لباس عروس
لباس عروس به دلیل رنگ سفیدی که دارد زود لکه دار می شود اما با رعایت برخی نکات از قبل تا بعد از مراسم عروسی می توانید به خوبی از آن نگهداری کنید.

روش نگهداری لباس عروس از قبل تا بعد از عروسی

لباس عروس باید مراقبت بسیار ظریفی داشته باشد . بسیاری از افراد این لباس را کرایه می کنند که در چنین حالتی باید آن را پس بدهند و در نتیجه نه تنها در طول مراسم ، بلکه بعد از آن نیز باید از لباس به خوبی مراقبت کنند . در این قسمت از دنیای مد نمناک راهکارهای نگهداری از لباس عروس را در قبل ، بعد و در طول مراسم به شما توضیح می دهیم .

نگهداری لباس عروس قبل از مراسم

انتقال :

بهتر است که لباس عروس را داخل جعبه مخصوص در صندلی عقب خودرو قرار دهید . فضا برای این لباس کافی باشد و مراقب باشید که فضا به حدی محدود نباشد که به لباس شما فشار وارد شود .

آویزان کردن :

آویزان کردن این لباس را باید بسیار با دقت انجام دهید . می توانید آن را پشت در آویزان کنید اما در بهترین حالت باید آن را داخل محفظه و یا کیف خود نگه دارید تا در مواجهه با آلودگی و گرد و غبار قرار نگیرد . هرگز این لباس را از پنکه سقفی و یا چراغ های آویز آویزان نکنید زیرا ممکن است که سوختگی یا پارگی در لباس اتفاق بیافتد .

فقط زمانی که لباستان نیاز دارد، آن را اتو کنید :

همچنین باید در نظر بگیرید که پارچه تحمل بخار را داشته باشد . اگر نمی توانید پرس و بخار را خودتان انجام دهید ، حتما آن را به یک فرد معتمد و متخصص بسپارید و دقت کنید که اتو را باید در درجه کم بگذارید .

آویزان کردن لباس عروس

نگهداری لباس عروس در روز مراسم

 1. قبل از پوشیدن لباس ، هرگونه عطر و یا موادی مثل اسپری مو را به خود بزنید تا بعدا روی لباستان نریزد و همچنین مراقب باشید که هنگام تن کردن ، لک نشود .
 2. بعد از تن کردن لباس ، از ساقدوش هایتان بخواهید که کفش هایتان را برای شما بیاورند .
 3. اگر مجبور بودید که بعد از تن کردن لباس هرگونه اسپری یا عطری بزنید ، حتما روی لباس خود یک حوله یا پارچه تمیز بیاندازید .
 4. لکه های آن روی لباس را با سشوار و حوله خشک کنید و همچنین می توانید کمی اتو دستی هم روی لکه های خیس بکشید .
 5. سعی کنید که اضافات آرایشی روی صورت نباشد و زمانی که تازگی کرم پودر، پنکک، رژ لب و لوازم آرایشی کمی افت کرد سپس اقدام به پوشیدن لباس کنید . اگر هر کدام از لوازم آرایشی با لباس شما برخورد کرد ، 15 دقیقه صبر کنید و بعد این آلودگی ها را پاک کنید .
 6. لکه های نوشیدنی را هرگز با آب پاک نکنید زیرا رنگ نوشیدنی پخش می شود . آن ها را نیز با همان روش سشوار و حوله خشک کنید .
 7. لکه خون در مقدار کم را می توانید با کمی بزاق دهان خود پاک کنید . آب دهان دارای آنزیم هایی است که خاصیت بی رنگ کنندگی و هم خشک کنندگی دارد، البته به شرطی که این میزان از لکه بسیار کم باشد.
 8. اگر قسمتی از لباس شما دچار پارگی شده ، از ساقدوش های خود بخواهید که هنگام راه رفتن، آن را برای شما نگه دارند .

نگهداری لباس عروس بعد از مراسم

 • دوباره لباس را همان گونه که گفتیم آویزان کنید یا این که آن را سریعا داخل کیسه مخصوص قرار دهید .
 • اگر لباس را خریده اید ، اجازه ندهید که مدت زمان زیادی درون کیسه پلاستیکی یا کمدتان بماند زیرا باعث می شود که بوی بد بگیرد و رنگ آن از سفید به زرد تبدیل شود .
 • اگر لکه ای روی آن مانده بود ، همان شب آن را تمیز کنید و اجازه ندهید که طولانی شود .
 • لباس را در جایی نگه دارید که دارای دمای پایدار و متعادل است . معمولا زیر تخت و کمد مناسب است و هرگز این لباس را در شیروانی و یا زیرزمین قرار ندهید .

لوازم مورد نیاز برای همراه داشتن در روز عروسی

 • پودر بچه
 • سوزن نخ
 • سنجاق
 • یک حوله سفید و تمیز

مراقبت از لباس عروس

نکات مهم در مورد لباس عروس های ابریشمی

 • مراقب تغییرات دمایی شدید در محیط هایی مثل زیر زمین یا شیروانی باشید و لباس عروس را از چنین مکان هایی دور کنید .
 • آن ها را مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندهید .
 • بیش از حد آن را فشرده نکنید . لباس های ابریشمی زود به زود چروک می شوند اما اگر آن را آویزان کنید ، توانایی باز کردن چروک ها را به خودی خود دارد. برای ابریشم های سنگین تر نیز می توایند از اتو استفاده کنید .

طریقه پاک کردن لکه ها از روی نقاط مختلف لباس عروس

ابتدا نقاط کثیف را پیدا کنید

برای یافتن نقاطی که لک شده اند دقیق و کامل لباس عروس مخصوصا دامن لباس را بررسی کنید زیرا دامن اغلب لباس عروس ها بلند است و هنگام حرکت عروس روی زمین کشیده می شود. همچنین لایه های مختلف لباس عروس مثل آستر دامن را بررسی کنید و تمام لکه هایی که روی آن وجود دارد را بیابید و تمیز کنید.

یک ماده شوینده مناسب را امتحان نمایید

برای پاک کردن لکه ها و شستن لباس عروس در منزل شوینده ای را انتخاب کنید که به الیاف لباس آسیب نمی رساند . بعد از انتخاب این شوینده آن را روی بخشی از لباس که لک شده امتحان کنید سپس در صورت اطمینان می توانید تمامی لکه ها را با آن پاک کنید.

از یک دستمال حوله ای کمک بگیرید

برای جدا کردن لایه های مختلف لباس از یک دستمال حوله ای تمیز کمک بگیرید و دستمال حوله ای را زیر لایه ای که لک شده قرار دهید تا لکه ها به لایه های دیگر لباس عروس منتقل نشوند سپس اقدام به پاک کردن لکه ها نمایید.

لباس عروس تمیز

لکه ها را با پاک کننده تمیز نمایید

برای جلوگیری از صدمه دیدن بافت پارچه لباس عروس و حفظ حالت اولیه آن ، ماده شوینده مستقیما روی لباس نمالید و برای تمیز کردن لکه ها حوله نرم و سفیدی را به ماده شوینده آغشته کنید و آن را روی لکه بزنید. این کار را تکرار نمایید تا لکه از روی لباس پاک شود.

جای لکه ها را خشک کنید

برای خشک کردن قسمتی که لکه گیری نموده اید و خیس است از سشوار استفاده کنید و هیچ گاه برای خشک شدن لباس آن را در معرض هوای آزاد قرار ندهید زیرا حلقه هایی در اثر خشک شدن رطوبت روی لباس ایجاد شود.

نحوه پاک کردن لکه از روی سینه لباس عروس

برای پاک کردن لکه ها از روی قسمت سینه لباس عروس مقداری آب و مواد شوینده را ترکیب کنید و این ماده را روی قسمت لک شده اسپری کنید و سپس با یک مسواک لکه را آهسته پاک کنید.

نکته :

اگر با روش هایی که در بالا گفتیم لکه از روی لباس پاک نشد ، برای پاک کردن لکه ها از پاک کننده قویاستفاده نمایید بدین صورت که مقداری ماده پاک کننده و آب را با هم ترکیب کنید و لکه های لباس را در آن قرار دهید اما قبل از استفاده از این پاک کننده آن را تست کنید تا صدمه ای به الیاف لباس وارد نکند.

نکاتی برای از بین بردن لکه روی لباس عروس ابریشمی

 1. از شوینده های قوی استفاده نکنید زیرا به بافت ابریشم صدمه می زند و باعث از بین رفتن خواص آن می شود .
 2. لکه های عرق اگر قدیمی باشند ، خاصیت اسیدی آن ها حفظ می شود . یک قاشق غذاخوری سرکه با یک فنجان آب ترکیب کنید و سپس کمی الکل و شامپو بچه را به آن اضافه کنید و روی قسمت لکه دار عرق بزنید و همچنین برای خشک کردن از سشوار استفاده کنید .
 3. برای لکه های خونی که بزاق دهان پاسخگوی آن نیست ، به اندازه یک قسمت از هیدروژن پراکسید و 9 قسمت آب استفاده کنید . حال می توانید با استفاده از سشوار و یک حوله لکه های بجامانده را از بین ببرید . بهتر است که زیر پارچه نیز در هنگام کار یک حوله قرار دهید تا لکه پخش نشود .
 4. لکه رژ لب را با سه قاشق غذاخوری الکل و 3 قطره شامپو بچه پاک کنید . بهتر است که در سریع ترین زمان ممکن بعد از آغشته شدن لکه این کار را انجام دهید .
 5. لکه های عطر را با اسفنجی پاک کنید که نصف آن آغشته به هیدروژن پراکسید و نصف دیگر آغشته به آب باشد و سپس روی آن سشوار بگیرد تا خشک شود .

رفع لکه لباس سفید

نحوه شستن لباس عروس در وان

پس از لکه گیری لباس عروس آن را داخل یک وان پر از آب ولرم قرار دهید تا شوینده هایی که برای از بین بردن لکه های لباس استفاده نموده اید از درون الیاف لباس خارج شود. لباس را چنگ نزنید بلکه فقط آن را چند بار در آب قرار دهید و خارج کنید .

خشک کردن لباس عروس پس از شستشو

برای اینکه لباس عروس را خشک کنید پس از بیرون آوردن آن از وان ، روی دوش یک حوله پهن کنید و لباس عروس را به صورتی که وزن آن به صورت مساوی روی هر دو بخش توزیع شده باشد روی حوله بگذارید اما هیچ گاه لباس عروس را روی بند برای خشک شدن قرار ندهید زیرا به علت خیس بودن، لباس سنگین است و آهار لباس از بین می رود.

پس از اینکه لباس را روی دوش پهن کردید و آب آن گرفته شد و وزنش سبک گشت ، آن را چند ساعت از چوب رختی آویزان کنید تا شکل ظاهری لباس عروس حفظ شده و کمتر چروک شود .

اتو کردن لباس عروس

پس از شستن لباس عروس در منزل و خشک کردن آن ، لباس را اتو کنید. برای اتو کردن :

زیر میز اتو یک تکه پارچه تمیز پهن کنید.

برای اینکه لباس عروس در اثر اتو صدمه ای نبیند ، یکپارچه نخی روی لباس پهن کنید و روی لباس عروس اتو بکشید تا لباس عروس نسوزد و لکه های زرد در اثر حرارت اتو روی لباس ایجاد نشود.

نکاتی برای نگهداری درست لباس عروس

 1. لکه ها را خیلی سریع از روی لباس بشویید زیرا در صورت نشستن لکه ها از روی لباس ، لکه ها سخت تر پاک میشوند .
 2. لباس عروس خود را به خشک شویی بدهید که در شستشوی لباسهای رسمی تخصص داشته باشد .
 3. اگر لباستان دچار پارگی و آسیب شد ، برای رفع این مشکل ، لباس خود را به یک خیاط بسپارید .
 4. قبل از شستن لباس خشک شویی را از تمام لکه ها و تزییناتی که روی لباستان است مطلع سازید .
 5. قبل از شستن لباس به برچسب های روی لباس توجه کنید زیرا لباس عروس ها دارای جنس پارچه متفاوتی هستند و شست وشوی آنها باید متفاوت باشد.
 6. لباستان را بعد از شستن و خشک کردن در جعبه های مخصوص لباس بگذارید .
 7. سالیانه لباستان را از جعبه مخصوص خارج نمایید تا هوا بخورد و پوسیده نشود.
 8. لباس خودتان را در مکان خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

راهنمای کامل روش شستشو و نگهداری لباس عروس

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی