تولد
به پایان رساندن کارها
نیمه تمام گذاشتن کارها عادت بدی است که باعث می شود انسان در زندگی به موفقیت نرسد و با آموختن شگرد به پایان رساندن کارها می توانید این عادت بد را کنار بگذارید.

چطور آنچه را که آغاز کرده اید به پایان برسانید؟ 

آیا شما عادت دارید که پروژه های کاری را شروع کنید اما آن ها را به اتمام نرسانید؟ اگر چنین است بدانید که تنها نیستید . بسیاری از افراد عادت دارند که پروژه های کاری را شروع کنند و آن را نیمه کاره رها کنند که این اصلا عادت خوبی نیست . کامل کردن یک پروژه کاری به شکل موفقیت آمیز با برنامه ریزی پیش خواهد رفت . در نتیجه در این مسیر ممکن است با چالش هایی روبرو شوید . حالا اگر شما هم می خواهید کارهایتان را تا آخر دنبال کنید ، راهکارهای این قسمت از سبک زندگی و موفقیت نمناک را در پیش بگیرید.

رسیدن به خط پایان

16 راهکار طلایی برای به پایان رساندن کاری که شروع کرده اید

1. انتخاب گر باشید 

زمانی که یک پروژه کاری را حتی در مقیاس بزرگ انتخاب می کنید ، اول باید مطمئن شوید که به آن علاقه دارید و می خواهید در آن درخشیده شوید و در نتیجه هیجان شما در طول مسیر عاملی برای موفقیت خواهد بود و باعث می شود که در مسیر راه ، از کارتان دست نکشید . کاری که انتخاب می کنید ، باید طبق خواسته خودتان باشد.  

2. منابع مورد نیاز را تخمین بزنید

برای برنامه ریزی باید منابع مورد نیاز را در نظر بگیرید . تخمین بزنید که برای این پروژه خاص چه منابعی در اختیار دارید . چگونه باید آن ها را تعیین کنید؟ و اگر می خواهید در این پروژه بزرگ سرمایه گذاری کنید ، آیا واقعاً منابع آن را در اختیار دارید یا خیر. 

تخمین منابع

3. زمان و انرژی خود را برنامه ریزی کنید 

بعد از اینکه یک برنامه کلی در ذهنتان ایجاد کردید ، باید یک ایده واقع بینانه داشته باشید که چه مدت زمان و چه میزان تلاش برای کامل کردن این کار مورد نیاز است . پس زمان و منابع خودتان را دقیقاً متناسب با هدفی که دارید ، بچینید.

یکی از عواملی که باعث می شود در میانه راه انگیزه خود را از دست ندهید، این است که از قبل برآورد کنید که باید چقدر روی آن پروژه سرمایه گذاری کنید . پس از قبل باید ببینید که برای انجام این کار به چه قدر تلاش و انرژی نیاز دارید . مثلا چند ساعت در روز را باید به این کار اختصاص دهید. 

4. متعهد باشید

زمانی که کاری را شروع می کنید ، به آن متعهد شوید. تمام برنامه ریزی ها را به دقت انجام دهید و همیشه گزینه ای برای خروج از پروژه را از فکرتان دور کنید . یاد بگیرید در هر کاری و در هر رابطه ای به اندازه کافی تعهد داشته باشید. 

داشتن برنامه

5. از کمال گرایی بیش از حد دست بکشید 

بسیاری از ما کارها را به تاخیر می اندازیم  زیرا احساس می کنیم اکنون زمان صحیح و جای درستی نیست. علت آن هم کمال گرایی است  زیرا می خواهیم بهترین خروجی را داشته باشیم . کمال گرایی گاهی اوقات، عامل جلوگیری برای رسیدن به موفقیت است و شما را به چالش نمی کشد . پس سعی کنید این ایده های کمال گرایانه را از خودتان دور کنید. 

6. به نتیجه کار نگاهی بیندازید 

ممکن است این قضیه را تجربه کرده باشید که هر پروژه جدیدی را که شروع می کنید ، سرشار از شوق و انرژی هستید اما کم کم انگیزه شما از بین می رود و این اتفاق بسیار آهسته رخ می دهد . یعنی روی پروژه کلی هیجان دارید اما امید و انگیزه شما کم کم کاهش پیدا می کند . زمانی که به نتیجه کار فکر کنید، دوباره انگیزه می گیرید و دلتان می خواهد که سریع تر آن ها را به انجام برسانید . 

فکر کردن به نتتیجه

7. مسیری را دنبال کنید که بیشترین لذت را برای شما فراهم می آورد

یکی از آسان ترین راه ها این است که پروژه های خود را در یک مسیر منعطف انجام دهید . یعنی فقط یک روش را انتخاب نکنید . روش های متعدد را به کار بگیرید و سعی کنید بهترین و لذت بخش ترین را انتخاب کنید. 

8. پیشرفت خود را ثبت کنید

ثبت کردن پیشرفت به شما کمک می کند که بفهمید در کجای مسیر هستید . بفهمید که برای رسیدن به هدف چه کارهایی کرده اید و در نتیجه انگیزه تان بالا می رود. پس یک برنامه ریزی داشته باشید و  هر هفته پیشرفت خود را ثبت کنید تا انگیزه و سرعت شما نیز افزایش پیدا کند. 

ثبت پیشرفت هفتگی

9. برای کاری که تا به حال به انتها رسانده اید جشن بگیرید

گاهی اوقات به شدت احساس کلافگی می کنید و اصلا انرژی ندارید . بهتر است در این مسیر موفقیت های کوچک و دستاوردهای تان را جشن بگیرید . به خودتان انگیزه بدهید تا سریع تر بتوانید کارها را کامل کنید . 

10. اگر فکر می کنید نتیجه نمی گیرید کار را رها کنید

گاهی اوقات هر چقدر که تلاش می کنید اما می بینید که در نهایت به جایی نمی رسید ، انگیزه و علاقه خود را نیز برای رسیدن به هدف از دست می دهید . این موضوع کاملاً طبیعی است. بعضی از اهداف هستند که باید تغییر داده شوند .  باید بپذیرید که در میانه راه آن ها را رها کنید. پس با خودتان کنار بیایید. 

رها کردن کار

11. سختی ها را بپذیرید

بعضی از افراد فکر می کنند هنگام انجام پروژه ای که دوستش دارند ، در کل مسیر و در هر مرحله از کار لذت می برند اما زمانی که با سختی های زیاد مواجه می شوند ، می فهمند که اینطور نیست . مطمئن باشید هر کاری نیازمند محدودیت و محرومیت از بعضی دیگر از تفریحات زندگی است و در نتیجه خودتان را برای این سختی ها آماده کنید.

12. به نیمه پر لیوان نگاه کنید

آیا با خودتان فکر می کنید که مثلاً امروز پنج ساعت به طور مداوم زمان گذاشتم اما به نتیجه نرسیدم؟ همانطور که در نمناک اشاره شده است بهتر است این گونه فکر کنید که در این 5 ساعت تا حد زیادی کار را پیش برده اید . درست است که به نتیجه ای نرسیدم اما احتمالاً در روزهای بعدی کار راحت تری در پیش دارم و به هدفم چند قدم نزدیک تر شده ام.

خوش بین بودن

13. اثرات مثبت کارتان را شمارش کنید

قطعاً هر پروژه ای که در حال انجامش هستید، تاثیرات مثبتی دارد . آن ها را یکی یکی بشمارید . لیستی از آن ها را برای خودتان تعیین کنید. فواید پروژه ای که در حال کار کردن روی آن هستید را ببینید تا انگیزه شما افزایش پیدا کند.

14. خودتان را مجبور به انجام کار در همان لحظه کنید

زمانی که کار اورژانسی دارید، حتماً آن را انجام دهید . مثلاً اگر کارفرما می خواهد که گزارش ها را ساعت پنج بعد از ظهر ارسال کنید ، حتما سر ساعت این کار را انجام دهید؛ حتی اگر مجبور باشید موقع تایم ناهار هم کار کنید .

اگر استاد دانشگاه از شما می خواهد که گزارش کار را برایش در تاریخ 30 هر ماه ارسال کنید ، حتماً همان روز این کار را انجام دهید؛ حتی اگر مجبور باشید شب ها بیدار بمانید .

 زمانی که یک کاری را با سختی و کمبود زمان به انجام می رسانید ، احساس می کنید که نتیجه کارتان بهتر می شود و نشان می دهد که انسان متعهدی هستید . همین موضوع انگیزه شما را بالا می برد و دیدگاه شما را به خودتان مثبت خواهد کرد . 

کار در شب

15. از قدرت فشارهای بیرونی استفاده کنید

 بعضی از افراد هستند که درونا انسان سخت کوشی می باشند . یعنی بدون اینکه کسی آن ها را مجبور کند 5 صبح بیدار می شوند و  ورزش می کنند . سپس به کتابخانه می روند و تا زمانی که در کتابخانه باز است، به کار و مطالعه خود ادامه می دهند اما بسیاری از ما این گونه نیستیم و باید قدرت فشار بیرونی روی ما وجود داشته باشد . برای اینک ه این فشارها را به کار بگیرید، می توانید راهکارهای زیر انجام دهید: 

  • مثلاً یک نفر را پیدا کنید تا با هم انگیزه یکسانی را داشته باشید
  • یک مربی انتخاب کنید
  • در یک گروه علمی عضو شوید 

16. یک ساعت در روز را به کار کردن روی اهدافتان اختصاص دهید

یک ساعت در روز به هدفتان فکر کنید، آن را بازبینی کنید ، کارهایی که انجام داده اید را بررسی کنید، پیشرفت خود را بسنجید و برای اقدامات بهتر تصمیم گیری داشته باشید .

کار کردن روی هدف به مدت یک ساعت در روز مزایای زیادی به همراه خواهد داشت . پس به آن ادامه دهید که این گونه کم کم به هدف خود نزدیک تر می شوید .

شگرد به پایان رساندن کارهایی که شروع کرده اید

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
وبگردی