تعدیل مهریه

شرایط پیش پرداخت و تعدیل مهریه چیست؟

کد مطلب : 47932تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 3 دقیقه
قانونگذار امکانی را برای زوج و زوجه در نظر گرفته تا بتوانند بعد از اعسار، درخواست در تعدیل مهریه را داشته باشد.

آیا امکان تعدیل مهریه وجود دارد

در قانون قدیم مهریه قابل تعدیل نبود ولی در حال حاضر به نرخ روز ارزیابی می شود.یعنی در صورتیکه زوج بعد از ارائه ی دادخواست اعسار و تعیین شرایط پرداخت باز هم قادر به پرداخت نباشد میتواند دادخواست تعدیل در تقسیط بدهد تا شرایط اقساط به نفع زوج باشد.

مطابق قانون زن مالک مهر می باشد، لذا حق خواهد داشت تا هر زمان مهر را از همسر خود مطالبه نماید. این در حالی است که ممکن است مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، لذا ناگزیر به تقدیم دادخواست اعسار گردد.

در حال حاضر و با توجه به مقررات فعلی در چنین شرایطی زن در بعضی موارد مجبور خواهد بود تا با اثبات ملائت مرد، ادعای مرد مبنی بر عدم تمکن مالی را رد نماید. به عبارتی دیگر در مواردی مرد از بار اثبات ادعای خود مبنی بر عدم ملائت و تمکن مالی معاف خواهد بود. بنابراین این زوجه خواهد بود که ملزم می باشد تمکن مالی زوج را اثبات نماید.

اما همیشه اینگونه نیست و زوجه توفیق در اثبات این امر به دست نمی آورد. و یا آنکه فی الواقع مرد تمکن مالی برای پرداخت مهریه همسر خود را دارا نمی باشد. از همین روی همواره امکان مواجهه با حکم اعسار از سوی دادگاه وجود خواهد داشت.

 تعدیل مهریه

شرایط تعدیل مهریه

این حکم نیز به یکی از دو حالت ذیل نمودار خواهد شد:

حالت اول، مدیون محکوم معسر متمکن از پرداخت بدهی خود به نحو اقساط شناخته می شود.

حالت دوم، مدیون محکوم معسر متمکن از پرداخت بدهی خود در مهلت مناسبی می گردد.

اما آنچه که در ادامه بدان خواهیم پرداخت این مطلب خواهد بود که تغییر اتفاقات آینده مانع ایجاد تغییر در حکم نخواهد شد. به عبارتی دیگر تغییر وضعیت مالی امری حدوثی خواهد بود، لذا احوال مالی افراد هر روز ممکن است به گونه ای دیگر رقم خورد. بنابراین ممکن است معسر امروز، فردا از اعسار خارج گردد. پس این تغییر شرایط تاثیر گذاری زیادی خواهد داشت به طوریکه مقدمه ای برای تقدیم دادخواست تعدیل قرار خواهد گرفت.

تعدیل نیز همواره دارای دو جنبه خواهد بود:

جنبه اول، جنبه منفی یا همان کاهش مبلغ

جنبه دوم، جنبه مثبت یا همان افزایش مبلغ

به طور مثال مرد بعد از صدور حکم اعسارش، صاحب ارثی می گردد، یا حقوق کارمندی اش بیشتر می شود. با این اوصاف وی را دیگر نمی توان معسر به صورت مطلق تلقی نمود. لذا همواره زوجه وی این امکان را خواهد داشت تا تغییر شرایط پرداخت مهریه را از دادگاه بخواهد. دادگاه نیز با درنظر گرفتن اوضاع و احوال مسلم قضیه در راستای صدور حکم به تعدیل از جنبه مثبت آن اقدام خواهد نمود. البته در فرضی که وضعیت مالی زوج معسر به یکباره تغییر کند و بهبود یابد دیگر تقدیم دادخواست تعدیل موضوعیت نخواهد داشت، لذا در این حالت امکان اجرای کامل حکم از آن محل وجود خواهد داشت.

از طرفی دیگر ممکن است که زوج معسر دچار نقصان یا بیماری گردد و تا مدتی قادر به انجام کار نباشد، در این حالت وی می تواند تعدیل مهریه از جنبه منفی آنرا از دادگاه به موجب دادخواست درخواست نماید.

قانونگذار نیز در تبصره دو ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بیان داشته است که محکوم علیه و محکوم له هر دو امکان تقدیم دادخواست تعدیل را خواهند داشت.

شرایط پیش پرداخت و تعدیل مهریه چیست؟

3.113
این مطلب مفید بود ؟85
برگرفته از میزان -/ ر
برچسب : مهریه
2 نظر به ثبت رسیده است
مصطفی بزرگواری نیا1397-06-28
کاش زن یک خرده وفادارگذشت مهربونی داشت مهریه که من ندارم پول هیچی حتی خانوادش هم میدونستن ومن ونابودکردن دلم روشکستن چراقانون جواب نمیده اخه خدا کاش مشکل جوان هامیشد حل کنید
335
متعجب1397-05-19
بازم عجیبه. الان دیگه زنهای خوب سعی میکنن زندگیشونو درست کنن و مردها هم از این فرصت استفاده کرده اموالشونو به نام یکی میزنن تا از اعسار استفاده کنند اونوقت به زنه قدر سیر کردن شکمشم نمیرسه. از اون طرف یه سری زنها هستن کارشون مهریه گرفتنه که این مدلی ها تا حد ممکن نمیزارن فکر مرد کار کنه چه برسه بخواد از اعسار استفاده کنه. به نظرم قانون باید تا ده سال قبل از تقاضای مهریه هم بررسی کنه و اگه مورد مشکوکی بود اقدام اساسی کنه. قوانین فعلی فقط به نفع کلاهبردارها و افراد ظالم هست
262
وبگردی