فریدون جیرانی

واکنش فریدون جیرانی به خبر درگذشت علی معلم

تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395کد مطلب : 46162زمان مطالعه : 2 دقیقه
فریدون جیرانی در واکنش به خبر درگذشت علی معلم سال 95 را تلخ ترین سال دانست و به خانواده علی معلم تسلیت گفت.

تسلیت فریدون جیرانی به خانواده علی معلم

علی معلم نویسنده، ناشر، منتقد، تهیه کننده، کارگردان، مجری تلویزیون , سردبیر و مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر است که در 54 سالگی درگذشت.

فریدون جیرانی کارگردان سینما در واکنش اش به این خبر نوشت:«تلخ ترین سال بود. سالی که با عمل جراحی عباس کیارستمی شروع شد و با مرگ علی معلم تمام شد که هنوز تمام نشده است .

فریدون جیرانی

علی معلم و فریدون جیرانی

 «خبر تلخ مرگ معلم را در خیابان شنیدم، درمیشیان(کارگردان) آنقدر ناراحت بود که قادر نبود، خبر را به من درست بدهد. کلماتی را پیدا نمی کرد که یک دفعه مرا شوکه نکند و بالاخره گفت.

دقایقی بی هدف راه رفتم ، اصلا بهت زده بودم. همین چند روز پیش بود که تلفنی مفصل با هم حرف زدیم. دیروز بود که مجله اش روی کیوسک آمد با عکس فیلم «گشت دو» و هنوز تُن صدایش و حرف زدن مسلطش در استفاده ی درست از کلمات در ذهنم هست.

 سخنور بی نظیری بود. کاریزما داشت و در مصاحبه ها می توانست همه را ساکت و مجذوب کند. سواد داشت،سواد سینمایی، سواد اجتماعی، سواد سیاسی و اصلا می شد گفت؛ در دو حرفه ای که کار می کرد تک بود. تک بود و این تک بودن فقط به سواد و سخنوریش برنمی گشت، رفیق باز هم بود. باندباز هم نبود. مجله اش با همه بود و اصلا مجله اش که آمد در کنار «گزارش فیلم» قرار بود، تک صدایی را به چندصدایی تبدیل کنند، البته «دنیای تصویر» مجله جریانی خاص نبود، خودش یک جریان بود و می خواست جریان سومی بسازد وسط روشنفکری و سینمای مردمی و توانسته بود مجله اش را با این خط تفکر نگه دارد.

 وقتی با او در «فیلم نت» مصاحبه کردم، میزان بازدید کننده از این مصاحبه حکایت از میزان محبوبیت اش داشت. من از آغاز کارش در مطبوعات و در اولین شماره ی مجله اش آمدم کنارش تا فضای سینما را از تک صدایی خارج کند.

 قرار بود باهم یک کار سینمایی بکنیم که نشد و آن کار را فتحی انجام داد. من در آغاز راه افتادن «هفت» پیشنهادم برای اجرا معلم بود که اصلا او شروع کننده ی برنامه های سینمایی بود.

مهمان آخرین قسمت «جُنگ هنر» من بودم که به خاطر فیلمنامه ی «در آرزوی ازدواج» شرکت کرده بودم.

برنامه ضبطی بود. وقتی برنامه پخش شد به دلیل پخش قسمتی از فیلم، برنامه تعطیل شد. تهیه کننده ی برنامه چند سال پیش مُرد

و حالا.........

معلم بهترین دوست من بود و دوست تمامی سینمایی هایی که گله های شان را از مسایل و مشکلات، پیش او می بردند که او به همه ی آنها دلگرمی می داد و کمک شان می کرد. او یاور سینمای مردمی و خوب روشنفکری بود و یاور مدیرانی که گوش می دادند به انتقادات و همراهی می کردند با همه ی سینما نه بخشی از سینما.

سال تلخی بود از مرگ کیارستمی تا مرگ علی معلم. به همسر خوبش و پسران باشعورش تسلیت می گویم. با رفتن او ما تنها شدیم.»

 علی معلم 23 اسفند ماه به دلیل ایست قلبی درگذشت.

واکنش فریدون جیرانی به خبر درگذشت علی معلم

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
برگرفته از دیباچه -/ح
وبگردی