روغن ژرانیوم
روغن ژرانیوم از ساقه، گل و برگ های گیاه بدست می آید و این روغن به نام شعمدانی نیز شناخته می شود، روغن ژرانیوم یکی از بهترین روغن ها برای مشکلات پوستی است.

خواص روغن ژرانیوم یا همان شمعدانی

ژرانیوم یک درختچه چند ساله به همراه گل های کوچک صورتی و همچنین برگ های بزرگی است که بومی آفریقای جنوبی می باشد. از بین گونه های مختلف این گیاه، گونه Pelargonium graveolens به طور قطع منبع روغن این گیاه است. این روغن به طور سنتی در آروماتراپی مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیبات بسیار مفیدی دارد.

روغن ژرانیوم یا همان روغن شمعدانی غالباً با روغن گل سرخ مقایسه می شود زیرا آنها تقریباً دارای صفات درمانی یکسانی هستند. در حقیقت، ژرانیوم به عنوان "گل سرخ فقیر" در نظر گرفته می شود و روغن آن معمولاً گزینه ای به جای قیمت گران تر روغن گل سرخ است.

روغن ژرانیوم غیر سمی، غیر تحریک کننده و معمولاً غیر آلرژی زا است - همچنین آنگونه که در این بخش از سلامت نمناک بیشتر خواهیم گفت دارای ویژگی های درمانی شامل داروی ضد افسردگی، ضد عفونی کننده و بهبود زخم است. روغن ژرانیوم همچنین می تواند یکی از بهترین روغن ها برای مشکلات پوستی متنوع مانند پوست چرب یا انسداد منافذ پوست، اگزما و درماتیت باشد.

روغن ژرانیوم از طریق تقطیر تبخیر بافت ساقه ها و برگ های گیاه ژرانیوم برداشته می شود. اجزای اصلی این روغن خاص شامل آلفا پینن، میرسن، لیمونن، مونتون، لینالول، ژرانیل استات، سیترونلول، ژرانیول و ژروانیل بوتیرات است.

خواص روغن ژرانیوم

فواید سلامتی روغن ژرانیوم

خاصیت قابض

هدف اصلی از خاصیت قابض همیشه تحریک انقباض در قسمت های بیشماری از اعضای بدن است. بر این اساس، روغن ژرانیوم باعث می شود لثه ها، ماهیچه ها، روده ها، پوست، بافت ها و همچنین رگ های خونی منقبض شوند. علاوه بر این، شامل انقباض عضلات شکمی نیز است که ظاهری بهتر و خوش رنگ تر به شما می دهد. روغن ژرانیوم ممکن است از سفت شدن عضلات، از سست شدن و از بین رفتن دندان ها و سفت شدن لثه ها و همچنین پوست جلوگیری کند. در آخر اینکه ممکن است با مصرف روغن ژرانیوم وجود چروک ها به سادگی با سفت شدن پوست صورت کاهش یابد، بنابراین برخی از تأثیرات پیری زودرس را به تأخیر می اندازد.

کاهش دهنده چین و چروک

فقط به این دلیل که روغن شمعدانی یک ماده قابض است، باعث ایجاد انقباض در قسمت هایی از بدن می شود. این خاصیت با سفت کردن پوست ، ظاهر چین و چروک را به حداقل می رساند ، همچنین باعث کاهش اثرات پیری می شود. دو قطره روغن ژرانیوم را در لوسیون صورت خود وارد کنید و همچنین دو بار در روز از آن استفاده کنید. بعد از گذشت دو هفته، متوجه خواهید شد که چین و چروک های شما شروع به از بین رفتن می کند.

خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی

خصوصیات قوی روغن ژرانیوم از بروز عفونت ناشی از باکتری یا حتی میکروب بر روی زخم ها جلوگیری می کند و همچنین شما را از ابتلا به عفونت های دیگر در امان نگه می دارد. این تقویت مکانیسم های دفاعی به سلول های دفاعی بدن اجازه می دهد تا به جای تضعیف سموم خطوط جانبی روی پوست، روی چالش های داخلی و خطرات آن تمرکز کنند.

روغن ژرانیوم

مقابله با افسردگی و اضطراب

روغن شمعدانی درمانی فوق العاده برای افسردگی است. همچنین باعث آرامش اعصاب می شود و احساسات را متعادل می کند. استفاده از این روغن حس راحتی را به وجود می آورد و به عنوان پادزهر برای اختلالات افسردگی عمل می کند. ژرانیوم احساس را تحریک می کند، که ممکن است به مانند یک رنگ در ذهن بی رنگ عمل کند و به همین دلیل ذهن به سرعت جوان سازی شود. این اثر خاص همراه با احساس راحتی به فرد کمک می کند که با اضطراب و حملات استرس روبرو نشود.

تقویت کننده عضلانی

روغن ژرانیوم برای سفت شدن و همچنین انقباض عضلات به خوبی کار می کند - این خاصیت به دلیل ویژگی های قابض است. این روغن ممکن است ضعیف شدن عضلات شما را متوقف کند، همچنین از ایجاد لکه های پوست جلوگیری می کند. با ترکیب پنج قطره روغن ژرانیوم به همراه یک قاشق غذاخوری روغن جوجوبا یک روغن ماساژ ایجاد کرده و با تمرکز روی عضلات، آن را روی پوست خود ماساژ دهید.

بهبود زخم ها

روغن ژرانیوم روند بهبود زخم ها، بریدگی ها و برش های جراحی را تسریع می کند. این خاصیت باعث می شود که روغن ژرانیوم یک بهبود دهنده زخم باشد. شاید، این ویژگی واقعاً به دلیل خصوصیات دیگر آن به عنوان یک ماده هموستاتیک، استیک، ضد باکتری، ضد میکروب و همچنین سیتوفیلاکتیک باشد که آن را به یک ماده بهبود دهنده تبدیل می کند، اما نتیجه نهایی نیز مشابه است!

مقابله با عفونت

خواص ضد باکتریایی موجود در روغن ژرانیوم به منظور محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کند. روغن ژرانیوم می تواند مانع از رشد باکتری ها بر روی پوست شود. برای انجام این کار، دو قطره روغن ژرانیوم را روی ناحیه آسیب دیده ریخته و آن را همراه با گاز بپوشانید. شما قادر به تکرار این درمان روزانه دو بار تا بهبودی زخم یا برش هستید.

هنگامی که از روغن ژرانیوم برای مقابله با عفونت خارجی استفاده می کنید، سیستم ایمنی بدن می تواند بر روی عملکردهای داخلی شما متمرکز شود و شما را سالم تر نگه دارد. به عنوان نمونه، قارچ پای ورزشکار یک عفونت باکتریایی است که همراه با روغن ژرانیوم قابل درمان است. برای انجام این درمان، چند قطره روغن گل ژرانیوم را به یک حمام پا به همراه آب گرم و نمک دریایی اضافه کنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا بهترین نتیجه را پیدا کنید.

خواص روغن شمعدانی

شفا دهنده

طبعا هرکسی می خواهد پوست خود را از جای زخم و بعد از علائم ترک پوستی، جراحی، جوش، آکنه یا حتی آبله خالی کند. متأسفانه، بسیاری از مردم با صرف هزینه و تلاش برای یافتن راه حل های آرایشی و بهداشتی موجود در بازار، هنوز نتایج مطلوب را به دست نیاورده اند. احتمالاً اگر آنها ابتدا روغن ژرانیوم را امتحان کنند، از اتلاف وقت و پول جلوگیری کرده اند. این ماده فقط یک لایه بردار قدرتمند است ، بنابراین به اسکارها و سایر لکه های پوست کمک می کند تا از بین بروند و محو شوند. این روغن جریان خون را فقط در زیر سطح پوست تسهیل می کند و علاوه بر این به تحریک توزیع یکنواخت ملانین کمک می کند.

ایجاد کننده لخته خون

روغن ژرانیوم منجر به انقباض رگ های خونی می شود و بنابراین به شما کمک می کند تا گردش خون متوقف شود. علاوه بر این، رشد لخته های خون را تسریع می کند. این می تواند به بهبود زخم ها یا حتی برش کمک کند، همچنین از ورود سموم به بدن جلوگیری می کند. این مزایای خاص سلامتی حتی ممکن است به جلوگیری از بواسیر کمک کند. یک قطره روغن ژرانیوم را به بستنی یا شیر سویای منجمد اضافه کنید. همچنین می توانید مقداری روغن به یک قاشق چایخوری جوانه گندم یا دانه کتان اضافه کنید.

هموستاتیک

روغن شمعدانی به راحتی از دو طریق می تواند جلوی خونریزی را بگیرد. اول، فقط به عنوان یک قابض (به طور خاص، یک روش استیک)، همانطور که در بالا ذکر شد عمل می کند، که منجر به انقباض رگ های خونی می شود و از گردش خون جلوگیری می کند. دوم، مانند یک عامل هموستاتیک، باعث انعقاد خون و همچنین لخته شدن خون می شود که به بهبود زخم ها و همچنین محافظت در برابر ورود سموم ابه جریان خون از طریق زخم های باز کمک می کند.

سیتوفیلاکسی

روغن ژرانیوم سلامت سلول ها را بهبود می دهد، بازیافت سلول های مرده و همچنین تولید سلول های جدید را تقویت می کند. این امر می تواند با ایجاد متابولیزه کردن بدن به طور مؤثر در پیشرفت سلول های بدن به همراه گامت ها کمک کند.

روغن ژرانیوم

بیماری آلزایمر و پیشگیری از زوال عقل

ثابت شده است که روغن شمعدانی منجر به تحریک سلول های میکروگلیایی می شود که با انتشار عوامل ضد التهابی در مسیرهای عصبی با التهاب مبارزه می کنند - در نتیجه از بروز بیماری های عصبی جلوگیری می کند و مانع از بین رفتن حافظه می شود.

خاصیت ادرار آور

روغن ژرانیوم دارای خاصیت ادرار آور است، به این معنی که دفع ادرار را بهبود می بخشد. ادرار یکی از سه روش طبیعی برای از بین بردن سموم بدن است. روش های دیگر دفع و همچنین تعریق است، اما ادرار به راحتی مؤثرترین گزینه است. این سموم شامل اوره، اسید اوریک، نمک های صفراوی، عوامل بیماری زا به همراه سایر مواد مصنوعی یا حتی شیمیایی، فلزات سنگین، آلاینده ها و همچنین قند هستند. علاوه بر این، در هر بار ادرار کردن، ممکن است چربی هایی به میزان 4٪ از حجم ادرار و همچنین آب بیش از حد از بدن خارج شوند. دفع ادرار به روند هضم بدن کمک می کند و همچنین از ایجاد گاز بیش از حد در روده جلوگیری می کند. بعلاوه این یک روش ایده آل برای از بین بردن اسیدهای غلیظ و همچنین املاح صفراوی است که توسط کبد ترشح می شود. همچنین ادرار باعث کاهش فشار خون می شود زیرا هرچه ادرار بیشتری داشته باشید سدیم بیشتر از بین می رود و باعث کاهش فشار خون می شود.

مقابله با عفونت تنفسی

روغن ژرانیوم به راحتی می تواند از عفونت بینی و عفونت های گلو جلوگیری کند، زیرا از مواد شیمیایی بی شماری تشکیل شده است که دارای اثرات آنتی بیوتیکی هستند. هرگاه در بینی یا حتی گلو استفاده شود، در حالت موضعی، این روغن خاصیت آرام بخش دارد و می تواند باعث کاهش درد شود. برای استفاده از این مزیت، از دستگاه بخور استفاده کنید، روزی دو بار در بخار روغن ژرانیوم نفس بکشید، یا حتی روغن آن را در گلوی خود و زیر سوراخ بینی خود مالش دهید.

معطر

روغن ژرانیوم دارای عطر بسیار مطبوع و دلپذیری است، شبیه به ترکیبی از عطرهای گل سرخ و نعنا. مطمئناً می توانید از آن به عنوان یک ماده معطر کارآمد استفاده کنید. اثرات آن نیز برای مدت طولانی ادامه می یابد و روی پوست چربی ایجاد نمی کند. علاوه بر این، به دلیل خاصیت آن مانند یک ماده ضد باکتریایی خفیف، به از بین بردن بوی بد بدن کمک می کند. برخلاف سایر موادی که بوی آنها در تنفس از بین می رود، روغن ژرانیوم واقعاً یک روغن گردش کننده در خون است، به این معنی که در حین عرق کردن از بدن خارج می شود. ورزش بیش از حد اغلب باعث می شود که بوی بدن آشکارتر شود، اما عرق کردن در حقیقت بعد از جلسات آروماتراپی باعث ایجاد رایحه دلپذیر روغن ژرانیوم می شود.

عطر روغن ژرانیوم

منعقد کننده خون

این ویژگی خاص تقریباً نمادی از هموستاتیک است، همراه با یک تفاوت جزئی. روغن ژرانیوم به عنوان یک روش استیک همزمان به معنای هموستاتیک بودن نیز هست زیرا ویژگی های قابض دارد. یک منعقد کننده خون، دقیقاً مانند روغن ژرانیوم، باعث انقباض رگ های خونی می شود و بنابراین گردش خون را کاهش می دهد یا حتی متوقف می شود. این روغن اغلب برای بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا مضر بوده و همچنین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی درست مانند آترواسکلروز، حملات قلبی و همچنین سکته مغزی را افزایش می دهد.

انحطاط عصبی

سلول های میکروگلیال معمولاً مانند آلزایمر و زوال عقل، عناصر جدایی ناپذیر در مبارزه با بیماری های عصبی هستند. هنگامی که سلول های میکروگلیال تحریک می شوند، عوامل ضد التهابی مانند نیتریک اکسید را آزاد می کنند، که با التهاب در مسیرهای عصبی که ممکن است باعث تخریب عصبی شوند، مبارزه می کنند. ثابت شده است که روغن ژرانیوم باعث تحریک این سلول های میکروگلیایی می شود، در نتیجه، رابطه هم افزایی بین روغن شمعدانی و همچنین مواد شیمیایی طبیعی مغز می تواند از خطرناک بودن و همچنین احتمالاً مرگبار بودن این بیماری ها جلوگیری کند.

ضد درد عصبی

روغن شمعدانی توانایی مقابله با درد عصبی را در هر زمان که از روی پوست استفاده شود، دارد. مطالعات در حال توسعه نشان می دهد که استفاده از روغن ژرانیوم بر روی پوست می تواند درد ناشی از زونا که توسط ویروس تبخال ایجاد می شود را کاهش دهد . مطالعات حاکی از آن است که قدرت محصول مورد استفاده حائز اهمیت است، زیرا به نظر می رسد قدرت روغن ژرانیوم در غلظت 100٪ تقریبا دو برابر بیشتر از غلظت 50٪ است، بنابراین به یاد داشته باشید وقتی که برای خرید روغن ژرانیوم اقدام می کنید، غلظت آن را مد نظر داشته باشید.

برای مبارزه با درد عصبی به همراه روغن شمعدانی، یک روغن ماساژ را به همراه سه قطره روغن شمعدانی و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب مفید را در پوست خود ماساژ دهید،بیشتر روی مناطقی که احساس درد یا تنش می کنید تمرکز کنید.

مقوی

خاصیت تقویتی روغن ژرانیوم همان چیزی است که سلامت کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. از نظر داخلی، می تواند با تأثیرگذاری بر غددهای درون ریز برای کنترل ترشح هورمون ها، آنزیم ها، اسیدها و صفرا، به درستی در بدن کار کند. این روغن منجر به افزایش قدرت و همچنین عملکرد سیستم های تنفسی، گوارشی، گردش خون، عصبی و دفع می شود. همچنین، باعث تقویت صدا و عضلات و پوست می شود و ممکن است ظاهر کلی شما را به میزان قابل توجهی تقویت کند.

روغن شمعدانی برای مو

عامل ضد التهاب

کشف شده است که التهاب تقریباً به همه مشکلات سلامتی مربوط می شود و دانشمندان به شدت در حال بررسی اثرات طولانی مدت التهاب بر سلامتی و کاربردهای احتمالی پزشکی هستند. مطالعات نشان داده است که روغن ژرانیوم احتمالاً در ایجاد داروهای ضد التهابی به همراه مشخصات ایمنی پیشرفته قابل توجه است.

روغن ژرانیوم از واکنش های التهابی در پوست جلوگیری می کند. این روغن می تواند به بدن برای مقابله با مشکلات بهداشتی بیشمار کمک کند. به عنوان نمونه آرتروز التهاب مفاصل است، همچنین بیماری قلبی التهاب شریان ها نمونه ی دیگری است. به جای مصرف دارو برای کاهش درد مفاصل یا حتی پایین آمدن سطح کلسترول، کاهش التهاب در بدن اولویت و ضرورت بیشتری دارد.

ضد انگل

این ویژگی خاص برای کلیه آن دسته از کودکانی (همراه با تعداد محدودی از بزرگسالان) که از کرم های روده رنج می برند بسیار مفید است. روغن ژرانیوم واقعاً یک ضد انگل است و ممکن است به شما کمک کند تا از شر این مشکل ناخوشایند خلاص شوید.

دافع حشرات و بهبود دهنده نیش حشرات

روغن شمعدانی مانند ماده دافع در اشکال طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه خود شما دافع حشره شوید، روغن ژرانیوم را به همراه آب مخلوط کنید و آن را در بدن اسپری کنید - این در مقایسه با اسپری هایی که پر از مواد شیمیایی هستند بسیار سالم تر است. همچنین می توانید برای بهبود اثرات، جوش شیرین را به مخلوط اضافه کنید. علاوه بر این، گزش حشرات را نیز بهبود می بخشد و خارش را متوقف می کند. از آن مانند روغن ماساژ بر روی نقاط خارش دار یا حتی تحریک شده برای تسکین استفاده کنید.

درمان مشکلات زنانه

خانم هایی که دچار گرفتگی قاعدگی می شوند با استفاده از روغن ژرانیوم می توانند تسکین پیدا کنند. گرفتگی در قسمت تحتانی شکم، ران و همچنین باسن آرام می شود. روغن به مهار نوسانات خلقی و همچنین تحریک پذیری که از علائم رایج قاعدگی است کمک می کند. برای خانم هایی که علائم یائسگی را تجربه می کنند، روغن برای کاهش ناراحتی بسیار سودمند است. ماستیت یک نگرانی در زنان است که به عنوان یک عفونت در بافت های پستان دیده می شود. ماساژ به همراه روغن ژرانیوم در اطراف بافت های آلوده می تواند به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و همچنین ضد قارچ بودن آن، عفونت را کاهش دهد.

درمان چشم های متورم و پف دار

روغن ژرانیوم خاصیت لازم برای درمان احتباس آب و همچنین تورم را دارد. بنابراین برای چشم های پفی عالی است.

روغن گیاهی ژرانیوم یا شمعدانی

سایر مزایا روغن ژرانیوم

روغن ژرانیوم در مدیریت آکنه، درماتیت به همراه سایر بیماری های پوستی علاوه بر عفونت های بینی، گلو به همراه سایر دستگاه های تنفسی بسیار با ارزش است. تحقیقات نشان داده است که این امر تأثیر مثبتی بر اگزما، نورالژی، سوختگی، زخم، لوزه و همچنین سندرم پس از یائسگی (PMS) دارد. علاوه بر این، تأثیرات موثری در بالا بردن روحیه و همچنین عملکرد ذهنی دارد، که باعث می شود در مدیریت افسردگی، اضطراب طولانی مدت و مسائل عصبی مفید واقع شود.

مزایای روغن ژرانیوم از نظر طب سنتی هند

برای زخم های سرد، 1 قطره را روی یک گلوله پنبه ای قرار دهید و در منطقه آسیب دیده بمالید.

برای سرمازدگی، منطقه آسیب دیده را به همراه تقریبا 5 قطره روغن ماساژ دهید.

برای تعادل خلق و خوی، 2-3 قطره را در دیفیوزر قرار دهید، یا روی یک توپ پنبه ای یا حتی دستمال قرار دهید و 2-3 بار عمیق نفس بکشید.

حمام ساخته شده از 8-10 قطره روغن ژرانیوم ممکن است به کاهش سردرد، سندرم قبل از قاعدگی، استرس و همچنین تنش کمک کند.

برای سلولیت، سندرم قبل از قاعدگی و همچنین یائسگی، 20 قطره را در 1 اونس روغن حامل و ماساژ روی بدن ترکیب کنید. برای رفع سلولیت، در مناطق آسیب دیده ماساژ دهید. برای سندرم قبل از قاعدگی یا PMS و یائسگی، ماساژ بر روی شکم و کمر انجام شود و توجه بیشتر به ناحیه تحتانی کمر باشد.

به عنوان ماده دافع پشه، از 5 قطره در دستگاه بخور استفاده کنید. همچنین ممکن است برای سم زدایی قوی تر با سیترونلا ترکیب شود.

برای رفع تنش و استرس که استراحت شب عالی را مختل می کند، 4 قطره را روی بافت یا توپ پنبه ای بگذارید و در قسمت بالش قرار دهید.

برای مشکلات پوستی (یعنی آکنه، قارچ پای ورزشکار، سرماخوردگی، شوره سر، اگزما و غیره) 2-3 قطره را روی توپ نخی قرار داده و در منطقه آسیب دیده قرار دهید.

برای کمک به رفع تنش و استرس، از 2-3 قطره در دیفیوزر استفاده کنید. همچنین می توانید برای ماساژ آرامش بخش از 2-3 قطره در 1 اونس روغن حامل استفاده کنید.

برای مشکلات تنفسی، از 5 قطره به صورت بخار استفاده کنید.

برای تسکین گلو درد و همچنین برای کمک به مبارزه با عفونت لوزه، از 2-5 قطره در دستگاه بخور استفاده کنید و هوای آن را استنشاق نمائید.

به عنوان محرک، از 8-10 قطره روغن در حمام استفاده کنید یا از 2-3 قطره در حلقه دیفیوزر استفاده کنید.

روغن شمعدانی برای پوست

طرز تهیه روغن ژرانیوم

روغن ژرانیوم با استفاده از تقطیر بخار ساقه ها و برگ های گیاه درست می شود. هنگامی که روغن از برگ های جوان و سبز ساخته شده باشد، آنگاه روغن ژرانیوم با رایحه لیمو ظاهر می شود. با این حال، اگر از برگ های قدیمی تر که رنگ آنها تغییر کرده است بدست می آید، روغن رایحه ای قدرتمند مانند گل رز دارد.

در حالی که روغن ژرانیوم در فروشگاه ها عرضه می شود، می توانید انواع خانگی آن را تهیه کنید. یکی از روشهای تهیه روغن شمعدانی انجام مراحل زیر است :

آنچه شما نیاز دارید

  • برگ های ژرانیوم
  • هاون و گندم
  • روغن حامل مانند روغن جوجوبا
  • ظرف بزرگ با درب
  • کوزه یا بطری های کوچک با درب
  • صاف کننده
  • پارچه

روش تهیه روغن ژرانیوم:

برگ ها را از گیاه ژرانیوم جدا کنید (برگ های بیشتر به معنی تولید روغن بیشتر است).

با تمیز کردن آنها در آب سرد، آفات، خاک و سایر بقایای برگ ها را از بین برگ ها جدا کنید.

برگ ها را به سادگی و با ملایمت در پارچه یا حوله کاغذی خشک کنید.

با استفاده از هاون و گندم، برگ ها را بفشارید تا کاملاً پوره شوند و همچنین خمیری مانند شوند. برگ های خرد شده را برای چند ساعت کناربگذارید.

پس از آن، برگ های کوبیده شده را به ظرف بزرگ منتقل کنید. مقداری روغن حامل برای پوشاندن برگ ها بریزید . سپس ظرف را پر از آب کرده و آن را در جای خنک و خشک به مدت 2 هفته کنار بگذارید.

پس از تمام شدن دو هفته ، به عطر روغن نگاه کنید. شما ممکن است برگ های آن را افزایش دهید تا به تقویت عطر و بوی آن تا یک هفته دیگر کمک کند. اگر عطر خیلی قوی است، کافی است مقداری روغن برای رقیق کردن محصول نهایی تهیه کنید.

برای ذخیره، روغن ژرانیوم را در ظرف های کوچک استریل یا بطری ها از طریق یک صاف کن کشیده شده با پارچه بریزید. این مرحله می تواند برگ های خرد شده را از روغن جدا کند. به محض انتقال روغن، بطری ها / کوزه ها را آب بندی کرده و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

خواص روغن ژرانیوم

اثرات جانبی روغن گل شمعدانی

روغن ژرانیوم صدها سال است که فقط به عنوان یک گیاه درمانی علائم و نشانه های قاعدگی و یائسگی استفاده می شود. ژرانیوم از ترپین ها تشکیل شده است، یک ماده طبیعی است که حشرات آن را دوست ندارد، بنابراین از آن به عنوان یک ماده دافع کننده حشرات طبیعی نیز استفاده می شود. گزارشات عوارض جانبی ژرانیوم بسیار نادر است و به طور گسترده ثبت نمی شود. توصیه می شود در صورت بارداری یا حتی شیردهی، در استفاده از روغن ژرانیوم احتیاط کنید.

تحریکات پوستی

روغن ژرانیوم بعنوان یک ماده تحریک کننده قلمداد می شود و افراد با پوست بسیار حساس با روغن شمعدانی خالص دچار مشکلاتی می شوند. درست قبل از استفاده از آن در منطقه بزرگتر، یک آزمایش کوچک را انجام دهید.

کم آبی

ژرانیوم واقعا یک ادرارآور طبیعی است. این بدان معنی است که به بدن کمک می کند آب اضافی را از بین ببرد. در صورت مصرف روغن ژرانیوم به صورت خوراکی، آن را با تقریبا با هر مدر طبیعی مانند چای سبز ترکیب نکنید و باید اطمینان حاصل کنید که روزانه کمتر از 32 اونس آب نمی نوشید.

اثرات ضد اسپاسم

روغن گل ژرانیوم برای تسکین معده و روده در نظر گرفته شده است و این امر به جلوگیری از گرفتگی کمک می کند. در حین بارداری، رحم به طور معمول منقبض می شود و در زمان رشد برای جنین گسترش می یابد. در حالی که هیچ داده علمی برای کمک به این مفهوم وجود ندارد که اثرات ضد اسپاسم روغن ژرانیوم ممکن است در حین بارداری خطر قابل توجهی ایجاد کند، معمولاً بهتر است از آن به دور باشید و هنگام بارداری از روغن ژرانیوم دوری کنید.

خواص روغن ژرانیوم (شمعدانی)برای سلامت ، درمان و زیبایی + عوارض

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی