نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو از بین بردن جای زخم و بخیه
جای زخم و بخیره ، از بین بردن بخیه
از بین بردن جای زخم و بخیه با چند راه موثر ممکن است. اگر به طور ناگهانی بخشی از پوست شما زخمی شده است و جای زخم و بخیه روی آن هنوز باقی مانده است برای محو کردن آن ادامه مطلب را بخوانید.

برای از بین بردن جای زخم و بخیه این راه ها بسیار مفید است:

 

از بین بردن جای زخم و بخیه   با چند راه موثر ممکن است. اگر به طور ناگهانی بخشی از پوست شما زخمی شده است و جای زخم و بخیه روی آن هنوز باقی مانده است برای محو کردن آن نکات و روش هایی را در این بخش برایتان شرح می دهیم.

چطور  محل زخم و بخیه را از بین ببریم؟

درمان محل زخم

آیا راهی برای محو کردن جای زخم و بخیه ها وجود دارد؟

زخمی که بخیه نخورد گوشت اضافه می آورد؟

بعضی از مواقع در اثر خراشیدگی پوست به یک سطح خشن یا سوختگی های ملایم یا آفتاب سوختگی، فقط لایه رویی پوست (اپیدرم) یا قسمت میان پوست (درم) آسیب می بیند. به دنبال مراقبت، جای این نوع زخم ها خوب می شود و هیچ جوشگاهی به جا نمی ماند. فقط ممکن است پوست این ناحیه دچار تغییرات رنگدانه ای و پررنگ تر شود که درمان آن پرهیز از نور آفتاب و استفاده از ضدآفتاب و داروهای لایه بردار یا کمرنگ کننده پوست است.

اگر زخمی عمیق باشد، به طوری که درم و حتی چربی ها و عضلات را درگیر کند، قطعا با جوشگاه همراه است اما براساس وسعت زخم و نحوه ایجاد آن، جوشگاه متفاوت خواهدبود. اگر زخم و پارگی منظم باشد و بخیه بخورد جای کمی باقی خواهد ماند اما اگر بخیه نزنیم ممکن است به دلیل فاصله ای که بین لبه های زخم می افتد، اصطلاحا گوشت اضافه یا جوشگاه های ضخیم ظاهر شود.

پس به عنوان یک قانون اگر با زخمی عمیق روبرو هستید که لبه هایش تیز است و با قرار گرفتن این لبه ها کنار هم شبیه پوست سالم می شود، باید آن را ضدعفونی کرد تا از آلودگی های احتمالی جلوگیری شود و بعد آن را بخیه زد.

نکته اینجاست که  اگر بافت له شده بود، باید ابتدا قسمت های خراب را برید و لبه های زخم را صاف کرد و بخیه زد تا زخم تمیزی ایجاد شود. هرچه دقت بیشتری در این زمینه شود؛ یعنی بخیه ها نه خیلی سفت باشند که بافت دچار کمبود اکسیژن و خفگی شود نه خیلی شل که بین لبه ها فاصله بیفتد و از نخ و بخیه با اندازه مناسب و به روش پلاستیک استفاده شود، نتایج زیبایی بهتر خواهد بود.

جای زخم و بخیه

 محو کردن جای زخم و بخیه با عسل

جای بخیه را چگونه می توان محو کرد؟

عسل، ترمیم زخم را تسریع می کند

استفاده از داروهای موضعی یا کرم های ترمیم کننده زخم مثل پماد زینک اکساید یا حتی عسل طبیعی می تواند به نرم شدن و تسریع بهبود زخم کمک کند. برای افرادی که مشکل عروقی دارند یا بیماران دیابتی که زخم هایشان دیر بهبود پیدا می کند، می توان از تزریق PRP هم استفاده کرد. علاوه بر این، نوع برشی که جراح می دهد، مراقبت ها، زمان کشیدن بخیه و اقدام هایی که روی جوشگاه انجام می شود در نتایج زیبایی اهمیت زیادی دارد.

زمان کشیدن بخیه ها در صورت و بدن متفاوت است. بخیه صورت را بعد از 5 روز و بخیه روی بدن را بعد از 10روز تا 2هفته می کشند. توصیه می شود برای گرفتن بهترین نتیجه، بعد از کشیدن بخیه ها، جوشگاه آن لیزر شود. کمی پیش از این، استفاده از لیزرهای خاص ضایعات عروقی توصیه می شد ولی ثابت شده که لیزرهای فراکشنال غیرزخم کننده می تواند نتایج بهتری در این مورد داشته باشد و جای بخیه ها را کمرنگ کند به گونه ای که پوست کاملا سالم به نظر برسد.

 هر چند بعد از گذشت چند ماه از بسته شدن زخم هم می توان از لیزرهای مختلف براساس شرایط بیمار استفاده کرد. اگر از زخمی خوب مراقبت نشود و بخیه به دلایلی باز شود، بعد از چند ماه یا چند سال غیر از جوشگاه، در ناحیه فرورفتگی هم ایجاد می شود. در این حالت به کمک لیزردرمانی می توان جای زخم را بهتر کرد اما فرورفتگی باید با ماده پرکننده ای مثل چربی خود فرد پر شود.

چربی به دلیل سلول های بنیادی ای که دارد، به بهتر شدن جوشگاه هم کمک می کند. غیر از لیزر حتی می توانیم از درم ابریژن یا میکرودرم ابریژن نیز برای بهبود جوشگاه استفاده کنیم. دقت کنید وقتی به متخصص پوست مراجعه می کنید، در مورد داروهایی که مصرف می کنید به او اطلاعات دهید چون مصرف برخی داروها مثل آکوتان ترمیم زخم را دچار مشکل می کند. کسانی که این دارو را مصرف می کنند باید عمل های جراحی زیبایی را تا 6 ماه بعد از اتمام دارو به تعویق بیندازند وگرنه نتایج درمانی و زیبایی مطلوب نمی گیرند.

از بین بردن جای زخم و بخیه

از بین بردن جای زخم و بخیه
:
امتیاز : 3.1 تعداد رای : 702
برگرفته از دانش های پزشکی /ن
این مطلب مفید بود ؟ 436 266
نظر کاربران
علی پور

علی پور

سلام خسته نباشید من عسل زدم ولی زخمام خوب نشد زخم روی دستام هستن وبرای ازبین رفتنشون خیلی عجله دارم زخمای دستام براثرتصادف که حالت خراشیده شدن براثرشیشه ی ماشین و چیزی ک لبه ی تیزداشته باشه هستن بعضی جاهاهم حالت بیرون دراومدن گوشت ازسطح رو داره اگرممکنه راهنمایی کنید چیکارکنم ک زودنتیجه بگیرم

پاسخ دادن 85 35
M..

M..

سلام چند خط سطحی از تیغ روی دستم هست و برای پاک شدنش واقعا عجله دارم عسل برا از بین بردنش کارساز هس؟

پاسخ دادن 33 14
ناشناس

ناشناس

اره با گذر زمان خوب میشه

پاسخ دادن 5 3
ناشناس

ناشناس

سلام روی دسته منم رد تیغ هس ردها ب صورت یک خط سفید هستند اونارو چطوری پاک کنم؟کاملن خط ها معلومه

پاسخ دادن 16 8
sahar

sahar

سلام من روی دستم جای تیغ باقی مونده و گوشت اضافه داره میشه شما راهنماییم کنید که از چه پمادی استفاده کنم تا جاش کاملا پاک بشه

پاسخ دادن 26 10
Sare

Sare

اینجور ک شما میگید خودزنیه و فقط لیزر

پاسخ دادن 3 4
محمد

محمد

سلام.برای ترمیم جای خودزنی فقط باید از لیزر استفاده بشه درمانش صددرصدیه

پاسخ دادن 2 0
محمد

محمد

آیا عسل تعصیر روی جای زخم دارد

پاسخ دادن 11 7
زهرا

زهرا

سلام من الوئه ورازدم جای زخمام خوب شدواقعاعالیه

پاسخ دادن 7 7
Al

Al

سلام من رو صورتم جلی بخیه است میشه راهنمایی کنید چطور از بین ببرمش

پاسخ دادن 51 37
Amin

Amin

سلام.من رو دستم جای بخیه ست با چه روشی سریع پاکش کنم.میشه راهنمایی کنید

پاسخ دادن 16 20
رمیصا

رمیصا

سلام من جای بخیه سزارین دارم هنوز زخمم بطور کامل خوب نشده دو ماهه میشه سزارین شدم ولی زخمم هنوز بازه عسل بزنم واسه ترمیم زخم یا نه

پاسخ دادن 12 11
امیرحسین

امیرحسین

سلام ببخشید روی دستم خراشیدگی شده خیلی هم معلومه برا اینکه خوب شه چیکار کنم ???

پاسخ دادن 12 6
یه بنده خدا

یه بنده خدا

سلام خسته نباشید من جای چاقو و شیشه روی دستمه یکم بی رنگ شده من با اتو سوزندمش که از بین بره جاش ولی هنوزم هست عسلم کار ساز نبوده میشه کمکم کنید نمی تونم برم لیزر ممنون میشم

پاسخ دادن 11 3
Sina

Sina

سلام من بینیم بر اثر برخورد با شی تیز 6 تا بخیه خورده بود الان هم از پماد استفاده میکنم ولی هنوز جاش معلومه ممنون میشم راهنماییم کنین چیکار کنم تا جاش بزه

پاسخ دادن 9 1
نسا

نسا

سلام ببخشید من کل دستمو خط خطی کردم و قراره بریم عروسی و میشه غیر عسل یه راحل بگین من به عسل حساسیت دارم ممنون میشم

پاسخ دادن 3 2
امیر

امیر

سلام من قیچی رفت پام وبخیه خوردوبعدازدوهفته بخیه هاشو کشیدم ناگفته نباشدکف پام بخیه خورد الان تاچندروزدیگه میتونم باهاش راه برم.ممنون

پاسخ دادن 7 4
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف