فرق بین آبجو و ماءالشعیر تفاوت در فرآیند تولید است یعنی در تولید آبجو مخمرها کارها را انجام می دهند اما در تولید ماءالشعیر نمی گذاریم که مخمرهایی که بر روی بافت محصول وجود دارند، رشد کنند یعنی مخمرها بر روی محصول قرار دارند.

ماءالشعیر چه فرقی با نوشیدنی آبجو دارد

یکی از سوالاتی که معمولا برای بیشتر افراد در مورد آبجو و ماءالشعیر مطرح می شود، این است که آیا ماءالشعیرها همان آبجو است یا اینکه با یکدیگر تفاوت دارد؟

وحید مقاری درباره فرآیند ساخت ماء الشعیر در شرکتهای ایرانی اظهار کرد:برخی شرکتها دارای واحد مالت سازی هستند و ماء الشعیری که تولید می کنند از «جو» گرفته می شود اما برخی شرکتها، ماء الشعیر مالتی که تولید می کنند از جو گرفته نشده و در آن شرکتها مانند یک نوشابه با طعم دهنده، مالت تولید می شود.

وی در تشریح فرآیند تولید مالت و ماء الشعیر در کشورمان تصریح کرد:در قسمت مالت سازی، جو خیس خورده و به قسمت جوانه زنی (زمانیکه جوانه زنی انجام می شود، آنزیمها فعال شده و برای عصاره گیری از آن جو فراهم می شوند) برده شده تا جوانه بزند و بعد از آن، مرحله خشک کردن (ریشه گیری) اتفاق می افتد؛ پس از ریشه گیری، در تانکهای پخت قرار می گیرد تا فرآیند آماده سازی مایع در آن انجام گیرد و بعد از آن به قسمت فیلتراسیون می رود و در آنجا مایع شفاف می شود و بعد از اضافه شدن مواد افزودنی، ماءالشعیر درست می شود.

مدیر تولید این شرکت افزود:ماءالشعیر پس از اینکه از لحاظ طعم، مزه و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی تایید کنترل کیفیت را می گیرد، پس از تزریق گاز co2 به قسمت پُرکنی فرستاده می شود.

آبجو و ماءالشعیر

تفاوت آبجو و ماءالشعیر

مقاری یادآور شد:پس از ارسال مایع به تانکهای فیلر، بطریهای خالی که از شرکتهای مختلف خریداری شده یا در همین جا ساخته شده پس از شستشو وارد این دستگاه می شود و عمل پر کردن در دستگاه فیلر انجام می شود و پس از در بندی، نوبت به پاستوریزه کردن می رسد و بطریها وارد تونل پاستوریزه کردن می شوند و در آنجا در دمایی تعیین شده و زمانی خاص، محصول از میکروبهای بیماری زا خالی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پس از پاستوریزه کردن، نوبت به اتیکت زنی می رسد، تصریح کرد:به غیر از قوطی و بطریهایی که در جعبه پُر می شوند، بقیه بطریها اتیکت می خورند و پس از آن بسته بندیهای چندتایی توسط دستگاه شیرینگ انجام می شود و بر روی پالتها چیده می شوند.

این مدیر تولید درباره تفاوت آبجوی مسکر و ماءالشعیر تولیدی در ایران متذکر شد:تفاوت در فرآیند تولید است یعنی آنجا مخمرها کارها را انجام می دهند اما ما در اینجا نمی گذاریم که مخمرهایی که بر روی بافت محصول وجود دارند، رشد کنند یعنی مخمرها بر روی محصول قرار دارند؛ در آبجوهای مست کننده، مخمرهای مخصوص مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است هر کدام طمعهای متفاوتی را ایجاد کنند؛ در ساخت ماء الشعیر در یک فرآیند حرارتی به وسیله آنزیمها شکست بر روی کربوهیدراتها ایجاد می شود. 

فرق نوشیدنی آبجو و ماءالشعیر در چیست ؟

2.516
این مطلب مفید بود ؟88
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبر نگاران-/ ر
برچسب :
نظرات
وبگردی