دفترچه بیمه

دفترچه بیمه های درمانی سال 1400 حذف می شود

تاریخ انتشار : 21 بهمن 1398کد مطلب : 2282زمان مطالعه : 3 دقیقه
با ایجاد سامانه برخط اطلاعات بیمه شدگان درمانی با همکاری سازمان تامین اجتماعی، همپوشانی بیمه ها و دفترچه های کاغذی بیمه نیز تا سال 1400 حذف می شود.

حذف دفترچه های درمانی

ایرنا:طاهر موهبتی روز یکشنبه در مراسم بهره برداری از پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان کشور افزود:با اجرای پروژه رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری، فاصله بررسی و تولید سند از 90 روز به هشت روز رسیده و 80 درصد بیمارستان ها صورت حساب الکترونیکی دارند.

وی ادامه داد:سازمان بیمه سلامت همگام با حرکت جهانی نظام های سلامت به سمت الکترونیکی شدن و بر اساس اسناد بالادستی و سیاست های کشور در دولت الکترونیک و به تبعیت از وزارت بهداشت، در حرکتی پرشتاب به سمت ایجاد پرونده الکترونیک سلامت، پس از ایجاد معاونت فناوری اطلاعات در اواخر سال 97، ایجاد سازمان الکترونیک بیمه سلامت را به عنوان مهم ترین هدف کلان سازمان بیمه سلامت در دستور کار قرار داد. به موازات این موضوع، پروژه های نسخه نویسی، نسخه پیچی الکترونیک، رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری، سامانه برخط تایید دارو، سند ملی سازمان الکترونیک بیمه سلامت را در افق 1400 تدوین کرد و امروز به عنوان میثاق بیمه سلامت به صورت ماهانه و هفتگی پایش می کند و امیدواریم در پایان سال 1400 به ماموریت اصلی خود مبنی بر حذف دفترچه و کاغذ برسیم.

وی افزود:امروز در 33 هزار مرکز ارائه دهنده خدمت به سیستم استحقاق سنجی بیمه متصل شدند و 95 میلیون استعلام انجام شده است. اکنون اگر همه سیستم ها، استحقاق سنجی را انجام نمی دهند به این دلیل است که قانونی برای اجباری شدن آن در بخش خصوصی وجود ندارد و موضوع دیگر این است که پرداخت ها هنوز استوار بر استحقاق سنجی نیست. در استحقاق سنجی پایه، احراز هویت و همپوشانی چند دفترچه ای کنترل می شود.

موهبتی بیان کرد:آمادگی داریم که از ابتدای اردیبهشت 99 در کل بخش های بستری و سرپایی اعم از دولتی و غیردولتی، سیستم استحقاق سنجی را مستقر کنیم.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت گفت:در قانون بیمه همگانی گفته شده که دولت مکلف است مردم را بیمه کند، اما یک بخش مربوط به مردم است که باید برای بیمه شدن مراجعه کنند. امروز زیرساخت های فنی در بخش عمده ای از کار فراهم شده است.

وی اظهار کرد:در زمینه نسخه نویسی الکترونیک، بعد از اجرای آزمایشی آن در استان کرمان، اکنون این پروژه در 240 شهرستان انجام می شود. در حال حاضر در تمام داروخانه های طرف قرارداد سازمان بیمه سلامت می توانیم قوانین بیمه گری را کنترل کنیم. بر اساس قول وزیر بهداشت که می خواهیم زیرساخت ها را تا پایان سال جاری فراهم کنیم، اعلام می کنیم که این زیرساخت ها در حال حاضر فراهم شده است.

موهبتی ادامه داد:پروژه رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری هم در سازمان بیمه سلامت انجام شده و در حال حاضر 590 بیمارستان به این پروژه متصل هستند. بخش عمده ای از قواعد بیمه گری در این زمینه کنترل می شود و رییس یکی از بیمارستان ها می گفت که 85 درصد مصرف کاغذ کاهش یافته است. همچنین در سامانه تایید دارو، 700 خدمت وارد شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت:اجرای پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان در سال 1383 یکی از آٰرزوهای ما بود. در سال 1398 برای اولین بار برای اجرای این پروژه، اعتباراتی داده شد. تمام اطلاعات بیمه شدگان کشور در این پایگاه مستقر می شود. مهم تر از اطلاعات این است که تمام ارائه دهندگان خدمت، استحقاق سنجی را از این پایگاه انجام می دهند و در نتیجه همپوشانی بیمه ها حذف خواهد شد. اگر این اطلاعات به درستی وارد شود، دیگر همپوشانی نخواهیم داشت.

انتهای پیام/م

دفترچه بیمه های درمانی سال 1400 حذف می شود

11
این مطلب مفید بود ؟01
وبگردی