عوارض برنزه شدن
برنزه شدن با آفتاب یا سولاریوم هر دو دارای عوارض وحشتناکی مانند سرطان پوست هستند که ممکن است زندگی را تا پایان عمر برای شما تلخ کند.

برنزه شدن پوست با سولاریوم و عوارض جبران ناپذیر آن

سازمان بهداشت و خدمات انسانی تحقیقات در زمینه سرطان، اشعه ماورا بنفش را از خورشید و منابع مصنوعی، مانند بسترهای برنزه کننده و لامپ های خورشیدی عواملی سرطان زا شناختند و (ناشی از سرطان) اعلام کرده اند. تحقیقات نشان می دهند که نور UV سولاریم می تواند منجر به ملانوما شود و با یک خال خوب شروع می شود که در حال پیشرفت به ملانوما است را افزایش دهد.

تجهیزات برنزه کننده داخلی، که شامل همه منابع نور مصنوعی، از جمله تخت خواب، لامپ ، مهتابی، اتاقک، و غیره است، اشعه های UVA و UVB را منتشر می کند.

خطرات برنزه شدن با سولاریم

مقدار اشعه تولید شده در سولاریم شبیه به خورشید است، و در برخی موارد ممکن است قوی تر باشد.

شواهدی از مطالعات متعدد نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اشعه UV از دستگاه های برنزه همراه با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است و طبق آنچه در بخش سلامت نمناک می خوانید محققان تخمین می زنند که سولاریم ممکن است باعث افزایش 400000 برابری سرطان پوست شود.

میزان بالای ملانوما در میان زنان جوان در مقایسه با مردان جوان ممکن است به دلیل استفاده گسترده از سولاریم باشد. استفاده از سولاریم قبل از سن 35 سالگی می تواند خطر سرطان پوست، مرگبارترین شکل سرطان پوست را تا 59 درصد افزایش دهد.

برنزه کردن با دستگاه

عوارض برنزه کردن با سولاریوم 

زنانی که کم تر از 30 سال دارند، شش برابر بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پوست را دارند. تحقیقات نشان می دهد حتی افرادی که پس از سولاریم و یا در معرض نور خورشید، می سوزند در معرض خطر افزایش ملانوما هستند.

حتی یک جلسه سولاریم می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را تا 20 درصد افزایش دهد. برنزه کردن در سولاریم قبل از سن 24 سالگی خطر ابتلا به سرطان سلول کارسینوما را در سن 50 سالگی افزایش می دهد.

هزینه برآورد شده برای درمان سرطان پوست مربوط به سولاریم برابر با 343.1 میلیون دلار در سال است که منجر به از بین رفتن 127.3 میلیارد دلار در طول عمر افراد آسیب دیده است.

مطالعات نشان داده اند که قرارگیری در معرض اشعه UV در سولاریم به DNA سلول های پوست آسیب می رساند. قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه UV در دستگاه های برنزه کننده می تواند منجر به پیری زودرس، سرکوب سیستم ایمنی، و آسیب چشمی، از جمله آب مروارید و سرطان پوست شود.

بررسی های اخیر تخمین زده است که 3،234 آسیب دیدگی مربوط به سولاریم رخ داده است، از جمله سوختگی، از دست دادن آگاهی و جراحت چشم.

آسیبات چشمی در سولاریوم

عوارض برنزه شدن با سولاریوم چه هستند؟

علاوه بر ریسک های ذکر شده در بالا، قرار گرفتن مکرر در معرض نور UV ممکن است منجر به اعتیاد به برنزه شدن شود. تحقیقات نشان می دهد که بیش از یک پنجم زنان سفید پوست در سالهای 18 تا 30 سالگی وابسته به دستگاه سولاریم هستند.

از سولاریم باید اجتناب کرد و نباید برای به دست آوردن ویتامین D استفاده شود، زیرا اشعه UV سولاریم یک فاکتور ریسک برای سرطان پوست است. ویتامین D را می توان با خوردن یک رژیم غذایی سالم و با استفاده از مکمل های خوراکی به دست آورد.

اشعه uv سولاریم و یا خورشید, همچنین می تواند باعث ایجاد چروک, جوش و لکه های تیره شود. و برنزه کردن به ویژه برای جوانان خطرناک است. طبق آمار مراکز کنترل و پیش گیری بیماری ها, افرادی که برنزه کردن را در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می کنند, ریسک بالاتری از ملانوما, کشنده ترین انواع سرطان پوست را دارند.

چروک پوست

عوارض و خطرات برنزه شدن پوست با دستگاه

خطرات برنزه کردن با نور مستقیم آفتاب

آفتاب سوختگی از عوارض برنزه شدن:

آفتاب سوختگی یکی از بارزترین علائم بودن در معرض تابش UV و آسیب پوست است.آفتاب سوختگی، معمولاً با سرخ شدن و پوسته شدن (معمولا پس از چند روز) رخ می دهد،یک شکل از آسیب های پوستی کوتاه مدت است.

چرا این اتفاق می افتد:

هنگامی که اشعه ماورا بنفش به پوست شما می رسد، به سلول های روی پوستتان آسیب می رسانند. در پاسخ به این، سیستم ایمنی شما جریان خون را به مناطق متاثر افزایش می دهد. افزایش جریان خون چیزی است که باعث آفتاب سوختگی می شود و پوست را گرم می کند.

در همان زمان، سلول های آسیب دیده پوست مواد شیمیایی را آزاد می کنند که پیام هایی را از طریق بدن ارسال می کنند، تا زمانی که به عنوان یک احساس سوزش دردناک از مغز ترجمه شوند. 

گلبول های سفید خون که به حفاظت شما از عفونت و امراض، حمله و حذف سلول های آسیب دیده پوست کمک می کنند. این فرآیند از بین بردن سلول های آسیب دیده است که ممکن است باعث خارش پوست شوند.

خطرات آفتاب

عوارض برنزه شدن برای پوست

علائم آفتاب سوختگی:

اولین نشانه های آفتاب سوختگی برافروختگی، حساسیت و یا درد پوست است و یا گرمای بیشتری نسبت به حالت عادی به دست می دهد.

متاسفانه، اگر تن پوستی شما معمولی تا تیره است، تا چند ساعت بعد متوجه هیچ علائم فیزیکی واضح نمی شوید. می تواند 6 تا 48 ساعت طول بکشد تا آفتاب سوختگی ظاهر شود.

درمان آفتاب سوختگی:

متخصصان، درمان آفتاب سوختگی ملایم را با حمام های سرد، کرم ضد آفتاب، و آسپرین برای تسکین درد و تورم توصیه می کند. 

آفتاب سوختگی شدید باید به عنوان یک وضعیت اورژانسی درمان شود و توسط یک پزشک معاینه شود. آفتاب سوختگی شدید اغلب با یک ناحیه بزرگ از پوست سرخ و تاول با سردرد، تب، یا لرز مشخص می شود.

آفتاب سوختگی می تواند یک اثر بسیار دردناک برای بودن در معرض اشعه ماورا بنفش باشد. مطالعات نشان داده اند که بین آفتاب سوختگی شدید و ملانوما، مرگبارترین شکل سرطان پوست، ارتباطی وجود دارد.

دقت کنید که از خود در برابر اشعه های ماورای بنفش محافظت کنید.

علائم آفتاب سوختگی

رفع عوارض ناشی از برنزه شدن

عوارض برنزه شدن با آفتاب چیست:

هیچ چیزی به عنوان برنزه کننده سالم وجود ندارد. افزایش در رنگدانه های پوستی به نام ملانین که باعث تغییر رنگ برنزه در پوست شما می شود، نشانه آسیب است.

چرا این اتفاق می افتد:

هنگامی که پوست در معرض اشعه UV قرار می گیرد، تولید رنگدانه در تلاش برای حفاظت از پوست از آسیب بیشتر افزایش می یابد. ملانین همان رنگی است که مو، چشم ها و پوست شما را رنگی می کند. افزایش تولید کننده ممکن است باعث شود که رنگ پوستتان در 48 ساعت آینده تیره و تار شود.

رنگ