پروین سلیمانی
امروز 12 خرداد همزمان با سالروز تولد و درگذشت چند تن از چهره های مشهور ایرانی است که در ادامه شما را با بیوگرافی کوتاهی از آنها آشنا میکنیم.

تولد و درگذشت چهره های مشهور ایرانی در 12 خرداد

در روزشمار تاریخ تولد چهره های مشهور ایرانی به دوازدهمین روز از خرداد ماه رسیدیم. امروز 12 خرداد همزمان با سالروز تولد هنرمندان و چهره های مشهور زیادی در دنیاست که ما در این مطلب به معرفی بیوگرافی کوتاهی از چهره های مشهور ایرانی متولد و درگذشته امروز اشاره میکنیم.

محمد شایسته

محمد شایسته تهیه کننده و مجری طرح سینما 12 خرداد 1355 در تهران متولد شد.

محمد شایسته

محمد شایسته فعالیت خود را با فیلم چشمان سیاه ساخته ایرج قادری در گروه تولید آغاز کرد. او تهیه کنندگی سریال میخواهم زنده بمانم، فیلم های 50 کیلو آلبالو، زیر نظر، طلا و خانه دختر را بر عهده داشته است.

پروین سلیمانی

پروین سلیمانی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان در سال 1301 متولد شد و در 12 خرداد 1388 درگذشت.

پروین سلیمانی

اولین بازی پروین سلیمانی در سال 1323 در تئاتر شهرزاد قصه گو بود و فیلم سینمایی گلنسا را در سال 1332 جلوی دوربین برد. او مادربزرگ زنده یاد ماه چهره خلیلی بوده و سریال مختارنامه آخرین کار مشترک این دو هنرمند است.

شاپور یاسمی

شاپور یاسمی کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه کننده کشورمان 12 خرداد 1301 در تهران متولد شد. اولین حضور او به عنوان تهیه کننده مربوط به سال 1331 در فیلم مادر بود. او فرزند رشید یاسمی نویسنده سرشناس است.

فریدون قوانلو

فریدون قوانلو فیلمبردار، تدوینگر و بازیگر کشورمان در سال 1312 متولد شد و در 12 خرداد 1375 درگذشت.

فریدون قوانلو

فریدون قوانلو مدیر فیلمبرداری فیلم گاو بود و از سال 1330 تا سال 1363 در این عرصه فعالیت داشت.

مهدی صباغی

مهدی صباغی بازیگر سینما و تلویزیون کشومران سال 1330 در مشهد متولد شد و 12 خرداد 1401 در ماهدشت درگذشت.

مهدی صباغی

این بازیگر فعالیت هنری خود را از سال 1364 با فیلم گریز از شهر آغاز کرد و فیلم بی حسی موضعی در سال 1397 آخرین فعالیت سینمایی او بود. سریال های سالهای دور از خانه، سلام، دفترخانه شماره 13، راه بی پایان، پلیس جوان، خانواده حمزه‌علی خان، کمند خاطرات و عقیق از آثار تلویزیونی این هنرمند فقید می باشد.

مهدی صباغی در زمینه صدا پیشگی نیز فعالیت می کرد که از جمله آثار او می توان به مجموعه های رادیویی صبح جمعه با شما و کوی نشاط نام برد.

چهره های مشهور ایرانی متولد و درگذشته 12 خرداد

3.927
این مطلب مفید بود ؟216
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف/ف
وبگردی