قانون موفقیت
خیلی از افراد موفق دنیا مانند بیل گیتس برای دستیابی به موفقیت از یک قانون 5 ساعته استفاده کرده اند که آشنایی با این قانون می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

قانون 5 ساعته موفقیت افراد مشهور و ثروتمند جهان

یک روز معمولی را تصور کنید. مثلاً خسته و کوفته از سر کار برگشته اید، گرسنه هستید و دلتان می خواهد فقط روی مبل دراز بکشید، چیزی برای خوردن آماده می کنید و سپس مقابل تلویزیون می نشینید. چند ساعت بعد متوجه می شوید که چند قسمت از یک سریال را پشت سرهم تماشا کرده اید. انجام چنین پروسه ای هیچ اشکالی ندارد اما شاید عادت سالمی محسوب نشود. به همین دلیل است که افراد موفق در جهان؛ زمان های خالی خود را هم به یادگیری می پردازند.

به عنوان مثال توماس کورلی در طول 5 سال مطالعه جدی و به دست آوردن ثروت بسیار زیاد، متوجه شده در طول این سال ها اصلاً تلویزیون تماشا نکرده است. به جای آن کتاب های زیادی مطالعه کرده که فقط برای سرگرمی نبودند. همچنین زمان های زیادی را هم به کتاب های صوتی گوش می کرده است.

کتاب خواندن

اصلا جای تعجب نیست که بدانید افراد موفق کتاب زیادی مطالعه می کنند. ممکن است هر ماه حداقل دو الی چندین کتاب بخوانند. شما نیز می توانید از همین روش الگو برداری کنید.

اگر سرتان خیلی شلوغ است، می توانید در طول مسیر به پادکست ها و کتاب های صوتی گوش دهید. پس بهانه جویی را کنار بگذارید. حتی رئیس جمهور های موفق دنیا هم در طول کار زمانی را پیدا می کنند و به مطالعه می پردازند . به نظر شما آن ها با وجود مشغله زیاد، چگونه برای مطالعه وقت می گذاشتند؟ آنها به قانون پنج ساعته پایبند بودند که در این قسمت از نمناک آن را به شما شرح می دهیم.

قانون 5 ساعته موفقیت چیست ؟

قانون پنج ساعته توسط مایکل سیمون طراحی شد که چیز های زیادی در مورد آن نوشت. مفهوم این قانون بسیار ساده است و این قانون می گوید:فرقی ندارد که افراد موفق چقدر سرشان شلوغ باشد. آن ها حداقل یک ساعت در روز یا 5 ساعت در هفته به یادگیری و تمرین می پردازند و این کار را در کل زندگی شان انجام می دهند.

او همچنین به افراد موفقی اشاره کرده است که در طول زندگی مدام به دنبال یادگیری بودند. مثلا فرانکلین معمولاً مطالعه را صبح ها انجام می داد. صبح زود بیدار می شد تا هم مطالعه کند و هم بنویسد. او اهداف شخصی مختلفی داشت و همیشه هم به نتایج خوبی می رسید و سطح زندگی خود را با همین مطالعه ارتقا داده بود.

سه اصل مهم در قانون پنج ساعته موفقیت

امروزه رهبران موفق دنیا از این قانون پنج ساعت پیروی می کنند و سه اصل مهم را در آن به کار می گیرند.

انسان های موفق

خواندن:

میلیونر های خود ساخته مثل مارک کوبان و دان گیلبرت، هر روز بین 1 الی 3 ساعت مطالعه می کنند. آن ها عقیده دارند که مطالعه علاوه بر افزایش آگاهی، ذهن را باز می کند و باعث می شود که سرعت عمل، تفکر و پیدا کردن راه حل های مختلف افزایش پیدا کند. شاید نتوانید از همان روز اول یک ساعت یا چند ساعت مطالعه کنید و به آن پایبند بمانید. پس بهتر است که از مطالعه 20 دقیقه الی 30 دقیقه شروع کنید. همیشه یک کتاب همراهتان داشته باشید و هر زمان که منتظر بودید تا کاری را به انجام برسانید، مقداری از آن را مطالعه کنید. همچنین می توانید از کتاب های صوتی یا الکترونیکی استفاده کنید.

بازتاب :

قانون 5 ساعته بعد از خواندن، به بازتاب و تفکر اشاره می کند. تمرکز کردن روی گذشته به شما این فرصت را می دهد که اشتباهاتتان را پیدا کنید و دوباره آن ها را ارزیابی کنید. در نتیجه به هدفتان نزدیک تر می شوید و کیفیت زندگی خود را ارتقا می دهید.پس سعی کنید زمانی را برای بازتاب برنامه ریزی کنید. بعد از ناهار حدود 15 الی 20 دقیقه، زمانی را به انجام تفکر و مشاهده بازتاب ها اختصاص دهید یا حتی می توانید 5 تا 10 دقیقه به صورت روزانه بعد از محل کار به انجام این کار بپردازید.

فکر کردن

به سوالاتی که دوست دارید به پاسخش برسید فکر کنید. حتی پرسیدن دو الی سه سوال برای هر روز کافی است. به عنوان مثال اگر قرار است وارد کنفرانسی شوید، به این فکر کنید که راه های کلیدی برای برگزاری بهتر کنفرانس چیست یا من چگونه می توانم بیزنس خودم را ارتقا دهم.

تجربه:

سومین و آخرین اصل مهم در قانون پنج ساعته تجربه است. بین فرانکلین و توماس ادیسون جز مخترعان بسیار نامدار و متفکرانی بودند که علت آن هم چیزی جز تجربه نبود. تجربه در زمینه های مختلف بسیار ارزشمند است زیرا شما به شکل واقعی و عملی با چیزهای مختلف روبرو می شوید و دیگر بر اساس فرضیه و حدس و گمان پیش نمی روید. تجربه به شما نشان می دهد که چه چیزی کار آمد است و باعث می شود که از اشتباهات خود چیزهای زیادی بیاموزید و بازخورد دیگران را ببینید. تجربه مهم تر از همه، اصلاً زمان شما را هدر نمی دهد.

تجربه باعث می شود که شما به طور مداوم در حال آزمایش کردن باشید. به همین دلیل متخصصان پیشنهاد می کنند اطلاعاتی را که از مطالعه یاد گرفته اید در زندگی واقعی تجربه کنید. مثلاً اگر راجع به کار گروهی مطالعه کرده اید، سعی کنید که قوانین آن را به صورت داوطلبانه در محل کار پیاده کنید.

 تجربه

5 قانون مهم جهانی برای موفقیت

قانون انگیزه

برای رسیدن به موفقیت انگیزه داشته باشید. شما با داشتن انگیزه و با یک برنامه ریزی اصولی می توانید به هدف خود دست یابید . انگیزه اولیه می تواند دلیل ما برای انجام کارها باشد. انگیزه بالا باعث می شود که فرد انرژی بیشتری صرف هدف خود بکند و این انرژی و تلاش است که باعث می شود به آرامی به هدف نزدیک شود و ضمن کسب انگیزه بیشتر بتواند به مرور به کسب مهارت بپردازد و تجربه بیشتری کسب کند.

قانون تمرکز

نداشتن تمرکز روی هدف یکی از دلایل مهم شکست در رسیدن به اهدف است. یکی از عواملی که باعث می شود افراد تمرکز ذهن نداشته باشند و خیلی راحت اهدافشان را فراموش کنند، حواس پرتی های دنیای امروز است. . شما برای رسیدن به موفقیت باید فکر خود را بر چیزهایی متمرکز کنید که واقعاً طالب آن هستید زیرا هر چیزی را که روی آن تمرکز کرده و به آن فکر کنید در زندگی واقعی، شکل گرفته و گسترش پیدا می کند.

قانون انتخاب

همه ما در انتخاب های افکارمان آزاد هستیم پس انتخاب های درستی نمایید زیرا زندگی ما نتیجه انتخاب های ما تا این لحظه است زیرا کنترل کامل زندگی ما در دست خودمان است.

قانون انتخاب

قانون تفکر مثبت

مثبت فکر کردن یکی از راه های رسیدن به موفقیت و شادی است پس ذهنتان را از منفی نگری دور کنید. شیوه تفکر شما نشان دهنده ی ارزش ها، اعتقادات و انتظارات شماست پس اگر شیوه نگرشتان منفی است، آن را تغییر داده و مثبت بیاندیشید.

قانون تغییر

برای رسیدن به موفقیت انسان باید خود را در برخی شرایط تغییر دهد و انعطاف پذیر باشد. انعطاف پذیری یکی از صفات بارز رهبران موفق است که افراد موفق با کمک استراتژی و انعطاف پذیری بالای خود می توانند به سادگی از شرایط دشوار عبور کنند.

نکات قابل توجه و مهم

  •  کار کردن با یادگیری فرق دارد اگر ساعت زیادی کار کنید، فشار کاری فرصت رشد و یادگیری را از شما می گیرد. براساس قانون 5 ساعته، زمانی جداگانه را به یادگیری اختصاص دهید.
  •  بهره وری یکی از کلیدهای اصلی موفقیت است و با یادگیری متفاوت است و ارتباطی به یادگیری مهارت های جدید و پیشرفت شخصی ندارد پس برنامه ای جداگانه برای پیشرفت شخصی و یادگیری در نظر بگیرید.
  •  چند ساعت در هر هفته را به یادگیری اختصاص دهید و در این زمان کتاب های مفید بخوانید، مستند تماشا کنید و مهارت های جدید را به دست آورید.
  •  از زندگی افراد موفق الگو بگیرید و بدانید که راز و رمز موفقیت آنها دقیقا چه بوده.
  •  زمانی که مطالعه ، یادگیری و تجربه را به یک عادت در خودتان تبدیل می کنید ، احتمال موفقیت و خلاقیت شما در جنبه های مختلف زندگی بالا می رود و می توانید رشد خود را چه در زندگی شخصی و چه در محل کار، شاهد باشید.

قوانین 5 ساعته بیل گیتس و دوستانش برای موفقیت

4.746
این مطلب مفید بود ؟433
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی