زندان برای مهریه

جزئیاتی از طرح حذف زندان برای مهریه

تاریخ انتشار : 13 آبان 1398کد مطلب : 3988زمان مطالعه : 2 دقیقه
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی جزئیات طرح حذف زندان از مهریه را تشریح کرد.

تکذیب ممنوع شدن زندان برای مهریه

ایسنا: سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت که طرحی در کارگروه این کمیسیون تصویب شده است که به موجب آن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند حتی برای مهریه یک سکه هم به زندان نمی روند. 

حجت الاسلام حسن نوروزی در توضیح طرح مربوط به حذف زندان از مهریه گفت:کارگروهی در کمیسیون حقوقی طرحی درباره تعدیل مهریه را بررسی و تصویب کرده است که به موجب آن اگر مردی توانایی و ملائت برای پرداخت مهریه نداشته باشد به زندان نمی رود. حتی اگر مهریه آن خانم یک سکه باشد. 

وی توضیح داد:اگر آن مرد ملائت داشته باشد و مهریه را پرداخت نکند و علی رغم توان مالی لجبازی کند حکومت می تواند ورود کند و از او مهریه را بگیرد. 

نوروزی خاطرنشان کرد:ما می خواهیم کاری کنیم که مهریه به سمت نقدی شدن رود نه اینکه شاهد مهریه های 500 و یا 1000 سکه باشیم، لذا اگر پشتوانه کیفری پرداخت مهریه برداشته شود مردم خود به خود به سمت نقدی شدن مهریه می روند. باید قانونگذاری طوری باشد که این اتفاق رخ دهد. 

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد:تعداد زندانیان به خاطر پرداخت مهریه 4500 نفر بود که اکنون تبدیل به 1300 نفر شد، حرف ما این است که وقتی دو نفر خانم و آقا برای زندگی شان با یکدیگر صحبت می کنند و مهریه را در نظر می گیرند در واقع قراردادی بین دو نفر بسته شده است پس لزومی ندارد که حکومت به این موضوع ورود کرده و آن آقا را به خاطر عدم پرداخت مهریه زندانی کند. این کار بدون معنا و غیر شرعی است. البته مجددا تصویب می کنند که اگر ملائت داشته باشد و مهریه را پرداخت نکند باید حکومت وارد شود اما اگر ملائت نداشته باشد دیگر دلیلی برای زندانی شدن آن مرد وجود ندارد که به دنبال آن زندگی از هم پاشیده شده و فرزندانش سرگردان شوند. این موضوع درباره بدهی های خصوصی هم قابل تسری است که جنبه کیفری معنایی ندارد مگر آنکه ثابت شود فرد ملائت و توان مالی دارد و در پرداخت لجبازی می کند. 

نوروزی در واکنش به برخی انتقادات مبنی بر اینکه با این مصوبه احتمال افزایش آمار طلاق وجود دارد، گفت:اگر این موضوع تبدیل به قانون شود زندگی ها منطقی تر شده و دیگر بحث پول در میان نیست که با اندک دعوا مهریه به اجرا گذاشته شده و طرف به زندان رود. در این صورت زندگی درست و منطقی خواهد شد. 

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پایان با یادآوری اینکه «این طرح در کارگروه این کمیسیون تصویب شده است» گفت:این طرح باید در کمیسیون حقوقی مورد بررسی قرار گیرد که در صورت تصویب، گزارش آن به صحن مجلس برای بررسی ارجاع خواهد شد.

انتهای پیام/م

جزئیاتی از طرح حذف زندان برای مهریه

35
این مطلب مفید بود ؟32
برچسب : مهریه
وبگردی