بالاتر باید تعرفه بیشتری برای ثبت ازدواج پرداخت کنند.

ایرنا:حسن بابایی درباره بخشنامه‌ای که قرار است برای تعیین میزان تعرفه ثبت ازدواج در دفاتر ازدواج و طلاق صادر شود، اظهارداشت:این نظام‌نامه هنوز ابلاغ نشده است.

وی با بیان اینکه مهریه‌های بالاتر باید تعرفه بیشتری برای ثبت ازدواج پرداخت کنند، افزود:تعرفه تعیین شده در این نظام‌نامه پیشنهادی، براساس میزان مهریه است و ما به دنبال هدفی بودیم که هرچه میزان مهریه بالاتر برود، تعرفه ثبت ازدواج هم افزایش یابد و این مساله انگیزه‌ای باشد تا مهریه کمتری برای ازدواج در نظر گرفته شود.

بابایی درباره مبلغ پیشنهادی تعرفه جدید گفت:مبلغ پیشنهادی تقریبا از 400 هزار تا دو میلیون تومان است.

وی یادآور شد:اکنون تعرفه ثبت ازدواج در دفاتر مربوط به چند سال قبل است و با توجه به هزینه‌های بالا در دفاتر ازدواج و طلاق به ویژه برای اجاره و هزینه‌های کارکنان، به هیچ عنوان متناسب نیست.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:درباره مفاد این نظام‌نامه در حال رایزنی هستیم و بعد از آن، این نظام‌نامه باید از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شود.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نرخ تعرفه ثبت اسناد ازدواج و طلاق در سال 1399 را اعلام کرده بود که این مبالغ 20 درصد نسبت به سال 1398 افزایش داشت.

براساس گزارش سازمان ثبت احوال کشور، در 6 ماهه نخست سال جاری 159 هزار و 339 واقعه ازدواج ثبت شده همچنین در مدت مشابه سال قبل، 135 هزار و 490 ازدواج ثبت شده که حاکی از افزایش 15 درصدی ثبت ازدواج است.

محمدمهدی تندگویان معاون وقت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان 19 تیر سال جاری نیز اعلام کرد:شاخص نزولی ازدواج در کشور پس از 17 سال، به رغم شیوع کرونا و تبعات اقتصادی آن، صعودی شده و ایران رشد پنج درصدی ازدواج را تجربه کرد.

انتهای پیام/م

ملاک تعرفه ثبت ازدواج میزان مهریه می‌شود

53
این مطلب مفید بود ؟30
برچسب : مهریه ازدواج
وبگردی