عدم تمركز
عدم تمرکز و خیال پردازی یکی از عوامل مخرب در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می باشد که با چند تکنیک ساده ضد حواس پرتی می توانید از آن جلوگیری کنید.

فوت و فن جلوگیری از عدم تمرکز و حواس پرتی در حین درس خواندن

همان طور که می دانید تمرکز در همه عرصه های زندگی مهم است زیرا با حفظ تمرکز می توان فکر را هدایت کرد و به نتیجه دلخواه رسید اما حواس پرتی و عدم تمرکز در زمینه تحصیل، به عنوان یکی از عوامل مخرب، شما را از پیشرفت تحصیلی باز می دارد. به همین دلیل در این بخش از سبک زندگی نمناک به روش های جلوگیری از عدم تمرکز و حواس پرتی در حین درس خواندن می پردازیم.

عدم تمرکز

برنامه یا لیست تهیه کنید:

تمرکز و کار روی چند فعالیت درسی مختلف با هدف تحویل آنها در زمان مقرر میتواند استرس زا باشد. وقتی به انجام کاری مشغول هستید ، احتمال فراموش کردن کارهای دیگر وجود دارد. با یک برنامه ریزی مناسب می توانید زمان مقرر را برای کارایی بیشتر تنظیم و مدیریت کنید.

زمان هایی که بیشترین بازده را دارید به انجام تکالیف و فعالیت های خود اختصاص دهید. برنامه ریزی به شیوه ی دیجیتالی به شما کمک می کند تا زمان کلاس ها و تکالیف خود را پیگیری کنید و برنامه ریزی کاغذی برای کسانی که تمایل به نوشتن لیست کارها و تنظیم قرار ملاقات ها به صورت دستی دارند مناسب است.

مطالعات نشان می دهد که نوشتن مطالب به صورت ساده به تقویت تمرکز و حافظه کمک می کند اما اگر تصمیم به استفاده از روش دیجیتالی دارید، می توانید به راحتی برنامه مربوطه را در تلفن همراه نصب و یادآور آن را تنظیم کنید.

هشدارها را خاموش کنید:

اعلان ها و پیامک های مداوم، تمرکز هر دانش آموزی را بر هم میزند. تلفن خود را روی حالت خاموش یا «مزاحم نشوید» قرار دهید و  صفحات غیرضروری را در رایانه ببندید. در صورت نیاز به اینترنت یک صفحه را باز نگه دارید و برای جلوگیری از حواس پرتی سایت و برنامه های غیر ضرور را مسدود کنید. 

خاموش کردن گوشی

کارها را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنید:

با تقسیم فعالیت های بزرگ به کارهای کوچکتر، انجام تکالیف را به تاخیر نیاندازید. بهتر است از انجام کارهای کوچک شروع کنید. اگر در مطالعه یا انجام کاری مشکل دارید ، وقت خود رابه طور موثر تقسیم کنید. به ازای هر 45-50 دقیقه فعالیت درسی، 10 دقیقه استراحت کنید. مطالعات نشان می دهد که استراحت می تواند به شما در حفظ اطلاعات و افزایش بهره وری کمک کند.

از هدفون استفاده کنید:

در صورت زندگی در محیط های پر سر و صدا، از هدفون های خنثی کننده نویز استفاده کنید. گوش دادن به موسیقی از طریق هدفون می تواند صداهایی مانند صدای صحبت، کارهای ساختمانی و... که موجب حواس پرتی می شود را کاهش دهد. اگر چه بسیاری اقات، موسیقی همراه با شعر می تواند موجب حواس پرتی بیشتر شود، به همین دلیل محققان برای بهبود تمرکز ، گوش دادن به موسیقی کلاسیک و بدون کلام یا ساز را پیشنهاد می کنند.

استفاده از هدفون

مکان مناسب برای انجام فعالیت های مدرسه پیدا کنید:

بعضی از دانش آموزان تمرکز بهتری در سر و صدا ی کم دارند، در حالی که برخی دیگر برای تمرکز باید در مکانی بی سر و صدا باشند. با سبک کار و فضای مورد علاقه خود آشنا شوید. به طور مثال آیا شما فردی هستید که در سکوت کتابخانه عملکرد بهتری دارید؟ یا کافی شاپ با صدای محیط را ترجیح می دهید؟ فضا های مختلفی را برای مطالعه امتحان کرده و سپس بازدهی خود را در هر جلسه بسنجید.

میز کار خود را مرتب کنید:

آیا میز کار شما نامرتب است؟ آیا به مانیتور رایانه برچسب زده اید؟ در این صورت، وقت آن است که میز و فضای اطراف خود را مرتب کنید. یک فضای کاری نامرتب می تواند شما را از انجام کار باز دارد. فقط وسایل ضروری را درروی میز کاری یا اطرف خود نگه دارید. فضای کاری تمیز و مرتب به کاهش اضطراب و ایجاد انگیزه کمک می کند.

به خودتان جایزه بدهید:

انگیزه نقش مهمی در موفقیت دارد، به همین دلیل پاداش دادن راهی خوب برای تشویق و انگیزه شروع یک کار است. به عنوان مثال، اگر مقاله ای را بدون هیچ حواس پرتی به پایان رساندید، به خود جایزه ای مانند تماشای یک برنامه تلویزیونی یا یک زمان استراحت بدهید.

اگرچه مشغله های کاری و درسی حواس شما را پرت می کند اما اجازه ندهید حواس پرتی شما را از رسیدن به اهداف باز دارد. با انجام مراحل ذکر شده، می توانید بهره وری را در کمترین زمان بهبود ببخشید.

تماشای تلویزیون

نکات طلایی ساده ولی موثر برای رفع عدم تمرکز در درس خواندن

 • یک برنامه درسی حجمی و اجباری داشته باشید و خود را مقید کنید که در یک زمان خاص درس مشخص شده را بخوانید.
 • از روش تند خوانی برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازنه استفاده کنید. 
 • پویا و فعال مطالعه کنید وضمن مطالعه حتما خلاصه برداری و نکته برداری کنید. با این کار و وارد کردن داده های زیادی به مغز، مغز درگیر پردازش این داده ها و ثبت اطلاعات می شود و فرصتی برای خیال پردازی نخواهد داشت.
 • تنها بر روی یک مبحث متمرکز شوید تا مغز بهتر بتواند داده های ورودی را تحلیل و ثبت کند.
 • عصبانیت و هیجان زیاد، دشمنان تمرکز هستند پس آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید. 
 • هنگام مطالعه تست طرح کنید و حتما تست های مبحث خوانده شده را بزنید. 
 • نوشتن درحین مطالعه یکی از عوامل اصلی موفقیت در یادگیری تکنیکی مطالب و دشمن حواس پرتی است. 
 • هنگام مطالعه سعی کنید مغز را به سمت مطالب قدیمی تر خوانده شده هدایت کنید و سعی در به یادآوری مباحث کنید. 
 • افکاری غیر از درس خواندن خود را روی یک کاغذ یادداشت کنید تا در مکانی دیگر به آن فکر کنید.
 • بعداز هر 45 دقیقه مطالعه، 10دقیقه استراحت کنید، این استراحت کوتاه، باعث خون رسانی بیشتر و ایجاد تمرکزی بالاتر می شود.
 • هنگام شروع مغز به خیال پردازی با صدای بلند درس بخوانید. 
 • تمرین کنید با کوچکترین حرکت و صدایی حواستان پرت نشود.
 • حتما یک رقیب در سطح خود و هم رشته داشته باشید تا از ترس عقب ماندن از رقیب تمام حواستان به درسها جمع شود.
 • خستگی یا گرسنگی در حین مطالعه باعث عدم تمرکز در مطالعه می شود پس کمی استراحت کرده و غذا بخورید.

بهترین روش جلوگیری از عدم تمرکز حین درس خواندن

4.61022
این مطلب مفید بود ؟93191
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
وبگردی