نمناک سرگرمیاتومبیل نکاتی ساده و کوتاه برای استفاده مناسب از کولر خودرو
کولر خودرو ، مصرف سوخت
استفاده ی برخی رانندگان از کولر خودرو در روزهای گرم ریشه در باورهای اشتباه مبنی بر افزایش میزان مصرف سوخت خودرو دارد.

باورهای غلط و رایج درباره استفاده از کولر خودرو

استفاده از کولر خودرو بطور کلی در ماشینهای زیر شش سیلندر تاحدی میزان مصرف سوخت خودرو را افزایش می دهد و لازم به ذکر است که دیگر لوازم برقی خودرو مانند چراغها، سیستم پخش صوت ، بخاری و... نیز، از این قاعده مستثنی نمی باشند، منتهی امر این افزایش مصرف به میزانی نیست که ارزش آن را داشته باشد که راننده و دیگر سرنشینان، خطر گرمازدگی و یا استنشاق هوای آلوده به آلاینده های مختلف و ذرات معلق را به جان بخرند.

کابین خودرو در هوای گرم به شدت گرم می شود، به طوری که در برخی ساعات روز واقعاً نمی توان بیش از چند دقیقه در آن تاب آورد. عدم استفاده از کولر در چنین شرایطی خطر «گرمازدگی» در پی دارد و به خصوص کودکان، سالخوردگان و آن ها که بنا به شغلشان ساعاتی طولانی را در خودرو به سر می برند بیشتر در معرض چنین عارضه ای قرار دارند.

گرمای شدید همچنین خیلی زود راننده و دیگر سرنشینان خودرو را عصبی می کند و این ممکن است بر کیفیت رانندگی و احتمال بروز تصادف اثر منفی بگذارد. گرمای شدید همچنین به بخش های داخلی خودرو، مانند روکش داشبورد، یا وسایلی چون گوشی تلفن همراه آسیب می رساند.

در برابر این شرایط دشوار و عوارض منفی آن، توجیه اصلی برای عدم استفاده از کولر خودرو افزایش مصرف سوخت است.

شکی نیست که کولر خودرو هم هنگام کارکرد مانند هر بخش دیگری از خودرو، مانند چراغ ها و سیستم رادیو پخش- مصرف سوخت را افزایش می دهد، اما در مورد میزان این افزایش گاه مبالغه شده است. مثلا اگر شما در شرایط عادی هفته ای یک بار باک بنزین خودرویتان را پر می کنید، استفاده از کولر شما را مجبور نمی کند که هر 3 یا 4 روز یک بار این کار را تکرار کنید. از سوی دیگر، بهتر آن است که هنگام استفاده از کولر– دست کم این چند ماه سال را- آرام تر برانید و فشار کمتری به خودرو وارد کنید، تا اینکه در این روزهای گرم کولر را خاموش کنید و تند و پرفشار برانید.

کولر خودرو

استفاده از کولر خودرو

تغییر باورهای غلط درباره استفاده از کولر خودرو

آنچه در زیر می خوانید نکاتی ساده و کوتاه برای استفاده مناسب از کولر خودروست:

1. در ابتدای فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافی بودن فشار گاز آن مطمئن شوید. کولر خودرو فضایی مناسب برای رشد باکتری های و قارچ هاست و بنابراین تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه، هم برای کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و هم برای بیشترین بهره گیری از سرمای کولر ضروری است. استفاده از کولر در فضای داخلی خودرو میزان قارچ ها و آلودگی ها هوا را تا 80 درصد کاهش می دهد.

2. تا آنجا که ممکن است خودرو خود را زیر آفتاب شدید پارک نکنید. اگر مجبور شدید، موقع بازگشت ابتدا چند دقیقه ای شیشه ها را پایین بکشید، دستگاه تهویه (بدون کولر) را روشن و حتی کمی حرکت کنید تا هوا عوض شود و گرمای شدید داخل خودرو کمی تعدیل شود. در این صورت وقتی کولر را روشن کنید فشار کمتری به آن وارد خواهید کرد.

3. هنگامی که کولر مشغول کار است -به خصوص در خودروهای کمتر از 6 سیلندر- به هر حال قدری از توان خودرو کاسته خواهد شد. در این شرایط از حرکت با سرعت بالا، به خصوص در مسیرهای طولانی، بپرهیزید و بی جهت پدال گاز را فشار ندهید. در غیر این صورت نه تنها به موتور خودرو فشار بیشتری وارد می کنید، بلکه مصرف سوخت را هم افزایش می دهید.

4. هنگام رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی هایی با شیب تند شاید بهتر باشد کولر را چند دقیقه ای خاموش کنید یا از درجات کمتر آن استفاده کنید. در این شرایط موتور خودرو معمولا بیشتر تحت فشار است و استفاده طولانی از کولر به هر دو آسیب می رساند و بر افزایش تصاعدی مصرف سوخت هم مؤثر است. این مشکل البته در خودروهای 6 سیلندر به بالا به دلیل قدرت بالای موتور و نیز خودروهای جدید به دلیل طراحی پیشرفته آن ها تقریبا بروز نمی کند.

5. هنگام فعالیت کولر، حرکت با پنجره های باز توصیه نمی شود. بسته بودن پنجره ها فشار کمتری به کولر وارد می کند و موجب کاهش چشمگیر مصرف سوخت می شود. ضمن آنکه هوای خنک داخل خودرو در صورت باز بودن حتی یک پنجره به راحتی و به سرعت از دست می رود. اگر باد کولر شما را آزار می دهد یا حساسیتی ایجاد می کند، یکی از پنجره ها، ترجیحا نزدیک به خودتان را کمی پایین بکشید یا دریچه های کولر را رو به سمت دیگری تنظیم کنید.

6. گاز کولر خودرو همان گاز فرئون مورد استفاده در یخچال است و ماده ای کاملا سمی است. بنابراین هرگز خود اقدام به شارژ گاز کولر نکنید و این کار را به مکانیک بسپارید. اگر کولر خودرویتان بلافاصله پس از روشن شدن خنک می کند و به تدریج هوایش گرم و مرطوب می شود، ایراد از ترموستات کولر است و نیاز به رگلاژ دوباره دارد .

نکاتی ساده و کوتاه برای استفاده مناسب از کولر خودرو

نکاتی ساده و کوتاه برای استفاده مناسب از کولر خودرو
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
برگرفته از پرشین خودرو -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 11 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف