ساخت صفحه شطرنج
از نظر بیشتر افراد ساخت صفحه شطرنج کار دشواری است و حتما باید آن را خرید ولی ساختن آن کار بسیار آسانی است.

چطور در خانه یک صفحه شطرنج زیبا بسازیم؟ 

بازی شطرنج طرفداران زیادی دارد و شاید در اکثر خانه ها باشد اما فکر می کنید ساخت آن در منزل کار دشواری است ؟ ممکن است فکر کنید این کار مستلزم یک فرآیند خسته کننده برش و چسباندن 64 مربع کوچک چوب است، اما این حقیقت ندارد این یک پروژه ساده است که تنها چند ساعت طول می کشد ودر طول چند روز تقسیم می شود ممکن است هر چیزی که نیاز دارید را داشته باشید.

به همین ترتیب ما برای کاهش هزینه ها و ایجاد سرگمی ساخت صفحه شطرنج را به شما آموزش می دهیم ؛ آموزش قدم به قدم و تصویری ساخت صفحه شطرنج چوبی همیشه قبل از شروع به انجام پروژه ای که قصد انجام آن را دارید ، از نقشه درست و اندازه های متناسب استفاده کنید.

صفحه شطرنج

 

چیزی که به آن نیاز دارید برای ساخت صفحه شطرنج 

  • اره برقی که برای دقیق تر بودن برش های مورد نیاز اره رو میزی بهترین مورد است
  • گیره های نگه دارنده
  • چسب چوب
  • سنباده مداری
  • مربع کادربندی
  • چوب تیره و روشن

بهتر است چوب از دو گونه با سختی مشابه چوب بلوط و چوب ماهون باشد. افرا هم برای چوب سبک تر خوب است. مخلوط کردن یک چوب نرم مثل چوب کاج با چوب سخت مانند چوب ماهون باعث خواهد شد که فرآیند سنباده سخت تر شود.

مراحل و روش ساخت صفحه شطرنج چوبی 

چوب ها را برش دهید : 

با توجه به فدراسیون شطرنج جهان ابعاد یک تخته شطرنج باید بین 5 تا 6.5 سانتی متر (2 تا 2.5 اینچ)باشد.

اولین قدم، بریدن هشت تکه چوب، چهار تکه از هر رنگ است. نوارها باید عرض 2 اینچ (یا هر چیزی که برای ابعاد مربع انتخاب می کنید)با حداقل 20 اینچ اندازه گیری کنید. اره های رومیزی با دقت و استقامت چوب ها را برش می دهند در صورت نیاز می توانید ازار ه های نجاری استفاده کنید، اما نوعی از لبه صاف برای مقابله با اره ایجاد کنید. 

چوب ها را بهم بچسبانید : 

زمانی که چوب ها را برش می دهید، آن ها را در یک الگوی متناوب (تیره ، روشن، تیره، روشن)قرار دهید. برای هر یک از آن ها، یک طرف را انتخاب کنید تا به طرف بالا باشد طرفی که وقتی تخته کامل شود می بینید). زمانی که آن ها به شیوه ای سازمان دهی شده اند که شما از آن راضی هستید، نوارها را بشمارید زمانی که چسباندن شروع می شود یک راهنمای مفید خواهد بود.

دقت کنید که چسب را به طور مساوی در امتداد لبه هر نوار بزنید. مهم است که چسباندن درست انجام شود که اشیا بعدا از هم جدا شوند.

گیره باید کاملا عمود بر لبه تخته باشد، بنابراین آن ها هیچ لبه ای را ایجاد نمی کنند. اگر از چوب نرم مانند چوب کاج استفاده می کنید، تکه های چوب را بین گیره و تخته قرار دهید تا فشار را توزیع کرده و از لبه تیز محافظت کنید. هنگامی که نوارها به گیره متصل می شود، چسب اضافی را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

ساخت شطرنج

در حالی که چسباندن و گیره ، دو چیز مهم هستند:

اول، بسیار مهم است که حداقل دو طرف به یکدیگر چهار گوش باشند. مهم نیست که طرف مقابل چه شکلی است، اما شما حداقل به برش یکی از لبه ها نیاز دارید که کاملا صاف شود. در حالی که باید با گیره این شطرنج را با قرار دادن درکادربندی مربع در امتداد دو لبه نگه دارید و از یک چکش ، آرام برای زدن روی نوارها استفاده کنید. شاید لازم باشد گیره را کمی شل کنید تا این کار را انجام دهید.

دوم، در حالی که چوبها را می چسبانید ، صفحه را تا جایی که ممکن است صاف نگه دارید. به احتمال زیاد لبه ها را به سمت بالا تاب می دهند و یک افکت کاسه را ایجاد می کنند. بنابراین، در حال چسباندن و گیره زدن، یک حاشیه صاف در بالای صفحه قرار دهید (در عرض و قطر)و تطبیق را در صورت لزوم انجام دهید. بعضی از عدم یکنواختی ها خوب است؛ بعدا آن را تعمیر خواهید کرد. اما خیلی راحت تر است که الان با آن کنار بیایم تا بعدا. 

دوباره نوارها را برش دهید :  

وقتی چسب ها خشک شد، زمان آن رسیده که نوارهای 2 اینچی از تخته ای که درست کرده اید بریده شود. این بار، برش را عمود بر نوارهای اصلی قرار دهید. اگر از اره میزی استفاده می کنید، مراقب باشید. از آنجا که با نوارهای 20 اینچی مواد خام شروع کردید، این کار حداقل نه قطعه نوار می دهد. یکی هم به صورت امتحانی و اضافی هست که ممکن است بشکند و یا خوب به نظر نرسد.

ساخت شطرنج خانگی

دوباره نوارها را به هم بچسبانید : 

نوارها را بردارید، هر کدام از آن ها شامل هشت مربع است، و دوباره آن ها را طرح بندی کنید این بار به همه آن ها ضربه بزنید می توانید صفحه شطرنج خود را ببینید که دارد شکل می گیرد. هنگامی که شما این نوارها را شکل می دهید، نوارها را بشمارید و آن ها را به هم چسب بزنید و به تمام کارهایی که در زمان اول انجام دادید، توجه کنید. 

سنباده زدن صفحه:

وقتی چسب خشک می شود، سنباده بزنید . زمان صرف شده در این مرحله بستگی به این دارد که شما در طول هر مرحله چقدر صفحه را صاف نگه داشته اید.

سنباده صفحه شطرنج

حاشیه را به آن اضافه کنید : 

برای زیباتر شدن، یک حاشیه اضافه کنید این می تواند به همان اندازه که دوست دارید باشد. با یک نوار 3/4در 1 اینچی ازچوب کاج حاشیه ایجاد کنید .پایه ای به ضخامت 1 اینچ برای حاشیه درست کرده ، بنابراین وقتی روی یک میز قرار می گیرد، کل مساله روی حاشیه قرار دارد نه روی صفحه این باعث می شود که کمان بسیار کمی روی صفحه در طول چسب نهایی ایجاد شود. در صورت لزوم با سنباده از بین ببرید.

آموزش ساخت صفحه شطرنج چوبی ارزان و زیبا

3.829
این مطلب مفید بود ؟227
منبع : yradvice / بخش دنیای مد نمناک/ن/م.ح
برچسب : شطرنج
وبگردی