جای زخم و بخیه

محوکردن جای زخم و بخیه با نوعی چای + روش

کد مطلب : 9264تعداد نظرات : 20 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
اگر می خواهید جای انواع زخم و بخیه را کاهش یا درمان کنید نیازی به صرف هزینه های بالا نیست شما می توانید با انجام چند روش ساده در منزل خود از اثر زخم و بخیه روی پوستتان خلاص شوید.

درمان و از بین بردن جای زخم و بخیه با روش های خانگی موثر

اگر پوست آسیب ببیند، یک پروتیین معروف به کلاژن می تواند زخم را ترمیم کند. این فرآیند التیامی زمانی رخ می دهد که پوست بریده، سوخته، یا آسیب دیده از یک بیماری یا مشکل، مانند آکنه و آبله مرغان باشد در حالی که پوست، کار موثر درمان و بستن زخم ها را انجام می دهد، کلاژن جدید و پوست ترمیم شده اغلب به شکل یک جای زخم دیده می شوند.جای زخم یکی از دشوارترین مسائل زیبایی پوستی برای درمان است.

با اینکه این امکان وجود دارد که برخی از زخم های جدید را کاهش دهید، اما افراد مسن تر به طور خاص برای رهایی از شر آن مشکل دارند.اگر چه بسیاری از درمان های طبیعی ادعا میکنند که از شر زخم ها جلوگیری یا ترمیم می کنند، اما اغلب آن ها فاقد هر گونه مدرک علمی هستند که کار می کنند. در این بخش از سلامت نمناک چند درمان خانگی ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند عنوان شده است، اما بهترین راه برای کاهش اثر زخم، مراقبت از زخم ها است چون آن ها التیام می یابند و همان اول باید جلو آن را گرفت.

جای زخم و بخیه

 چگونه جای بخیه را محو کنیم ؟

انواع جای زخم

انوع جای زخم به عوامل زیادی بستگی دارد مثل:

نوعی آسیب پوستی، مانند آکنه، جراحی، یا سوختگی.

نوع پوست طبیعی فرد

بعضی از انواع زخم ها می تواند در خانواده ها ارثی باشند و ضخامت، رنگ و بافت پوست فرد ممکن است بر چگونگی اثر زخم روی پوستش تاثیر بگذارد.

محل آسیب

پوست ممکن است در برخی مناطق بدن ضخیم تر و یا سخت تر باشد، که می تواند بر ظاهر جای زخم تاثیر بگذارد.

دانستن نوع جای زخم در هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه درمان ان مفید است.

انواع جای زخم

انواع زخم و درمان آن ها

جای زخم هیپروتروفیک

این زخم ها مثل کلوئیدها معمولا بالا می آیند و قرمز می شوند. اما فقط در محل آسیب هستند. آن ها می توانند خارش آور و یا دردناک باشند، اما این اغلب باعث بهبود می شود چون پوست به طور کامل درمان می شود.زخم های هیپروتروفیک اغلب با گذشت زمان کمتر می شوند، اگرچه این فرآیند می تواند سال ها طول بکشد.

کلوئید

جای زخم کلوئید معمولاً بیشتر از خود زخم رشد می کند. آنها بزرگ و تیره هستند و پس از التیام زخم می توانند به رشد خود ادامه دهند.کلوئید می توانند اثرات جانبی نظیر دخالت در حرکت، درد و خارش داشته باشند. آن ها ممکن است بیشتر در میان افرادی با پوست تیره تر باشند و با زمان حل و فصل نمی شوند.

جای زخم کلوئید

جای زخم کلوئید از خود زخم رشد می کند

جای زخم آتروفیک

جای زخم آتروفیک به شکل حفره یا فرورفتگی در پوست ظاهر می شود. این بیماری در نتیجه آسیب به کلاژن پوست شکل می گیرد و عموما با شرایطی مانند آبله مرغان و آکنه روی می دهد.

جای زخم انقباضی

این زخم ها باعث می شود که پوست منقبض و یا منبسط شود. آن ها اغلب نتیجه سوختگی هستند و می تواند دردآور باشد.این زخم ها می توانند بر ماهیچه ها و اعصاب زیر پوست تاثیر بگذارند و می توانند حرکات بدن آسیب دیده را کاهش دهند.

زخم های گسترده

اینها هم چنین به عنوان زخم باز شناخته می شوند، و بعد از عمل جراحی شایع هستند. زمانی که یک زخم عمل جراحی امتداد می یابد و بازتر می شود، آن ها روی می دهند.این زخم ها معمولا صاف و بی رنگ هستند، به طوری که کم تر جلب توجه می کنند.

زخم های گسترده

جای زخم را چگونه از بین ببریم؟

درمان های خانگی برای از بین بردن جای زخم و بخیه

بسیاری از لوسیون های، کرم، و محصولات دیگر ادعا می کنند که ظاهر جای زخم ها را کاهش می دهند اما فاقد شواهد برای پشتیبانی از ادعاهای خود هستند ؛ با این حال، برای کسانی که می خواهند در خانه درمان شوند، چند گزینه ممکن است قادر به کمک باشند.

1. رفع جای زخم و بخیه با ورق و ژل سیلیکونی 

از تمام درمان های خانگی برای زخم ها، سیلیکون بیش ترین شواهدی را دارد که کارساز است. تعدادی از مطالعات در طول 20 سال گذشته تایید کرده اند که اعمال پوشش ورقه ای یا ژل می تواند به تدریج ظاهر جای زخم را بهبود بخشد. به گفته یکی از این مطالعات، نشان داده شده است که در طول سال ها ورقه و سیلیکون ثابت شده است ؛ یک بررسی نشان می دهد که پوشش های سیلیکونی، ظاهر آثار هایپرتروفیک را بهبود می بخشد.

یک مطالعه دیگر نشان داد که یک ژل سیلیکونی به اندازه پوشش های پوشش سیلیکونی در اثر کاهش اثر هایپرتروفیک و کلوئیدی موثر بوده است. براساس یک بررسی دیگر، ژل موضعی سیلیکون باعث بهبود زخم کلوئیدی و هایپرتروفیک شده است.

در بسیاری از فروشگاه ها، بدون نسخه، محصولات درمان جای زخم در دسترس هستند. پزشکان هم چنین ممکن است این درمان را پس از جراحی و یا کمک به تشکیل زخم بعد از جراحت تجویز کنند. سیلیکون دارای ریسک پایینی از عوارض جانبی است و معمولا برای استفاده آسان و بدون زحمت است اما اگر شرایط شما خاص است حتما با مشورت پزشک استفاده کنید.

ورق و ژل سیلیکونی

درمان ساده و آسان جای زخم با ژل موضعی سیلیکونی

2. آب پیاز برای حذف جای زخم و بخیه

یکی از درمان های طبیعی شناخته شده برای درمان زخم عصاره پیاز است. این عصاره به طور گسترده در محصولات جای زخمی که در فروشگاه های دارویی موجود هستند، در دسترس است.

برخی مطالعات نشان دادند که:

بعد از 4 هفته، جای زخم کمی نرم تر، صاف تر و بهتر می شود.

افرادی که از ژل عصاره پیاز استفاده کردند گزارش بهبود در بافت زخم، نرمی، قرمزی و ظاهر کلی پس از 4 هفته را دادند ؛ علی رغم این مطالعات، شواهدی در مورد عصاره پیاز وجود دارد. یک مطالعه نشان داد که عصاره پیاز بهتر از پماد سوختگی بر پایه روغنی در درمان زخم ها نیست.

وقتی پوست آسیب می بیند، بافت فیبری که به عنوان بافت زخم شناخته می شود، روی زخم برای ترمیم و محافظت از آن تشکیل می شود.این منجر به شکل گیری جای زخم می شود. شما می توانید جای زخم روی پوست خود را به خاطر تصادف، گزش حشرات، خراش، آکنه، سوختگی، آبله مرغان، واکسن، پرسینگ و واکسن به دست آورید. جای زخم در همه شکل ها و اندازه ها وجود دارد و می توانند بر ظاهر شما تاثیر بگذارند.

بدن انسان توانایی مراقبت از زخم ها را دارد و آن ها با زمان بهتر می شوند پس برای تسریع درمان می توانید داروهای خانگی را امتحان کنید. تمرکز درمان جای زخم، حمایت از رشد موثر سلول، به حداقل رساندن بافت زخم و ایجاد پوست سالم است.

آب پیاز

کاهش اثر زخم و بخیه با آب پیاز

3.آلوئه ورا برای درمان جای زخم و بخیه

پوشش سبز بیرونی برگ آلوئه ورا را کنار بگذارید و مواد ژلی اش را بیرون بیاورید.

ژل را روی جای زخم خود بمالید و با حرکات دایره ای آن را ماساژ دهید و آن را حدود 30 دقیقه بگذارید بماند و سپس بشویید.

ژل آلوئه ورا را دو بار به صورت روزانه بمالید.

نکته: ژل آلوئه ورا را روی زخم های باز اعمال نکنید و فقط روی جای زخم و بخیه اعمال کنید.

4.از بین بردن جای زخم و بخیه روغن نارگیل

مقداری روغن نارگیل را گرم کنید و روغن گرم را روی کف دست خود قرار دهید و آن را به مدت 5-10 دقیقه روی منطقه آسیب دیده ماساژ دهید.

بگذارید حداقل 1 ساعت بماند تا پوست، روغن را جذب کند ؛ برای بهترین نتیجه 2-4 بار در روز این روند را تکرار کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل جای زخم و بخیه را از بین می برد

5.روغن ویتامین E برای رفع جای زخم و بخیه

کپسول های ویتامین E را باز کنید تا روغن آن را بردارید و روغن را روی زخم بزنید و به آرامی به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید.

بگذارید 15-20 دقیقه بماند، سپس آن را با آب گرم بشویید ؛ این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

توجه داشته باشید: این را در قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید چون روغن ویتامین E ممکن است باعث واکنش آلرژیکی در برخی افراد شود.

6. درمان جای زخم و بخیه با روغن زیتون

کمی روغن زیتون را گرم کنید به منطقه آسیب دیده بمالید و با استفاده از حرکات دایره ای کوچک و آرام آن را ماساژ دهید. 30 دقیقه صبر کنید، سپس روغن را با یک دستمال تمیز پاک کنید.

شما هم چنین می توانید روغن را یک شب بر روی پوست خود رها کنید.گزینه دیگر این است که کمی روغن اسطوخودوس را با روغن زیتون مخلوط کنید، و آن را روی پوست بزنید و برای چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. بگذارید 20-30 دقیقه بماند، سپس با آب ولرم بشویید.هر کدام از این درمان ها را چندین بار در روز تکرار کنید تا نتیجه دل خواه را به دست آورید.

روغن زیتون

روغن زیتون برای رفع جای پوست آسیب دیده 

7.لیمو موثر برای محو کردن جای زخم و بخیه

کمی آب لیمو را روی پوست بمالید. آن هایی که پوست حساسی دارند می توانند عصاره لیمو را با مقادیر مساوی گلاب و یا روغن ویتامین E رقیق کنند و سپس روی جای زخم اعمال کنند.

10 دقیقه صبر کنید، سپس آن را با آب گرم بشویید و هر روز تکرار کنید تا جای زخم محو شود.

توجه داشته باشید: همان طور که لیمو می تواند پوست شما را حساس کند، از بیرون رفتن به آفتاب بلافاصله بعد از استفاده خودداری کنید.

8.درمان معجزه آسای جای زخم و بخیه با عسل 

مقداری عسل را روی زخم بزنید، آن را با بانداژ بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد، آن را با آب گرم بشویید. هر روز قبل از رفتن به خواب این کار را تکرار کنید.

گزینه دیگر آن است که با مقادیر برابری عسل و شکر کریستالی را باهم مخلوط کنید. آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و برای چند دقیقه به آرامی مالش دهید. سپس با آب گرم بشورید، خشک کنید و سپس مرطوب کننده بزنید.

یک یا دو بار در هفته از این درمان استفاده کنید.

زخم و عسل

تاثیر فوق العاده عسل برای رفع جای زخم و بخیه

9.سرکه سیب بهترین درمان جای زخم و بخیه

مقادیر مساوی از سرکه سیب را با آب مخلوط کنید. یک تکه پنبه در آن فرو کنید و آن را روی جای زخم بزنید. به مدت 5 دقیقه بگذارید بماند و سپس آن را با آب بشویید. این کار را یک بار در روز انجام دهید. متناوبا، یک راه دیگر با 2 قاشق سوپ خوری سرکه سیب، 2/3 فنجان آب و 1 قاشق چای خوری عسل آماده کنید. این مخلوط را روی زخم بزنید، 30 دقیقه بگذارید بماند و سپس با آب ولرم بشویید. این کار را یک بار انجام دهید.

10.حذف جای زخم و بخیه با کره کاکائو

یک قاشق از کره کاکایو را روی زخم خود بمالید و با استفاده از حرکات دایره ای به آرامی آن را ماساژ دهید و اجازه دهید یک شب بماند و صبح روز بعد با آب ولرم بشویید.

هر روز این کار را تکرار کنید تا جای زخم محو شود.

کره کاکائو

محو شدن جای زخم و بخیه با کره کاکائو

11.ناپدید شدن جای زخم و بخیه با روغن درخت چای

4 قطره روغن درخت چای را به 2 قاشق سوپ خوری آب اضافه کنید. از این محلول رقیق شده برای شستن ناحیه آسیب دیده 2-3 بار در روز استفاده کنید. متناوبا، 2-3 قطره روغن درخت چای را به یک قاشق چای خوری روغن بادام اضافه کنید. آن را روی زخم بزنید، 30 دقیقه بگذارید بماند و سپس با آب گرم بشویید.

هر روز از این روش درمانی استفاده کنید.

نکته: هیچ وقت از روغن درخت چای رقیق نشده استفاده نکنید. همچنین، اگر از این روغن برای اولین بار استفاده می کنید، حتما تست را انجام دهید.

12.چوب صندل به رفع جای زخم و بخیه کمک می کند

مقدار مساوی از روغن چوب صندل و هر روغن حاملی که دوست دارید، با هم مخلوط کنید. آن را با یک تکه پنبه روی جای زخم خود بزنید. بگذارید حدود 30 دقیقه بماند، سپس با آب گرم آن را آبکشی کنید و این درمان را دو بار در روز تکرار کنید.

گزینه دیگر این است که یک قاشق چای خوری از پودر چوب صندل را با گلاب یا شیر مخلوط کرده تا خمیری درست شود. خمیر را روی زخم خود بزنید و به آرامی آن را بمالید و بگذارید یک ساعت بماند و سپس آن را با آب سرد بشورید.این کار را یک بار در روز انجام دهید.

چوب صندل

 جای زخم را چگونه درمان کنیم؟

توصیه های دیگر برای کمک به درمان جای زخم و بخیه

13.محو کردن جای زخم و بخیه با چای سبز 

چای سبز دم کنید، بگذارید خنک شود و سپس آن را در یک جای زخم جدید با استفاده از یک پنبه تمیز بمالید و به آرامی ماساژ دهید.زمانی که به طور منظم استفاده می شود، اندازه جای زخم را کاهش می دهد.

14.قرص آسپرین برای رفع جای زخم و بخیه

1-2 قرص آسپیرین را خرد کنید، به اندازه کافی آب اضافه کنید، تا خمیری را بسازید و آن را دو بار در روز روی زخم اعمال کنید.

15.درمان قطعی جای زخم و بخیه با خمیر دندان

شما هم چنین می توانید خمیر دندان سفید را برای کمک به محو کردن زخم ها استفاده کنید.

خمیر دندان و زخم

رفع جای زخم های سوختگی با خمیر دندان

نکاتی برای از بین بردن جای زخم و بخیه

  • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید، زیرا می تواند روند التیام را آهسته و زخم ها را تیره تر کند.
  • به طور منظم ناحیه آسیب دیده را ماساژ دهید که به شکسته شدن بافت فیبری جای زخم کمک می کند.
  • لایه برداری به طور مرتب پوست از لایه های قدیمی خلاص می شوند ؛ این کار باعث افزایش رشد پوست جدید و کاهش ظاهر زخم ها خواهد شد.
  • از کرم کانسیلر برای پنهان کردن زخم ها استفاده کنید ؛ همیشه از کرم کانسیلر استفاده کنید که با تن پوستی شما مطابقت دارد.
  • رژیم غذایی غنی از ویتامین C و E را دنبال کنید تا فرآیند التیام را تسریع کنید.
  • جذب منظم مکمل های روغن ماهی نیز می تواند به التیام زخم ها کمک کند البته قبل از شروع مصرف مکمل با یک پزشک مشورت کنید.

 

درمان و از بین بردن جای زخم و بخیه با 15 روش گیاهی خانگی + آموزش

3.2767
این مطلب مفید بود ؟493274
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : top10homeremedies / draxe / healthline / medlineplus / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
نظرات20 نظر به ثبت رسیده است
علی پور1396-02-16
سلام خسته نباشید من عسل زدم ولی زخمام خوب نشد زخم روی دستام هستن وبرای ازبین رفتنشون خیلی عجله دارم زخمای دستام براثرتصادف که حالت خراشیده شدن براثرشیشه ی ماشین و چیزی ک لبه ی تیزداشته باشه هستن بعضی جاهاهم حالت بیرون دراومدن گوشت ازسطح رو داره اگرممکنه راهنمایی کنید چیکارکنم ک زودنتیجه بگیرم
15166
M..1396-03-16
سلام چند خط سطحی از تیغ روی دستم هست و برای پاک شدنش واقعا عجله دارم عسل برا از بین بردنش کارساز هس؟
5532
ناشناس1396-05-02
اره با گذر زمان خوب میشه
84
ناشناس1396-11-25
سلام روی دسته منم رد تیغ هس ردها ب صورت یک خط سفید هستند اونارو چطوری پاک کنم؟کاملن خط ها معلومه
4524
sahar1396-04-19
سلام من روی دستم جای تیغ باقی مونده و گوشت اضافه داره میشه شما راهنماییم کنید که از چه پمادی استفاده کنم تا جاش کاملا پاک بشه
5218
Sare1396-05-06
اینجور ک شما میگید خودزنیه و فقط لیزر
812
محمد1396-07-08
سلام.برای ترمیم جای خودزنی فقط باید از لیزر استفاده بشه درمانش صددرصدیه
116
محمد1396-04-19
آیا عسل تعصیر روی جای زخم دارد
2813
زهرا1396-04-30
سلام من الوئه ورازدم جای زخمام خوب شدواقعاعالیه
2012
Al1396-07-07
سلام من رو صورتم جلی بخیه است میشه راهنمایی کنید چطور از بین ببرمش
9865
Amin1396-07-25
سلام.من رو دستم جای بخیه ست با چه روشی سریع پاکش کنم.میشه راهنمایی کنید
3930
رمیصا1396-09-25
سلام من جای بخیه سزارین دارم هنوز زخمم بطور کامل خوب نشده دو ماهه میشه سزارین شدم ولی زخمم هنوز بازه عسل بزنم واسه ترمیم زخم یا نه
2421
محمد1397-09-22
اصلأ نباید همچین اشتباهی بکنی.هیچ وقت روی ضخم باز نباید چیزی بزنی،مگر با دستور پزشک.در غیر این صورت عوارض بدتری از جای ضخم براتون بوجود میاد.
72
امیرحسین1396-10-20
سلام ببخشید روی دستم خراشیدگی شده خیلی هم معلومه برا اینکه خوب شه چیکار کنم ???
2016
یه بنده خدا1396-12-17
سلام خسته نباشید من جای چاقو و شیشه روی دستمه یکم بی رنگ شده من با اتو سوزندمش که از بین بره جاش ولی هنوزم هست عسلم کار ساز نبوده میشه کمکم کنید نمی تونم برم لیزر ممنون میشم
269
Sina1397-03-13
سلام من بینیم بر اثر برخورد با شی تیز 6 تا بخیه خورده بود الان هم از پماد استفاده میکنم ولی هنوز جاش معلومه ممنون میشم راهنماییم کنین چیکار کنم تا جاش بزه
245
نسا1397-03-28
سلام ببخشید من کل دستمو خط خطی کردم و قراره بریم عروسی و میشه غیر عسل یه راحل بگین من به عسل حساسیت دارم ممنون میشم
2914
امیر1397-04-11
سلام من قیچی رفت پام وبخیه خوردوبعدازدوهفته بخیه هاشو کشیدم ناگفته نباشدکف پام بخیه خورد الان تاچندروزدیگه میتونم باهاش راه برم.ممنون
1816
النا1397-09-23
سلام ببخشید من روی دستم جای تیغ و شیشه اس تا یکی دو هفته دیگه عروسی داریم میشه کمکم کنین
1511
سهراب1398-01-20
منم از آلوئه ورا استفاده کردم ؛ خیلی خوب جواب داد فقط باید مداومت به خرج بدید
44
وبگردی